dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie poddasza płytami PIR miedzy i podkrowiowo

    W projekcie mam ocieplenie poddasza wełną 30 cm łacznie między i podkrokwiowo.
    Mam krokwie grubości 18 cm i chciałbym użyć do tego płyt PIR zamiast wełny.
    Warstwę między krokwiową chciałbym wsadzić o grubości 15 cm i widzę następujące zalety:
    - nie muszę się martwić szczeliną wentylacyjną przy takich sztywnych płytach (18 cm krokwi - 15 cm PIR = 3 cm wentylacyjna) czy dawać listewkę dystansową?
    - nie muszę robić warstwy wiatroszczelnej z membrany od strony deskowania jak przy wełnie - jak coś wody wleci zjedzie po okładzinie aluminiowej. Wiatr też nie ma opcji zaszkodzić płycie
    - nie muszę od dołu robić sznurkowania i mocować PIR jak wełny
    Warstwę podkrokwiową dołożę 6 cm:
    - chcę przykręcić bezpośrednio do krokwi
    - nie muszę robić paroizolacji (a pewnie zrobię)
    - przez płyty przykręcę do krokwi uchwyty typu ES do rusztu pod płyty KG - odpada ruszt krzyżowy jak przy wełnie
    Razem mam 21 cm o lambdzie 0,022. Daje to ekwiwalent jakiś 33 cm wełny o lambdzie 0,035, wyższe poddasze i w ciul mniej roboty jak przy wełnie.
    Czy wizja ma jest zbyt optymistyczna? Czy krokwiom obłożonym z 3 stron materiałem paroizolacyjnym coś grozi?

  2. #2

    Domyślnie

    Moim zdaniem jest to pozbawione sensu. Pakowanie płyt PIR między krokwie nie uszczelni tak jak trzeba. Wełna przez swoją elastyczność zawsze jakieś szczeliny, nierówności i przestrzenie wypełni, czego nie zrobi płyta PIR. Płyty PIR daje się nakrokwiowo, na to kontrłaty, łaty i dachówka/blachodachówka - tak jest prawidłowo. Wełna i piana PUR to pomyłka mimo, że sam mam dach ocieplony wełną. Najlepiej, żeby płyta PIR była zintegrowana z papą to z automatu załatwia sprawę wstępnego krycia. Na tę chwilę nie ma lepszej metody termoizolacji dachu imho - nawet krokwie są docieplone od zewnątrz, żadnych mostków termicznych. Jak nie masz możliwości izolacji nakrokwiowo to bym pozostał przy wełnie z lamdą 0,032.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 10-07-2021 o 20:34

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Moim zdaniem jest to pozbawione sensu. Pakowanie płyt PIR między krokwie nie uszczelni tak jak trzeba.
    A jakby te szczeliny między płyta a krokwią pianą uszczelnić?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Nie wiele to da, bo konstrukcja dachu pracuje, rusza się od napierającego wiatru i uszczelnienie pianką się rozszczelni.
    Technicznie realne, a kosztowo niekorzystnie, płyty PIR, te między krokwiami uszczelnić taśmą rozprężną, jak do montażu okien.
    Jak napisał emigrus, płyty PIR najlepsze nakrokwiowo.
    Brak rusztu krzyżowego może skutkować pękaniem płyt GK na łączeniach z powodów jak w zdaniu pierwszym.
    Jeśli dach już wykonany, optymalnym wydaje się dać między krokwie wełnę, a pod, płyty PIR w aluminium, uszczelnione taśmami na łączeniach (paroizolacja).
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony