dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Prąd od sąsiada. 350m. Jaki kabel?

    Chcę pociągnąć prąd od sąsiada na czas budowy. Od domu do skrzynki mam 150m i tam już leży WLZ 4x35 Al (w projekcie 4x25 Cu) od końca WLZ do sąsiada mam jeszcze 200m.
    1. Jaki kabel położyć na pozostałe 200m?
    2. Jak łączyć WLZ z tym tymczasowym 200m w ziemi żeby było solidnie i bezpiecznie? Są jakieś mufy specjalne szczelne?
    3. Potrzebuję 3 fazy (4 żyły) czy 1 (2 żyły) wystarczy na budowę?
    4. Co z uziemieniem takiej tymczasowej instalacji (PE)? Robi się w ogóle?
    Ostatnio edytowane przez wsowa ; 29-06-2021 o 12:30

  2. #2

    Domyślnie

    A nie lepiej na czas budowy agregat prądotwórczy? potem go odsprzedać albo zatrzymać na gorsze czasy.

  3. #3

    Domyślnie

    Rozważam też taką opcję żeby kupić i sobie zostawić ale agregat jest kosztowny (paliwo) i mogą ukraść i generalnie mniej wygodny. Ekipy kręcą nosem na agregat bo wiadomo że stałe zasilanie jest wygodniejsze dla nich i tańsze dla mnie. Stąd też pytanie moje o kabel.

  4. #4

    Domyślnie

    A kabla nie mogą ukraść? Prędzej kabel ukradną niż agregat bo przecież nie zostawisz agregatu na budowie. 350 m kabla to spory wydatek a po budowie nawet gdybyś chciał go odsprzedać to dużo na sprzedaży stracisz, natomiast gdybyś chciał sprzedać agregat po zakończeniu budowy to już nie jest taka wielka różnica.
    Pomijam fakt że legalnie od sąsiada prądu nie możesz ciągnąć, nie wiem czy o tym wiesz.

  5. #5

    Domyślnie

    Kabel wkopię to nie ukradną. Nie 350 tylko 200 bo 150 WLZ juz leży. Na paliwo wydam więcej niż na kabel - policzone. Wdzięczny jestem za rady, wiem że sie da z agregatem ale zwróciłem się do ekspertów na forum z pytaniem technicznym o parametry kabla więc proszę trzymajmy się tematu...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wkopanie a potem wykopanie kabla to nie mały koszt i kłopot (nawet, jak idzie tylko po waszych działkach). Sprzedaż prądu wymaga koncesji. Nawet jak sąsiad teraz chce ryzykować, to jak mu się ZE dobierze do rzyci (albo szwagier przy flaszce nastraszy) to masz 200m bezużytecznego kabla. Może też sąsiad sobie w każdej chwili wymyślić cenę kWh x 10 czy 30.
    A jak nie będzie kabla na mapach, to jeszcze grozi kryminał, jak komuś stanie się krzywda np. przy budowie sieci elektrycznej.

    Generalnie - rozwiązanie kompletnie bez sensu w jakiejkolwiek kategorii. Kup agregat albo znajdź wypożyczalnię.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Co do zasilania to zależy czego będzie ekipa używać, u mnie starczył przedłużacz 3x2.5 mm ale miałem tylko 40 mb od starego domu , generalnie chodziła betoniarka , szlifierki , piły do cięcia betonu , czajnik .
    200 mb kabla choćby 3 x 6mm2 bo chodzi o spadki napięc to już spory wydatek , lepiej jakiś aluminium np YAKY 4x16 0,6/1kV /bębnowy/ po 5, zl/mb ale to i tak 1 tyś plus koparka .

    co do postu wyżej , kolega ma rację z tym prądem od sąsiada, trzeba uważać na "życzliwych" jak się tauron dowie to będą kłopoty , jeśli okolica spokojna to da radę , dużo tak ludzi robi , prąd użycza się a nie sprzedaje .

    ps 2 co do kradzieży to nawet przysypany kabel potrafią podpinkolić , koleżance żony jakoś z 3 tygodnie temu zniknął przedłużacz za kilka tysi.
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  8. #8

    Domyślnie

    Załóżmy że będziesz potrzebował tak ok 3kW
    to na części WLZ jest spadek napięcia ok. 0.7% to zostaje Ci max. 3,3% na brakującym odcinku.

    4x8 daje spadek 2.54%
    4x6 daje spadek 3.36%

    czyli jak potrzebujesz mniejszej mocy niż założyłem to 4x6 wystarczy.

    dobrze by było jakby był co najmniej H05

  9. #9

    Domyślnie

    Z obawy o kradzież używałem 100m przewodu o przekroju 2x0,5mm2 i jakoś dawało rady z naciskiem na "jakoś" średnia betoniarka się kręciła.
    Powiedzmy sobie szczerze -praktycznie 1,5mm2 powinno wystarczyć na 200m.
    Jeszcze mi zostało 100m przewodu 4x2,5 bo potrzebowałem na dwa dni siłę do piły na dach -mogę odsprzedać za pół ceny bo jest jak nowy.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Z obawy o kradzież używałem 100m przewodu o przekroju 2x0,5mm2 i jakoś dawało rady z naciskiem na "jakoś" średnia betoniarka się kręciła.
    Powiedzmy sobie szczerze -praktycznie 1,5mm2 powinno wystarczyć na 200m.
    Jeszcze mi zostało 100m przewodu 4x2,5 bo potrzebowałem na dwa dni siłę do piły na dach -mogę odsprzedać za pół ceny bo jest jak nowy.
    No to jakbyś odkupił od Tolo74 to dostępna moc to ok. 1.3kW. Także słaba betoniarka ujdzie. Ale jak czajnik elektryczny włączysz to... betoniarkę trzeba wyłączyć

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Z obawy o kradzież używałem 100m przewodu o przekroju 2x0,5mm2 i jakoś dawało rady z naciskiem na "jakoś" średnia betoniarka się kręciła.
    Powiedzmy sobie szczerze -praktycznie 1,5mm2 powinno wystarczyć na 200m.
    Jeszcze mi zostało 100m przewodu 4x2,5 bo potrzebowałem na dwa dni siłę do piły na dach -mogę odsprzedać za pół ceny bo jest jak nowy.
    To 300m jakby skrętką komputerową zasilić to tanio by wyszło Przy tym 0,5 oszczędziłeś też na zabezpieczeniach bo po co je stosować skoro przewód jest bezpiecznikiem. Najpierw chronić potem zasilać, oczywiście można to olać dzieci na budowę wpuścić a potem płakać. Oczywiście nie tylko o dzieci chodzi. Udało się, nic nikomu się nie stało, jak napruty szwagier zabierze samochodem dzieci to może też się uda dość typowe podejście. A dziwią się że życzliwi sąsiedzi podmeldowali i dobrze.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony