dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 62
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.305
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Spiżarnia raczej się przyda.
    Były o tym dyskusje. IMO szafki zajmują mniej miejsca i są bardziej pod ręka, za to nic nie zastąpi ziemianki na przetwory czy warzywa.

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Kotłownia gazowa więc mogłaby być mniejsza bez wyjścia na zewnątrz, mniej potrzebne rzeczy tak czy inaczej chowane byłyby na strychu.
    Przypominam o rzeczach, które nie mogą zmarznąć. Tachanie np. robota koszącego na strych jest nie tylko niewygodne, ale też nie załatwia sprawy temperatury.

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Z toalety też chciałbym zrezygnować. Rodzina 2+0 w planach 2+1 i raczej tak zostanie.
    Będziesz tego żałował.

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Czy może postawić na pompę ciepła? Gaz ziemny mam kilka metrów od domu.
    OZC, oferty (włącznie z kosztami serwisu) i policz.

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Nie wiem nie rozeznawałem jeszcze tematu czy są jakieś rozwiązania pomp ciepła razem z rekuperacją i ogrzewanie jedynie powietrzem?
    NIe ma sensu łączenie ogrzewania z wentylacją. Są takie rozwiązania, ale drogie i słabo sterowalne. Podłogówka rządzi a jej zrobienie wcale nie jest trudne jak masz dobry projekt.

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Strop w tym przypadku teriva? Ściany? Beton komórkowy, ceramika?
    O tym masz wiele dyskusji na FM. Czytaj, czytaj, czytaj.

    Coś się tak zafiksował na walkę z tą maleńa skarpa? Zobacz, jaka górę ma za oknami Konieczny w swojej Arce:


  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    @adam1133
    Trochę jednak źle podchodzisz. Zrób sobie listę pomieszczeń, które muszą być w domu: pokój dla przyszłego dziecka, Wasza sypialnia, gabinet do pracy (ma być?), kuchnia itd. Zrób listę ograniczeń: od której strony wjazd/zjazd na działkę, gdzie południe, widoki itd. Może będziesz chciał fotowoltaikę, to jak wtedy będzie skierowana kalenica? Jakie są perspektywy zabudowy sąsiedzkiej? WC już pisali: zrób, przyda się, nawet zwykłe mieszkania w blokach mają często osobne WC. A może nawet do WC warto dodać kabinę prysznicową, a w drugiej łazience dać tylko wannę? Zastanów się.

    Czy postawić na pompę ciepła? Moim zdaniem postaw na budowanie energooszczędne, takie ok 20 kWh/m2 rocznie, jakieś 25 W/m obciążenia (strat ciepła w największy mróz). Źródło ciepła o mocy ok. 2,5 -3 kW (trzeba dodać jakieś 500W na cwu) maksymalnie w domku o powierzchni ok. 100 m2. Ile masz kotłów gazowych o mocy 3 kW? Możesz pójść w podłogówkę z akumulacją, czyli w podłodze. Wtedy grzejesz tylko w taniej taryfie (dla gazu to nie ma znaczenia). Co jest ważne, to że podłogówka jest zasilana tzw. niskim parametrem, czyli wodą o temperaturze 25-35 stopni, co jest bardzo korzystne i dla zdrowia i ekonomiczne w przypadku pompy ciepła (wyższe sezonowe COP) i dla gazu (więcej ciepła ze skraplania w kotłach kondensacyjnych). Podstawa to jednak dom energooszczędny, maksymalnie szczelny, z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. W takim domu gaz się moze nie opłacać.

    Istnieją pompy ciepłą zaszyte w rekuperatorze, ale to rozwiązania drogie, bo kompaktowe. To samo uzyskasz odrębnymi urządzeniami, tylko że takie szczuczki udają się tylko w domach pasywnych, czyli o jeszcze niższym zapotrzebowaniu na ciepło. Właściwie to jest wpisane w definicję domu pasywnego: grzanie powietrzem wentylacyjnym.

    W grzejniki nie wchodź, bo do sprawnego działania potrzebują wyższego parametru (typowo 45 stopni), co zawęża Ci pole manewru przy wyborze pompy ciepła i raczej odbije się na rachunkach.

    Czy musi być strop? Nie musi - możesz wykonać konstrukcję wiązarową, wtedy dolny pas wiązarów jest konstrukcją, do której możesz mocować płyty OSB albo wieszaki do sufitu podwieszanego. Zaletą wiązarów jest też to, że można je projektować na niemal dowolną rozpiętość - nie musisz mieć ścian nośnych wewnątrz domu, a wieniec jest też tańszy, bo działają na niego tylko siły pionowe (nie ma rozpierania murów).
    Możesz wykonać strop drewniany, który przecież nie musi mieć jakiejś wysokiej obciążalności. Ma być tanio - optymalizujesz koszt wykonania domu przenosząc więcej kasy w utrzymanie komfortu w przestrzeni mieszkalnej, a minimum w przestrzeń "schowkową".


    Ściany wykonaj z materiału litego: betonu komórkowego lub silikatów. Temat rzeka. Proponuję silikaty, bo dzięki nim będziesz miał większą akumulację ciepła, co się przydaje w okresach przejściowych (łapanie słońca i akumulacja na noc), większą izolację akustyczną (zwłaszcza między pomieszczeniami) oraz mozesz wykonać cieńsze ściany nośne niż przy BK, czyli zaoszczędzić na rozpiętości dachu i fundamentów. U mnie np zaoszczędziłem dzięki silce ok 10 tys. zł na tej przestrzeni - dużo prawda?

    Z ceramiki nie buduj i nie daj się nabrać na marketing w rodzaju "naturalny materiał stosowany od setek lat". Jest tego naprawdę dużo na forum i na you tubie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Moje 3 grosze, bo podobne tematy miałem niedawno.
    - poniżej 120m moim zdaniem tylko parterówka, jeśli jest miejsce - za duże straty na komunikacji i skosach przy małych domach.
    - przy 3 sypialniach, garderobie, spiżarni - potrzebujesz min. te 105 metrów a najlepiej 115.
    - 1.5 łazienki to minimum, nawet przy 3 osobach.
    - planujesz poszerzenie/wydłużenie domu z 4 spadowym dachem i przesuwanie ścian nośnych - dowiedz się u projektanta ile takie coś będzie kosztowało, bo podejrzewam że sporo. (parterówkę z 2 spadem możesz wydłużyć za niewielkie pieniądze)

    Też mi się wydawało, że na 90 metrach zmieszczę wszystko, ale rozmawiając z ogarniętymi ludźmi i czytając forum uświadomiłem sobie, że przekładanie mieszkania w bloku na dom 1 do 1 nie ma sensu. Nie daj się też na to złapać. Jeśli trzeba poczekaj z budową, dozbieraj, ale przemyśl czy upychanie wszystkiego na siłę ma sens.

    Co do projektu to popatrz też może na opcje z salonem po środku np. ten
    https://www.kbprojekt.pl/1916/zalasek

    jest więcej takich. Nie jest to typowy i lekki układ ale IMO dobrze wpisałby ci się w działkę.

    Chociaż preferuję projekty z wyraźnym podziałem dzień, noc to przyznam że ''zalasek'' ma coś w sobie. Po drobnych zmianach mógłby być całkiem wygodny.

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Coś podobnego wystrugaliśmy z Przejrzystego od Muratora.
    Ale tak też patrzę, że autorowi tematu chyba ładnie pasowałoby w działce coś w stylu rodziny Ekonomicznych w układzie lustrzanym - mają okna od pomieszczeń technicznych na jednej elewacji, która mogłaby być od skarpy.

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...hoCV14QAvD_BwE

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Ten projekt ma 3 wady:
    - za dużo wpustów i wypustów,
    - łazienka bez okna (a kotłownia z oknem - po co)
    - dużo korytarzy w dodatku w formie labiryntu.

  6. #46

    Domyślnie

    Już chyba pozostanę przy tym delikatnie zmienionym Trytonie. Ma okno z jadalni na część widokową na zachód, taras również na widok - południe, zachód, brak okien od skarpy - wschód, wejście od zjazdu - północ. Nie pasuje tu jedynie okno z sypialni.
    Jeśli chodzi o wpusty masz na myśli taras, wejście? Z kawałka zadaszonego tarasu mimo wszystko nie zrezygnuję. Mam z niego co podziwiać . Wnęka na wejściu na jedną cegłę chyba nie będzie aż tak problematyczna a urozmaici elewację i pozwoli nie zmoknąć pod drzwiami. Chyba że tak się nie robi?

    Z tą łazienką bez okna i korytarzem właśnie się biję przez cały dzień. W zasadzie nie mieszkałem z taką łazienką. Będzie to rzeczywiście dokuczało? Takie okno tak czy inaczej musi być matowe, rolety nie mają sensu bo wilgoć się za nimi skrapla i ciągle jest problem z grzybem. Można chyba zamontować jakiś czujnik ruchu / rozwiązanie które pozwoli świecić automatycznie po wejściu. Łazienka powinna być jednak bardziej dogrzana, co bez okna będzie łatwiejsze. Wywietrznik chyba można przewidzieć bezpośrednio na strych?

    Kotłownia w projekcie ma drzwi ale z nich rezygnuję, nie będzie okna.

    Z korytarzami rzeczywiście problem. Zalasek miałby taras na PD a ja potrzebuję na zachód. Poza tym tam znów wejście jest do salonu, cała komunikacja przez salon. W trytonie jednak leże sobie przed TV trochę na uboczu od dzieci kursujących z podwórka do swoich pokojów. Trudno coś za coś. Po tych zmianach w trytonie przy mniejszej powierzchni zabudowy mam w sumie większe pokoje w porównaniu do Zalaska.

    WC jednak będzie

    Jedynie ładniej wygląda dach z krótką kalenicą, to przemawia za dom na planie prostokąta. Ale to już trudno. Nie bardzo jest miejsce na dłuższą ścianę. Dach korzystniej wygląda przy 25 stopniach?
    Ostatnio edytowane przez adam1133 ; 22-07-2021 o 17:52

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Z tą łazienką bez okna i korytarzem właśnie się biję przez cały dzień. W zasadzie nie mieszkałem z taką łazienką. Będzie to rzeczywiście dokuczało? Takie okno tak czy inaczej musi być matowe, rolety nie mają sensu bo wilgoć się za nimi skrapla i ciągle jest problem z grzybem. Można chyba zamontować jakiś czujnik ruchu / rozwiązanie które pozwoli świecić automatycznie po wejściu. Łazienka powinna być jednak bardziej dogrzana, co bez okna będzie łatwiejsze. Wywietrznik chyba można przewidzieć bezpośrednio na strych?
    Jaki wywietrznik??? Zrób wentylację mechaniczną z rekuperacją.

    Z okna w łazience zrezygnowałem świadomie, bo nic nie dawało - ani światła tyle co trzeba ani kiedy trzeba, przy WM tylko przeszkadzało w wentylowaniu. Dodatkowo straszne problemy z ustawnością łazienki, która prawie zawsze jest dość małym pomieszczeniem. Spokojnie się bez tego okienka obejdziesz.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.305
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Jeśli chodzi o wpusty masz na myśli taras, wejście? Z kawałka zadaszonego tarasu mimo wszystko nie zrezygnuję. Mam z niego co podziwiać
    Wcięcia zwiększają koszty a zmniejszają powierzchnię. Ja ma - i żałuję że nie wyprostowałem. Na zadaszenia są lepsze i tańsze sposoby.

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Takie okno tak czy inaczej musi być matowe, rolety nie mają sensu bo wilgoć się za nimi skrapla i ciągle jest problem z grzybem.
    Nie musi być matowe. Może się skraplać w czasie kąpieli - ale chwilę po zakończeniu odparowuje (chyba, że masz niesprawną wentylację). Grzyb to problem wentylacji, a nie okna.

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Łazienka powinna być jednak bardziej dogrzana, co bez okna będzie łatwiejsze. Wywietrznik chyba można przewidzieć bezpośrednio na strych?
    Współczesne okno nawet od północy ma w sezonie grzewczym pozytywny bilans (więcej przez nie ciepła wpada, niż wypada). I gorszego nie możesz zamontować. Wywiew ma prowadzić do rekuperatora. Dzisiaj praktycznie nie da się zbudować legalnie domu z WG ogrzewanego inaczej, niż biomasą - więc nawet, jak nie przekonują Cię zalety i opłacalność WM to jesteś przy gazie na nią skazany.

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Kotłownia w projekcie ma drzwi ale z nich rezygnuję, nie będzie okna.
    Gdyby kotłownia była przy wejściu głównym - miałaby sens taka rezygnacja. W praktyce będziesz tam trzymał różne rzeczy, w tym niezbyt czyste. Przydarzy się pewnie też pewnie potrzeba umycia czegoś zabłoconego - to najlepsze miejsce na zlew gospodarczy. Dlatego przy kotłowni tak daleko od wejścia głównego drzwi zewnętrzne przydadzą się.

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    cała komunikacja przez salon.
    To prawda. Za to w trytonie gości musisz wpuścić do części prywatnej na siusiu.

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Współczesne okno nawet od północy ma w sezonie grzewczym pozytywny bilans (więcej przez nie ciepła wpada, niż wypada). I gorszego nie możesz zamontować. Wywiew ma prowadzić do rekuperatora. Dzisiaj praktycznie nie da się zbudować legalnie domu z WG ogrzewanego inaczej, niż biomasą - więc nawet, jak nie przekonują Cię zalety i opłacalność WM to jesteś przy gazie na nią skazany.
    Te małe okienka w łazienkach to w 1/3 rama, przez którą ucieka najwięcej ciepła. A ni to dobre źródło światła, ani skuteczna wentylacja, a zyski cieplne przez taki szklany lufcik, zwłaszcza od północy, to można między bajki włożyć.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #50

    Domyślnie

    - No właśnie to wcięcie, w sumie salon byłby o wiele większy. W sumie aby zadaszyć całkowicie stół trzeba by robić pergolę.
    - Jednak zrezygnuję z tych drzwi w kotłowni. Zyskuję ścianę na półki. Tutaj w kotłowni byłaby pralko-suszarka. Wygodniejszy dostęp w porównaniu do wejścia przez wiatrołap, no i zyskuję na możliwości ustawienia w nim szafy. Stolarka, parapety, nadproża to też koszt.

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Ja bardzo krytycznie patrzę na sposób rozmieszczenia wnętrz w gotowcach. W twoim projekcie wchodzi się do małego wiatrołapu potem do wąskiego korytarza. I to wszystko w małym domu. W ten sposób małe będzie wydawał się jeszcze mniejsze. W naszym klimacie musi być wiatrołap (kiedyś robiło sie werandę ale jakoś wyszła z mody a szkoda). Potem jest jakiś hol lub korytarz - po co? Hole i korytarze są to rozwiązania dla dużych i bardzo dużych budynków. W nowoczesnym budownictwie stawia sie na otwartą przestrzeń.
    Prosty przykład mamy mały salon 25 m w którym najczęściej jest też wyjście na taras, jak jest wyjście na taras to w salonie tworzy się ciąg komunikacyjny od drzwi do salonu do drzwi trasowych. Dodatkowo reszta pomieszczeń skomunikowana jest przez hol i korytarze co najczęściej zabiera z 10 m. Jeżeli otworzymy tę przestrzeń mamy 35 m powierzchni (różnica miedzy 25m a 35 jest bardzo duża). W tej większej powierzchni łatwiej wyznaczyć odpowiedniej wielkości miejsce do odpoczynku oglądania telewizji, da sie zorganizować nagłą imprezę. Powierzchnia holów i korytarzy do faktycznie stracona przestrzeń.

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Chyba to najlepszy kompromis jesli chodzi o wybór projektu.
    Nie da się ukryć, ze jesli chodzi o wentylację grawitacyjną ten dom wymaga 3 kominów: do kotłowni i łazienki, drugiej łazienki i kuchni tudziez spizarni. Dodatkowo mozna wydzielić bardziej akuratne miejsce na kominek przy TV.

    Bardzo fajnie się czyta te mądrosci doradców, ale wydaje mi się, ze temat posadowienia domu przy skarpie nie został do końca wyjasniony, a to chyba najwazniejsza kwestia. Czy te 12 m + 3 m od granicy wystarczy, aby budynek bezpiecznie posadowić na rodzimym gruncie, bez obawy nierównomiernego osiadania, przemarzania itp.

    Powodzenia w budowie.

    Oto moja propozycja rozkładu pomieszczeń:

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/c07bfb4029e0837e

  13. #53

    Domyślnie

    Jednak chyba jeszcze lepszy układ pomieszczeń po zmianach(mniejszych) miałby Tryton 5

    https://www.extradom.pl/projekt-domu-tryton-5-WOE1152



    Prostszy i mniejszy korytarz, większe sypialnie a wymiary budynku różnią się jedynie o 10cm, WC bliżej części dziennej, brak okna w spiżarni

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Moja mała rada: weź to sobie przerysuj do np SweetHome3D, godzina pracy, a masz swobodę w aranżacji wnętrz.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam1133 Zobacz post
    Jednak chyba jeszcze lepszy układ pomieszczeń po zmianach(mniejszych) miałby Tryton 5
    Budować
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Idziesz w dobrą stronę,.
    Jeszcze łazienka na środku bee.
    Nie lepiej dać ją w miejsce kotłowni, a kotłownie, gdzie wc z wejściem od wiatrołapu, a jak za mało miejsca to połączyć wc ze spiżarką (chyba spiżarka może być razem w kotłownią? jako jedno popieszczenie gospodarcze)
    Małe wc możesz dać tam gdzie 1.8

  17. #57

    Domyślnie

    Może i racja, w sumie ta łazienka bez okna? I do tego na środku, pytanie czy nie przenosiłyby się jakieś hałasy puszczania wody, prysznica?



    Kotłownia przy kuchni i WC ma tę zaletę, że bez cyrkulacji mam szybko dostępną ciepłą wodę a to właśnie tam często jej trzeba. I teraz pytanie czy jednak nie zrezygnować ze spiżarni bo to za male pomieszczenie na robienie 2 drzwi. Myślę że na kotłownię wystarczy? Wyjdzie w takim razie jeszcze jedno pomieszczenie na garderobę. Czy powiększyć sypialnię 16m2 ale to będzie taka dziwna długa wnęka na 2,33.

    Okno w łazience wyszłoby nad wanną.

  18. #58

    Domyślnie

    Tak to wszystko musi się pomieścić w kotłowni. Zasobnik CWU będzie stojący, 200L? Tak aby w przyszłości zagrzać wodę PV / Solarami jeszcze nie wiem.


    szybki upload

  19. #59

    Domyślnie

    Albo w ogóle nie zmieniać WC / spiżarni a kotłownie zrobić 1 do 1 zamiast łazienki. Tylko teraz patrzę to oryginalne WC ma tylko 1,26 szerokości, nie za mało?. Kotłownia na środku ma tę zaletę, że musi być tam pralka. Byłoby to wygodniejsze od przechodzenia przez wiatrołap.

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ja nie dostrzegam jakiś wad łazienki w środku domu (brak okna jest dla mnie małą zaletą).
    WC w okolicach strefy dziennej to bardzo dobrze (byleby nie "w samym salonie"). 1,26m szerokości wystarczy spokojnie.

    Oryginalny projekt z twoimi zmianami (#53) jest w mojej opinii wygodny. Czy zamieniać kotłownio-pralnię z łązienką zalezy od tego czy bardzo ci zalezy na oknie w łazience i co dokładnie będzie w "kotłowni". Oraz od tego czy przez kotłownię nie będziesz chciał w przyszłości czegoś "przeprowadzić" co idzie z zewnątrz (solary, klima, itp.). Jaka będzie wentylacja? jak mechaniczna to gdzie centrala?

    PS
    Nie wiem jaki planujesz podział sypialni, ale ja bym dla dorosłych widział tę od frontu a dla dzieci na tyłach domu (chyba, że przeznaczenia pokoi zupełnie inne).
    Ostatnio edytowane przez giman ; 02-08-2021 o 13:28
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony