dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PatrykAgnieszka

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-134
    Posty
    20

    Domyślnie Torf a opinia inżyniersko-geologiczna

    Witajcie,

    Trochę nas dziś przestraszyła Pani architekt, ale nie wiem czy jest to zasadne.

    Mianowicie, po zrobieniu badań geotechnicznych okazało się, że mamy wysoki poziom wód gruntowych (badanie po roztopach).

    Dodatkowo 40cm wierzchniej warstwy to torf. Generalnie przekrój wygląda tak:

    0.40 - Torf, czarny
    0.80 - Piasek średni, szary z iłem ze żwirem
    1.40 - Ił, brązowo-szary z pyłem z piaskiem przew. piaskiem drobnym
    2.40 - Piasek drobny, szaro-brązowy z iłem
    3.00 - Pył, szary z iłem przewarstwiony piaskiem średnim

    Te 40 cm to według mnie humus, który i tak zostanie wybrany.

    Pani architekt martwi się, że gdy złożymy wniosek o pozwolenie na budowę to w starostwie zobaczą torf i będą chcieli mieć dołączoną jeszcze opinie inżyniersko-geologiczna.

    Ja rozumiem, gdyby w całym przekroju był torf ale nie w wierzchniej warstwie.

    Dodam jeszcze, że działka znajduje się na III stopniu szkód górniczych, a w opinii geotechnicznej mamy zdanie:

    "Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z
    dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania
    obiektów budowlanych (Dz. U. z 27 kwietnia 2012 r., poz.463) kategorię geotechniczną
    określa się jako pierwszą. Decyzja odnośnie ostatecznej kategorii geotechnicznej zgodnie z
    wyżej wymienionym rozporządzeniem należy do projektanta obiektu".

    Co o tym wszystkim sądzicie? Nie uśmiecha mi się wydawać kilku tysięcy na takie badania.

    Pozdrawiam,

    Patryk

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Mam dom na III kat.(obok Gliwic) i po pierwsze,najprawdopobniej obowiązują Was dodatkowe zabezpieczenia na te szkody a robi je konstruktor na podstawie badań geologicznych i w takim stanie składa się wniosek o PnB,także Pani architekt panikuje niepotrzebnie.
    Przynajmniej ja miałem w mojej gminie "szkodowej" takie polecenie w MPZP.
    Po drugie,skoro są szkody i będą zabezpieczenia to warto rozważyć posadowienie domu na izolowanej płycie fundamentowej, która sama w sobie stanowi zabezpieczenie przeciw szkodom, tym bardziej, że z automatu składacie wniosek do kopalni, która tam oddziaływuje, o pokrycie dodatkowych zabezpieczeń, gdyż to ona(kopalnia) narazila Was na dodatkowe koszty.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PatrykAgnieszka

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-134
    Posty
    20

    Domyślnie

    @Arturo1972

    Jeśli chodzi o szkody górnicze, to o tym wszystkim wiem.

    Problem podobno stanowią torfy na działkach, czy jednak taka 40 cm, to jest problem?

    Pozdrawiam

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    40cm wierzchniej warstwy torfu to nie jest problem.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony