dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Wymiana instalacji CO + CWU - piec gazowy

  1. #1

    Domyślnie Wymiana instalacji CO + CWU - piec gazowy

    Hej,

    Planuje remont obejmujacy wymiane wszystkich instalacji, w tym CO i CWU. Obecny piec weglowy jest niesprawny (dymi do pomieszczenia), a pieca gazowego z uwagi na wiek nie mialem odwagi wlaczac Obecnie instalacja wyglada tak:




















    Instalacja oparta jest o grube rury stalowe skrecane, czesciowo wymienione na miedz (tylko przy kilku nowych grzejnikach, bo nie pasowalo do starych rur.
    Jeśli chodzi o grzejniki, to mam 1 żeliwny 20 żeberek, 2 stalowe spawane samoróbki ok 150cm każdy, 4 (chyba) stalowe żeberkowe (), 2 panelowe (ok 50-60cm - 1 panel tylko podlaczany od frontu grzejnika), 2 panelowe (120 i 90cm), no i w garażu grzejnik Faviera...

    Pod dachem mam zbiornik wyrownawczy o wysokosci ~63cm i srednicy ~20cm, co daje ok 18l pojemnosci.


    Na chwile obecna potrzebuje wymienic piec aby nie zamarznac w zimie. Natomiast w przyszlym roku bede wymienial instalacje,, wtedy pozbede sie junkersa i CWU rowniez bede ogrzewal piecem. Polecono mi aby kupic piec gazowy jednofunkcyjny, gdyz dwufunkcyjny bedzie posial zbyt maly zbiornik na CWU. Do tego naczynie cisnieniowe 15l (bo ten w piecu bedzie za maly - liczone dla 300l w instalacji potrzeba 25l, w piecu jest juz 10l) oraz zawory bezpieczenstwa. Oczywiscie jeszcez wklad do komina spalinowo/powietrzny z tworzywa.


    Dom to kostka z koncowki lat 70 (197, sciany postawione z suporexu (ok 40cm grube), nieocieplony (na zewnatrz elewacja z cementu i kamienia), 2 pietra w sumie ok. 140m2, na dachu styropapa 20cm, caly dom podpiwniczony + piwnica pod tarasem (w sumie ok 90m pod domem). Drzwi i okna nieszczelne, ale planowana wymiana jeszcze w tym roku na trzyszybowe ze szczelnym montazem (czekam na wycene).

    Teraz pytania do eksperta, czy kupujac piec Viessmanna, rzeczywiscie potrzebuje dokupic zawory bezpieczenstwa oraz wymienic zbiornik wyrownawczy na naczynie cisnieniowe? Zastanawiam sie nad zakupem pieca Vitodens 200-W. Czy taki piec bedzie odpowiedni, czy powinienem poszukac zegos z mniejsza moca? 200-W ma 32kW, a obecny piec gazowy 23kW. Moze ekspert moglby cos jeszcze doradzic w kwestii tej instalacji oraz pieca?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    niestety prostej podmiany samego kotła stałpalnego na nowy gazowy zrobic się nie da.
    W kotłach wiszących jest zamontowana grupa bezpieczeństwa (zawór bezpieczeństwa, naczynie wzbiorcze). W kotle Vitodens 200 jest zabudowane naczynie wzbiorcze o pojemności 10l co oznacza ze trzeba będzie dołożyć kolejne na instalacji. Instalacja przed podłączeniem kotła będzie wymagała przerobienia na zamkniętą, tzn trzeba będzie wyrzucić naczynie wzbiorcze otwarte daćzamknięta i dodatkowo wsyztko porzadnie przepłukać. W przeciwnym razie po sezonie wraz z wymiana instalacj imoże być konieczna wymiana kotła...
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Kontaktowałem sie z Panstwa autoryzowanym sprzedawcą. Polecili mi Vitodens 100-W, argumentujac, iz zostal ostatnio mocno poprawiony, daje mozliwosc zarzadzania za pomoca aplikacji mobilnej i mozna skorzystac z czujnika temperatury zewnetrznej. Z kolei wg informacji znalezionych w sieci, model 200-W ma nizsza moc minimalna, jest bardziej oszczedny przez dzieki zastosowaniu regulatora spalania Lambda Pro Control Plus oraz nie ma problemu z obslugiwaniem jednoczesnie grzejnikow i podlogowki.

    Jak w rzeczywistosci plasuja sie oba te modele?
    Obecnie instalacja posiada tylko grzejniki, natoamist docelowo na pewno w w lazienkach, a mozliwe ze takze w kuchni i na korytarzu bedzie podlogowka. Sa to miejsca gdzie na podlodze beda kafle, a te nawet latem bywaja zimne i nieprzyjemnie sie po nich chodzi. Poza tym chcialbym moc sterowac kotlem za pomoca aplikacji i prawdopodobnie skorzystac z mozliwosci ustawiania krzywej grzewczej wg temperatury zewnetrzej. Czy to wszystko zapewni mi Vitodens 100-W, czy powinienem jednak wybrac Vitodens 200-W? Czy w przypadku tych kotlow, jesli w/w wymagania beda spelnione przez oba z nich potrzebuje cos jeszcze dokupic, czy wszystko bedzie zapewnione w standardzie?

    P.S. Tydzien temu wyslalem prosbe o przedstawienie oferty, ale nikt sie nie zglosil. Nawiazalem jedynie osobiscie kontakt z lokalnym Sprzedawca. Widze ze jest Pan z Wroclawia, a ja w sumie mieszkam niedaleko, czy jest mozliwosc skorzystania rowniez z wyceny innych dealerow? Ile taka wycena po wizji lokalnej kosztuje (koszt dojazdu, etc)?
    Ostatnio edytowane przez belliash ; 19-08-2021 o 18:29

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Kotły Vitodens 100 i 200 mimo pewnych elementów wspólnych (palnik, wymiennk główny, niektóre elementy hydrauliczne) to jednak całkowicie odmienne urzadzenia.
    Oba posiadają system kontroli jakosci spalania: Vitodens 100 - Lambda Pro Control - oparty na pomiarze pradu jonizacji, Vitodens 200 - Lambda Pro Plus - oparty na pomiarze pradu jonizacji ale dodatkowo wsparty systemem masowego naterzenia przepływu powietrza do spalania. Dzięki temu Vitodens 100 moze pracować z moca minimalna na poziomie 3,2 kW a Vitodens 200 zchodzi do 1,9kW. Lambda Pro Plus podosuje automatyczną adaptację kotła do systemu spalinowo-powietrznego, w Vitodensie 100 trzeba to zrobic ręcznie.
    Vitodens 100 - może obsługiwać max 1 obieg bezpośredni i jeden z podmieszaniem
    Vitodens 200 - może obsługiwać max 1 obieg bezpośredni i 3 z podmieszaniem
    W przypadku kotła Vitodens 200 mamy możliwość zaprogramowania większej ilości schematów hydraulicznych (bufor, CWU za sprzęgłem/buforem)
    Dodatkowo róznica jest w gwarancji Vitodens 100 - 2 lata, Vitodens 200 - 5 lat. Wymiennik w obu kotłach objęty jest 10-cio letnią gwarancją.
    Oba typy kotłów mają wbudowany modul komunikacji internetowej dzięki czemu można nimi sterować za pmoca apikacji ze smartfona/tabletu z systemem android/iOS.
    Co do wyposażenia dodatkowego to wszystko zależy od schematu instalacji i wymagań inwestora.

    Zapytanie ofertowe najlepiej zostaić tu: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/z...-ofertowe.html zostanie ono przekazane do lokalnej firmy partnerskiej.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 23-08-2021 o 10:10
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Ja skorzystałem z konfiguratora: https://konfigurator.viessmann.com.pl/ a nastepnie wybralem opcje wyslania zapytania ofertowego, ale nikt sie nie odezwal.

    Mam jeszcze 1 rozbieznosc. Na infolinii firmy Viessmann, Pan powiedzial ze oba piece maja ten sam sterownik i tak samo sie je obsluguje za pomoca dotykowego panelu LCD. Natomiast o ile sterownik E3 jest ten sam, t oregulator (Vitotroll?) jest chyba inny? 100-W posiada chyba wyswietlacz segmentowy a 200-W posiada panel dotykowy? Jest to malo istotny szczegol, ale warto poznac jakie dokladnie sa roznice pomiedzy tymi dwoma piecami.

    Obecnie mam tylko grzejniki, ale bedzie takze podlogowka, wiec 200-W wydaje mi sie chyba lepszym rozwiazaniem?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    E3 to platforma na której oparte sa sterowniki kotłów (np oba urzadzenia będą miały te same oznaczernia kodów serwisowych, kodów usterek, cześć fukcji będzie miała dokładnie ten sam algorytm działania itp) natomiast sa to zupełnie rózne automatyki. Vitotrol to zdalny sterownik do automatyki pogodowej umieszczany w pomieszczeniu, ten sam zarówno do kotła Vitodens 100 jak i Vitodens 200 (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-...rol-200-e.html).
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Rozumiem, choć chyba nie dokonca odpowiada to na moje pytanie. Dostalem jeszcze wczoraj wieczorem oferte od 1 z Panstwa partnerow. W ofercie tej, rowniez jest taka niescislosc. Mianowicie pod wycena podane sa cechy szczegolne urzadzenia (Vitodens 100-W) i jest tam napisane min. "Wysoki komfort obsługi na 3,5-calowym wyświetlaczu dotykowym", natomiast na kolejnej stronie jest napisane "Prosta obsługa na wyświetlaczu siedmiosegmentowym".

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Vitodens 100 ma taki wyświetlacz
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	HMIVD100.JPG
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	457689
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony