dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Budowa domu na granicy działki.

    Witam, czy można wybudować dom na granicy działki za zgodą sąsiada którą da mi na piśmie? Istnieje coś takiego w prawie budowlanym?
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas1215 Zobacz post
    Witam, czy można wybudować dom na granicy działki za zgodą sąsiada którą da mi na piśmie? Istnieje coś takiego w prawie budowlanym?
    Pozdrawiam.
    Można wybudować w granicy. Jest kilka przypadków zgodnych z prawem kiedy taka budowa jest możliwa. W żadnym przypadku sama zgoda sąsiada nie jest wystarczająca i praktycznie nigdy nie ma znaczenia. Zgoda sąsiada jest potrzebna na wejście na jego teren, aby obrobić ścianę od zewnątrz. Ale nawet jak się sąsiad nie zgodzi na wejście, to dostanie decyzję administracyjną o obowiązku wpuszczenia Cię na teren na czas prac.

    Legalnie przepisy przewidują możliwość budowy w granicy w oparciu o zapis MPZP § 12 ust 2: Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość. Mój MPZP właśnie posiada taki zapis, ale jest procedowany nowy MPZP i w projekcie przewidują wykreślenie tej możliwości. Taki zapis jest często w zabudowie "miejskiej" (czasem jest to wręcz obowiązek lokowania w granicy). Taką zgodę może przewidywać MPZP lub WZ (do 2017 roku). Od 2018 roku przepisy techniczno-budowlane się zaostrzyły w tej materii i WZ nie może już wydawać zgody na budowę w granicy działki: tylko MPZP. Argumentacja ministerstwa była, że WZ jest wydawana lokalnie dla jednej działki i jeden sąsiad załatwiał sobie budowę w granicy, a drugi już nie. Więc, albo wszyscy dostają zgodę w MPZP na budowę w granicy albo nikt. Wiadomo WZ to duża doza dowolności urzędniczej, a Plan Zagospodarowania jest bardziej jednolity na pewnym obszarze. Ponadto jest możliwe uzyskanie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych, co też jest legalną procedurą budowy w granicy. No i jest jeszcze możliwość lokowania budynków garażowych lub gospodarczych w granicy w oparciu o § 12 ust. 4 pkt. 3) budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.


    Możesz jeszcze określić jako "działkę budowlaną" Twoją i sąsiada działkę razem. Wtedy budujesz budynek na większej działce budowlanej składającej się z dwóch działek ewidencyjnych; sąsiad daje pozwolenie na budowę na jego działce.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3

    Domyślnie

    Chodzi mi o to aby móc wybudować dom jak najbliżej ogrodzenia, które dzieli moja działkę od działki sąsiedniej. Tak jak wspomniałeś o określeniu działki budowlanej, czy to coś pomoże?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas1215 Zobacz post
    Chodzi mi o to aby móc wybudować dom jak najbliżej ogrodzenia, które dzieli moja działkę od działki sąsiedniej. Tak jak wspomniałeś o określeniu działki budowlanej, czy to coś pomoże?
    Jakie wymiary ma Twoja działka?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post


    Możesz jeszcze określić jako "działkę budowlaną" Twoją i sąsiada działkę razem. Wtedy budujesz budynek na większej działce budowlanej składającej się z dwóch działek ewidencyjnych; sąsiad daje pozwolenie na budowę na jego działce.
    Intrygująca porada.
    Wytłumacz mi jak to możliwe aby sąsiad dal pozwolenie na budowę na mojej działce w granicy, gdzie sąsiada działka to jego własność a nie moja i jak mógłbym wybudować dom na większej działce? a jak sąsiada działka będzie większa od mojej to co wtedy, wybuduję dom na sąsiada działce?????

  6. #6

    Domyślnie

    Działka jest duża, tylko jest pewien problem, przez środek działki idzie linia SN.. Jak odsunę się on Lini SN te 7m to zostaje mi 5m działki plus te nieszczęsne, nieruszalne 4m od ogrodzenia. Dlatego myślałem żeby to jakoś rozwiązać z sąsiadem, żeby wsunąć się w te 4m od ogrodzenia za jego zgoda..

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Intrygująca porada.
    Wytłumacz mi jak to możliwe aby sąsiad dal pozwolenie na budowę na mojej działce w granicy, gdzie sąsiada działka to jego własność a nie moja i jak mógłbym wybudować dom na większej działce? a jak sąsiada działka będzie większa od mojej to co wtedy, wybuduję dom na sąsiada działce?????
    Nie chodzi mi o to, że budujesz na większej z tych dwóch działek, tylko o to że działką budowlaną do pozwolenia na budowę jest suma obydwu działek, jeżeli sąsiad pozostając właścicielem swojej działki udzieli Ci prawa dysponowania swoją nieruchomością na cele budowlane. Od tego momentu jest to traktowane jako jedna "działka budowlana".
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Nie chodzi mi o to, że budujesz na większej z tych dwóch działek, tylko o to że działką budowlaną do pozwolenia na budowę jest suma obydwu działek, jeżeli sąsiad pozostając właścicielem swojej działki udzieli Ci prawa dysponowania swoją nieruchomością na cele budowlane. Od tego momentu jest to traktowane jako jedna "działka budowlana".
    Z całym poważaniem dla Twojej wiedzy ale pierwszy raz o tym słyszę aby sąsiad swoją własność jaką jest działka czy zabudowana czy nie udzielił mi prawa do dysponowania swoją działką.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas1215 Zobacz post
    Działka jest duża, tylko jest pewien problem, przez środek działki idzie linia SN.. Jak odsunę się on Lini SN te 7m to zostaje mi 5m działki plus te nieszczęsne, nieruszalne 4m od ogrodzenia. Dlatego myślałem żeby to jakoś rozwiązać z sąsiadem, żeby wsunąć się w te 4m od ogrodzenia za jego zgoda..
    masz wydane WZ czy jest MPZP dla tej działki. Jest możliwość wybudowania domu na granicy działki ale są to odstępstwa spowodowane np wąska działką i o tym decyduje gmina. Z tym pytaniem musisz zwrócić się do gminy a potem jak uzyskasz odpowiedź i nią się z Nami podzielisz będzie można coś bardziej konstruktywnego napisać.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Z całym poważaniem dla Twojej wiedzy ale pierwszy raz o tym słyszę aby sąsiad swoją własność jaką jest działka czy zabudowana czy nie udzielił mi prawa do dysponowania swoją działką.
    Mówię, że teoretycznie jest prawna taka możliwość (jako jedna z opcji). To się zdarza, jak np. sąsiadem są rodzice, którzy wcześniej podzielili swoją działkę na mniejsze.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukas1215 Zobacz post
    Witam, czy można wybudować dom na granicy działki za zgodą sąsiada którą da mi na piśmie? Istnieje coś takiego w prawie budowlanym?
    Pozdrawiam.
    - nie istnieje coś takiego, ponieważ to nie sąsiad jest Ustawodawcą !
    - budować w granicy działki można, o ile Warunki Zabudowy lub Plan Miejscowy na to pozwalają lub działka ma szer. mniejszą / równą niż 16m
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - nie istnieje coś takiego, ponieważ to nie sąsiad jest Ustawodawcą !
    - budować w granicy działki można, o ile Warunki Zabudowy lub Plan Miejscowy na to pozwalają lub działka ma szer. mniejszą / równą niż 16m
    Upoważnić (w indywidualnym przypadku) może też Minister Infrastruktury, a dokładnie lokalny organ administracji architektoniczno-budowlanej po uzyskaniu upoważnienia ministra. Więc jak ktoś jest krewnym lub znajomym królika, to wszystko może
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - nie istnieje coś takiego, ponieważ to nie sąsiad jest Ustawodawcą !
    - budować w granicy działki można, o ile Warunki Zabudowy lub Plan Miejscowy na to pozwalają lub działka ma szer. mniejszą / równą niż 16m
    W starszych WT Warunki Zabudowy mogły zezwalać (lub nakazywać) lokowanie w granicy. WT 2018 zlikwidowały możliwość lokowania w granicy na podstawie WZ. Obecnie: MPZP, bliźniak, wąska działka, przypadki nadbudowy istniejących budynków oraz osobny przypadek dla budynków gospodarczych.

    Cytat Napisał Lukas1215 Zobacz post
    Witam, czy można wybudować dom na granicy działki za zgodą sąsiada którą da mi na piśmie? Istnieje coś takiego w prawie budowlanym?
    Oczywiście jak napisał Łukasz nie istnieje w Prawie instytucja "zgody sąsiada". Masz spełnić przepisy WT o odległościach niezależnie od tego czy sąsiad się zgadza czy nie. Natomiast taka zgoda sąsiada ma charakter umowy mafijnej. Ty łamiesz przepisy o odległościach, a sąsiad obiecuje, że nie doniesie tego nigdzie czyli będzie siedział cicho być może za jakąś łapówką. Zdaje mi się, że jeśli jest wykroczenie to nawet jest obywatelski obowiązek zgłoszenia wykroczenia przeciw prawu??? (nie jestem pewien - na pewno przy przestępstwach ściganych z urzędu).
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 19-07-2021 o 18:21
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony