dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Murek oporowy i spór z sąsiadem

    Cześć,

    jestem aktualnie na ukończeniu budowy domu. Teren jest lekko spadzisty. Moja działka jest wyżej a sąsiada niżej, wg PZT ok 60cm. Aby zniwelować spad aby działki mogły być równe, został wybudowany na granicy działek murek oporowy, ok 80cm. Murek oporowy to nawet był pomysł sąsiada, tylko teraz on twierdzi, że przez taką różnice poziomów działek, będzie on bardziej zalewany. Aby też temu zapobiec mam zbiornik na deszczówkę z podpiętymi wszystkimi rynnami. Zrobiłem też lekki garb ok 50cm od granic działki. Sąsiad chciałby abym obniżył swój teren o ok 30cm. Tylko moim zdaniem to nic nie zmieni. Nie chce też mieć jakiś problemów sądowych.
    Co o tym myślicie? Czy jest w takiej sytuacji jakies zagrożenie dla sąsiada i co na to prawo wodne?

    Dzieki.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Niech sąsiad podwyższy swoją działkę skoro mu przeszkadza... Nic nie obniżaj.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Jeśli twój murek w całosci stoi na twojej działce a deszczówkę masz spiętą i wodę gromadzisz u siebie, to teoryjami sąsiada można sobie buty wytrzeć.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał chomikkk Zobacz post
    Cześć,

    jestem aktualnie na ukończeniu budowy domu. Teren jest lekko spadzisty. Moja działka jest wyżej a sąsiada niżej, wg PZT ok 60cm. Aby zniwelować spad aby działki mogły być równe, został wybudowany na granicy działek murek oporowy, ok 80cm. Murek oporowy to nawet był pomysł sąsiada, tylko teraz on twierdzi, że przez taką różnice poziomów działek, będzie on bardziej zalewany. Aby też temu zapobiec mam zbiornik na deszczówkę z podpiętymi wszystkimi rynnami. Zrobiłem też lekki garb ok 50cm od granic działki. Sąsiad chciałby abym obniżył swój teren o ok 30cm. Tylko moim zdaniem to nic nie zmieni. Nie chce też mieć jakiś problemów sądowych.
    Co o tym myślicie? Czy jest w takiej sytuacji jakies zagrożenie dla sąsiada i co na to prawo wodne?

    Dzieki.
    Co za ludzie! Jak masz działkę wyżej niż sąsiad, to masz i tyle. Twoim obowiązkiem jest trzymanie Twoich wód opadowych na swoim terenie albo odprowadzenie ich do kanalizacji deszczowej. Jeśli nie zrobiłeś jakiś tajemnych rur odprowadzających wodę na jego działkę, to nie masz się czym przejmować. Widać sąsiad jest jednym z tych nieuków, którzy nie potrafią pojąć, jak woda sobie płynie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5

    Domyślnie

    No deszczowy czas mamy i burzowy wyciągnij sąsiada na łono natury obok murku , niech na żywo poobserwuje to zalewanie jego działki

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Twoim obowiązkiem jest trzymanie Twoich wód opadowych na swoim terenie albo odprowadzenie ich do kanalizacji deszczowej..
    Nie jest to prawdą. Nie wolno zmieniać naturalnego spływu wody. Jeśli teren jest pochylony i woda w sposób naturalny spływa na działkę sąsiada do zgodnie z prawem wodnym ma tam spływać dalej!

    Wody, których nie wolno odprowadzać to wody z nienaturalnego spływu jak z powierzchni utwardzonych czy dachów. Tej nie wolno kierować do sąsiada.

    Inaczej sprawa wygląda jeśli autor podwyższył swoją działkę w stosunku do naturalnego ukształtowania terenu, wtedy mogłeś niezgodnie z prawem wodnym zmienić naturalny spływ i sąsiad ma rację.

  7. #7

    Domyślnie

    Z tego co słyszałem to na wybudowanie murku oporowego trzeba posiadać pozwolenie. Sąsiad jak będzie chciał zrobić koło piorą to zrobi i jeszcze autor zapłaci kare za samowole budowlaną.

  8. #8

    Domyślnie

    Przychylam się do tego co napisał Skoczen (choć nie wiem czy nie można tego zmienić zatwierdzonym własnym PZT np. podniesienie działki ale zachowanie wcześniejszego spływu).
    Poczytaj w prawie o tym co napisał henrykow żeby być mądrzejszym.
    Porozmawiaj z sąsiadem czego on by oczekiwał, zaproponuj, że moze zrobisz drenaż, spadki odwodnienia wzdłuż ogrodzenia do swojej studni drenażowej, czy go to usatysfakcjonuje.
    Trzeba wiedzieć jakie są Twoje racje i czego może oczekiwać sasiąd aby po pierwsze nie był wrogiem a po drugie żebyś był na prawszym prawie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony