dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 62
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Nie twierdzę, ze to problematyczne tylko, ze nietypowe.
    A pisząc - dwuspad najtańszy - spora część ludzi szczyty wymuruje a w mojej opinii taki dach tańszy od czterosapdu nie jest a przynajmniej nie zawsze i nie z automatu
    Raczej typowe dla wiązarów, a już na pewno naturalne dla każdego domu drewnianego/szkieletowego, a takie w 99% są konstrukcje dachów w naszym kraju.

    Jak ze wszystkim - trzeba przeliczyć, ale po co się męczyć z termoizolacją szczytówek od środka jak można mieć przy jednym wynajęciu dźwigu od razu gotowe ściany bez tego ocieplania.

    Murowanie wnosi coś pozytywnego względem szkieletu z dyktą, że tak wszyscy się decydują na mur + wieniec + termoizolacja od środka?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Murowanie wnosi coś pozytywnego względem szkieletu z dyktą, że tak wszyscy się decydują na mur + wieniec + termoizolacja od środka?
    Nie wiem. Czterospadowy zrobiłem w mojej parterówce.

    Murowane szczytowe w parterówce z nieużytkowym poddaszem to kuriozum. Albo dwuspad tak jak u ciebie albo czterospad jak u mnie :]
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Nie wiem. Czterospadowy zrobiłem w mojej parterówce.

    Murowane szczytowe w parterówce z nieużytkowym poddaszem to kuriozum. Albo dwuspad tak jak u ciebie albo czterospad jak u mnie :]
    Chciałem czterospadowy, bo ładniejszy, ale dwuspad jednak praktyczniejszy (w moim przypadku o wiele).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przy czterospadowym nie rosną koszty krycia dachu (więcej strat na docinkach, na dachówki kalenicowe) + orynnowanie które trzeba zrobić dla każdej połaci?

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    przy czterospadowym nie rosną koszty krycia dachu (więcej strat na docinkach, na dachówki kalenicowe) + orynnowanie które trzeba zrobić dla każdej połaci?
    Dwuspadowy tez trzeba z czterech stron obrobic. Dachówka krańcowa tania nie jest.
    O ile można podyskutować, który dach wyjdzie taniej to całościowo, razem z ociepleniem, elewacją itd. itp. najtaniej wyjdzie czterospadowy bezpośrednio na stropie (bez żadnych ścianek kolankowych i wieńca).

  6. #26

    Domyślnie

    Jednak ten brak pomieszczenia techn. to zły pomysł, w sumie potrzebuję 3 sypialni, dlatego w domu z poddaszem zrezygnowałbym z pokoju na dole. Teraz po przejrzeniu jeszcze kilkudziesięciu projektów, mam 3 do wyboru.

    https://www.mgprojekt.com.pl/gucio
    Zmiany:
    - wyjście na taras z okna w jadalni
    - tv w miejsce kominka
    - brak okien dachowych
    - brak kominka, grilla, komina w ścianie zewnętrznej,
    - brak balkonów

    https://www.archon.pl/projekty-domow...m6b9238a79a516
    Zmiany:
    podobnie jak w powyższym

    https://www.extradom.pl/projekt-domu-tryton-WOE1077
    Zmiany:

    - pom 1.9 zamiast pralni garderoba
    - pom 1.10 zamiast kotłowni poszerzenie sypialni + miejsce na fotele i stolik kawowy
    - kotłownia(gazowa) w spiżarni w miejscu kominka - Małopolska - zakaz użytkowania kominków


    Tutaj jest kwestia działki, gdzie od północy trzeba by zrobić wejście a od wschodu ścianę bez okien tak aby jak największa część budynku była w gruncie rodzimym. Dlatego wybór projektów mam ograniczony.

    Tak by parterówka wyglądała na tej działce. Przy dosunięciu na 2 do skarpy jest 1/4 budynku w nasypie.


    Mam też już pociętą, spiętą, zadaszoną więźbę dachową(krokwie, murłaty) z zapasem dla domu z poddaszem. Własny las. Rozumiem, że będzie jej o wiele za mało dla parterówki? Myślę, że nie będzie problemów z dokupieniem?

    Następna sprawa to miejscowe ekipy, jeśli widzą tylko, że budowa będzie na płaskim, zniwelowanym terenie fundamenty chcą lać do wykopu(grunt spoisty, nic się nie okrusza). W tym przypadku fundament to rozumiem opaska + jeszcze 3 osie? W domu z poddaszem wystarczyłaby sama opaska? Wiem, o tym decyduje konstruktor.

    Rzeczywiście to co robiłbym sam w przypadku parterówki to:
    - ocieplenie ścian i stropu
    - rynny
    - elektryka
    - częściowo hydraulika
    - glazura
    - panele
    - obstawianie drzwi

    Dla poddasza odpada ocieplenie bo trzeba rusztowanie i przy skosach raczej szedłbym w celulozę.

    Czy koszt budowy przy powyższych założeniach byłby porównywalny?

    W sumie jeśli chodzi o układ pomieszczeń to ciągle jestem za domem z poddaszem z przestronnym salonem i schodami loftowymi.
    Ostatnio edytowane przez adam1133 ; 20-07-2021 o 23:25

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Gucio ma fatalne schody, drugi to antyk. Parterówka:
    - w tym niewielkim domu masz podcień przy wejściu, który "zjada" przestrzeń w domu. Podobnie taras - ładnych kilka metrów kw. Obydwie te rzeczy w tak małym domu to rozrzutność, zwłaszcza, że chciałeś "ekonomicznie" i "maksymalnie wykorzystać powierzchnię". I taras i podcień można inaczej rozwiazać (taniej), choć taki taras ma swoje zalety
    - 1.10 - stolik kawowy w sypialni? Nie lepiej jednak 1.10 pozostawić na pomieszczenie gospodarcze wraz z pralnią?
    - spiżarnię to bym jednak pozostawił, kocioł gazowy ze zbiornikiem cwu w 1.10.
    - brak osobnego WC - będzie tego brakować

    Więźbę się projektuje na obciążenia, więc jak masz już pociętą, jak nie masz projektu?

    Fundament się projektuje, a ekipa ma go wykonać zgodnie z projektem. Osiami sie nie przejmuj w tej chwili.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Nie rozumiem pędu do domu z poddaszem dla domu poniżej 100m2 i to ze skosami 42 st.
    Byłeś kiedyś w takim domu? Mieszasz w podobnym teraz? Rodzina doradza?

    A już przy zakresie prac, które potrafisz wykonać samodzielnie to oporu przed parterówką nie rozumiem do kwadratu.
    Przy poddaszu rusztowanie będzie potrzebne także do odmalowania podbitki/nadbitki, czyli skończy się jak w 90% domów, że nie będzie odmalowane wcale.
    Parterówka to nie tylko większy zakres prac, który wykonasz na budowie samodzielnie, ale także większy zakres prac remontowo-konserwacyjnych (rynny, cała elewacja, wspomniana podbitka/nadbitka). A jak teraz nie planujesz to w przyszłości dużo prościej (bo siup przez strop) dołożysz wentylacje mechaniczną, klimatyzację, jakieś zapomniane sprawy elektryczne, internetowe, itd.

    Parterówka ze zmianami:
    - 1.10 to nadal miejsce na kocioł gazowy oraz na pralnię i niewielki schowek.
    - 1.9 WC
    - o miejsce kominka powiększyć spiżarnię
    - podcień zlikwidować (bardzo pozytywny wpływ na wszystkie pomieszczenia których to dotknie), taras zostawić (bardzo dużo zalet ma taki taras, powierzchnia wnętrza domu to nie wszystko i nie za wszelką cenę).
    - spiżarnia powiększona w dwóch powyższych krokach sprawia, że albo masz po prostu dużo więcej miejsca albo masz możliwość zrobić lżejszą zabudowę kuchni, wyraźnie mniej szaf i zyskać na przestrzenności.
    Fajne miejsce do życia wyjdzie

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    W sumie jeśli chodzi o układ pomieszczeń to ciągle jestem za domem z poddaszem z przestronnym salonem i schodami loftowymi.
    Przyjrzyj się temu dokładnie.
    W Gucio faktycznie salon większy i z wrażeniem przestrzeni, ale sypialnie małe, każda o nieprostokątnym, nieustawnym kształcie. Tu faktycznie fajnie będziesz się czuł w salonie ale z każdą wyprawą na górę będziesz rzucał kur...
    W Oleandrach pokoje na górze ciut większe i prostokątne (ale nadal te skosy i 1 z 3 pokoi to klitka) za to salon ani większy ani z większym wrażeniem przestrzenności niż w parterówce.
    Jedyna przewaga tych z poddaszem nad parterówką to drobna separacja kuchni od salonu. Innych zalet brak.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    https://www.archeton.pl/projekt-domu...374_opisogolny
    Pogadałbym z projektantem, czy wyprostowanie bryły do prostokąta zrobiłby tanio Prawie bezkosztowo powiększasz część dzienną (zmienia sie tylko powierzchnia podłogi i odrobinę ścianki działowej - strop, fundament i ściany zewnętrzne bez zmiany powierzchni. A może i taniej wyjdzie przez rezygnację ze słupa, który trzeba też ocieplić i otynkować, a to zaskakująco spora powierzchnia się robi.

    Powierzchnia dachu przy niemieszkalnym poddaszu i tym samym rodzaju dachu będzie podobna przez to, że dach nad poddaszem nieużytkowym może być bardziej płaski. Krokwie mogą być cieńsze, bo nie ma problemu z podparciem ich na stropie (słupy w niczym nie przeszkadzają).

    Jak masz dach kopertowy, to owszem, powierzchnia dachu będzie większa. Ale odpada dobre kilkadziesiąt m2 ścian z ociepleniem i tynkiem.

    Przy parterówce ocieplasz strop - znacznie mniejsza powierzchnia, brak mostków i znacznie prostsza i tańsza robocizna.

    Cięcie więźby bez projektu nie ma sensu - nie znasz długości, grubości, ilości itd.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-07-2021 o 08:59

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    1. Jeżeli na działce masz wystarczająco miejsca to dla małego domku parterówka jest optymalnym rozwiązaniem. Jeżeli z jakichś względów musisz budować z użytkowym poddaszem, to bez balkonów (wystarczy okno z barierką) i okien dachowych od południa.
    2. Jeżeli za kilka lat zostaniesz sam z żoną to potraktuj priorytetowo sypialnie najlepiej z garderobą.
    3. Domek najlepiej w kształcie prostokąta bez tych wszystkich udziwnień wpustów i wypustów.
    4. Zamiast małej kuchni i spiżarki lepiej większą kuchnię, z większa ilością szafek i większa lodówką. Spiżarka jest fajna ale w większym domu.
    5. W domu bardzo przydaje się jakieś pomieszczenie gospodarcze.
    6. Taras, jeżeli ma spełnić swoją rolę to powinien mieć z 15 metrów. Trzeba na nim postawić jakiś stół i krzesła i potrzeba trochą wolnego miesiąca, aby wygodnie sie przemieszczać wchodzić i wychodzić z domu.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Mi Zobacz post
    4. Zamiast małej kuchni i spiżarki lepiej większą kuchnię, z większa ilością szafek i większa lodówką. Spiżarka jest fajna ale w większym domu.
    A czemu w większym? W małym domu znajomi nie mają spiżarki i trzymają zapasy w pomieszczeniu gospodarczym, na regale. Tylko taka jest alternatywa, bo te zapasy tak czy inaczej w domu są, a cargo kuchenne za wiele nie pomieści (i jest dość drogie). Początkowo byłem przeciw spiżarkom, bo skoro sklep w pobliżu...
    ale teraz rozumiem, jaka to wygoda (mam piwnicę z regałami, więc spiżarka przy kuchni nie jest mi potrzebna, ale "magazynek" w domu musi być).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A czemu w większym? W małym domu znajomi nie mają spiżarki i trzymają zapasy w pomieszczeniu gospodarczym, na regale. Tylko taka jest alternatywa, bo te zapasy tak czy inaczej w domu są, a cargo kuchenne za wiele nie pomieści (i jest dość drogie). Początkowo byłem przeciw spiżarkom, bo skoro sklep w pobliżu...
    ale teraz rozumiem, jaka to wygoda (mam piwnicę z regałami, więc spiżarka przy kuchni nie jest mi potrzebna, ale "magazynek" w domu musi być).
    Komfort codziennego funkcjonowania w domu nie zależy od tego jak wielki masz salon i jak drogim parkietem wyłożony, tylko od tego jakie masz pomieszczenia techniczno-gospodarcze. Gdzie trzymasz zgrzewki wody, gdzie worek ziemniaków, a gdzie wiertarkę, rowery czy kosiarkę?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ozdoby choinkowe, mopa, szmaty, odkurzacz, małą domową drabinę, miski, narzędzia i gwoździe, resztki farb i zapas płytek.
    itd.

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A czemu w większym? W małym domu znajomi nie mają spiżarki i trzymają zapasy w pomieszczeniu gospodarczym, na regale. Tylko taka jest alternatywa, bo te zapasy tak czy inaczej w domu są, a cargo kuchenne za wiele nie pomieści (i jest dość drogie). Początkowo byłem przeciw spiżarkom, bo skoro sklep w pobliżu...
    ale teraz rozumiem, jaka to wygoda (mam piwnicę z regałami, więc spiżarka przy kuchni nie jest mi potrzebna, ale "magazynek" w domu musi być).
    Mam niezbyt dużą kuchnię ze spiżarkę i dochodzę do wniosku, że to co trzymam w spiżarce zmieściłbym w dużej szafie kuchennej a rzeczy byłyby pod ręką. A ta szafa zajęła by 1/3 miejsca które zajmuje spiżarka i w ten sposób kuchnia bolałaby bardziej wygodna-większa.
    Sam idea spiżarki jest super ale trzeba na to mieć miejsce.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Mi Zobacz post
    Mam niezbyt dużą kuchnię ze spiżarkę i dochodzę do wniosku, że to co trzymam w spiżarce zmieściłbym w dużej szafie kuchennej a rzeczy byłyby pod ręką. A ta szafa zajęła by 1/3 miejsca które zajmuje spiżarka i w ten sposób kuchnia bolałaby bardziej wygodna-większa.
    Sam idea spiżarki jest super ale trzeba na to mieć miejsce.
    I jeszcze papier toaletowy, chemia łazienkowa i kuchenna i ...
    Ja się suplementuję, opakowania bardzo duże, nie opłaca się kupować z Internetu po jednej paczce, więc przychodzi kartonami.

    Inny przykład: jak się ludzie rzucili na makarony i konserwy na początku pandemii, to gdzie je potem trzymali? Pod łóżkiem?

    A gdzie wstawić zamrażarkę?

    Przykłady można mnożyć. Jak ktoś sam się żywi, tak jak ja, w 100% domową żywnością, to cargo nie wystarczy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ozdoby choinkowe, mopa, szmaty, odkurzacz, małą domową drabinę, miski, narzędzia i gwoździe, resztki farb i zapas płytek.
    itd.
    Walizki i torby podróżne, akcesoria letnie i sportowe, sezonowe ubrania i buty, koce i kołdry, poduszki, również ogrodowe, książki i dokumenty, stary sprzęt audio/wideo i komputerowy, którego szkoda wywalić i wszystkie te rzeczy, które się czasem przydają, ale na codzień ich nie koniecznie używamy. Czasem warto zrobić przegląd i się czegoś pozbyć.

    Wracając do projektu: proponuję aby adam1133 zrobił mały kosztorys domku parterowego (powiedzmy od Kaizena) i tego gucia
    Najlepiej, aby zaczął od wyceny schodów (raczej drewnanych, prawda?) oraz stropu, bo te dwie rzeczy są niepotrzebne w parterówce. Proponuję też doliczyć koszt nieużytku pod schodami (4 tysiące za metr kwadratowy) i wtedy się policzyć koszt zwiększonej powierzchni dachu i fundamentu. I to już wystarczy, aby się dowiedzieć, co jest ekonomiczniejsze: parterówka czy gucio. Bo o wygodzie to nawet nie ma co wspominać.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #37

    Domyślnie

    Lena Bobo chyba odpada, ściana 13m w kier nasypu.

    Raczej jednak postawię na parterówkę, ja bym widział tak układ pomieszczeń:


    Spiżarnia raczej się przyda. Kotłownia gazowa więc mogłaby być mniejsza bez wyjścia na zewnątrz, mniej potrzebne rzeczy tak czy inaczej chowane byłyby na strychu.
    Z toalety też chciałbym zrezygnować. Rodzina 2+0 w planach 2+1 i raczej tak zostanie.

    Czy może postawić na pompę ciepła? Gaz ziemny mam kilka metrów od domu.

    Nie wiem nie rozeznawałem jeszcze tematu czy są jakieś rozwiązania pomp ciepła razem z rekuperacją i ogrzewanie jedynie powietrzem? Domyślnie miała być standardowo podłogówka choć nie ukrywam że na grzejnikach łatwiej byłoby mi to wykonać samodzielnie.

    Strop w tym przypadku teriva? Ściany? Beton komórkowy, ceramika?
    Ostatnio edytowane przez adam1133 ; 22-07-2021 o 07:11

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Z toalety też chciałbym zrezygnować. Rodzina 2+0 w planach 2+1 i raczej tak zostanie.
    Bardzo zły pomysł. Nastolatka idzie na długą kąpiel a ty potrzebujesz dwójkę. Czekasz godzinę czy drzesz się pod drzwiami "pospiesz się !!!!"?

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Nie wiem nie rozeznawałem jeszcze tematu czy są jakieś rozwiązania pomp ciepła razem z rekuperacją i ogrzewanie jedynie powietrzem? Domyślnie miała być standardowo podłogówka choć nie ukrywam że na grzejnikach łatwiej byłoby mi to wykonać samodzielnie.
    Rekuperacją ogrzewać się nie da i nie do tego służy. Jeśli jesteś w stanie wykonać instalację na grzejnikach, to co trudnego widzisz w podłogówce?

    Zerknij na:
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...hoCUyQQAvD_BwE
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 22-07-2021 o 07:47
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Raczej jednak postawię na parterówkę
    Gratuluję.

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    ja bym widział tak układ pomieszczeń
    Całkiem zgrabne zmiany. Jedyny błąd to upór na likwidację WC.

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Spiżarnia raczej się przyda.
    Tak zostaw ją.

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Strop w tym przypadku teriva?
    Tanio to będzie zrobić drewniany lekki (czy to na legarach czy jako dolny pas wiązarów)
    Jak ma być masywny to obojętnie co, wyceń i wybierz najtańszy (teriva, monolit, filigran, płyty żerańskie, ...)

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Ściany?
    Beton komórkowy lub silikat.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Moje 3 grosze, bo podobne tematy miałem niedawno.
    - poniżej 120m moim zdaniem tylko parterówka, jeśli jest miejsce - za duże straty na komunikacji i skosach przy małych domach.
    - przy 3 sypialniach, garderobie, spiżarni - potrzebujesz min. te 105 metrów a najlepiej 115.
    - 1.5 łazienki to minimum, nawet przy 3 osobach.
    - planujesz poszerzenie/wydłużenie domu z 4 spadowym dachem i przesuwanie ścian nośnych - dowiedz się u projektanta ile takie coś będzie kosztowało, bo podejrzewam że sporo. (parterówkę z 2 spadem możesz wydłużyć za niewielkie pieniądze)

    Też mi się wydawało, że na 90 metrach zmieszczę wszystko, ale rozmawiając z ogarniętymi ludźmi i czytając forum uświadomiłem sobie, że przekładanie mieszkania w bloku na dom 1 do 1 nie ma sensu. Nie daj się też na to złapać. Jeśli trzeba poczekaj z budową, dozbieraj, ale przemyśl czy upychanie wszystkiego na siłę ma sens.

    Co do projektu to popatrz też może na opcje z salonem po środku np. ten
    https://www.kbprojekt.pl/1916/zalasek

    jest więcej takich. Nie jest to typowy i lekki układ ale IMO dobrze wpisałby ci się w działkę.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony