dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Oświetlenie elewacji w podprzybitce

    witam serdecznie,
    Proszę o opinię użytkowników takiego oświetlenia.
    Planuję oświetlić tylko frontową ścianę, tj. 2 lampki po bokach nad oknami i 2 na dużej lukarnie (podprzybitka lukarny po skosie oczywiście).
    Podprzybitka będzie z paneli PVC.
    Jakie moce żarówek?
    Jakie oprawki dobrać i jak je obsadzić, by nie stopiły paneli
    Jakie przekroje kabli?
    Zasilanie chciałbym dać 230V-mam już wyprowadzony kabel na wyłączniku.
    Lepsze będą pewnie rybie oczka, szczególnie na lukarnie- kąt 45 st., łatwiej będzie je ustawić.
    Proszę o opinie-dziękuję.
    Był kiedyś podobny temat, ale za chiny nie mogę go znaleźć.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie macie żadnych doświadczeń, czy nie chce się Wam pisać? Spójrzcie tylko na Stronę główną, np. "wymiana doświadczeń" i na ilość wyświetleń przy niektórych tematach a później na ilość udzielonych odpowiedzi. Coś tu nie gra, czy większość potrafi tylko brać nic nie dając w zamian?
    Wesołych i Spokojnych Świąt życzę!

  3. #3

    Domyślnie

    no to cos na pocieszenie - tez mam podobny problem - na razie połozyłem kabel dookoła strychu z kilkoma wyjściami pod podbitke. Przewody jak to oswietleniowe 3x1,5mm podłaczone pod osobne zabezpieczenie na tablicy i osobny wyłacznik. Jeszcze nie wiem jakie oprawki i żarówki ale pewnie jakies energooszczędne (aby mniej to kosztowąło w eksploatacji) i o odpowiednim kolorze (aby elewacja nie nabrała takiej trupobioałej poświaty po podświetleniu)
    pozdrawiam świątecznie
    Wojtek

    GWC + rekuperator obrotowy + ogrzewanie podłogowe

  4. #4

    Domyślnie

    WojtekSz- zdziałałeś już coś w tym temacie?
    Pozdrawiam.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja puściłem przewód YDY 4x1,5 i kupiłem oprawki stałe czarne na żarówki reflektorowe R63 bodajże (duży gwint) (w Castoramie za niecałe 9zł). Mogę wsadzić żarówki 25, 40 i 60W albo świetlówki kompaktowe.
    Dałem 4 żyły w przewodzie, żeby sobie włączać niezależnie lampki w dwóch grupach. Prawdopodobnie jedną grupę podepnę pod zegar a drugą pod wyłącznik. Lampki daję w narożnikach i na ścianach co ok. 4,5 metra.
    Mam szerokie okapy na 100cm, a lampki daję w połowie, czyli 50cm od ściany.
    Damian

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafallogi
    WojtekSz- zdziałałeś już coś w tym temacie?
    Jeszcze nie, na razie z powodu zimy koncentruje sie na wnetrzach (instalcje woda CO itp)
    pozdrawiam
    Wojtek

    GWC + rekuperator obrotowy + ogrzewanie podłogowe

  7. #7

    Domyślnie

    Nie za bardzo jest tu o czym pisać. Ja zrobiłem najprościej jak można- Oprawki kupiłem w skepie elektrycznym na zwykłe żarówki- takie z możliwością ustawienia kąta, do tego świetlówki (u mnie się wyłącznik zmierzchowy steruje) zmontowałem i działa. Do oświetlenia przy ścianie 12 m dwie standardowe żarówki po 40 W są wystarczające a nawet 25 W wystarczy.

  8. #8

    Domyślnie

    Znaczy, że co - 230V oprawki i świetłówki kompaktowe w to wsadziłeś, tak?
    Jeśli to żarówki (świetlówki) kompaktowe o jakich myślę to zapewne są one dość długie i znacznie wystają poza podprzybitkę. Nie podoba mi się takie rozwiązanie. 2 duże żarówy oświetlają 12 metrów (u mnie 13m) chałupy- to nie to. Oświetlenie ma być punktowe, dyskretne i stonowane oraz o barwie ciepłej, jakie oferują oprawy i żarówki halogenowe- teraz już na 230 V.

  9. #9

    Domyślnie

    Mam oswietlenie w podbitce. Zastosowałem tan halogeny od 25 do 55 W, w zalezności od tego gdzie mają oświetlać mam to zrobione dookoła budynku i dodatkowo w lukarnach na piętrze. Będe może nieskromny jak napiszę że robi to wrażenie i budzi zachwyt u znajomych i nieznajomych.

  10. #10

    Domyślnie

    Witam,
    Z czego macie podbitki i jakiego rodzaju są oprawki ? , ja mam podbitkę z paneli PCV i zastanawiam się czy nagrzewające się halogeny nie zaczną topić podbitki lub pojawią się żółte przebarwienia od temperatury.
    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    Właśnie mam ten sam problem. Zastanawiałem się nad kupieniem Sidingu z Royal Siding, i zrobieniem oświetlenia halogeowego w podbitce, ale obawiam się, że nagrzewająca się oprawa może stopić siding i będzie to z czasem wypadać. Pewnie lepiej się trzyma na panelach a nie na Sidingu.
    Czy macie jakieś doświadczenie w tym temacie ?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz1
    Zastanawiałem się nad kupieniem Sidingu z Royal Siding, i zrobieniem oświetlenia halogeowego w podbitce, ale obawiam się, że nagrzewająca się oprawa może stopić siding i będzie to z czasem wypadać. Pewnie lepiej się trzyma na panelach a nie na Sidingu.
    Czy macie jakieś doświadczenie w tym temacie ?
    W podbitce na zewnatrz nie powinno sie stosowac opraw takich jak we wnetrzu nawet jesli sa to halogeny 12V. Jesli chcesz miec to zrobione dobrze, zastosuj oprawy "zewnetrzne" , majace odpowiednie zabezpieczenia, klasy szczelnosci, bezpieczenstwa itd. Mozesz je umiescic nawet w plastikowym sidingu bez obawy , ze cos sie stanie.

  13. #13

    Domyślnie

    Widziałem kiedyś matalowe oprawki po roku od zainstalowania , rdza je już brała . Nie wiem czy były specjalne zewnętrzne czy wewnętrzne , drogie czy tanie. Zainstalowałem u siebie plastikowe , niedawno, więc trudno pisać jak się sprawują , ale na pewno nie będą rdzewieć.

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki 2112wojtek, lecę po południu na poszukiwania do sklepu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony