dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Rura do wody pod ławą fundamentową

    Witam,

    Czy ktoś ma położoną rurę od wody pod ławą fundamentową? Jeżeli tak, to jak rozwiązaliście przełożenie jej pod ławą: z rurą zabezpieczającą (peszel / arot) czy może bez niczego. Planuję zastosować czarną rurę 40mm PN16. Hydraulik mówi, żeby nie dawać żadnego zabezpieczenia, bo jest to zbędne, przełożyć rurę i zamurować w chudym betonie. Rura nie będzie nigdzie łączona - kupiłem dłuższą, żeby wystarczyła do studzienki. Z góry dzięki za odpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Dajesz rurę takiego samego typu tylko o większej średnicy, która będzie osłonową. Ją wypuszczasz na zewnątrz i do środka, a potem przekładasz przez nią rurę do wody.
    Samej rury do wody nie wkładasz bo jak ją pidczas budowy uszkodzisz to jak ją wymienisz bez osłonowej? Tylko nie dawaj peszli bo nie przeciągniesz rury

  3. #3

    Domyślnie

    Ja bym jednak tą rurę od razu przekładał pod ławą. Najlepiej kiedy sam przepust zrobisz jeszcze przed chudziakiem pod ławę. Na przepust użyj rury gładkiej grubościennej PCV (min. 5 mm ścianka) np typu SRS lub BE. Ja po wylaniu ław przełożyłem rurę do wody od razu pod ławą i wyprowadziłem końcówkę w miejscu docelowym. Rurę osłonową daj też koniecznie na wysokości chudziaka pod przyszła posadzkę. Zasypując fundamenty od środka trzeba uważać żeby nie uszkodzić rury, szczególnie przy zagęszczaniu. Sama rura do wody jest dość sztywna i łatwo ją przełamać dlatego późniejsze wciskanie jej w przygotowane wcześniej przepusty różnie się kończy. Decyzja należy do ciebie Pamietaj jeszcze o rurze do kanalizy, bednarce, kablu zasilającym i 2-3 peszlach z pilotem dla przyszłych przewodów tj. domofon, światłowód, oś. ogrodu ect.

  4. #4

    Domyślnie

    Hydraulik przekopał się pod ławą i przełożył tam rurę bez żadnej osłony. Kier. bud. nie kazał w nic jej wkładać, bo będzie pracować i może się przetrzeć, np. o ranty z rury PCV. Kazał tylko upewnić się, ze nie dotyka ławy. Sama rura jest bardzo mocna PN16.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie zgodzę się z twoim kierownikiem ale to on rządzi na twojej budowie. Dobrze, że rurę już macie pod ławą, później byłoby dużo trudniej.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matross Zobacz post
    Hydraulik przekopał się pod ławą i przełożył tam rurę bez żadnej osłony. Kier. bud. nie kazał w nic jej wkładać, bo będzie pracować i może się przetrzeć, np. o ranty z rury PCV. Kazał tylko upewnić się, ze nie dotyka ławy. Sama rura jest bardzo mocna PN16.
    Bzdury mówi Twój kierownik. Powinieneś dać rurę pvc 110 pod ławę - poziomo, która będzie zakończona redukcja 110/50 potem dwa kolana 45 stopni które po połączeniu dadzą kąt 90 stopni i pionowa rurę pcv 110 odpowiedniej wysokości aby wyszła poza posadzkę pomieszczenia i zakończona też redukcją 110/50, wewnątrz domu dasz rurę pcv 50 jako osłonową rury od wody . Przy takim wykonaniu w razie awarii nie będziesz musiał kuc posadzki aby przepchnąć rurę od wody a i przez takie rozwiązanie jakie opisałem spokojnie przepchniesz rurę gdy już będzie wszystko zrobione, dwa kolana 45 stopni łagodzą załamanie i spokojnie rura od wody 32 da się przeschnąć.

  7. #7

    Domyślnie

    Kombinujecie, daje się jedną fi 50 ( lub inną większą o numer id wodnej) jako osłonę, bez kolanek, redukcji itp

  8. #8

    Domyślnie

    Jak dasz 50 to ciekawe jak przepchniesz rurę od wody 32 albo 40, mowa tu o rurze osłonowej poziomej i pionowej prowadzącej powyżej posadzki w pomieszczeniu wewnątrz budynku bo co da sama rura osłonową poziomą pod ława jak przyjdzie awaria i trzeba będzie wymienić rurę od wody? trzeba będzie kuc posadzkę. Koszt tych rur i kolanek jest niczym w porównaniu z ewentualnym ryciem posadzki.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Bzdury mówi Twój kierownik. Powinieneś dać rurę pvc 110 pod ławę - poziomo, która będzie zakończona redukcja 110/50 potem dwa kolana 45 stopni które po połączeniu dadzą kąt 90 stopni i pionowa rurę pcv 110 odpowiedniej wysokości aby wyszła poza posadzkę pomieszczenia i zakończona też redukcją 110/50, wewnątrz domu dasz rurę pcv 50 jako osłonową rury od wody . Przy takim wykonaniu w razie awarii nie będziesz musiał kuc posadzki aby przepchnąć rurę od wody a i przez takie rozwiązanie jakie opisałem spokojnie przepchniesz rurę gdy już będzie wszystko zrobione, dwa kolana 45 stopni łagodzą załamanie i spokojnie rura od wody 32 da się przeschnąć.
    ludzie udzielający takich rad powinni, za karę, potem przez takie przepusty przeciągać te rury.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    ludzie udzielający takich rad powinni, za karę, potem przez takie przepusty przeciągać te rury.
    Tak może pisać tylko ten co nigdy tego nie robił. Na niejednej budowie tak robiliśmy a rura od wody była przepychana bez najmniejszego problemu i oporu za jakiś czas gdy już mury stały i była wylany chudziak. Jest to najmniej inwazyjny sposób.

  11. #11

    Domyślnie

    Kupiłem rurę 80 (elastyczną) i powiem szczerze, że w żaden sposób nie mogliśmy przepchnąć w niej rury 40 pod ławą nie uszkadzając jej. Dlatego dałem sobie spokój z osłonami. Mam najgrubszą z możliwych rur do wody, która jest bardzo sztywna i wytrzymuje 16 barów w nietypowym czarnym kolorze . Moze gdyby to byla rura niebieska (PN10), to sytuacja bylaby inna i weszlaby bez problemu, bo jest duzo ciensza i mniej sztywna. Przepusty robi sie generalnie w fundamentach, a nie pod lawami. Co do awarii to nie sadze zeby ta rura sie uszkodzila, bo niby jak? Zakotwiona bedzie w chudym betonie na sztywno a pod nim obsypana piaskiem. No way.
    Ostatnio edytowane przez Matross ; 15-07-2021 o 18:53

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matross Zobacz post
    Kupiłem rurę 80 (elastyczną) i powiem szczerze, że w żaden sposób nie mogliśmy przepchnąć w niej rury 40 pod ławą nie uszkadzając jej. Dlatego dałem sobie spokój z osłonami. Mam najgrubszą z możliwych rur do wody, która jest bardzo sztywna i wytrzymuje 16 barów w nietypowym czarnym kolorze . Moze gdyby to byla rura niebieska (PN10), to sytuacja bylaby inna i weszlaby bez problemu, bo jest duzo ciensza i mniej sztywna. Przepusty robi sie generalnie w fundamentach, a nie pod lawami. Co do awarii to nie sadze zeby ta rura sie uszkodzila, bo niby jak? Zakotwiona bedzie w chudym betonie na sztywno a pod nim obsypana piaskiem. No way.
    henrykow pewnie też montuje ludziom czarne. Te do nawadniania ze ścianką rzędu milimetra z kawałkien. Dlatego mu łatwo wchodzi.

    @henrykow, nagraj następnym razem jak wkładasz rurę 40/3.7 przez taki przepust. Wszyscy się chętnie czegoś od ciebie nauczymy

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    henrykow pewnie też montuje ludziom czarne. Te do nawadniania ze ścianką rzędu milimetra z kawałkien. Dlatego mu łatwo wchodzi.

    @henrykow, nagraj następnym razem jak wkładasz rurę 40/3.7 przez taki przepust. Wszyscy się chętnie czegoś od ciebie nauczymy
    Może zamiast głupio dosrywać poradził byś coś w temacie.
    Nie umiesz czytać to co napisałem? szkoda, bo wyraźnie napisałem o jakie rury chodzi.
    Gdybym tego nie robił i nie było by to sprawdzone nie pisałbym o tym.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matross Zobacz post
    Kupiłem rurę 80 (elastyczną) i powiem szczerze, że w żaden sposób nie mogliśmy przepchnąć w niej rury 40 pod ławą nie uszkadzając jej. Dlatego dałem sobie spokój z osłonami. Mam najgrubszą z możliwych rur do wody, która jest bardzo sztywna i wytrzymuje 16 barów w nietypowym czarnym kolorze . Moze gdyby to byla rura niebieska (PN10), to sytuacja bylaby inna i weszlaby bez problemu, bo jest duzo ciensza i mniej sztywna. Przepusty robi sie generalnie w fundamentach, a nie pod lawami. Co do awarii to nie sadze zeby ta rura sie uszkodzila, bo niby jak? Zakotwiona bedzie w chudym betonie na sztywno a pod nim obsypana piaskiem. No way.
    Chodzi o rurę do wody niebieską śr 32.
    Awarie które wymagają wymiany rury od wody rzadko się zdarzają ale się zdarzają. U znajomego na budowie jakimś dziwnym zrządzeniem losu fachowcy ułamali rurę od wody przy samej posadzce i gdyby nie ta osłonową o której pisałem wcześniej musiałby kuć posadzkę a tak odkopał tylko na zewnątrz aby dostać się do rury i wykminił bez większego problemu nową.
    Drugi przypadek był taki że gościu wczesną wiosną gdy zaczynał budowę przepchnął rurę do wody i wystawił z zapasem nad chudziakiem ale nawiertki nie robił więc wody nie było w tej rurze, na drugi rok stawiał mury i latem podłączyć chciał wodę, rura pękała jakby była na mrozie i musiał dać nową. Dodam tylko że on zastosował białą, od kilku ładnych lat białych już nie stosuje się (chyba nawet ich już nie produkują).

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Chodzi o rurę do wody niebieską śr 32.
    Awarie które wymagają wymiany rury od wody rzadko się zdarzają ale się zdarzają. U znajomego na budowie jakimś dziwnym zrządzeniem losu fachowcy ułamali rurę od wody przy samej posadzce i gdyby nie ta osłonową o której pisałem wcześniej musiałby kuć posadzkę a tak odkopał tylko na zewnątrz aby dostać się do rury i wykminił bez większego problemu nową.
    Drugi przypadek był taki że gościu wczesną wiosną gdy zaczynał budowę przepchnął rurę do wody i wystawił z zapasem nad chudziakiem ale nawiertki nie robił więc wody nie było w tej rurze, na drugi rok stawiał mury i latem podłączyć chciał wodę, rura pękała jakby była na mrozie i musiał dać nową. Dodam tylko że on zastosował białą, od kilku ładnych lat białych już nie stosuje się (chyba nawet ich już nie produkują).
    U mnie jest to rura czarna do wody o średnicy 40 i PN16. Bardzo mocna i sztywna - nie ma opcji, żeby w coś ją włożyć. Nie można jej kupić w markecie budowlanym.

    Jeżeli chodzi o awarie, to zgadzam się z Tobą w pełni, że mogą się zdarzyć, jednak są to przypadki bardzo rzadkie. Gdybym kupił niebieską rurę, to na pewno dałbym rurę osłonową lub zrobił to w sposób, który zaproponowałeś. Jednak w tym przypadku jest to niemożliwe, a przecież nie będę wyrzucał 60m rury (mam 2 wyprowadzone), żeby założyć osłonę. Proponuję jej zastosowanie jako alternatywy dla rur niebieskich - nie trzeba wtedy kombinować z osłonami. Jedyny minus to cena - tania nie była.

  16. #16

    Domyślnie

    Właśnie, sedno sprawy leży w użyciu rury, praktycznie wszyscy praktycznie używają niebieskiej. jak sam powiedziałeś ta czarna do tanich nie należy ale też nie wiem czy zwróciłeś uwagę na to czy ona jest przeznaczona do wody pitnej?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Właśnie, sedno sprawy leży w użyciu rury, praktycznie wszyscy praktycznie używają niebieskiej. jak sam powiedziałeś ta czarna do tanich nie należy ale też nie wiem czy zwróciłeś uwagę na to czy ona jest przeznaczona do wody pitnej?
    Tak, jest do wody pitnej. Opis poniej:

    40 x 3,7 PE 100 RC - są to dwuwarstwowe rury z polietylenu PE 100 RC, które mogą być instalowane bez podsypki i obsypki piaskowej. Posiadają wymiary standardowych rur PE i mogą być łączone przy zastosowaniu standardowych urządzeń i procedur zgrzewania doczołowego i elektrooporowego..

  18. #18

    Domyślnie

    Arot 110, w to rura od wody i na 100% nie będzie problemów. Koszt 200zł/20 m (potrzeba Ci 3m, reszta do wykorzystania do innych celów)

  19. #19

    Domyślnie

    Dlaczego fi 40? A nie fi 32?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Arot 110, w to rura od wody i na 100% nie będzie problemów. Koszt 200zł/20 m (potrzeba Ci 3m, reszta do wykorzystania do innych celów)
    Nie ma szans w Arot’a tez próbowaliśmy i jest do wyrzucenia. Z tymi osłonami trzeba bardzo uważać, bo można więcej szkody narobić niż pożytku. Te czarne rury są bardzo wytrzymałe, ale nie powinno się ich na siłę przepychać, bo można złamać, czego w osłonie nie będzie widać. One są po prostu tak wykonane, aby montować je bez żadnych osłon - info od producenta.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony