dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Wymiana instalacji CO + CWU

    Czesc,

    Planuje remont obejmujacy wymiane wszystkich instalacji, w tym CO i CWU. Instalacje CO planuje wykonac w miedzi lutowanej i umiescic ja w wiekszosci podtynkowo, natomiast CWU w polipropylenie zgrzewanym.

    Chciałbym mieć możliwość ogrzewania domu gazem oraz ekogroszkiem. Generalnie nastawiam sie bardziej na gaz, ale przy ciezszych zimach ekogroszek moze jednak wychodzic korzystniej i pozwalac na uzyskanie wyzszej temperatury wody w instalacji CO. Do tej pory nastawiałem się na piec gazowy dwufunkcyjny, ale doszedłem do wniosku, że skoro już podsypię ekogroszkiem, to po co dodatkowo płacić za gaz zużyty do podgrzania CWU. Zastanawiam się, czy nie lepszy wtym wypadku byłby piec gazowy jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania i jakiś zasobnik. Wydaje mi się, że plusem pieca dwufunkcyjnego, jest wbudowany zasobnik wody, co ogranicza dodatkowe koszta (np. bojler elektryczny, z którego chciałbym zrezygnować).

    Znajomy posiada tylko piec na ekogroszek (nie ma gazu) i ma bojler wykorzystujący CO do zagrzania wody. Jest to wydaje mi się tansze rozwiazanie (choc nie mam porownania), niestety musi przez caly rok palic w piecu zeby miec ciepla wode. Ja natomiast chciałbym w okresie letnim skorzystać z gazu do CWU.

    Czy znalazlby sie na forum ktos zyczliwy, kto moglby doradzic jak sprytnie wykonac taka instalacje?
    Poza tym, polecono mi kiedys aby zrobic sobie "bypass" na CWU, tak aby od najdalej polozonego odbiornika woda wracala spowrotem do kotlowni, co ma wymuszac jej obieg grawitacyjny i sprawiac ze krocej bedzie sie czekac na ciepla wode. Czy ma to sens? Kotlownie mam w piwnicy, nad kotlownia przewiduje lazienke i obok kuchnie, a nad lazienka, ma byc kolejna lazienka.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Chciałbym mieć możliwość ogrzewania domu gazem oraz ekogroszkiem.
    Jaka powierzchnia oraz ocieplenie.

  3. #3

    Domyślnie

    Powierzchnia użytkowa ok 135m + piwnica, na dachu styropapa 20cm, poza tym dom nieocieplony z suporeksu. Planuje jeszcze w tym roku wymienic okna na 3szybowe ze szczelnym montazem. Grzejniki przerozne, czesc stalowa panelowa, czest stalowa samorobki, czesc zeliwna, rury CO stalowe o srednicy 25mm.


    Tak, wiem - ocieplenie to podstawa i instalacja do wymiany. Niestety wszystkiego na raz nie zrobie. W tym roku planuje wymienic okna i drzwi + piec bo stary kopciuch nie dziala, w przyszlym roku instalacje + pewnie cos w srodku. Chciałbym chociaż zrobić kuchnię i 1 łazienkę. Przy takim generalnym remoncie ocieplenie schodzi niestety na dalszy plan.

    Docelowo (pewnie za 2-3 lata) chciałbym dać na elewację styropian 15cm od strony poludnio-zachodnie i 20cm od strony polnocno-wschodniej (5cm cienszy na piwnicy), chciałbym też wypełnić przestrzeń pod dachem. Na razie jednak mam to co mam i muszę z tym przez jakiś czas żyć, tak aby dało się mieszkać i zebym nie zbankrutował

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    w przyszlym roku instalacje
    Dopuki nie ocieplisz nie ruszaj tej instalacji. Instalacja grawitacyjna z punktu ekonomii jest najlepszym rozwiązaniem. Ja bym jej nie ruszał.
    W tym roku planuje wymienic okna i drzwi + piec bo stary kopciuch nie dziala
    Jakie paliwo planujesz i preferujesz.

  5. #5

    Domyślnie

    Niestety nie ma takiej możliwości, aby nie ruszyć tej instalacji. Po pierwsze obecny piec nie działa, więc i tak muszę go wymienić. Po drugie obecna instalacja do gazu się raczej nie nadaje (poprawcie mnie jeśli się mylę, ale wydaje mi się że z rurami o takim przekroju i grzejnikami będzie to słabe ekonomicznie). Po trzecie, instalacje nie były ruszane odkąd powstał budynek, poza drobnymi naprawami i dorobieniem podejścia pod zmywarkę. Ciśnienie wody jest zbyt małe, przez zapchane rury, po zakręceniu zaworu i spuszczeniu wody, przez dłuższą chwilę leci woda w kolorze rdzawym.

    Poprostu nie ma takiej możliwości, abym nie zrobił instalacji wodno-kanalizacyjnej. Planuję także wymienić elektrykę. Robiąc więc totalną demolkę, naturalna jest dla mnie także wymiana instalacji CO i zmiana grzejników.

    Do tego jak już pisałem chcę wymienić okna i drzwi, bo nimi także ucieka dużo ciepła.
    Na ocieplenie niestety funduszy już nie wystarczy, bo aby móc dalej mieszkać, konieczne jest zrobienie przynajmniej łazienki i kuchni, które zostaną w zasadzie przewrócone do góry nogami.

    Jeżeli chodzi o paliwo, to w zasadzie waham się między gazem i ekogroszkiem. Gaz wydaje się wygodniejszy i ogólnie lepszym wyjściem, ale w momencie gdy dom będzie już ocieplony a instalacja CO wymieniona. Na chwilę obecną mniej kosztowny wydaje się ekogroszek. Dlatego, jeśli poszedłbym teraz w ekogroszek i zainwestował w piec, a w przyszłości (pewnie w przyszłym roku - robiąc wszystkie instalacje) dołożył piec gazowy, to raczej nie pozbywałbym się pieca na ekogroszek, tylko zostawił oba. Robiąc instalacje, na pewno pozbyłbym się także junkersa, ktory obecnie zapewnia CWU.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o paliwo, to w zasadzie waham się między gazem i ekogroszkiem
    Czyli dostęp do gazu jest?.
    (pewnie w przyszłym roku - robiąc wszystkie instalacje) dołożył piec gazowy, to raczej nie pozbywałbym się pieca na ekogroszek, tylko zostawił oba.
    A czy brałbyś pod uwagę kocioł zgazowujący drewno i węgiel (14 kW) współpracujący z buforem ciepła (800 L)?.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Instalacja buforowa.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	49,7 KB
ID:	457423

    PS.
    Sam mam takie rozwiązanie i chwale sobie.

  7. #7

    Domyślnie

    Jest gaz ziemny Obecnie podłączony jedynie junkers do CWU i kuchenka gazowa. Myślałem, aby teraz kupić piec na ekogroszek a w przyszłym roku zrobić instalacje i dołożyć piec gazowy. Samą instalację zrobić tak, aby CWU mieć zarówno na gaz jak i ekogroszek, tak aby grzejąc ekogroszkiem niepotrzebnie nie grać wody gazem, bo to bez sensu i odwrotnie. Planowałem korzystać z gazu, natomiast ekogroszek zostawić na cięższe zimy. Z tego co wiem, to gazem najefektywniej dogrzewać do ok 50*C, a jak na dworze będzie -20, to ekogroszkiem można i do 80* napalić. Powinno być to tańsze niż gaz.

    Podstawowe pytanie: czy ma to sens? Czy może lepiej pójść wyłącznie w 1 źródło ogrzewania?

    Nad kotłem zgazowującym się w ogóle nie zastanawiałem, prawdę mówiąc nawet nie brałem go pod uwagę. Jakby nie patrzeć piec na ekogroszek to też spory wydatek, ok. 10k, podobnie piec gazowy dwufunkcyjny - chyba że iść w jednofunkcyjny, i jakiś zasobnik współpracujący z dwoma piecami. Na pewno nie chciałbym tutaj dorzucać bojlera elektrycznego.
    Ostatnio edytowane przez belliash ; 08-07-2021 o 14:22

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    prawdę mówiąc nawet nie brałem go pod uwagę.
    Okej wszystko jasne.
    Planowałem korzystać z gazu, natomiast ekogroszek zostawić na cięższe zimy.
    To jest rozwiązanie które jest coraz częściej stosowane na wypadek podwyżki cen któregoś z nośników energii.
    Podstawowe pytanie: czy ma to sens?
    Dodatkowe źródło ogrzewania to mądra decyzja. Myślę jednak że najlepszym rozwiązaniem na teraz a tym bardziej na później byłby dodatkowy oszczędny kocioł pelletowy.

  9. #9

    Domyślnie

    Brałem pod uwagę pellet zamiast ekogroszku, ale w sumie miałem styczność z tymi piecami za naszą zachodnią granicą i powiem szczerze że właściciele mocno narzekali na nie, co chwilę im się zapychały. Poza tym jest mniej kaloryczny niż ekogroszek, więc raczej skłaniałbym się za wyborem tego drugiego.

    To w takim razie mam 2 pytanie: Jak to mądrze poskładać w całość? Teoretycznie doradzić powinien hydraulik, ale w dzisiejszych czasach, to fachowców trzeba pilnować. Dlatego chciałem dopytać jeszcze, co będzie potrzebne i jak to mniej-więcej powinno działać, aby:
    * możliwe było ogrzewanie domu gazem i ekogroszkiem
    * możliwe było uzyskanie CWU ogrzanej gazem i ekogroszkiem
    * możliwe było zrezygnowanie z bojlera elektrycnego

    Powinienem pójść w piec gazowy dwufunkcyjny, czy jednofunkcyjny?
    Zastanawiam się także jak będzie uzyskiwana CWU... Może to wydawać się głupie, ale przy samym ekogroszku, trzeba napalić w piecu i puścić przynajmniej obieg przez bojler (gdy ten nie jest elektryczny), CO podrzewa wewnątrz wode i mamy CWU. A gdy mamy ogrzewanie obok ogrzewanie gazowe i piec jednofunkcyjny? Rozumiem, że działa to podobnie? W przypadku pieca dwufunkcyjnego, posiada on wbudowany zasobnik i jeśli dobrze rozumiem 24/7 ogrzewa tą wodę i w celach oszczednosciowych niektore modele mają zbiornik warstwowy?

    Moglibyście napisać coś więcej na ten temat?
    Ostatecznie, kiedyś polecono mi zrobić bypass, tak by od najdalszego punktu poboru zrobić powrót do kotłowni, aby ciepła woda krążyła grawitacyjnie i nie stygła w rurach. Pytanie czy to coś w ogóle da, czy zwiększa tylko koszta instalacji?

    P.S. Jak próbuje odpisać na PW to dostaje błąd 1020 z CloudFlare.
    Ostatnio edytowane przez belliash ; 08-07-2021 o 15:29

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    co chwilę im się zapychały. Poza tym jest mniej kaloryczny niż ekogroszek,
    Jak kupowali jakiś badziew to nic dziwnego. Kocioł pelletowy niedomagania pod względem kaloryczności nadrabia świetnym sterowaniem.

    To w takim razie mam 2 pytanie:
    * możliwe było ogrzewanie domu gazem i ekogroszkiem
    * możliwe było uzyskanie CWU ogrzanej gazem i ekogroszkiem
    * możliwe było zrezygnowanie z bojlera elektrycnego
    3 razy tak.
    Moglibyście napisać coś więcej na ten temat?
    Za bardzo kombinujesz. Prosta instalacja z dobrymi kotłami i wszystko. W każdej obecnej DTR kotła masz gotowe podłączenia różnych żródeł ciepła.

  11. #11

    Domyślnie

    Przyznam szczerze ze tematyka ta nie jest mi zbyt bliska, wiec probuje zasiegnac troche porady i dowiedziec sie jak by to dzialalo w praktyce
    Możliwości jest tak wiele, że ciężko to wszystko ogarnąć, a hydraulika to zupełnie nie moja domena

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Możliwości jest tak wiele, że ciężko to wszystko ogarnąć, a hydraulika to zupełnie nie moja domena
    U wież mi że większość hydraulików również tego nie ogarnia. Podłączyć kocioł do instalacji potrafią ale już dalej miękną im kolana jeśli chodzi o sterowanie i elektronikę.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    U wież mi że większość hydraulików również tego nie ogarnia. Podłączyć kocioł do instalacji potrafią ale już dalej miękną im kolana jeśli chodzi o sterowanie i elektronikę.
    Nic dziwnego, hydraulik i automatyk to dwa rózne zawody.

  14. #14

    Domyślnie

    Akurat z tym sobie poradzę. Chciałbym natomiast zrozumieć jak to działa w praktyce oraz dowiedzieć się czy iść w piec gazowy jedno- czy dwu-funkcyjny, tak by później móc pilnować hydraulika

    Będę zatem wdzieczny za dalsze porady i wyjaśnienia. W szczególności chciałbym poruszyć 2 wspomniane wcześniej kwestie - 1. bypass, 2. kwestia CWU przy 2 kotłach CO.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    (...)chciałbym poruszyć 2 wspomniane wcześniej kwestie - 1. bypass, 2. kwestia CWU przy 2 kotłach CO.
    Bypass, czyli cyrkulacja? To słaby pomysł

    Weź przemyśl te dwa kotły? Po co ? Na co? Czemu nie trzecie źródło jeszcze i do tego tego wszystkiego jeszcze wpiąć kominek? Zdecyduj się na jedno źródło, jak nie masz kasy to podłącz je przez wymiennik do starej instalacji. Zrób ocieplenie, ogarnij resztę instalacji wywalając wymiennik. Dwa źródła to ryzyko, że zaraz Ci tu zaczną pewne osobniki wymyślać bufory, sprzęgła zawory, pompy i inne głupoty, a koszty wyjdą takie, że byś ocieplenie zrobił. Przyjdzie hydraulik, Ty mu powiesz jakąś kosmiczną koncepcję uzyskaną z bzdurnego forum, on zgłupieje i zacznie Ci rysować swoją, Ty zgłupiejesz do końca i zrobisz najgorszego składańca jak się tylko da, drogiego i skomplikowanego. Stąd przemyśl, wybierz jedno źródło i zrób prostą instalację, żeby nie tracić kasę na jakieś wymysły.
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 08-07-2021 o 20:45

  16. #16

    Domyślnie

    Po pierwsze, to z ociepleniem tak jak pisałem będzie trzeba poczekać z 2-3 lata, ponieważ są ważniejsze rzeczy do zrobienia (zapchane rury wodne, stare spawane grzejniki-samorobki, stara instalacja elektryczna niedostosowana do spotykanego dzis obciazenia, stare okna PCV przez które wieje, itp). Można by tak długo wymieniać. Niestety rzeczy te mają wyższy priorytet bo wpływają zarówno na komfort jak i bezpieczeństwo.

    Po drugie szedłbym pewnie w piec gazowy kondensacyjny, ale żeby to się opłacało to nie powinno się przesadzać z temperaturą, a teraz zagrzej taki grzejnik żeliwny 16 żeberkowy i nie zbankrutuj Stąd między innymi pomysł na ekogroszek. A piec musze kupić najpóźniej jesienią, bo stary nie działa. Do tego czasu wszystkiego nie poprawię. A szkoda go później wyrzucać, tym bardziej, że jak przyjdzie -20* to ekogroszkiem można sobie porządnie zagrzać w grzejnikach Może masz inne zdanie, może wymiennik coś by tu zmienił... Tego nie wiem, bo brakuje mi konkretów. Najprościej jest powiedzieć zrób tak albo tak ... a jakies argumenty? Plusy takiego rozwiązania? Cokolwiek co mogłoby mi pomóc w podjęciu decyzji?

    Nie upieram się przy dwóch piecach. Powiem więcej, przy samym gazie zyskałbym dodatkową powierzchnię w piwnicy, bo nie musiałbym ekogroszku przechowywać. Byłoby też czyściej i może skusiłbym się zrobić w piwnicy pralnię z suszarnią Aczkolwiek z drugiej strony patrząc na realia w jakich żyjemy, stale rosnące ceny i zimy, które jednak od czasu do czasu bywają mroźne, to bardziej przemawiają do mnie jednak dwa kotły...

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cokolwiek co mogłoby mi pomóc w podjęciu decyzji?
    Zaczyna to przypominać gdybanie. W sieci jest multum takich tematów ze schematami instalacji pokazujących współpracę kotła gazowego z ekogroszkowym czy zasypowym.
    PS.
    Moim zdaniem ekogroszek kontra gaz w każdym przypadku wypada lepiej ekogroszek. Tańszy, bardziej ekologiczny i łatwo dostępny. Wyremontujesz dom, ocieplisz, założysz gaz i pomyślisz jak to razem "sprzęgnąć" w prosty sposób.

  18. #18

    Domyślnie

    Gazu nie musze zakładać, bo gaz już jest...

    Jak już pisałem, piec wymienić muszę. I teraz mając piec na ekogroszek, w zależności od tego jak to może zostać spięte razem mam możliwość grzania CWU zimą tymże piecem - bo po co miałbym wówczas korzystać z junkersu i ponosić dodatkowe koszta? Dlatego chciałbym wiedzieć jeszcze przed wymianą samego pieca i przed wymianą instalacji jak to powinno wyglądać docelowo. Wtedy mogę się zastanowić co z tego mogę kupić wcześniej i zaadoptować do istniejącej instalacji. Natomiast nadal nie uzyskałem odpowiedzi na kluczowe w tej sprawie kwestie...

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Po pierwsze, to z ociepleniem tak jak pisałem będzie trzeba poczekać z 2-3 lata, ponieważ są ważniejsze rzeczy do zrobienia (zapchane rury wodne, stare spawane grzejniki-samorobki, stara instalacja elektryczna niedostosowana do spotykanego dzis obciazenia, stare okna PCV przez które wieje, itp). Można by tak długo wymieniać. Niestety rzeczy te mają wyższy priorytet bo wpływają zarówno na komfort jak i bezpieczeństwo.
    Po drugie szedłbym pewnie w piec gazowy kondensacyjny, ale żeby to się opłacało to nie powinno się przesadzać z temperaturą, a teraz zagrzej taki grzejnik żeliwny 16 żeberkowy i nie zbankrutuj Stąd między innymi pomysł na ekogroszek. A piec musze kupić najpóźniej jesienią, bo stary nie działa....
    Stary kocioł nie działa, ale w jakim sensie nie działa? Przecieka? Może tylko komin trzeba przeczyścić. Czy palicie w tym kotle metodą od góry?
    Stara instalacja, na którą narzekasz, zrobiona ze stali może przeżyć Ciebie. Że trochę rdzawej wody poleciało? A jaka by miała polecieć? Źródlana? Ja aktualnie jestem po uruchamianiu podłogówki w nowym domu. W układzie tylko trochę żeliwnych i stalowych elementów i też woda zrobiła się rdzawa. Ale to jest pikuś. Jeśli instalacja będzie szczelna i w miarę jednorodna materiałowo, to woda się odtlenia i korozja ustaje.
    Popieram zdanie niektórych kolegów. Zrób NAJPIERW okna i ocieplenie (przy szczelnych oknach nie zapomnij o wentylacji). Nie ładuj się w kilka źródeł ciepła. Mając instalację wodną CO i komin, zawsze będziesz mógł kombinować i zmieniać źródło, ale teraz to są zbędne koszty. Zastanów się: Docelowo chcesz grzać gazem, a kocioł groszkowy i instalację CO chcesz kupić wielkością i wydajnością na nieocieplony dom i za chwilę ten dom ocieplać? Gdzie tu logika?
    Najpierw rób ocieplenie, bo To jest najważniejsze. Jeśli aktualny kocioł rzeczywiście nie działa, jedź na jeden, drugi, trzeci skup złomu. Odkup za grosze jakiś sprawny kocioł i podłącz na czas przejściowy. Ludzie teraz złomują na potęgę, bo dopłaty, dotacje itp. Tymczasowo się ogrzejesz, dom ocieplisz i założysz docelowy gaz.
    Wtedy spokojnie usiądziesz i się zastanowisz co dalej.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  20. #20

    Domyślnie

    Ten kocioł nie działa, bo jest nieszczelny... on jest starszy ode mnie Nadaje się jedynie do muzeum, a nie do grzania nim domu. Instalacje muszą zostać wymienione w 1 kolejności, mają najwyższy priorytet, nie będę robił demolki dwa razy. Jak już wymieniam elektrykę, okna, instalacje wodno-kanalizacyjna, to i CO chciałbym od razu zrobić i wymienić grzejniki. Przy okazji zamierzam wyburzyć 2 ściany działowe (połączyć WC z łazienką), zamontować geberita itp. Powiedzmy sobie szczerze, że tutaj od czasu postawienia domu nie było praktycznie nic robione. Żeby móc tu w ogóle mieszkać, to trzeba pewne rzeczy zrobić i ocieplenie / elewacja nie jest w tym wypadku najważniejsze. Niestety budżet też jest ograniczony, więc wszystkiego na raz nie da się zrobić.

    Wroćmy zatem do tematu, czyli jak to mądrze spiąc w całość

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony