dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorog85

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    200

    Domyślnie Filtr antysmogowy do rekuperatora

    Witam. Po doświadczeniach z ubiegłych sezonów grzewczych, gdzie trzeba było wyłączać wentylację z uwagi na zacofanie sąsiadów, w tym sezonie postanowiłem temu zaradzić. Smog! O ile pyły zostaną na matach filtrujących, o tyle smród i chemiczne zanieczyszczenie przejdzie elegancko. Na to działa chyba tylko węgiel aktywowany. Czy macie jakieś doświadczenia z tego typu urządzeniami?

    http://www.bodim.com.pl/filtr-weglow...peratora-adsr/

    https://www.smogbox.pl/

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o zapachy to masz rację, aczkolwiek eliminacja większości pyłów w znacznym stopni ogranicza przenikanie zapachów. Zanim wytoczysz cięzki działa z filtrami węglowymi, zacząłbym od kaskadowej filtracji od G4, przez M5 i na F8 kończąc. Im większy filtr kieszeniowy, tym lepiej. Dopiero jeśli to nie pomoże, to F8 zamienić na F7, za nim węgiel i dalej kolejny filtr żeby zatrzymać pyły z filtra węglowego. Do filtra węglowego i tak musisz przefiltrować powietrze przez min F7.

    No i do tego wszystkiego sensowny zapas spręzu w centrali.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorog85

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    200

    Domyślnie

    Dzięki, skorzystałem.

  5. #5

    Domyślnie

    Cześć.
    Jaki zastosować zestaw filtrów antysmogowych na wsi małopolskiej:
    1. Thessla Green CleanBox 200 - filtr kieszeniowy
    2. iZZi SF 200 REQNET - filtr plisowany
    3. coś innego?
    Chodzi o w miarę tanie filtry wymienne, ale też żeby skrzynka nie kosztowała kroci. SmogBox wydaje się ok, ale ceny filtrów odstraszają, nawet nie wiem na jak długo by u mnie starczył jeden zestaw. W bliskiej okolicy jest kilka kopciuchów i niestety czasem wjeżdżając do wsi wjeżdżam w dymy. Czujnik Airly zainstalowany w okolicy najczęściej pokazuje około 70-100 CAQI, czasami do 200, powyżej 200 rzadko.
    Rekuperator to o3ozon ABP-450/200. Zapas sprężu jest. Napisano, że posiada funkcję "zrównoważonej wentylacji" i współpracuje z zewnętrznym czujnikiem ciśnienia różnicowego. Czy to jest właśnie Costant Flow?
    Ponieważ jeden sąsiad wali dymem bezpośrednio na mnie, planuję automat wyłączający wentylację na podstawie czujnika smogu - na czas rozpalania czy poziomu zanieczyszczenia na tyle dużego, że filtry już nie dadzą rady.

    Zapytam jeszcze o filtr węglowy. Czy granulki w kształcie peletu typu "WĘGIEL AKTYWNY GRANULOWANY 1L 1000ml - WKŁAD" z Allegro po około 10zł nadaje się do dezodoryzacji powietrza? Czy do tego służy jakiś inny węgiel?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Chcesz tanio, to poszukaj standardowego rozmiaru filtra kieszeniowego, zamów do niego obudowę.
    Daj jedna g4 przed centralą i drugą F8 za centralą.
    W ostatecznosci G4 może być plisowany ale f8 koniecznie kieszeniowy.
    Generalnie zasada im większa powierzchnia tym lepiej.

    U mnie G4-M5-F8 wyłapuje 99% pyłów pm10/pm2.5.
    Zapachów o dziwo jakoś nie puszcza, choć na zewnątrz śmierdzi z kominków.
    Miał być węglowy wkład ale ostatecznie odpuściłem na ten moment. Brakuje miejsca na porządny wkład.

    Czujnik różnicowy to po prostu presostat. Lepsze obudowy jak ThesslaGreen mają w standardzie, aczkolwiek nie przydaje się. U mnie po roku użytkowania opory praktycznie nie rosną, a filtry zaczynają puszczać.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7

    Domyślnie

    W ANG w Modlnicy, wykonają ci obudowę na dowolny filtr.
    Najlepiej sprawdza się obudowa na "standardowy" rozmiar filtra kieszeniowego 592x287x600
    Przy tej wielkości (powierzchni) filtra możesz śmiało stosować klasę F9 bez uszczerbku na przepływie.

    Takie filtry w zależności od jakości czy materiału z którego są wykonane kosztują od 70 zł w górę.

    Przy klasie filtracji F9, filtr węglowy może okazać się zbędny.

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wpadłem, żeby o to zapytać. Może dlatego, że spodziewam/(łem) się wysokiego kosztu takiej skrzynki na indywidualne zamówienie.

    Na jak długo orientacyjnie starcza taki filtr F9 z kieszeniami 60cm, albo widzę częściej do kupienia 30cm? Średnio mam wentylatory ustawione na 35% z 450m3/h wydajności centrali. Nie wiem jaki to przepływ, jeszcze nie mierzyłem anemometrem. W rekuperatorze jest filtr G4. Wiem, że to wszystko zależy od zanieczyszczenia powietrza, ale będzie to bliżej miesiąca, czy jednego sezonu grzewczego?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja bym dał G4, M5 i F8. Przy takiej wymianie powietrza starcza na rok. Właśnie wymieniałem taki zestaw u mnie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #10

    Domyślnie

    W Krakowie i okolicy dobrze sprawdza się zestaw:
    Kasetowy M5 592x287x100
    Kieszeniowy F9 592x287x100

    Filtr wytrzyma rok, ale po "smogowym" okresie jest tak nasycony pyłem, że lepiej go wymienić.
    Dlatego przyjął bym 2 wymiany w roku.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Robię eksperyment z moim sarkofagiem. "Jadę" drugi rok na tych samych filtrach. Jak na razie pomiar na nawiewie nie wykazuje pyłów PM. Zobaczymy co będzie w okresie silniejszego "smogowania". Ostatnia wymiana filtrów była w tamtym roku w czerwcu. Sarkofag opisałem tutaj https://forum.muratordom.pl/showthre...usi%C4%87+smog.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W Krakowie i okolicy dobrze sprawdza się zestaw:
    Kasetowy M5 592x287x100
    Kieszeniowy F9 592x287x100

    Filtr wytrzyma rok, ale po "smogowym" okresie jest tak nasycony pyłem, że lepiej go wymienić.
    Dlatego przyjął bym 2 wymiany w roku.
    Początkowo tak zmieniałem, ale teraz kiedy monitoruję poziom pyłów za, widać było moment, w którym potrzebna jest wymiana.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Panowie a co myślicie o zrobieniu puszki z płyt budowlanych ala ultrament? To są kawałki xps obłożone z obu stron siatką i zaprawą. Lekkie, dość wytrzymałe, przy okazji izolacja.

    Mam obok siebie sąsiadów zadymiarzy którzy chyba palą śmieci. Nie chce tego wdychać. Smogu jako takiego wielkiego u mnie nie ma. Myślałem o takiej puszce przed reku bo mam tam na to miejsce. Jakiś filtr wstępny kasetowy albo mata filtracyjna, potem jakiś klasy 5 (np kieszeniowy ale krótki) potem F8 lub F9 najdłuższy z nich wszystkich. Ma to sens? Reku i tak będę wymieniał wiec dobiorę sobie model do tego co zrobię.

    I jeszcze jedno pytanie. Rure spiro 200ke od czerpni mam w izolowanym garażu puszczoną po ścianie. Jakbym robił filtry kieszeniowe to albo by musiały być w pionie (aby wlot był symetryczny) albo musiałbym odsunąć rure od ściany np kolankami 45 stopni albo zrobić puszkę gdzie wlot i wylot byłby przy jednej ze ścianek. Co jest najrozsądniejsze? Podpowie ktoś coś?

    Zastanawiałem się nad kupieniem gotowca dokłądnie takich jak autor wątku ale powoli dochodzę do wniosku że to ma mały sens i mogę wymodzić coś swojego dopasowanego i za mniejszą kasę.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Co do płyt się nie wypowiem, ale filtr kieszeniowy w pionie przy małych przepływach będzie opadał. Spowoduje to nie optymalne wykorzystanie całej jego powierzchni. Szczególnie przy niższych klasach filtracji.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Filtr kieszeniowy przy małych przepływach musi mieć kieszenie ustawione pionowo w dół, inaczej kieszenie się "zamykają" i filtracja przebiega tylko przez część filtra. Przerabiałem to, podwieszałem kieszenie, wkładałem do nich rurki peszle, ale to i tak nie za bardzo zdawało egzamin. Teraz mam kieszenie pionowo a i tak po włożeniu filtra muszę je rozchylać "specjalnym" kołkiem od miotły, aby zapewnić "rozwarcie" kieszeni.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zależy co rozumiemy przez pionowy. Pytanie było czy skrzynka może być pionowo, co powoduje, że kieszenie są wtedy poziomo.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zależy co rozumiemy przez pionowy. Pytanie było czy skrzynka może być pionowo, co powoduje, że kieszenie są wtedy poziomo.
    "Trza" to narysować bo jakoś tego nie widzę .

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Filtr kieszeniowy przy małych przepływach musi mieć kieszenie ustawione pionowo w dół, inaczej kieszenie się "zamykają" i filtracja przebiega tylko przez część filtra. Przerabiałem to, podwieszałem kieszenie, wkładałem do nich rurki peszle, ale to i tak nie za bardzo zdawało egzamin. Teraz mam kieszenie pionowo a i tak po włożeniu filtra muszę je rozchylać "specjalnym" kołkiem od miotły, aby zapewnić "rozwarcie" kieszeni.
    Twoje filtry to są akurat dość wyraźnie przewymiarowane.
    Ogólnie potwierdzam.
    Im większy filtr kieszeniowy (większa powierzchnia filtracji = mniejszy opór) tym bardziej istotna jest jego pozycja montażu.
    Najlepszy jest montaż z kieszeniami skierowanymi w dół (przepływ powietrza pionowo z góry na dół)
    W przypadku montażu poziomego (przepływ powietrza poziomo) filtr z długimi kieszeniami (np 600 mm) potrafi się położyć, nawet gdy kieszeń jest ustawiona pionowo.
    Wszystko zależy też z jakich materiałów wykonane są te filtry.

    Skrzynia filtracyjna wykonana u lokalnego producenta elementów wentylacyjnych to koszt rzędu 1000 PLN.

    Styrodur, to dobry materiał na skrzynkę wg własnego pomysłu, bo sztywny i łatwy do klejenia
    Dodatkowo zyskujesz izolację
    Nie można o niej zapomnieć, gdy skrzynkę montujemy na czerpni przebiegającej przez ciepłe pomieszczenie.

  19. #19

    Domyślnie

    Generalnie filtry kieszeniowe muszą być zamontowane tak aby kieszenie stały a nie leżały.
    Jak ktoś chce nie sobie kliknie - jest zdjęcie

    http://www.bodim.com.pl/filtry-kieszeniowe/

    A co do przewymiarowania, to im więcej tym lepiej, ale co za dużo to nie zdrowo.
    Jak puścimy mniej to sie kieszenie nie rozłożą i bedą się dotykać więc powierzchnia pracy pójdzie na zmarnowanie.

  20. #20

    Domyślnie

    Pomyślałem sobie nad zastosowaniem dodatkowej skrzynki za rekuperatorem, na filtr Peflexu 300x350x45mm F7, powierzchnia filtra 1,7m2. W miejscu przeznaczonym na filtr w Zehnderze zastosowałbym M5. Miałem budowac na poddaszu skrzynke na kieszeniowe filtry, ale masa z tym roboty. Tak bym to ogarnął wewnątrz, przy samym reku. Co o tym myślicie?
    Oryginalne filtry oraz podobne zamienniki F7 Zehnder ociągnie. Z większym filtrem powierzchniowo powinno być jeszcze lepiej...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony