dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1

    Domyślnie Zabezpieczenie przed przepełnieniem szamba

    Witam użytkowników tej części Forum!

    W nowo budowanym domu mam szambo dwukomorowe. "Pokrywki" szamba musiały być na drodze przez posesję. Na oczyszczalnie ścieków zgody nie będzie.Ujście kanalizacji jest w piwnicy na dnie. Poniżej tej granicy jest ok 10m3 pojemności szamba.Poniżej otworów wlotowych do szamba mam ok 8m3 pojemności. Reszta pozostaje niewykorzystana (budowlańcom "machnęło" się trochę szamba powyżej poziomu dna piwnicy ). Szambo jest szczelne.

    Sprawdzenie na forum wykazało, że czujniki "na elektrykę" w szambie nie wytrzymują zbyt długo w agresywnym chemicznie środowisku.
    Brak aktywności doprowadza do katastrofy bo użytkownik sądzi że ma jeszcze zapas.
    Czujnik typu pływak z chorągiewką odpada, bo nie wjadę na działkę samochodem.
    Przepełnienie szamba nie spowoduje "przelania" się zawartości przez wieko "na trawkę" wokół, tylko NAJPIERW da o sobie znać potopem w piwnicy.

    Na razie przez "technologiczne" otwory w wieczkach żeliwnych, poziom cieczy sprawdzam w każdym z dwu zbiorników przy pomocy dalmierza laserowego. Mam zanotowany poziom powyżej którego katastrofa jest bliska

    Jak znam siebie NA PEWNO przyjdzie taki dzień że o tym zapomnę. Z wiekiem pamięć nie będzie działała lepiej
    Jeśli dom będzie wynajmowany (to ma byc jedna z jego funkcji) istnieje duże ryzyko takiego problemu - nie będę wtedy mógł tego kontrolować a wynajmujący są różni...
    Możliwe też, że przepływ między zbiornikami kiedyś się zatka i ja licząc że drugi jest pusty przegapię moment katastrofy.

    Potrzebuję czegoś co w sytuacji pojawienia się NIEODPŁYWAJĄCEJ cieczy w kanalizacji na poziomie dna piwnicy zareaguje pompowaniem wszystkiego co spływa z domu na "siłę" do szamba i włączy alarm. Jakieś "czujniki w rurach odpadają bo przecież rurami ciągle będzie się lało i ciecz jest tam normalnym zjawiskiem.
    Szambo ma powyżej dna piwnicy rezerwę pojemności więc długo się nie przeleje. Tak circa ebałt 5m3 Chodzi o to aby była rezerwa czasowa na załatwienie szambiarki.

    Acha - w piwnicy będą instalacje takie jak dodatkowy kibel i zlew techniczny oraz pralka - jest tam bardzo sucho, budynek stoi w piasku , wody gruntowe są 20m niżej więc można tak ją wykorzystać.

    Proszę o podpowiedzi - czy wymyślono taki system, lub ktoś zrealizował to u siebie, czy jest coś co rozwiązuje taki problem?
    Niektórzy miewają problemy z kanalizacją miejską, która czasem zalewa piwnicę i montują jakieś rozwiązania. Bardzo proszę o pomysły, które sprawdzono w praktyce,

    Pozdrawiam
    vB

    PS. Nie ma odpowiedzi, ale w międzyczasie wymyśliłem rozwiązanie. Należy przy ujściu kanalizacji wstawić tzw. zawór zwrotny kanalizacji. Wokół zaworu musi być jego obejście zawierające niewielki zbiornik buforowy z włącznikiem pływakowym i pompą. Jeśli szambo się przepełni zawór się zamknie. Jeśli "dolewanie" płynu do kanalizacji spowoduje przepełnienie zbiornika buforowego, włączy się pompa i opróżni zbiornik, który będzie przygotowany na następną porcję nieczystości. Do tej pompy szeregowo podłączy się alarm dźwiękowy uruchamiany gdy pracuje. Gdy opróżni się szambo, zawór zwrotny się otworzy. Ponieważ zbiornik buforowy będzie pusty (woda będzie się tylko przelewać przez niego), pompa "uspokoi się". Nie wiem jedynie czy zawór zwrotny kanalizacji będzie działał jeśli będzie miał obejście pobierające ścieki przed nim a wyrzucające za nim (to chyba zależy czy pompa będzie pozwalała na cofanie się ścieków kiedy nie pracuje. Całość musi być otwieralna aby zapewnić możliwość wymiany pompy lub wyłącznika pływakowego.
    pozdrawiam
    VB
    Ostatnio edytowane przez vonBraun ; 26-07-2021 o 21:23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony