dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19

Temat: Vitodens 222-F

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 222-F

    Witam.
    Zmieniam ogrzewanie na gazowe i chciałbym zamontować vitodensa 222-F i mam kilka pytań.
    Budynek piętrowy z połowy lat 80, 130m2, nieocieplony ściany podwójne 40 cm otynkowany z zewnątrzn, na poddaszu styropian 10 cm i wylewka, okna i drzwi nowe, tylko same grzejniki, na drugi rok planowane w ganku (3x3m) ogrzewanie podłogowe (instalator mówił że można założyć zawór rtl i będzie chodzić na tym samym obiegu co grzejniki).
    kilka pytań:
    1. czy kocioł 19 kW będzie ok w moim przypadku
    2. kupując kocioł w sklepie ma wszystko na wyposażeniu czy trzeba coś dokupować
    3. czy regulator E3 w tym kotle (model B2SF) ma sterowanie pogodowe i stało temperaturowe
    4. czy potrzebuje montować sprzęgło hydrauliczne w moim przypadku (tylko grzejniki) i czy pompka obiegowa w piecu da radę (instalacja raczej z grubszych rur,
    sporo wody), woda w instalacji kryształ jak spuszczałem z układu to byłem zdziwiony że taka czysta woda leci

    Pozdrawiam.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    1. Powinien wystarczyć z zapasem (aby być pewnym musiałby być wykonane obliczenia zysków i strat ale przy 130m2 jesli 19kW by zabrakło to by oznaczało, że w zimie zimne wiatry szaleją po domu)
    2. wszystko... ciężko powiedzieć , bo niewiem co masz na myśli. Jest pompa obiegowa , jest grupa bezpieczeństwa... należy domówić komin, można dokupić sterownik do pomieszczenia w zależności od tego jak ma być szrobione sterowanie dodatkowe moduły elektroniczne. Pytanie do instalatora który dobierze niezbędzne podzespoły na podstawie tego co zoabczy na instalacji i wysłucha od inwestora
    3. Sterownik w kotłach Vitodens 200 serii B2xF może pracować w jedym z 3 trybów (pogodowy, stałotemepraturowy, stałotemperaturowy z termostatem)
    4. powinny być wykonane obliczenia hydrauliczne które jdnoznacznie określą czy pompa w kotle da rade przetłoczyć wodę przez instalację, czy nalezy zastosować sprzęgło hydrauliczne i dodatkową pompe obiegową
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    2. wszystko, miałem na myśli czujnik pogodowy itp. wyposażenie
    4. u mnie w okolicy żaden instalator raczej nie wykona mi obliczeń hydraulicznych, pompa w tym kotle ma chyba jakąś wydajność np l/h (nie mogę znaleźć takiej
    informacji), grzejniki są wszystkie aluminiowe parter i piętro (10 grzejników i drabinka w łazience) tylko rury grubsze szczególnie na dole w piwnicy, wszystko
    wcześniej chodziło
    bez pompki (grawitacyjnie) i było ok.
    Jak Pan myśli czy pompa obiegowa w kotle da radę.

    Pozdrawiam.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Vitodensy serii 2xx mają czujnik temperatury zewnętrznej w wyposażeniu standardowym.
    jeśli instalacja pracowała grawitacyjnie to pompa kotła powinna sobie poradzić bez najmnijeszego problemu.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Jutro jadę podpisać umowę z instalatorem i muszę się zdecydować jaką wersję kotła wybrać czy z zasobnikiem 100l ładowanym warstwowo czy 130l z wężownicą.
    Niby ładowany warstwowo lepszy tylko że musi być miękka woda. Dzisiaj z nim rozmawiałem i mówił że to jest trochę mit z tą miękką wodą bo na twardej jest wszysto ok.
    Jak dla mnie zasobnik 100l jest aż nadto.
    Sam nie wiem który wybrać. Może Pan coś poradzi.
    Pozdrawiam.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    kotły z zasobnikiem ładowany warstwowo mają wyzszy komfort CWU. W przypadku gdy rozładujemy cały zasobnik, nadalę możemy mieć ciepłą wodę ale z mniejszym strumieniem (kocioł zachowuje się jak klasyczny kocioł 2u funkcyjny).
    W przypadku zasobnika ładowanego poprzez wężownicę będzie konieczność odczekania kulkunastu minut na "odbudowanie" zasobnika.
    W przypadku zasobnika ładowanego warstwowo, CWU jest przygotowywana w wymienniku warstwowym o stosunkowo dużej powierzchni wymiany ale za to odległosci miedzy poszczególnymi płytami sa na tyle male, że osadzajacy się kamień z twardej wody może doprowadzić do szybkiego zakamieniania wymiannika, a tym samym do braku CWU. Na rynku instalatorzy próbuja odkamieniać wymienniki ale jest to mało opłacalne. Po kazdym odkamienianiu wymiennik zarasta szybciej a często proces odkamieniania kończy się rozszczelnieniem wymiennika i koniecznościa wymiany na nowy.

    Prywatnie dla siebie wybralbym kociol z zasobnikiem ładowanym warstwowo ale obowiązkowo w połączeniu ze stacją zmieczania. Gdy jednak niechcemy stacji to wtedy jednak sklaniałbym się do zasobnika weżownicowego.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
    Wybrałem jednak kocioł z zasobnikiem z wężownicą. Chciał mi zamontować wkład kominowy z tworzywa firmy almeva i widzę że dużo ludzi je montuje ale wolałem dopłacić 600 zł do nierdzewki, myślę że to lepszy wybór.
    Montaż kotła koniec sierpnia, na pewno będę miał jeszcze kilka pytań.
    Pozdrawiam.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Oczywiście, w razie pytań pozostaje do dyspozycji
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9

    Domyślnie

    Witam. Kocioł już zamontowany, czekam na założenie gazomierza i pierwsze uruchomienie przez serwisanta. Chciałbym się zapytać jaki przekrój przewodu podłączyć do czujnika temperatury zewnętrznej. W instrukcji pisze max długość 35 m przy przekroju 1,5 mm2, wydaje mi się trochę za gruby u mnie będzie 6 m przewodu.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    potrzeba 2 zyły ale dla bezpieczeństwa lepiej jest zastosowac kabel 3x0.75m2 (jest zapasowa zyła a grubość przewodu gwarantuje że przez "przypadek" się nie przerwie)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11

    Domyślnie

    Dzisiaj kocioł został uruchomiony. Mam kilka pytań
    1. temperatura zadana cwu 40*C a grzeje do 46
    2. jeden grzejnik w piwnicy góra gorąca dół zimny, drugi trochę lepiej, ustawiałem przepływy na zaworze ale nic nie dało, na dole grzejników zawory otwarte na max,
    na klatce schodowej grzejnik dopiero ruszył po kilku godzinach w łazience też słabo grzeje ale cały jednakowo, odpowietrzałem ale raczej to nie to. Myślę że
    pompa obiegowa za wolno chodzi, wszedłem w parametr 1100.2 i zwiększyłem obroty na 100% a było na 60% ale to nic nie dało, wyczytałem że wydajność pompy
    jest zależna od temperatury zewnętrznej, cieplej słaba a jak zimniej większa czy można to jakoś ustawić by zwiększyć wydajność. Reszta grzejników na parterze i
    piętrze grzeją dobrze.

  12. #12

    Domyślnie

    Dodam tylko że do całej instalacji wchodzi 170l wody.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    1. cięzko mi powiedzieć co jest przyczyną, po sosiągnięciu temratury palnik powinien być wygaszany.
    2. woda płynie zawsze tam gdzie jej łatwiej, zatem prosze najpierw hydraulicznie zbilansowac instalację (ostrzegałem, że należy wykonac projekt hydrauliczny 13.07 pkt 4)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #14

    Domyślnie

    Witam i dziękuje za odpowiedź.
    Z grzejnikami sobie poradziłem, grzeją.
    Ale od wczoraj mam problem z kotłem włącza się na około 20 minut a następnie wyłącza też gdzieś na taki sam czas i nie trzyma się krzywej grzewczej.
    Przykładowo dzisiaj krzywa ustawiona na (+20-31* +10-43* 0-52*) na czujniku zewnętrznym 14*C a kocioł chodzi na 42 do nawet ponad 45 i non stop skacze z tą temperaturą. Od uruchomienia kotła 28.09. do wczoraj kocioł nigdy się sam nie wyłączył i z chodził z modulacją do nawet 10-12 % przy temperaturze zasilania trzydziestu kilku stopni a teraz non stop taktuje.
    Wyczytałem w innym temacie że wpływ ma na to silny wiatr a wczoraj i dziś wieje, u mnie komin rura w rurze 100/60 ma 9m od piwnicy do końca komina.
    Zdjąłem dzisiaj zaślepkę z trójnika wchodzącego w kocioł i niby powinno w ten sposób brać powietrze z pomieszczenia ale nic to nie pomogło,jak przyłożyłem dłoń do tego otworu to czuć było ciąg, wyłączyłem też kocioł głównym wyłącznikiem też nic nie dało. Nic też nie ruszałem , żadnymi ustawieniami itp. rzeczami.
    Tak raczej nie powinno być, wkurza mnie to ciągłe stygnięcie i grzanie kaloryferów i to pukanie przy nagrzewaniu i stygnięciu instalacji.
    Co robić.
    Pozdrawiam.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    kocioł ma moc minimlana n apoziomie 1.8 kW. Podczas pracy z tak niską mocą płomień płozy się na plniku i aby go nie uszkodzic potrzebuje bardzo stablilny przepływ mieszanki paliwowo-powietrznej. W przypadku Falowania przepływu kociol czasowo zwiększa moc. Jelsli w tym czasi jego moc minimalna będzie większa niż chwilowe zapotrzebowanie na ciepło taktowanie jest nieuniknione (mozna oczywiście dac bufor optymalizujący prace ale to jak dla mnie przesada).
    Co do stukania instalacji to juz ptrzeba szukac elementu który te dziwęki wydaje i ew go wymienic/naprawić.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #16

    Domyślnie

    U mnie podobnie wczoraj i dziś, tj. kocioł raz grzeje a raz nie, a jeśli grzeje to z mocą 2-3kW, a przynajmniej tyle jest podane w panelu energetycznym. Temperatura zredukowana 21C, normalna 22C (6-22), krzywa grzewcza 1.0+0K i zużycie gazu na CO+CWU wczoraj ok. 6.5m3 wg. historii zużycia gazu. Nie wiem dlaczego ale nie pokazuje mi tam zużycia w kWh tylko przybliżone w m3. Ciężko mi także stwierdzić czy te 6.5m3 na dobę to dużo czy mało.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    przepraszam ale to juz podstawy fizyki ze szkoły podstawowej
    kaloryczność gazu ziemnego E to ok. 42 MJ/m3 / 3600 s otrzymujemy 11.667 kWh...
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18

    Domyślnie

    Witam.
    Nie chodziło mi o pracę kotła z mocą min. 1,9 kW bo z taką mocą 10-12% to chodził gdy temperatura zasilania c.o. była 32-35*C, on nie może teraz utrzymać stałej temp 42-45*C przy takiej temperaturze miał 3-4 kW a teraz nie może takiej mocy utrzymać. Dziś wieje ale nie tak mocno zresztą wcześniej też jakoś strasznie nie wiało a co będzie jak przyjdą porządne wichury to wtedy chyba wcale się nie włączy, na zwykłym kopciuchu miałem lepszą pracę niż teraz. Sąsiad ma kocioł 1/3 ceny mojego i chodzi bez zarzutu komin taki jak u mnie.
    Przypomnę że mam 170l w instalacji a jakbym miał wszystko na cienkich rurkach to kocioł włączał by się chyba na minutę.
    Tak czy inaczej tak nie powinno być.
    Poczekam przez weekend i zobaczę jak coś to serwis.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    170l wody w instalcji to nie to samo co bufor optymlaizujący, przy dzisiejszej tempertaurze zew. te 170 podgrzewane jest o 3-5K więc cięzko tu mówić o jakiejkolwiek akumulacji.
    Z opisu wynika że kociol parcuje jak najbardziej prawidłowo
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony