dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie stropu dom parterowy: Piana/Wełna/Styropian?

    Witam,

    Z racji zbliżającej się przeprowadzki, czeka mnie ocieplenie stropu żelbetowego w domu parterowym.

    Trochę informacji:
    - ściana kolankowa (50cm) ocieplona z zewnątrz oraz wewnątrz styropianem. Z zewnątrz do membrany na dachu, w środku do górnej wysokości murłaty (murłata narazie od góry nie ocieplona);
    - strop 170m2, na stropie kable w peszlach, podwaliny dachu (8cm grubości) oraz rury od WM (7,5cm);
    - część strychu chciałbym wykorzystać na stryszek/graciarnie, reszta całkowicie nieużytkowa;
    - na strychu tylko wyłaz dachowy, który mogę zasłonić tak, aby nie było tam nic światła słonecznego.

    W związku z kosmicznymi cenami styropianu, zastanawiam się, czy natrysk 20cm piany OK (odpowiednio więcej na kanałach WM) w miejscach gdzie strych będzie całkowicie nieużytkowy i ułożenie 30cm styropianu i na to deski/OSB (trochę mi tego zostało) tam gdzie chcę mieć składzik, będzie ok?
    Czytałem kilka wątków o pianie OK i ma wielu zwolenników i przeciwników. Plus taki, że szczelnie zaizoluje murłatę od góry, i dam "oddychać" murłacie jak i podwalinom. Światła słonecznego nie będzie więc nie powinno się jej nic dziać. Pianę mam za 70zl m2 przy 20cm grubości.

    Czy lepiej w miejscach strychu nieużytkowego dać wełnę 30cm w rolce na przekładkę? Tylko wełna 0,33 tej grubości wyjdzie niewiele taniej, a zapewne mniej szczelnie niż piana. I zostaje problem izolacji murłaty od góry. Upychać tam wełnę luźno?

    Czy opcja styropian po całości? Docinki od groma, roboty przy tym kupa, a cena piany jest już na "gotowo".

    Podpowiecie co sądzicie?
    Ostatnio edytowane przez kubus1701 ; 17-07-2021 o 14:53

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubus1701 Zobacz post
    Czy lepiej w miejscach strychu nieużytkowego dać wełnę 30cm w rolce na przekładkę? Tylko wełna 0,33 tej grubości wyjdzie niewiele taniej, a zapewne mniej szczelnie niż piana
    Porównujesz obydwie opcje materiał + robocizna? To zastanów się, ile oszczedzisz rozwijając rolki samodzielnie. Bo wełna kosztuje ze 13zł/m2 @20cm. Czyli własna pracą "zarobiłbyś" 57zl/m2. Stosunkowo łatwą i prostą pracą.

  3. #3

    Domyślnie

    Kaizen:
    1. Jaką konkretną wełnę (produkt) i jaką grubość byś polecał?
    2. Rzucić to poprostu na rury od WM nie przejmując się, że nie będą ich szczelnie opasać?
    3. Co z ociepleniem murłaty od góry? Tak by nie było mostka termicznego? Murlata z obu stron obudowana styropianem.
    4. Co z połączeniem styropian/Wełna? Nie będzie tam się nic wykraplać? Gdzieś tutaj na muratorze czytałem wątek, gdzie właśnie w podobny sposób miał ktoś ocieplony strop i na styku wełny i styro robilo się nieciekawie z wilgocią.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7837701

    Rury maja być odizolowane od świata zewnętrznego - nie ważne dokladne otulenie.

    Jak murłata lezy na pół metrowej sciance to odpuściłbym sobie jej termoizolacje.

    Teoretycznie strop betonowy jest dobrą paroizolacją. Ale masz w nim pewnie przepusty do wentylacji i innych instalacji - więc warto dać folie. Jednak ideały nie istnieją i warto przyjąć, że para wodna się tam dostanie i lepiej jej zostawić droge ujścia = lepiej nie ryzykować EPS na wełnie nawet, jak analiza cieplno wilgotnościowa wykaże, że jest to bezpieczne.

  5. #5

    Domyślnie

    @Kaizen a po takich 40cm wełny można sobie przejść w razie potrzeby (np sprawdzić czy dach nie przecieka)?.
    40cm wełny nie opada? nie zbija się pod wpływem grawitacji? czy to całkowicie bez znaczenia i jest pomijalne?
    Pod wełnę dawałeś jakąś folię? sądzą po zdjęciach WM raczej nie było takiej możliwości?
    Wełna jest czymś przykryta? Jeśli nie to nie ma problemu z gryzoniami?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał meeisster Zobacz post
    @Kaizen a po takich 40cm wełny można sobie przejść w razie potrzeby (np sprawdzić czy dach nie przecieka)?.
    Jak chcesz chodzić, to trzeba zrobić deskowanie. U mnie sens to ma gdzieś w pasie 2,5x8m - czyli 15% powierzchni stropu.

    Cytat Napisał meeisster Zobacz post
    40cm wełny nie opada? nie zbija się pod wpływem grawitacji? czy to całkowicie bez znaczenia i jest pomijalne?
    Pomijalne/zależne od wełny.

    Cytat Napisał meeisster Zobacz post
    Pod wełnę dawałeś jakąś folię? sądzą po zdjęciach WM raczej nie było takiej możliwości?
    Tak. Tanią, tandetną a miejscami z wielopaku wełny.

    Cytat Napisał meeisster Zobacz post
    Wełna jest czymś przykryta? Jeśli nie to nie ma problemu z gryzoniami?
    Dałem najtańszą membranę, żeby się nie kurzyła.

  7. #7

    Domyślnie

    Jest może jakiś fajny patent jak zrobić taką podłogę na legarach na wysokości 40cm? Pewnie tylko na środku poddasza (między słupami dachu)
    Ta część wełny nad rurami WM wygląda w miarę dobrze? tzn nie lepiej by było dać styropian 10cm w puste przestrzenie między rurami (u mnie nie ma przecinania się rur), i później na tą w miarę płaską powierzchnię 2x15 wełnę? Folia wtedy też by poszła na styropian i rury a wena górą na to membrana.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał meeisster Zobacz post
    Jest może jakiś fajny patent jak zrobić taką podłogę na legarach na wysokości 40cm? Pewnie tylko na środku poddasza (między słupami dachu)
    Ta część wełny nad rurami WM wygląda w miarę dobrze? tzn nie lepiej by było dać styropian 10cm w puste przestrzenie między rurami (u mnie nie ma przecinania się rur), i później na tą w miarę płaską powierzchnię 2x15 wełnę? Folia wtedy też by poszła na styropian i rury a wena górą na to membrana.
    Zostało mi trochę styropianu z podłogi parteru i myślałem żeby zrobić z tego legary. Posklejać płyty i na płyty dać jakieś deski czy coś innego. Wielkiego obciążenia to by nie wytrzymało co nie ale na jakieś rzeczy i żeby się po tym przejść raz na jakiś czas pewnie by stykło.
    W sumie zawsze można też kupić z 15-20 m2 styropianu na strop żeby sobie zrobić podłogę ze styropianu i na to położyć coś żeby nie chodzić po styropianie i nie robić w nim wgłębień i dziur.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony