dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 89
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7994197


    Nie rób hybrydy. Sprzęt teleinformatyczny się tam nie zmieści. UPS, modem, router, NAS, switch - to potrzebuje sporo miejsca. Do tego zazwyczaj lokalizacja rozdzielnicy elektrycznej jest daleka od optymalnego miejsca dla AP. Rozplanuj sobie wszystko zanim podejmiesz decyzję.
    Jeśli piszesz do mnie to wszystko mam przemyślane. Adaptery pasują idealnie. UPS? NAS? Nie mam ani 1 ani 2. Natomiast serwer będę trzymał w racku razem z domowym labem. Router? Switch? Spokojnie zmieszczą się w rozdzielnicach, jeszcze zostaje miejsce na modem. AP? UniFi mam pod sufitem. W rozdzielnicy schodzą się wszystkie przewody, zarobione na patch panelu i podłączam do routera/switcha co potrzebuje. Oczywiście router bez wifi.

    A co do ocieplenia ławy fundamentowej, to nie wiem o co chodzi

  2. #62

    Domyślnie

    To jak elektryk bedzie chcial tak polaczyc, to nie bede mu marudzil. Ta rozdzielnie elektryczna ktora spinasz z hybrydowa pewnie masz 5R? Miescisz sie w niej?

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    UPS? NAS? Nie mam ani 1 ani 2. Natomiast serwer będę trzymał w racku razem z domowym labem. Router? Switch? Spokojnie zmieszczą się w rozdzielnicach, jeszcze zostaje miejsce na modem. AP?
    Jak jeszcze nie masz, to wcześniej czy później będzie. Jak rozdzielisz sprzęt, to trzeba będzie kolejnych UPSów. Koszt i miejsce. A jeszcze nie napisałem o automatyce, TV i alarmie.
    Zmieści Ci się tak taki modem + taki maleński switch + taki maleńki router?
    Do tego bajer z drzwiczkami "minimalizującymi" straty sygnału WiFi to tylko jedna strona - a co z pozostałymi kierunkami nadawania sygnału (nawet zakładając, że rozdzielnica jest blisko środka bryły budynku)?

  4. #64

    Domyślnie

    Myślałem, że to temat i dział poświęcony elektryce... No i chyba nie przeczytałeś mojego posta.
    UPS to co najwyżej do pieca, więc 1 wystarczy. Modem to przerost formy nad treścią - wielkie pudło a niczym sie nie wyróżnia. Przecież do LTE wystarczy modem USB. Taki router i switch bez problemu się zmieszczą, tylko poraz kolejny po co? Przecież ten router się najpewniej zapcha, bo nie będzie w stanie przerzucać pakietów przy szybszym łączu i większej ilości połączeń. A co do wifi, to już napisałem. Taki router nigdy nie zapewni pokrycia sygnałem całego domu, a w takiej rozdzielnicy to nawet w mieszkaniu mógłby mieć problem. Popatrz pierw na to albo na to i na to. Ewentualnie jakis Edgerouter + switch.

    Do TV stawiasz osobna rozdzielnice, bo ciezko mi sobie wyobrazic ze bedziesz ciagnac przewody koncentryczne z dachu do garazu do multiswitcha by pozniej ciagnac je spowrotem na gore do gniazdek. Ekonomicznie bez sensu, technologicznie takze, bo niepotrzebnie wydluzasz przewody i wprowadzasz dodatkowe tlumienie (jakies 3 dB/10m kabla dla SAT, a 3dB to dwukrotnie gorszy sygnal). Rozumiem, ze pozniej bedziesz bawil sie we wzmacniacze?

    Automatyke i alarm bez problemu mozna upchnac obok zabezpieczen w rozdzielnicy elektrycznej, wiec warto zostawic sobie w niej troszke miejsca. Dlatego na miejscu autora kupilbym 2 rozdzielnice i zlaczyl je razem jesli nie moze powiesic czegos wiekszego niz 5x12. Zreszta sam pewnie tez tak zrobie, bo chociaz obecnie 60 polowa by mi w zupelnosci wystarczyla, to lepiej miec wiecej miejsca niz mniej - wlasnie chociazby pod jakas automatyke.

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Przecież do LTE wystarczy modem USB.
    Jak Ci wystarczy kilkanaście megabitów to owszem. Modem cat. 19 będzie co najmniej 10x szybszy.

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Taki router nigdy nie zapewni pokrycia sygnałem całego domu, a w takiej rozdzielnicy to nawet w mieszkaniu mógłby mieć problem.
    U mnie zapewnia cały dom i prawie całą działkę.

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Popatrz pierw na to albo na to i na to. Ewentualnie jakis Edgerouter + switch.
    I do czego to ma służyć? Ani POE, ani WiFi6, ani sensownej liczby złącz dla dysków żeby z tego zrobić NASa.
    Z UPS jest tak jak z backupem. Są tacy, co stosują, i tacy co dopiero będą stosować. A po co? Żeby nie urtacić danych i żeby monitoring działał po awarii zasilania (i żeby dało się do niego dostać zdalnie).

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Do TV stawiasz osobna rozdzielnice, bo ciezko mi sobie wyobrazic ze bedziesz ciagnac przewody koncentryczne z dachu do garazu do multiswitcha by pozniej ciagnac je spowrotem na gore do gniazdek. Ekonomicznie bez sensu, technologicznie takze, bo niepotrzebnie wydluzasz przewody i wprowadzasz dodatkowe tlumienie (jakies 3 dB/10m kabla dla SAT, a 3dB to dwukrotnie gorszy sygnal). Rozumiem, ze pozniej bedziesz bawil sie we wzmacniacze?
    U mnie TV naziemna działa na byle czym podpiętym do gniazda antenowego. Ale jakbym miał robić do tego instalację, to bym postawił serwer po IP.


    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Automatyke i alarm bez problemu mozna upchnac obok zabezpieczen w rozdzielnicy elektrycznej
    No, u mnie alarm to dwie osobne skrzyneczki, automatyka zajmuje 62 moduły w rozdzielnicy - same elementy wykonawcze i żałuję, że nie mam więcej miejsca.

  6. #66

    Domyślnie

    Modem kat 19 moze bedzie szybszy, ale chyba w nocy, jak nikt inny nie bedzie korzystal z tej samej bazy. Niestety LTE wcale nie dziala tak jak reklamuja i ludzie sie ciesza z tych kilkunastu megabitow. Zreszta jest to calkowicie wystarczajace jako lacze zapasowe, bo majac swiatlowod niczego wiecej nie potrzebuje

    A gdybys zainwestowal w UniFi LR, to pewnie zasiegiem objelo by cala dzialke, a i na grillu u sasiada moglbys miec zasieg. Zreszta gadanie dla samego gadania, bo wiele tez zalezy od grubosci scian i materialu z jakiego zostaly wykonane. Oczywiscie jest tez wersja z Wifi6 czy 802.11ax jak kto woli, tylko czy rzeczywiscie posiadasz urzadzenia ktore na tym skorzystaja?

    Nigdy nie chcialem robic z routera NASa, zreszta do podanego przez Ciebie modelu od Xiaomi tez nie specjalnie da sie podlaczyc dyski, wiec nie kupuje tego argumentu. Nie porownuj tez UPS do backapu, bo brak zasilania nie powinien powodowac utraty danych - chyba ze tych niezapisanych, a jesli padlby dysk - nie wazne z jakiego powodu, to przed utrata danych chroni tylko i wylacznie kopia zapasowa.

    Skonczmy moze ten watek, bo nic nie wnosi do tematu...

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Modem kat 19 moze bedzie szybszy, ale chyba w nocy, jak nikt inny nie bedzie korzystal z tej samej bazy. Niestety LTE wcale nie dziala tak jak reklamuja i ludzie sie ciesza z tych kilkunastu megabitow.
    Też się cieszyłem, jak miałem modem na USB. Po zmianie na B818 często mam ponad 100Mbps.


    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    , tylko czy rzeczywiscie posiadasz urzadzenia ktore na tym skorzystaja?
    Na zwiększonym zasięgu? Owszem, wszystkie. Dwa leciwe Ruckusy 7025 wylądowały w pudle.
    Na zwiększonej liczbie obsługiwanych urządzeń? Owszem, ciągle przybywa mi sprzętów z wifi.
    Szybkość? Również - jak na razie w laptopie i nasie mam AX200. Ale pewnie z czasem sprzętów z WiFi6 będzie przybywało.

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Nigdy nie chcialem robic z routera NASa, zreszta do podanego przez Ciebie modelu od Xiaomi tez nie specjalnie da sie podlaczyc dyski
    Też mi nie przyszło nic takiego do głowy. Czemu o tym piszesz?

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Nie porownuj tez UPS do backapu, bo brak zasilania nie powinien powodowac utraty danych - chyba ze tych niezapisanych, a jesli padlby dysk - nie wazne z jakiego powodu, to przed utrata danych chroni tylko i wylacznie kopia zapasowa.
    Chyba, że masz tę kopię zapasową na nasie, który właśnie się przez brak zasilania wysypał.
    No i bark zasilania powoduje niezapisanie obrazu z kamer. I brak możliwości skorzystania z nich - niezależnie od tego, czy zasilania nie ma sam monitoring, router, modem czy cokolwiek innego po drodze. A robienie tego w różnych miejscach i mnożenie UPSów to koszt i komplikacja.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-07-2021 o 13:39

  8. #68

    Domyślnie

    Miałem już nie odpisywać w tym temacie, ale NASem po wifi to już kompletnie zaszalałeś... Po to wrzucałeś wszystko w 1 miejsce, żeby korzystać z wifi? Już całkowicie pomijając sens takiego przedsięwzięcia, bo nie bez powodu NASy wyposarzane sa w Dual LAN i/lub sieciowki szybsze niz 1Gbps... Serio, odpusc już dalsze komentarze w tej sprawie i skup się na elektryce - bo do tego chyba powstał ten dział.

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Miałem już nie odpisywać w tym temacie, ale NASem po wifi to już kompletnie zaszalałeś...
    Niby co nie tak z bondingiem 1Gbps LAN z jeszcze szybszym WiFi6? Podasz jakieś wady?

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Po to wrzucałeś wszystko w 1 miejsce, żeby korzystać z wifi?
    Właśnie wrzucanie w jedno miejsce odradzam.

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    bo nie bez powodu NASy wyposarzane sa w Dual LAN i/lub sieciowki szybsze niz 1Gbps...
    Fakt, mam budżetowy NAS - na OMV. Na moje potrzeby wystarcza.

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Serio, odpusc już dalsze komentarze w tej sprawie i skup się na elektryce - bo do tego chyba powstał ten dział.
    Ciągle argumentuję za rezygnację z hybrydowej rozdzielnicy.

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak rozdzielisz sprzęt, to trzeba będzie kolejnych UPSów. Koszt i miejsce.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Właśnie wrzucanie w jedno miejsce odradzam.
    Sam sobie zaprzeczasz.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niby co nie tak z bondingiem 1Gbps LAN z jeszcze szybszym WiFi6? Podasz jakieś wady?
    WiFi nie jest szybsze od ethernetu. Masz pierwszy lepszy z brzegu test: https://ithardware.pl/testyirecenzje...e-10476-4.html Jedynie w bliskiej odleglosci od routera mozna mowic o nieco wyzszych transferach (i to przy zalozeniu ze masz tylko 1Gbps ethernet, a karty z 2.5Gbps czy nawet 10Gbps sa juz ogolnodostepne i wifi tego nigdy nie przebije), przy czym cale te testy mozna o kant stolu rozbic, bo na potrzeby testow do sieci wifi podlacza sie 1 urzadzenie, a w codziennym zyciu takich urzadzen jest wiecej i dostepna przepustowosc jest dzielona pomiedzy te urzadzenia. Takich urzadzen jak NAS nie podlacza sie po wifi - tylko i wylacznie kablem aby zapewnic stala maksymalna przepustowosc dla wszystkich urzadzen chcacych skorzysac z zasobow NASa. A gdy 1Gbps to za malo, to kupuje sie NASa z portami 2.5Gbps, 10Gbps albo DualLAN i robi sie LACPa.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Fakt, mam budżetowy NAS - na OMV. Na moje potrzeby wystarcza.
    To ze na OMV wcale nie oznacza ze budzetowy. Wszystko zalezy od sprzetu jaki jest pod spodem.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No i bark zasilania powoduje niezapisanie obrazu z kamer. I brak możliwości skorzystania z nich - niezależnie od tego, czy zasilania nie ma sam monitoring, router, modem czy cokolwiek innego po drodze. A robienie tego w różnych miejscach i mnożenie UPSów to koszt i komplikacja.
    I myślisz że 1 UPS jak długo podrzyma Ci te wszystkie urządzenia? Chyba że masz UPSa wielkosci calego RACKa.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na zwiększonej liczbie obsługiwanych urządzeń? Owszem, ciągle przybywa mi sprzętów z wifi.
    Wifi6 nie zwieksza liczby obslugiwanych urzadzen. To nie jest tak, ze jak kupisz telefon z wifi6 to podlaczysz go tylko do AP wifi6. Wszystkie te urzadzenia maja wsteczna kompatybilnosc, wiec kolejny argument z czapy. Duzo wiekszych predkosci tez zapewne nie uzyskujesz, chyba ze siedzisz z telefonem metr przy routerze, ale to rownie dobrze moglbys sie wowczas wpiac skretka.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niby co nie tak z bondingiem 1Gbps LAN z jeszcze szybszym WiFi6? Podasz jakieś wady?
    Fail-over nie ma sensu bo uzywasz i tak tylko 1 linka jednoczesnie, a wpinasz sie do tego samego routera tylko na 2 sposoby, wiec jak padnie router to i tak nie masz sieci. Zaden to fail-over. Load-balancing tez nie ma wiekszego sensu, bo czesc pakietow leci po lanie a czesc po wifi i masz rozne opoznienia na tych linkach, a to sprawia ze dostajesz pakiety w zlej kolejnosci. Normalnym dzialaniem jest wowczas potraktowanie takich pakietow jako zagubione i wyslanie zadania o ich retransmisje. Wiec to wcale nie dziala tak dobrze jak sobie wyobrazasz.

    Nie rozumiem czemu wciskasz komus swoje rozwiazania, ktore po pierwsze maja sporo wad i sa wykonane niezgodnie ze sztuka, w ogole nie znajac wymagan czy oczekiwan drugiej osoby. Gdybym mial jakis problem, to zalozylbym osobny watek. A Ty tu zwyczajnie smiecisz i probujesz przekonac kogos z pewnie wiekszym doswiadczeniem w temacie. Wiec powtorze CI raz jeszcze, ze rozdzielnica hybrydowa jest w moim przypadku wystarczajaca. Miesci to co potrzebuje (OLT, router, modem LTE i PoE injector - a to wszystko miesci sie w 1 z 2 wiec zostaje jeszcze miejsce). Pozwala mi spiac linki ktorych potrzebuje. I dopoki mam szklo i miedz polozone miedzy taka rozdzielnica a miejscem, w ktorym moge w kazdej chwili postawic racka z reszta zabawek i w razie potrzeby wrzucic chociazby dodatkowego switcha, rejestrator do kamer, etc.. (co tylko mi sie zamarzy w przyszlosci) to jest to wystarczajace.
    Ostatnio edytowane przez belliash ; 27-07-2021 o 06:46

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Sam sobie zaprzeczasz.
    Wyrywasz z kontekstu - wszystko w jednym miejscu oznacza hybrydę - a to od początku odradzam.


    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    WiFi nie jest szybsze od ethernetu. Masz pierwszy lepszy z brzegu test:
    Ale wiesz, co to bonding? Połączenie dwóch interfejsów będzie szybsze, niż każdy z nich z osobna.

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    I myślisz że 1 UPS jak długo podrzyma Ci te wszystkie urządzenia? Chyba że masz UPSa wielkosci calego RACKa.
    Ponad 2 godziny (osobno jeszcze alarm - chyba z 6h na swoim podtrzymaniu). Akumulator 100Ah.


    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Wifi6 nie zwieksza liczby obslugiwanych urzadzen.
    Oczywiście że zwiększa. Right now, MU-MIMO allows routers to communicate with four devices at a time. Wi-Fi 6 will allow devices to communicate with up to eight.

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    To nie jest tak, ze jak kupisz telefon z wifi6 to podlaczysz go tylko do AP wifi6. Wszystkie te urzadzenia maja wsteczna kompatybilnosc, wiec kolejny argument z czapy.
    To dalej o ilości urządzeń?

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Fail-over nie ma sensu bo uzywasz i tak tylko 1 linka jednoczesniep
    Poczytaj jak działa bonding.

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    , a wpinasz sie do tego samego routera tylko na 2 sposoby, wiec jak padnie router to i tak nie masz sieci.
    Akurat NAS kabelkiem mam podpięty do switcha a WiFi do osobnego routera. Ale co to zmienia?


    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Nie rozumiem czemu wciskasz komus swoje rozwiazania, ktore po pierwsze maja sporo wad i sa wykonane niezgodnie ze sztuka, w ogole nie znajac wymagan czy oczekiwan drugiej osoby.
    Znaczy polecasz hybrydowe rozdzielnice?


    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    A Ty tu zwyczajnie smiecisz
    Przypisujesz mi swoje działania.

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    rozdzielnica hybrydowa jest w moim przypadku wystarczajaca. Miesci to co potrzebuje (OLT, router, modem LTE i PoE injector - a to wszystko miesci sie w 1 z 2 wiec zostaje jeszcze miejsce).
    Nie masz tam automatyki? Jakieś przekaźniki? PLC? Nawet, jak ktoś teraz tego nie przewiduje, to jest spora szansa, że wcześniej czy później nabierze na to ochoty.

  12. #72

    Domyślnie

    Jak grochem o sciane... To nie sa slowa wyciete z kontekstu. Napisales ze "trzeba będzie kolejnych UPSów. Koszt i miejsce.", sugerujac ze wszystko powinno byc w 1 miejscu. Nie wazne czy to bedzie rozdzielnica, rack czy inne miejsce. Przeciez stawiajac kazde urzadzenie w innym miejscu fizycznie nie podlacze ich do 1 i tego samego UPS, a pozniej piszesz ze odradzasz wrzucania wszystkiego w 1 miejsce... sorry ale sam sobie przeczysz.

    Co do wifi, to nie, wifi 6 czy 802.11ax nie zwieksza liczby obslugiwanych urzadzen (ani ilosci obslugiwanych ani tych ktore moga sie jednoczesnie podlaczyc do sieci. Do wifi5 podlacze nawet wiecej urzadzen do 1 sieci. Wiem o co Ci chodzi po tym jak wkleiles cytat w j. angielskim, ale chyba nie potrafisz tego poprawnie nazwac. MU-MIMO pozwala na jednoczesna komunikacje z kilkoma urzadzeniami, gdy tych bedzie wiecej, kazde z nich otrzymuje pewien okreslony przydzial czasu . Oczywiscie wszystko kosztem predkosci przesylanych danych.

    Wiem doskonale jak dziala bonding i tlumacze Ci ze nie ma najmniejszego sensu. Bonding w trybie Active-Backup nie ma sensu, bo nawet jesli 1 noge masz do switcha a 2 do routera, to switcha wpinasz i tak w ten sam router. Wiec zadne to HA, a LACP LAN i WiFi sie nie sprawdza z uwagi na rozne opoznienia w sieci, bo to dwie rozne technologie i ide o zaklad ze masz retransmisje w sieci.

    Ostatecznie nikomu nic nie polecalem. Autor zastanawial sie jak i czy moze polaczyc dwie rozdzielnice, wiec napisalem jak to mozna zrobic na swoim przykladzie (tym bardziej ze ktos juz wczesniej polecil mu Volte), a Ty nie znajac szczegolow przyszedles i probujesz mi cos doradzac i udowadniac mimo ze w wielu miejscach nie masz racji.

    EOT z mojej strony.

  13. #73

    Domyślnie

    Czytam sobie dalej i natrafiłem na taki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=bbFR6qFR3As Dlaczego tam użyte są tylko RCD trzyfazowe?

    Ostatecznie kupię dwie Volty tak jak mi doradzaliście. Zatem nie muszę się specjalnie ograniczać w obawie że się nie zmieszczę i może uda się nawet rozbudować instalację. Obecnie myślę o czymś takim:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdzielnia.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	4,2 KB
ID:	457503
    https://ibb.co/CBdnw01

    S1: SBN440
    LS1: SPN415
    H1: SVN221
    F1: CDS263D
    F2: MBS116
    F3: MBS116
    F4: MBS116
    F5: MBS116
    F6: MBS116
    F7: MBS116
    F8: MBS106
    F9: MBS110
    F10: MBS110
    F11: CDS263D
    F12: MBS116
    F13: MBS116
    F14: MBS116
    F15: MBS116
    F16: MBS116
    F17: MBS116
    F18: MBS106
    F19: MBS110
    F20: MBS110
    F21: CDS263D
    F22: MBS116
    F23: MBS116
    F24: MBS116
    F25: MBS110
    F26: MBS110
    F27: MBS116
    F28: MBS116
    F29: MBS110
    F30: MBS110
    F31: CDS263D
    F32: MBS116
    F33: MBS116
    F34: MBS116
    F35: MBS110
    F36: CDS263D
    F37: MBS116
    F38: MBS116
    F39: MBS116
    F40: MBS116
    F41: CDS240D
    F42: MBS116
    F43: MBS116
    F44: MBS110
    F45: CDS440D
    F46: MBS316
    F47: MBS316
    F48: CDB440D
    F49: MBS332

    Dojdzie jeszcze zasilacz 24VDC do domofonu i zastanawiam się czy słusznie postawiłem na SPN415 (T2 4P In=20kA Up≤1,25kV) czy lepszy będzie SPN901 (T1+T2 MOV 4P Iimp=50 kA Up≤1,5kV)?
    Mógłbym was prosić o opinię? Sieć jest TN-C, w rozdzielni będzie podział PEN na PE i N i przejście na TN-S.
    Ostatnio edytowane przez radziula ; 28-07-2021 o 12:42

  14. #74

    Domyślnie

    Możesz mi napisać, po grzyba ochronnik przeciwprzepięciowy 4-polowy w Twoim przypadku?
    Po drugie - nie ma RCD 3-fazowych, ale są 4-polowe, których użycie do obwodów 1-fazowych nie jest zabronione.
    Owszem, mniej funkcjonalne, ale przy dobrym wykonaniu/montażu, sprawnej instalacji i sprawnych odbiornikach rzadko się, zdarza, że zadziałają.
    Czasami trzeba je "budzić", użytkownicy zapominają o obowiązkowym testowaniu co określony czas.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #75

    Domyślnie

    Ale jak zadziałają to 400V może się pojawić na odbiorniku jednofazowym prawda? To pewnie przez oszczędność?

    W czym przeszkadza czteropolowe? Albo w czym trzypolowe będzie lepsze?

  16. #76

    Domyślnie

    Jaką masz długość wydzielonego odcinka N od szyny PEN/PE?
    Ich odległość (szyn) jest na tyle mała, że moduł N/PE jest po prostu zbędny, i tyle.
    No i cena maleje, prawda?
    Sprawa wielokrotnie wyjaśniana na forach, a Ty swoje.
    Cytat Napisał radziula
    Ale jak zadziałają to 400V może się pojawić na odbiorniku jednofazowym prawda? To pewnie przez oszczędność?
    Tak, może ale w specyficznej sytuacji przy braku N i załączonych L. Kolejna sprawa tak oczywista dla elektryka, że nie ma się nad czym rozwodzić.
    Inna rzecz, że gdy mamy jedną jedyną RCD na instalację, może być problem z wyszukaniem "sprawcy" zadziałania, szczególnie wtedy, gdy elepstryk nie oznakuje wszystkich żył przewodów odbiorczych. Szukanie to loteria, a co się można przy tym nawkurzać, to tylko spece wiedzą
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #77

    Domyślnie

    W takim razie polecisz SPN315 (T2 3P In=20kA Up≤1,25kV) czy SPN900 (T1+T2 MOV 3P Iimp=37,5 kA Up≤1,5kV)?

  18. #78

    Domyślnie

    Nic nie polecam.
    Od tego jest projektant.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nic nie polecam.
    Od tego jest projektant.
    Taki, co do projektu wstawia jeden RCD trzyfazowy na całą instalację? Dziękuję i ponawiam swoją prośbę o opinię podziału obwodów i doboru zabezpieczeń.


    Różnica w cenie między SPN315 a SPN415 to niespełna 20zł, a między SPN900 i SPN901 to mniej jak 10zł. Nawet kebaba za to nie kupię, więc żadna to oszczędność. Co przemawia za ochronnikiem przeciwprzepięciowym trzypolowym, zamiast czteropolowego? Zastosowanie tego drugiego to jakiś błąd? Będzie gorzej działać?
    Ostatnio edytowane przez radziula ; 28-07-2021 o 19:51

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    To nie sa slowa wyciete z kontekstu. Napisales ze "trzeba będzie kolejnych UPSów.
    To łopatologicznie - wszystko (teleinformatyka w jednej rozdzielnicy z elektryczną) nie, cała teleinformatyka tak (z dala od elektryki). A co się nie da umieścić razem (jak domofon, kamery czy modem ma znacznie lepszy sygnał tam, gdzie nie pasuje "serwerownia") zasilać POE.

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    MU-MIMO pozwala na jednoczesna komunikacje z kilkoma urzadzeniami, gdy tych bedzie wiecej, kazde z nich otrzymuje pewien okreslony przydzial czasu
    Poczytaj o ax - wifi6 obsługuje w tym samym czasie.

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Bonding w trybie Active-Backup nie ma sensu, bo nawet jesli 1 noge masz do switcha a 2 do routera, to switcha wpinasz i tak w ten sam router.
    Rozrysować? Jak mam do routera podpięte jedno urządzenie robiące backup na NAS a w tym samym czasie inne urządzenie podpięte do switcha wrzuca na niego filmy z wakacji - to twierdzisz, że rezygnując z połączenia WiFi zostawiając tylko gigabit lan obydwa zadania skończą się w tym samym czasie?
    A co sie stanie, jak dodatkowo telefon po wifi i pecet po kablu w tym samym czasie zaczną ciągnąć aktualizacje systemu?
    Dodajmy do tego kilkadziesiąt kolejnych urządzeń...


    Ethernet bonding is a cost-effective way to increase bandwidth and maximize resources for critical Linux servers, such as firewalls and production servers. When Ethernet bonding is used, the bandwidth from two network interface cards (NICs) is combined, thus increasing the amount of bandwidth available for data transfers




    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    EOT z mojej strony.
    Super Trzymam za słowo.

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Jaką masz długość wydzielonego odcinka N od szyny PEN/PE?
    A co się stanie, jak N zostanie przerwany za różnicówką trzyfazową (nie trzytorową, gdzie każdy tor to ta sama faza - tylko gdy każdy tor to inna faza)?



    A jak długi to jest odcinek, gdy ta różnicówka zabezpiecza płytę i piekarnik? Bo przecież jak to jeden kabel, to neutralny podpinamy bezpośrednio do różnicówki i dzielimy dopiero przy płycie. I co, jak po drodze ktoś przerwie wiertarką?

    A jak komuś jeszcze przyjdzie do głowy podpiąć do tego okap, mikrofalę czy inne urządzenia?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-07-2021 o 20:33

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony