dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja pomieszczeń w budynku / sposób naturalny .

    Witam ,
    mam budynek rzut z góry w załączniku zbudowany jest z głównego magazynu , który jest pokryty blachą z kondensatem i w pełni wentylowany oraz dwóch pomieszczeń po bokach bez okien i ze stropami betonowymi . W tych pomieszczeniach chcę zrobić od frontu w murze po otworze fi 100/f110 i zamontować tzw. czerpnię powietrza i czy zamiast na tyle budynku kratki wylotowe mogę zrobić do środka tego magazynu widocznie jak na rzucie ?
    Dwie kratki wylotowe mogą być na jedną czerpnie czy też nie ?

    Pomieszczenia mają kolejno :
    1. 7m x 4m x 2,2m
    2. 7m x 6m x 4 m

    Są mało użytkowe po prostu po otwarciu jest duszno i chociaż taka pasywna wentylacja by się zdała .
    Proszę o poradę czy tak może być jeśli nie to jak to zrobić poprawnie .

    Pozdrawiam.

    https://zapodaj.net/c7448e1375dee.png.html

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Zrbiłeś tak, aby wylatało.
    A któredy ma wlatać?
    Brakuje kratek z duzej hali na pole.
    Koniecznie - osiatkowanych, bo gryzonie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Na razie nie ma ani czerpni wlotowych ani wylotowych kratek , bo gość od wiertnicy ma być na dniach . Myślałem , żeby kratki dać do środka bo nie chciałem już dziurawić budynku z drugiej strony oraz pomieszczenie główne magazyn ma wentylacje z samej połaci dachu czyli wlot przy ścianie wylot w kalenicy .
    Dawać dwa wylotu na pomieszczenie czy jedno nawietrzenie czerpbia jeden wylot kratka ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Czego byś nie zrobił - będzie lepiej niż jest teraz.
    Rób co Ci sumienie dyktuje.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5

    Domyślnie

    Zrobione czerpnia na dole pomieszczenia i jednak jeden wylot pod sufitem naprzeciwko ściany , tak jak powinno to być . Jednak nie wiem czy są do tego jakieś obliczenia jaki minimalny przepływ być powinien m3/h przy takiej grawitacji ?
    Kanały są fi100 na początku czuć było powiew przy zbliżeniu ręki , ale po dołożeniu czerpni zewnętrznej i kratki wewnętrznej z siatka dość to osłabło …
    Może odczuwalne to aż tak bardzo być nie musi wiadomo kratki trochę dławią , ale tak być musi , a zapewnienie nawet minimalnej wymiany przez 24h jakieś efekty da , ze w pomieszczeniu z przeznaczeniem na magazyn wilgoci nie będzie .

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dopiero teraz zauważyłem ten wątek. Czemu nikt nie policzył, tylko dałeś fi100 - jasne, że to za mało.

    Norma mówi, że magazyn to 0,5 wymiany na godzinę.

    Liczymy:
    1. 7m x 4m x 2,2m - 61,6 m3, wymiana: 32 m3/h
    2. 7m x 6m x 4 m - 168 m3/, wymiana 84 m3/h

    Zalecane prędkości powietrza na czerpni to od 1 do 2,5 m/s

    Pierwszy z rzędu kalkulator doboru czerpni wentylacji mechanicznej z Internetu pokazuje, że dla:
    1. 32 m3/h czerpnia ma mieć od fi63 do fi100 mm
    2. 84 m3/h: od fi100 do fi160 mm

    Jeszcze raz: to dla wentylacji mechanicznej i raczej bym się trzymał tych maksymalnych wartości.

    Nie wiem, czy w ogóle da się projektować wentylację naturalną, bo nie można zaprojektować pogody, od której działanie tego rodzaju wentylacji ściśle zależy.

    Na Twoim miejscu włożyłbym w te otwory wentylatory.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony