dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Chłodzenie klimakonwektorami zasilanymi wodą o temperaturze 14 stopni

    Hej, mam gruntową pompę ciepła 16kW z liniowymi kolektorami poziomymi (o łącznej pojemności ok 900l płynu LODON), zakopanymi na głębokości 180-200cm (aktualna temperatura 13,5 stopnia). Planuję zamontować klimakonwektory. Niestety pompa ciepła nie ma opcji robienia wody lodowej, dlatego chyba jedyna opcja to zastosowanie jakiegoś wymiennika (np kupić jakiś wymiennik płytowy lub nie sprzedawać swojego starego bojlera 300l z podwójną wężownicą i wykorzystać go jako wymiennik). Co myślicie? Wiem, że jak z klimakonwektorów będzie mi dmuchać tylko ok 15 stopni to to szału nie będzie robić, ale myślę, że efekt będzie odczuwalny (na 280m2 powierzchni ogrzewanej planuję 9 takich klimakonwektorów na cele ogrzewania, a takie chłodzenie byłoby bonusem - niewielkim kosztem).
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 08-07-2021 o 08:15
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przy wysokiej sprawności klimakonwektorach uzyskasz na wyjściu temperaturę o 1-2 stopnie wyższą od czynnika wypływającego z klimakonwektora. A weź jeszcze pod uwagę wzrost temperatury DZ podczas chłodzenia. W praktyce z klimakonwektora poleci powietrze o temperaturze 17-18 stopni i wilgotności względnej 90 kilka procent. Efekt jak chłodzenie pasywne bez osuszania.

    Żeby myśleć o klimakonwktorach z DZ to min pionowe, które są mimo wszystko trochę zimniejsze.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3

    Domyślnie

    No u mnie już nie wchodzi w grę zmiana ani pompy ani DZ
    Mam to co mam i chciałbym wycisnąć z tego tyle ile się da
    Odnośnie wzrostu temperatury DZ to pokładam w swoim DZ dość duże nadzieje, bo przy grzaniu zimą jego temperatura się twardo trzymała (ewidentnie jest przewymiarowane ).

    Co do osuszania powietrza to planuje też reku i chciałbym też zapiąć DZ (równolegle) do chłodnicy przy reku (lepiej przed reku czy za reku?) Na chłodnicy w upały punkt rosy powinien być osiągany.
    Wiem że klimakonwektory raczej nie osiągną punktu rosy i wilgotności bezwzględnej nie zmienią no ale chyba warto wydać tych parę czy kilka stów żeby klimakonwektory mogły chociaż o parę stopni zmniejszyć temperaturę w upały?

    (klimy w domu nie chcemy)
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 08-07-2021 o 10:00
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W takim układzie możesz zaryzykować - jak największa chłodnica - polecam coolboxa od theslagreen. 6 rzędowy w układzie tiechelmana wyciska z DZ max co się da. Wtredy na w miarę niskich przepływach powietrza nie masz dużo mocy, ale jak uda Ci się zejść z temp powietrza na 14-15 stopni, to jesteś w domu.
    Chłodnica zdecydowanie szeregowo na wejściu DZ i za rekuperatorem, a nie przed.

    Wtedy wpinasz chłodnicę na samym wejściu szerogowo, a dalej rozdzielasz równolegle na klimakonwektory. W takim układzie utrzymasz wilgotnośc w okolicy 58-60% - jak dla mnie idealnie. Z klimakonwektorów możesz nawet i dmuchać 17-18 stopni, nie osuszą, ale schłodzą. Wentylacja nie dopuści wilgotnego powietrza z zewnątrz.I zapominasz, że okna można otwierać
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zamontuj zwykłą klimę. Tanio, prosto, skutecznie.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W takim układzie utrzymasz wilgotnośc w okolicy 58-60% - jak dla mnie idealnie.
    W kanałach wentylacji? Tam będzie 100% wilgotności. Ja bym się obawiał, że pojawi się to, co w klimach:




    Tylko klimy łatwiej umyć i zdezynfekować. Łatwiej, ale nie banalnie i to, co zazwyczaj robią serwisanci na przeglądach to pudrowanie trupa. Tak to należy robić:


    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-07-2021 o 13:43

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie już 2 rok tak działa i nic w kanałach nie widzę, a niedawno zaglądałem do czujnika.

    Szczerze mówiąc ani w aucie, ani w domu nigdy takich glonów nie miałem w klimie. Zresztą podobne warunki będą w klimatyzacji kanałowej...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Szczerze mówiąc ani w aucie, ani w domu nigdy takich glonów nie miałem w klimie.
    A rozbierałeś? Zapuszczałeś kamerkę inspekcyjną? Ja tez byłem zadowolony, jak nie widziałem. Jak poyoutubujesz "mycie klimatyzacji" to znajdziesz sporo podobnych, zasyfionych klimatyzatorów.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Kiedy ostatnio zaglądałem do wymiennika domowej to wyglądał w sumie jak nowy. Było widać od spodu wszystko bez kamerki po zdjęciu obudowy. Akurat przelały mi się skropliny i musiałem zdejmować obudowę.

    W samochodowej wyjmowałem parownik do serwisu po zatarciu spręzarki. Nie wiem co ma wpływ, ale regularnie używana klimatyzacja jest mniej podatna na takie żywe kultury glonów. Przed dłuższymi przestajmi te domową osuszałem przez grzanie i tak sobie stała.

    W aucie używana cały rok.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Hej, mam gruntową pompę ciepła 16kW z liniowymi kolektorami poziomymi (o łącznej pojemności ok 900l płynu LODON), zakopanymi na głębokości 180-200cm (aktualna temperatura 13,5 stopnia). Planuję zamontować klimakonwektory. Niestety pompa ciepła nie ma opcji robienia wody lodowej, dlatego chyba jedyna opcja to zastosowanie jakiegoś wymiennika (np kupić jakiś wymiennik płytowy lub nie sprzedawać swojego starego bojlera 300l z podwójną wężownicą i wykorzystać go jako wymiennik). Co myślicie? Wiem, że jak z klimakonwektorów będzie mi dmuchać tylko ok 15 stopni to to szału nie będzie robić, ale myślę, że efekt będzie odczuwalny (na 280m2 powierzchni ogrzewanej planuję 9 takich klimakonwektorów na cele ogrzewania, a takie chłodzenie byłoby bonusem - niewielkim kosztem).
    Po co ci te klimakowektory?
    Masz problem z grzaniem w oparciu o to co jest?

    Chcesz wydać kasę na klimakonwektory, dodatkowe wymienniki, przeróbkę całej instalacji (izolacje)
    Nie wiedząc jak się ta całą przeróbka zachowa i czy spełni Twoje oczekiwania.

    Zastanów się nad montażem klimatyzacji.
    Bo przy skali przeróbek i zakupów które planujesz koszt osobnej klimatyzacji może okazać się niewiele większy.
    A zyskujesz drugi równie energooszczędny system grzewczy i 100% pewność, że będzie działał tak jak się tego oczekuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Klimatyzacja w domu odpada przez kwestie zdrowotne mieszkańców.

    W 2019 miałem sporo inwestycji firmowych co przełożyło się na zaniżony dochód, który dodatkowo został rozrzedzony na 5 członków rodziny, w efekcie dostaliśmy bardzo wysokie dofinansowanie z czystego powietrza na pompę ciepła + klimakonwektory + rekuperację. Tylko dlatego w to idę.

    Ok czyli tak wpinam się na wejściu DZ do pompy ciepła (w piwnicy) ale rekuperator będzie musiał być na strychu 3 piętra wyżej to rurki puszczę tam przez nieużywany już komin i na strychu będzie chłodnica wpięta za rekuperatorem (czyli na grubym kanale nawiewu) i z powrotem do kotłowni - cały czas płyn LODON -
    i dopiero w tym momencie potrzebuje wymiennik (mały wymiennik płytowy czy ten mój stary bojler 300l z podwójną wężownicą?) i płyn LODON dopiero po przejściu przez wymiennik płytowy/bojler wpada do pompy ciepła.

    Kurcze. Tak nie moze być bo w kotłowni mam otwarte tuby w których poziom płynu się obniża jak pompka obiegowa PC startuje. Te tuby muszą być w najwyższym punkcie i w kotłowni żebym na bieżąco monitorował poziom płynu. To musi być rozdzielone.

    Na szczęście mam zakopane jeszcze ekstra 100m fi40 na głębokości 130cm z myślą o zasilaniu chłodnicy rekuperatora na strychu (w układzie zamkniętym) - to w zimie tak to będzie wyglądało.

    Ale co do czego wykorzystać na okres letni? Może przerobić instalacje tak żebym mógł zamieniać?

    Że na lato pompę ciepła podepnę tylko do tej 1 pętli o łącznej długości 100mb (CWU dużo nie potrzebuje, 10-15 minut i się wyłącza) a ten zestaw 5x200m zasilałby mi chłodnice reku na strychu a następnie wymiennik płytowy/bojler i z powrotem do ziemi.
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Klimatyzacja w domu odpada przez kwestie zdrowotne mieszkańców.
    Że niby powoduje autyzm i downa czy co?

  12. #12

    Domyślnie

    Zabawne nie chce wchodzić w ten temat, to nie forum medyczne. W moim przypadku fakty są takie, że niewielkim kosztem będę miał reku i klimakonwektory (jedno i drugie służy poprawie termo-efektywności budynku (w stosunku do moich starych grzejników panelowych) -stąd dotacja.
    Tak że mając dolne źródło, klimakonwektory i rekuperację z gruntowym wymiennikiem ciepła (1 pętla 100m) nie widzę sensu pchać się jeszcze w klimatyzację NAWET gdybyśmy chcieli.
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    klimakonwektory i rekuperację z gruntowym wymiennikiem ciepła (1 pętla 100m) nie widzę sensu pchać się jeszcze w klimatyzację NAWET gdybyśmy chcieli.
    Ja tam nie widzę sensu łączenia GWC z rekuperacją ani klimakonwektorów z PC. Ale co kto lubi. Ciekawe tylko, kiedy dojrzejesz do klimy. Bo o ile da się komplikując układ i ponosząc nieprorcjonalnie dużo koszty trochę zbić temperaturę innymi sposobami, to pompa ciepła PP nie ma konkurencji dla osuszania.

  14. #14

    Domyślnie

    Może kiedyś będziemy mieli możliwość zamontowania klimy i może kiedyś "dojrzeję" do klimy. Ale póki co nie pozostaje mi nic innego jak czerpać z korzyści płynących z nieco bardziej skomplikowanego układu GWC z rekuperacją i klimakonwektorów z PC na które dostałem dofinansowanie 87%
    Zgadzam się, klima daje 100% skuteczności, ale jak coś kosztuje mnie 13% to nie będę zawiedziony jak będę miał mniej jak 100% skuteczności

    Jeden fachowiec kilka lat temu mi wmawiał, że pewna przeróbka w CO (wydzielenie osobnego układu na cześć biurowa wykorzystując rurki od solarów) na bank mi nie będzie działać, a do dziś działa aż miło trochę wiary, do danego celu prowadzi wiele dróg, jak to zrobię to na pewno dam Wam relacje a jak dojrzeje do klimy to na pewno też się o tym dowiecie teraz trzeba mi tylko parę wskazówek jak to dobrze skomplikować
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 09-07-2021 o 20:11
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    (...)w efekcie dostaliśmy bardzo wysokie dofinansowanie z czystego powietrza na pompę ciepła + klimakonwektory + rekuperację. Tylko dlatego w to idę. (...)
    Właśnie dlatego dotacje to zło.
    Ludzi przestają racjonalnie myśleć i wydają bezmyślnie pieniądze.

    Z tego co piszesz, wnioskuję, że masz otwarty obieg dolnego źródła.
    Nad czym się tu zastanawiać?
    Wymiennik w takim układzie jest konieczny, jak największy o możliwie dużej powierzchni.
    Za wymiennikiem robisz obiegi na układy które chcesz zasilić chłodną wodą.
    Pamiętaj, że wszystkie komponenty, które mają chłodzić muszą posiadać zaizolowaną instalację.

    Pompy nie możesz przełączać na mały obieg, bo jest on za mały na potrzeby CWU.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A czemu otwarty układ DZ?

    W takim układzie z wymiennikiem to już w ogóle traci sens. Bezpośrednio zasilając będzie bardzo na styk.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A czemu otwarty układ DZ?
    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Kurcze. Tak nie moze być bo w kotłowni mam otwarte tuby w których poziom płynu się obniża jak pompka obiegowa PC startuje. Te tuby muszą być w najwyższym punkcie i w kotłowni żebym na bieżąco monitorował poziom płynu. To musi być rozdzielone.
    W sumie to sam jestem ciekaw, dlaczego tak.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Właśnie dlatego dotacje to zło.
    Czy zło to się nie wypowiadam ja się tylko cieszę, że idealnie wbiłem się z wnioskiem w 2-tygodniowe okienko, Czyste powietrze 2.0 weszło na tyle późno (15 maja 2020), że złapałem się jeszcze na zasady 1.0 (o niebo korzystniejsze dla mnie), ale już się skończył kwiecień i od 1 maja mogłem podać dochody na członka rodziny nie z 2018 (normalne dochody) ale już z 2019 (kiedy miałem grube inwestycje firmowe).


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ludzi przestają racjonalnie myśleć i wydają bezmyślnie pieniądze.
    Klimakonwektory (ok 9 szt.) warte 15 tys zł będę miał teoretycznie za 2 tys zł. Rekuperator za 10 tys będę miał za 1350zł.
    Dolne żródła już mam zrobione.
    Powyższe możecie traktować jak stan wyjściowy.

    I teraz rozchodzi się o to jak schładzać dom w upały. Albo zastosuję jakieś wymienniki - ile te przeróbki mogą mnie kosztować? 1000zł? pobór prądu? pompka obiegowa + wentylatorki w klimakonwektorach. Niech efekt będzie jaki chce. Nie wydam na to fortuny na przeróbki, więc nie będę miał wysokich oczekiwań.

    EWENTUALNIE można by było rozważyć klimatyzatory, ale skupiając się tylko na aspektach ekonomicznych to odpuszczenie sobie przeróbek w kotłowni do tysiąca zł i pójście w stronę klimatyzatorów wydaje się być właśnie nieracjonalnym myśleniem. Ile będzie mnie kosztować obsadzenie mojego dużego domu (280m2 powierzchni po podłogach) w klimatyzatory (już bez dotacji ) i prąd na zasilanie ich wszystkich?



    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Z tego co piszesz, wnioskuję, że masz otwarty obieg dolnego źródła.
    Nad czym się tu zastanawiać?
    Wymiennik w takim układzie jest konieczny, jak największy o możliwie dużej powierzchni.
    Za wymiennikiem robisz obiegi na układy które chcesz zasilić chłodną wodą.
    No właśnie liczyłem na poradę czy muszę kupować wymiennik czy lepiej nie sprzedawać za tysiaka stary bojler 300l z 2 wężownicami o łącznej powierzchni 2,5m2 i użyć go jako wymiennik 2,5m2 to chyba spora powierzchnia wymiany oczywiście płyn LODON przelatywałby przez wężownice a w bojlerze byłaby woda. zasilanie do klimakonwektorów byłoby w najniższym (najzimniejszym) punkcie bojlera.


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Pamiętaj, że wszystkie komponenty, które mają chłodzić muszą posiadać zaizolowaną instalację.
    Tu niestety już kolorowo nie jest bo mam starą instalację dwururową (pexy lecą w peszlach po płytach, na parterze są przykryte styropianem i wylewką a na poddaszu są przykryte wełną 5cm i podłogą fosztową na legarach), więc póki co nie będę puszczał nowych zaizolowanych linii, zobaczymy czy będzie się coś dziać, ale myślę że nie powinno, w tych rurkach będzie płynąć woda o temperaturze nie mniejszej niż 15 stopni, a w pomieszczeniach będzie max 20pare stopni. punkt rosy nie powinien być osiągnięty ale przecież rurki nie lecą w powietrzu tylko są schowane w podłodze jako tako zaizolowane. będziemy obserwować


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Pompy nie możesz przełączać na mały obieg, bo jest on za mały na potrzeby CWU.
    W zimie Cezary grzał CO pompą ciepła na 1 pętli bodajże 150m fi32 co prawda w kurzawce. ale tutaj w moich 100mb fi 40 byłoby ok 90l płynu. pompa ciepła jak grzeje CWU to przez jakieś 15-20 min i się wyłącza, podejrzewam, że jakby była podpięta tylko do tej 1 pętli to w trakcie tego kwadransu nawet nie będzie 1 pełnego obiegu... chyba że się mylę a nawet jak tak to ta pętla jest zakopana na głębokości 130cm w wilgotnej glinie, to PC chyba nie zamrozi 90l płynu w 15 minut?

    Co do układu - to czemu jest otwarty to by się producent musiał wypowiedzieć, ja mogę powiedzieć tylko jako użytkownik, że się świetnie sprawuje i wybrałbym jeszcze raz. kompletna instalacja wraz z tym przewymiarowanym DZ wyszła mi 44 tys.

    Stare foty (jeszcze w trakcie prac):








    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 13-07-2021 o 12:25
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Każdy wymiennik to strata, na wagę komfortu lub jego braku w Twoim przypadku.

    Masz poziomy wymiennik. Mój pionowy się dośc mocno grzeje jak go docisnę chłodzeniem. Z tych 14 stopni teraz zrobi Ci się za chwilę 16-17 stopni. Plus 2 stopnie na wymienniku i masz 18 stopni. Ani nie osuszysz, ani nie schłodzisz.

    Jak już chcesz tak robić, to przerabiałbym układ DZ na zaminięty i zasilał całą instalację glikolem prosto z ziemi - z chłodnica zaraz na wejściu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #20

    Domyślnie

    Nie no kurcze zalanie instalacji CO w całym domu (bufor 500l + w tym momencie ok 30 grzejników panelowych na 3 kondygnacjach + podłogówka w niektórych pomieszczeniach) to będzie koszt co najmniej 7 tys zł. Na chwilę obecną zostaje mi tylko zastosowanie wymiennika płyn-woda.

    Czy ten mój bojler 300l z podwójną wężownicą o łącznej powierzchni 2,5m2 będzie lepszym wymiennikiem czy moze lepiej kupić jakiś wymiennik płytowy?

    (Pamiętajcie że ta ZABAWA będzie mnie kosztować zaledwie do kilkuset złotych i chcę sprawdzić czy i jaki będzie efekt, nie mam żadnych oczekiwań więc jak klimakonwektory zbiją temperaturę o 1-2 stopnie to już będzie sukces. Reku to temat na później.)
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 17-07-2021 o 08:41
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony