dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Panele - czy się opłaca w moim przypadku

    Dzień dobry

    Planuje budowę domu. Mam działkę otwartą na północ oraz południe a od wschodu i zachodu jest pas lasu. Moje pytanie brzmi czy opłaca sie w moim przypadku zrobić fotowoltaikę 10 kw + pompę ciepła. Zastanawiam się, czy poziom zacienienia nie będzie zbyt wysoki.
    Instalacje chciałbym zbudować z tyłu działki na gruncie, aby jak najlepiej dobrać kąt
    Dołączam mapkę poglądową (jedna krotka = 1m).

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzialka.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	13,6 KB
ID:	457389  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Opłaca się prawie zawsze a u Ciebie - jeśli miałbyś okazję to instalacja odpowiednio dobrana i skorzystać z programu "Mój prąd" póki czas - być może to właśnie ostatni dzwonek.
    Nie wiem ile zużywasz prądu, ale takie podstawowe gospodarstwo domowe ok 3500kWh/rok więc instalacja do 4kW.
    Jeśli przez ułożenie nie pokryje Ci 100% potrzeb to na pewno odciąży budżet bo nie zapowiada się aby energia elektryczna taniała.
    Jeśli "masz pojęcie" to możesz sam wykonać instalację a już na pewno przygotować czy konstrukcję , czy inne elementy - co w znacznym stopniu obniży koszt na starcie, tym bardziej , że jest kilka osób które robiły samodzielnie i mogą pomóc.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Tak jak pisałem planuję budować dom także nie mogę jeszcze podać jakie konkretnie będę miał zapotrzebowanie energetyczne, ale wg wstępnego projektu to będzie :
    około 3kW na sam dom
    3kW dla pompy ciepła
    klimatyzacja

    Dlatego przy tym, że wydaje mi się, że przez te zielone laski w pobliżu będę miał trochę zacienienia celowałem w instalację 10kW.
    Jak najbardziej wchodzi w grę żeby przygotować część samemu, np. konstrukcję

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak, konstrukcją, przepwody zasilające od konstrukcji do domu, otoczenie, tak aby sama konstrukcja nie przeszkadzała, była odpowiednio przytwierdzona i zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Jeżeli las jest z obydwu stron to lepiej będzie na dachu, 10 m to zacienień prawie nie będzie a plac zostanie wolny.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wiesz ja nie wnikam dlaczego autor nie chce na dachu - to jego decyzja(może nie ma miejsca, nie taki dach, nie chce szpecić wyglądu domu)
    Można również wykonać tracker fotowoltaiczny i wtedy i uzyski będą większe i wpływ drzew mniejszy. Wszystko zależy od chęci, zaangażowania i dostępności kasy.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tracker to już w ogóle poroniony temat, jeśli wschód i zachód daje cień.
    Najoptymalniej kierunek południowy na dachu
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Wiesz ja nie wnikam dlaczego autor nie chce na dachu - to jego decyzja(może nie ma miejsca, nie taki dach, nie chce szpecić wyglądu domu)
    Można również wykonać tracker fotowoltaiczny i wtedy i uzyski będą większe i wpływ drzew mniejszy. Wszystko zależy od chęci, zaangażowania i dostępności kasy.
    Jeżeli nie ma jeszcze domu to można sobie zaplanować i zrobić odpowiednie miejsce na dachu a i wyglądać będzie pewnie lepiej gdy będzie odpowiednio zaprojektowane. Według mnie szpeceniem to jest bardziej dawanie na gruncie.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Jeżeli nie ma jeszcze domu to można sobie zaplanować i zrobić odpowiednie miejsce na dachu a i wyglądać będzie pewnie lepiej gdy będzie odpowiednio zaprojektowane. Według mnie szpeceniem to jest bardziej dawanie na gruncie.
    Właśnie dlatego też założyłem ten wątek z zapytaniem, aby poznać opinie innych. Narazie jestem na fazie koncepcyjnej, staram się umiejscowić dom i inne budynki, PV, instalację gruntową pompy ciepła czy rozsączanie z przydomowej oczyszczalni ścieków jak najlepiej na działce.
    Tak jak sugerujecie długo zastanawiałem się też nad dachem z panelami, ale tutaj pojawiają się następujące pytania/problemy:
    1) wizualny wygląd tego dachu i domu- żona trochę kręci głową Poza tym, tak naprawdę w przypadku paneli na gruncie też mamy wieksze możliwości wyboru projektów (nie musi być dach dwuspadowy w kierunkach północ-południe)
    2) ewentualny wykusz na południowej częsci dwuspadowego dachu
    3) powierzchnia - z tego co sprawdzałem i czytałem to panele o mocy 10kW to powierzchnia około 50m2. Przy moim ewentualnym dachu dwuspadowym o powierzchni około 65m2 + miejsce na wykusz może wyjść na styk

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Kwestia przeliczenia, jak długo zacienienie utrzymuje się w miejscu konstrukcji gruntowej pod panele.
    Wysokość lasu, jego odległości i można sprawdzić o której godzinie (o danej porze roku) słońce zza niego wychylnie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Tracker to już w ogóle poroniony temat, jeśli wschód i zachód daje cień.
    Najoptymalniej kierunek południowy na dachu
    Nie rozumiem w czym poroniony? jeśli może być wyższy niż dom?
    Widzę , że kolega znawca w tym temacie jak mało kto.
    https://www.youtube.com/watch?v=_MQxU24QnP0

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Poproszę o analizę ekonomiczną takiego rozwiązaniania, szczególnie tego "wyższego, niż dom"
    I już widzę, jak na konstrukcję "wyższą niż dom" zgadza się małonka autora wątku, która "kręci głową" na moduły na dachu

    Już nawet nie pytam, czy wiesz, jakie są formalności, aby uzyskać pozwolenie na budowę konstrukcji "wyższej, niż dom"
    Nie pytam, gdyż domniemuje, że rozmawiam z wysokiej klasy znawcą tematu.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 29-06-2021 o 14:39
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Kwestia przeliczenia, jak długo zacienienie utrzymuje się w miejscu konstrukcji gruntowej pod panele.
    Wysokość lasu, jego odległości i można sprawdzić o której godzinie (o danej porze roku) słońce zza niego wychylnie
    Używałem do symulacji tej strony: https://findmyshadow.com/ tylko moje pytanie czy są i ewentualnie gdzie można znaleźć wytyczne, które w miarę określają jaki poziom dziennego nasłonecznienia jest wystarczający

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To już powinien policzyć ci potencjalny wykonawca instalacji - zrobić dwie symulacje dla modułów umiejscowionych na dachu i na gruncie..
    A wtedy Ty decydujesz, czy strata (nie)wyprodukowanej energii jest dla Ciebie do przyjęcia.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony