dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie doizolowanie ściany trójwarstwowej

    Witam.

    Mam następujący problem. Kupiłem ok. 20 letni dom zbudowany w technologii ściany trójwarstwowej. Wymieniłem okna i zrobiłem generalny remont wnętrza.
    W pokoju córki, w rogu podłogi gdzie stykają się ściana boczna i frontowa na listwie przypodłogowej pojawił się grzyb. Ta część pokoju dodatkowo jest wysunięta poza bryłę budynku i stanowi częściowo zadaszenie drzwi frontowych leżących na parterze, wsparte na słupie. Od dołu położone jest 10 cm białego styropianu, ale płyta stropowa nie jest już dalej zaizolowana obwodowo. Ściany mają ok 42 cm grubości i zbudowane są z cegły dziurawki (18 cm), białego styropianu (10 cm) i cegły dziurawki (12 cm)/cegła klinkierowa na froncie. Na obrazie termicznym w tym rogu wyszedł mostek jak cholera.

    Jako rozwiązanie tego problemu podpowiadano mi abym wywiercił mały otwór w elewacji ściany bocznej (z przodu nie mogę bo mam cegłę klinkierową) i wpuścił tam pianki bo przyczyną mogą być nieciągłości w izolacji. Mogę też spróbować zerwać te 10 cm styropianu z dołu i nakleić zamiast tego 15 cm XPS lub 15 PIR (powierzchnia ok. 3 m2), ale muszę wtedy zrobić nową elewację tę części. Wreszcie ostatecznie dowiedziałem się, że obniżenie przewodności tego mostka cieplnego mogło nastąpić przy dołożeniu 10 cm płyty XPS lub 10 cm PIR (na więcej nie mam miejsca). Przy ścianie trójwarstwowej - cegła dziurawka (18 cm), styropian (10 cm) i cegła dziurawki (12 cm), czytałem jednak że może to przynieść odwrotny efekt od zamierzonego. Szczerze powiedziawszy nie wiem jak policzyć (w oparciu o jakie parametry), czy takie docieplenie coś da, ale i czy czegoś jeszcze nie pogorszy. Goni mnie czas. Macie jakieś sugestie ??.

  2. #2

    Domyślnie

    Dołożenie styropianu od zewnątrz spowoduje tylko to że cała wilgoć, która znajduje się w ścianie zewnętrznej pozostanie w środku. Problem styropianu polega na tym, że nie jest on paroprzepuszczalny i kiedy wilgoć wejdzie głęboko w mór ciężko taką ścianę wysuszyć. Mimo wszystko nie wydaje mi się, że jest to problem złego docieplenia bo jeżeli tak by było to w innych miejscach grzyb też by się pojawił. Pytanie skąd wilgoć? Czy gdzieś podcieka, może uszkodzona izolacja... Wrzuć jakieś zdjęcia jak pokój jest usytuowany w bryle budynku, zdjęcia elewacji w miejscu gdzie powstał grzyb. Myślę, że wówczas pojawi się więcej komentarzy, które mogą rozwiązać twój problem.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak to wygląda. Na czerwono zaznaczyłem strefę, gdzie w pokoju pojawiły się zaczątki grzyba - poglądowo rzecz jasna - w sumie pojawił się nalot na krawędzi listwy przypodłogowej.



    https://www.fotosik.pl/zdjecie/65a6e5a3ae5432e1

  4. #4

    Domyślnie

    Czy jesteście w stanie podpowiedzieć mi, jak policzyć, czy dołożenie 10 cm styropianu w ścianie bocznej nie spowoduje kondensacji w ścianie. Co muszę wiedzieć, żeby to zmierzyć albo dać komuś do wyliczenia ?? Fachowiec z którym rozmawiałem, powiedział mi, że tak się robi przy starych budynkach, ale zastrzegał, że może być różnie i nie zawsze się opłaca, mi chodzi bardziej żeby nie narobić jeszcze większego problemu.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Program WUFI może Ci pomóc.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony