dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Rurka ogrzewania podłogowego nad kanałem powietrznym do kominka

    Nie dopilnowałem wykonawcy i podczas rozkładania ogrzewania podłogowego umieścił jedną z rurek OP nad kanałem doprowadzającym powietrze do kominka(fi 110 mm) , nad którym znajduje się jedynie 2 cm warstwa styropianu - czy jest możliwość zamarznięcia wody w rurce podczas bardzo niskich temperatur, gdy ogrzewanie podłogowe będzie wyłączone, podczas palenia w kominku?

    Ułożenie rurki i kanału pokazane jest na schemacie w załączniku.

    https://ibb.co/sv8JsGJ
    Ostatnio edytowane przez scooter10pl ; 04-07-2021 o 21:02

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    728

    Domyślnie

    Trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Wszak zamarznąć musiała by nie tylko rurka, ale cały fragment posadzki nad kanałem powietrznym. Jeśli chcesz mieć pewność, to może zastaw tę pętlę ogrzewania stale załączoną, wyregulowaną rotametrem, bez siłownika zamykającego.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zamarznąć w czasie mieszkania przy włączonej podłogówce nie powinno, bo do kominka wystarczy kilka m3/h - więc niewiele. I zazwyczaj krótko. Zadbaj o szczelną przepustnicę.
    Ale jakbyś chciał grzać tylko kominkiem przed zamieszkaniem, to bym nie zostawiał wody w rurach.

    A błąd to zrobił majster od doprowadzenia - powinno być pod chudziakiem.
    Ja bym wdmuchnął granulat i ten dolot zaślepił.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja bym wdmuchnął granulat i ten dolot zaślepił.
    I brał powietrze do kominka z wnętrza domu.
    Chyba zapomniałeś podać właściwe rozwiązanie.
    Jak zwykle, na nic więcej cię nie stać.
    To skąd ma kominek brać powietrze (tlen) do spalania, skoro ma zatkać jedyną rurę doprowadzającą potrzebny tlen?
    Odpowiesz?
    Nie jesteś w stanie przeczytać zapytania ze zrozumieniem.
    Doradź coś, co rozwiąże problem.
    Nie dałeś odpowiedzi/rozwiązania.

    Forum nie jest od rady, by zasypać/zatkać, bo coś zostało zawalone.
    Analogicznie, zasyp swój dom, zatkaj, bo coś zostało spierdolone.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 20-07-2021 o 23:38
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał scooter10pl Zobacz post
    Nie dopilnowałem wykonawcy i podczas rozkładania ogrzewania podłogowego umieścił jedną z rurek OP nad kanałem doprowadzającym powietrze do kominka(fi 110 mm) , nad którym znajduje się jedynie 2 cm warstwa styropianu - czy jest możliwość zamarznięcia wody w rurce podczas bardzo niskich temperatur, gdy ogrzewanie podłogowe będzie wyłączone, podczas palenia w kominku?

    Ułożenie rurki i kanału pokazane jest na schemacie w załączniku.

    https://ibb.co/sv8JsGJ
    Posadzka jest już wylana? Bo skoro nie to jaki problem rurkę od podłogówki przesunąć. Rura do kominka powinna iść pod chudziakiem, teraz przy takim wykonaniu w tym miejscu jest mostek. Co do zamarznięcia rurki to nie martwiłbym się bo w największe mrozy nie będziesz palił tylko kominkiem z dwóch powodów a nawet i z czterech, kominek ie ogrzeje całego domu a po drugie ciepło od kominka będzie, oczywiście ale podłoga będzie zimna gdy nie będziesz grzał podłogówki.
    Na początku gdy się nie nacieszysz kominkiem będziesz w nim palił a za jakiś cza kominek pozostanie ozdobą tylko i trąbią że od któregoś roku kominki znikną - zakaża w nich palić.
    Podsumowując całe to zagadnienie to ja osobiście nie widzę żadnego uzasadnienia aby montować kominek w domu, być może nie oczekiwałeś takiej odpowiedzi ale cóż wyraziłem swoje zdanie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony