dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Chorująca lipa po przesadzeniu

    Dzień dobry wszystkim,
    Ponownie znalazłem się w momencie w którym potrzebuję pomocy.
    Mam w ogrodzie lipę która dosyć ładnie rosła jednak zaszła potrzeba jej przesadzenia. Pomimo próśb pan z koparki mocno naruszył korzenie. Potem nie przyciąłem gałęzi. Drzewo zostało przesadzone wiosną 2019 i już dwa lata słabo wygląda. Czy jest szansa uratować tą lipę? Co powinienem zrobić?


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    teraz już niewiele można zrobić poza regularnym podlewaniem, ale tak by ziemia przesiąkła na głębokość całej bryły korzeniowej. Można próbować dokarmiać hormonami wzrostu.
    Ale tak naprawdę po prostu mszczą się błędy w czasie przesadzania: brak przycięcia, złe wykopanie, brak rury nawadniającej korzenie.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Bardzo szanuję twoją rozległą wiedzę i chęć pomocy innym.
    Czy podlewanie raz na dwa tygodnie będzie ok?
    Co sądzisz o mocnym przycięciu drzewka wczesną wiosną? Widziałem że przycinają lipy do samego pnia tak że wszystkie gałązki są nowe. Jest sens zaryzykować? Czy lepiej przyciąć delikatnie suche gałęzie a resztę zostawić w spokoju?
    Jest jakaś odżywka do drzew którą możesz polecić? I kiedy ją zastosować?
    Szkoda mi jej bo ma już ponad 3 metry i mając swoje pierwotne liście po przesadzeniu dawała temu miejscu mnóstwo uroku.
    Pozdrawiam serdecznie

  4. #4

    Domyślnie

    Podlewaj lipę obficie wodą z ukorzeniaczem i dodaj grzyby mikoryzę. tak z 200 l roztworu

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Bukowski Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Bardzo szanuję twoją rozległą wiedzę i chęć pomocy innym.
    Czy podlewanie raz na dwa tygodnie będzie ok?
    Co sądzisz o mocnym przycięciu drzewka wczesną wiosną? Widziałem że przycinają lipy do samego pnia tak że wszystkie gałązki są nowe. Jest sens zaryzykować? Czy lepiej przyciąć delikatnie suche gałęzie a resztę zostawić w spokoju?
    Jest jakaś odżywka do drzew którą możesz polecić? I kiedy ją zastosować?
    Szkoda mi jej bo ma już ponad 3 metry i mając swoje pierwotne liście po przesadzeniu dawała temu miejscu mnóstwo uroku.
    Pozdrawiam serdecznie
    nie chodzi o częstotliwość podlewania ale głębokość wsiąkania wody.
    Dlatego przy przesadzaniu wkopuje się w dołki pionowo rury drenarskie i do nich wlewa wodę.
    Możesz przyciąć suche, ale nie wszystko (czyli żywe zostaw), bo w środku wegetacji pozbawisz drzewo organów asymilacyjnych- liści.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony