dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 43
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mniejsza tak naprawdę o wynik, ważniejsze są odczucia. Jeśli jest komfortowo, ok. Jeśli nie, trzeba pomyśleć co zrobić.
    U mnie prawdę mówiąc nie czuje żadnej różnicy gdy jest 55 czy 65 po gotowaniu.

    U sąsiada przy klimie jest 35-40% i to odczuwam gorzej niż 60%. Inny sąsiad używa klimy sporadycznie, bo dzieci źle reagują. Nie ma złotego środka i każdy lubi co innego. Ja za klima nie tęsknię w ogóle.
    Dlatego uważam, że warto zawalczyć o te kontrolę wilgotności i używać chłodzenia pasywnego. Ciekawe jak te osuszacze Xiaomi miałyby działać.
    Inna opcja to przenośny klimatyzator z olx przez który przepuścimy wentylację. Jeśli jest miejsce, to prosta sprawa do zrealizowania. Poza sezonem na budowę kupiłem dość sensowne chigo za 400zl. Osuszał powietrze jak głupi.

    Jak pisałem, moje bme280 zaniżają o kilka procent i pomiary muszę parsowac.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 16-07-2021 o 21:32
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Już po trzech dniach (od majówki) od zamieszkania w nowym domu podjąłem decyzję o montażu klimy.
    Miałem wcześniej wyznaczone miejsce w salonie z gniazdkiem EE pod sufitem.

    Napiszę w stylu Arturo mam klimę w starym domu od 10 lat i nie wyobrażam sobie życia bez tego urządzenia i głównie za sprawą osuszania powietrza.

    Klima pyka nastawiona na 24*C, w nowym domu jest 22,5 - 23*C i wilgotność 55%, mierzone przedpotopowym higrometrem.
    Gorzej w sypialniach jeśli są zamknięte drzwi, tam czuć wilgotność z powodu obecnej aury. Wiadomo, nadmuch z reku świeżego powietrza.
    W nocy śpimy przy otwarty drzwiach sypialni i w zadziwiający sposób do ich wnętrza płynie chłodne i osuszone powietrze z innych przestrzeni domu.
    Kłania się fizyka płynów.

    Chłodzenie podłogówką, to powrót do epoki jaskiniowej. Atawizm?
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał tgrzebien Zobacz post
    No dobra, ale to wtedy pompę ciepła używać do chłodzenia podłogą a klimę do suszenia? Bo jeżeli chłodzenie tylko klimą to musiałbym zainstalować jednostkę w każdym pomieszczeniu, no i dodatkowo tracę kasę zainwestowaną w chłodzenie pompą A w drugą stronę, to jak powiedzmy chłodzę pompą, a klima tylko w salonie, to już na piętrze się powietrze nie wysuszy. Chyba zostaje kupić jakieś osuszacze xiaomi i załączać
    A w jaki sposób rozwiązano chłodzenie pompą ciepła?
    Masz konkretną nastawę temperatury, jaką ma na wyjściu osiągać PC, czy jest bufor, kótry

    W pierwszej kolejności podłączyłbym do rekuperatora chłodnicę.
    Wilgoć, która ci tak przeszkadza dostarczana jest z zewnątrz.
    Jeśli na chłodnicy wkroplisz wilgoć, to w domu poprawią się warunki.

    Chłodnicę trzeba zasilić niskim parametrem, z dolnego źródła nie zawsze spełni swoją funkcję.
    Jednocześnie dalej możesz używać chłodzenia podłogą, ale taką funkcję musi oferować pompa ciepła, oraz układ hydrauliczny jaki został wykonany.

    Dlaczego ludzi kupują pompy ciepła (rewersyjne źródła) i nie pomyślą od razu o klimatyzacji.
    Jak ktoś nie ma funduszy, to niech przynajmniej zrobi przygotowanie pod późniejszy montaż.
    Problemem jest marna wiedza u instalatorów - po prostu nie potrafią takich systemów budować i nawet nie poruszają tematu gdy inwestor pyta o montaż pompy ciepła.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    W nocy śpimy przy otwarty drzwiach sypialni



    i

    https://www.youtube.com/watch?v=P9zyBoJfFlw

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Nadejdzie lekkie ochłodzenie, to się poprawię w kwestii bezpieczeństwa p-poż.

    Po za tym, mam otwierane okna w sypialniach, właśnie dla ewentualnej ewakuacji.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak pisałem, moje bme280 zaniżają o kilka procent i pomiary muszę parsowac.
    Jak rozumiem bme280 to najlepszy czujnik w domu. Czego użyłeś jako referencji do stwierdzenia, że zaniża?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wskazania czujnika zewnętrznego względem stacji pomiarowej i czujnika w nawiewie względem czujnika kalibrowanego w nawilżaczy kanałowym. Rozjazd na obu był podobny. No i zewnętrzny nie potrafił pokazać wartości w okolicy 100%. Dobijał max do 92-93 - nawet gdy temperatura na zewnątrz spadała grubo poniżej punktu rosy.
    Na szczęście po przedstawieniu offsetu charakterystyka jest liniowa i wskazania mam jak na meteo.waw.pl
    Kiedyś kupię kalibrowany i sprawdzę wszystkie po kolei
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 17-07-2021 o 08:57
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    "Test prysznicowy" oraz fakt, że dziś wskazuje 72-76% pozwala (w mojej opinii) stwierdzić, że dużych przekłamań mój miernik nie generuje.
    Ale jak uruchomię miernik z czujnikiem SHT20 (potencjalnie lepszym od moich obecnych) to będę miał weryfikację.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wystaw go na zewnątrz i porównaj wskazania temp i wilgotności z jakąś pobliską stacją pogody. Możesz też przeliczyć punkt rosy wewnątrz i na zewnątrz - zobaczysz czy są zbliżone.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Punkt rosy z 3 czujników w domu:
    19,71 ; 19,79 ; 19,50

    Punkt rosy ze stacji różnych w pobliżu:
    19,00

    Czujnik wyniesiony na zewnątrz:
    28,7 59 -> 19,53

    Temperatura z kilku stacji w okolicy:
    28,0 do 29,5

    Mnie pasuje
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Bardzo ładnie pokazuje. W domu masz minimalnie więcej - czyli prawidłowo.

    U mnie dzisiaj nie tak łaskawie Wilgotność sporo wyższa na zewnątrz.
    Według stacji pogodowej punkt rosy ponad 24, według moijego czujnika 23.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 17-07-2021 o 14:07
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Większość czujników w okolicach 50% pokazuje prawidłowo. Schody zaczynaja się gdzieś powyzej 80% i poniżej 30%.


    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	665
Rozmiar:	22,7 KB
ID:	457452  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-07-2021 o 15:17

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tgrzebien

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mazowieckie gm. Jabłonna
    Posty
    73

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Fajne tylko nie mogę znaleźć informacji nt zasady działania czy testów. Jeśli jest jak napisali, to spoko, mógłby rozwiązać Twój problem. Ostatnio też była mowa o rotorach z powłoką sorbcyjną, ale nie wiem jaka jest ich wydajność.
    Znalazłem coś w podobnej cenie, ale bardziej wydajne. Może nie będzie musiał pracować cały czas na 100%

    https://www.ceneo.pl/102809183#tab=spec

    Zastanawiam się tylko czy ten najgorszy okres już nie minął i nie wstrzymać się z zakupem na następny rok. Co myślicie?
    Ostatnio edytowane przez tgrzebien ; 19-07-2021 o 07:18

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tgrzebien Zobacz post
    Znalazłem coś w podobnej cenie, ale bardziej wydajne. Może nie będzie musiał pracować cały czas na 100%
    Wiesz, ze to zasadniczo klimatyzator przenośny? Tylko ciepłe powietrze wraca do domu, a nie na zewnątrz. Więc cały prąd, który zużywa zamienia na ogrzewanie domu.
    Moja klima (Gree Lomo Econo) w trybie osuszania (czyli na minimalnych obrotach wentylatora) ma głośność ok. 28dB Na maksa - 42dB. Ten osuszacz minimum 43dB.

    Czyli owszem, osuszy. Ale przy okazji ogrzeje i pohałasuje.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak jest chłodzenie pasywne, to to ciepło sprężarki aż tak nie będzie bolało, aczkolwiek ja bym kombinował jak powietrze wentylacji przez to przepuścić i mieć sucho w całym domu.
    Wtedy też to ciepło sprężarki zostaje w innym pomieszczeniu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tgrzebien

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mazowieckie gm. Jabłonna
    Posty
    73

    Domyślnie

    Ok czyli wracamy do klimy. A teraz pytanie. Jest w klimatyzacji tryb osuszania, w tej Twojej Gree Lomo Eco też. Czy ten tryb ususzania chłodzi też powietrze? Pytam bo może udałoby się zostawić chłodzenie podłogą, a klimą zrobić tylko osuszanie. Ciekawe tylko czy finansowo bardziej by się opłaciło
    1. zamontować klimę, suszyć nią, a chłodzić pompą
    2. chłodzić pompą, osuszać osuszaczem
    3. Robić wszystko klimą

    No ale przy wersji z klimą to osuszanie i ewentualne chłodzenie będzie tylko w salonie, a na górze w sypialniach będzie duża wilgotność no i będzie ciepło. Jeszcze może wilgoć trochę wyciągnie, bo jednak wilgotne powietrze powinno opaść na dół i wtedy klima powinna je osuszyć, ale z drugiej strony na dole będzie chłodne powietrze które też opada. Kurde, chyba za dużo zmiennych. Trzeba było lepiej uważać na fizyce

    EDIT: Jednak doczytałem się że wilgotne powietrze jest lżejsze od suchego. No to ja już chyba kapituluję. Złotego środka chyba w moim przypadku nie ma
    Ostatnio edytowane przez tgrzebien ; 19-07-2021 o 09:41

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tgrzebien Zobacz post
    Czy ten tryb ususzania chłodzi też powietrze?
    W trybie osuszania wentylator chodzi na minimum a parownik jest lodowaty. W końcu żeby skroplić parę wodną trzeba schłodzić powietrze poniżej punktu rosy (im niżej, tym mniejsza wilgotność bezwzględna wywiewanego z klimy powietrza).

    Cytat Napisał tgrzebien Zobacz post
    No ale przy wersji z klimą to osuszanie i ewentualne chłodzenie będzie tylko w salonie, a na górze w sypialniach będzie duża wilgotność no i będzie ciepło.
    Jak będziesz miał klimę, to sam przetestujesz różne miksy. Klima ma wiele zalet. Jedną z nich jest mała bezwładność - włączasz i bardzo szybko odczuwasz poprawe komfortu. Za to jak np. przyjdą chmurki, burza i temperatura spadnie o 10* - wyłącza się i przestaje chłodzić.

    Cytat Napisał tgrzebien Zobacz post
    EDIT: Jednak doczytałem się że wilgotne powietrze jest lżejsze od suchego. No to ja już chyba kapituluję. Złotego środka chyba w moim przypadku nie ma
    Wilgotność błyskawicznie sie wyrównuje - przy otwartych drzwiach w całym domu.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-ca%C5%82y-dom

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Gdybym już miał wstawiać taki osuszacz w salonie, to wolałbym tego splita.

    Ja bym z tego chłodzenia pasywnego nie rezygnował całkiem, klima niech osusza 24h, a chłodzenie jak do tej pory. Zobaczysz jak to się sprawdzi.

    Aczkolwiek co do wyrównywania wilgotności i temperatury w innych pomieszczeniach mam zgoła inne doświadczenia niż Kaizen i to w małym mieszkaniu. U kaizena dodatkowo sprawę ułatwia wymiennik ERV, który redukuje wilgoć przez wentylację. A są to naprawdę spore ilości wody. Powietrze będzie się mieszało, ale z wentylacji cały czas będzie leciało wilgotne powietrze. Wskazane będzie zmniejszenie wentylacji do niezbędnego minumum.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tgrzebien

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mazowieckie gm. Jabłonna
    Posty
    73

    Domyślnie

    Ok chyba zaryzykuję z tą klimą. Macie jakąś poleconą firmę na mazowszu? W domu mam poprowadzone w ścianach wszystkie rurki i kable. Tylko się do tego podpiąć. Ja sam tego nie ogarnę, bo jestem zielony w tych tematach

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Spróbuj na FB na grupie wentylacja rekuperacja. Teraz w sezonie ciężko o kogokolwiek.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony