dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Exclamation Pęknięcia ściany fundamentowej

    Witam,

    Link do zdjęć:https://1drv.ms/u/s!AsROmA-vYx7ptQZt...81S2p?e=eVaa4N

    Tak jak w temacie mam w paru miejscach pękniętą ścianę fundamentową, w 7 miejscach. 5 przy prawym tylnym rogu, jedno lewa strona garażu, 1 prawa strona garażu tu akurat b. drobna rysa przy przejściu dla kanalizacji. Nie wiem kiedy to powstało ale prawdopodobnie przy wybieraniu 40cm złego gruntu rodzimego( teraz ma być zasypany piaskiem z ubijaniem co 20cm). Pajac koparkowy wjechał mi do fundamentów i wybierał grunt, myślałem, że będzie to robił z zewnątrz taką maszyna JCB 3CX, 8,6tony, to może trochę tłumaczyć pęknięcie w środku, prawa strona garażu. Natomiast jeśli chodzi o prawy tył, tutaj widać było po śladach i skrzywionym xps, że blisko krawędzi fundamentów przejeżdżał dociążony jeszcze wywożoną ziemią ale to robił już następnego dnia. Była więc już różnica w wysokości zasypanych fundamentów między wnętrzem a zewnątrz te 40cm. Do tego dochodzą jeszcze źle wymurowany ściany fundamentów(pustaki szalunkowe zalane betonem c20/25 z drobnym kruszywem) w niektórych miejscach brak poprawnego przewiązania, spoina leci pionowo w 3 warstwach pustaka (ściana ma wys. 3 warstw 68-70cm). Do tego wszystkiego dochodzi to, że spoiny były łączone klejem do styropianu - ARSANIT klej do styropianu THS-04 25kg. Czasem pęknięcie leci przez spoinę, środek pustaka. Raczej pęknięcie jest przez wnętrze pustak bo widać od góry też rysę. Zrobiłem sobie eksperyment na klockach dziecięcych żeby potwierdzić moje przypuszczenia(nacisk z zewnątrz) i Wam zobrazować jak te pęknięcia wyglądają i czym mogłyby być spowodowane.
    Dzisiaj chce zrobić placki gipsowe(pomysł projektanta konstrukcji) żeby zobaczyć czy rysy powiększają się, czy może miałbym użyć innego materiału? Jutro chce jeszcze zadzwonić do projektanta konstrukcji, choć to starsza osoba i czasem ciężko się z nią dogadać i ciężko ma z czasem. Dlatego planuje jutro również zadzwonić do innego konstruktora żeby przyspieszyć temat i może zyskać jeszcze jedną opinię. Kierownik budowy nic z tym by nie robił, bo glówny nacisk będzie z góry. Po moim zaniepokojeniu powiedział, że mogę krawędź rysy okuć trochę i "zaszpachlować" dla mnie ten pomysł wydaje się niewystarczający.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez inwestor__ ; 18-07-2021 o 15:42 Powód: aktualizacja linka ze zdjęciami

  2. #2

    Domyślnie

    Po co stosować wieniec.

  3. #3

    Domyślnie

    Jakbym miał zapłacić 100% za wykonanie tego to pewnie nikt by złamanego grosza nie dostał.
    Skoro już tak jest to pytaj kierownika co powie.
    Mnie chodzi po głowie nadlanie tego fundamentu na ok 25cm w górę betonem z konkretnym wieńcem i dobra pielęgnacja na koniec (podlewanie, przykrycie).

  4. #4

    Domyślnie

    Po części znalazłem powód tych pęknięć...albo konsekwencję. Zrobiłem placki gipsowe choć teraz nie wiem czy one w ogóle mają sens. W każdym razie tak ostatecznie to wygląda nie wiem czy zdjęcia/film oddadzą to ale przesunięcie ściany wynosi do 5cm względem linii prostej(użyłem linki murarskiej). Czy taki mur będzie do rozbiórki? Ławy są całe.

    Link do zdjęć i filmu: https://1drv.ms/u/s!AsROmA-vYx7ptUae...FAoKn?e=vbkWkr

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Po co stosować wieniec.
    Taaa i po co mi projekt skoro sam lepiej wiem, przecież jestem góralem. Wieniec mam w projekcie ale nie wiem czy w tej koncepcji miałem mieć wykonany. W każdym bądź razie po wywaleniu ekipy i kierownika i rozwiązaniu inny problemów(jeśli komuś chce się czytać:https://forum.muratordom.pl/showthread.php?368219 ) to mam mieć teraz "super wieniec" 24x24cm i 6xfi12
    Ostatnio edytowane przez inwestor__ ; 18-07-2021 o 23:45 Powód: ucieło końcówkę

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Jakbym miał zapłacić 100% za wykonanie tego to pewnie nikt by złamanego grosza nie dostał.
    Skoro już tak jest to pytaj kierownika co powie.
    Mnie chodzi po głowie nadlanie tego fundamentu na ok 25cm w górę betonem z konkretnym wieńcem i dobra pielęgnacja na koniec (podlewanie, przykrycie).
    I też tak zrobiłem ale i tak średnia satysfakcja, skoro sam płaciłem za materiał. I teraz wychodzę z jednych problemów na drugie. A ostatnio zastawiałem się co moi byli wykonawcy zrobili dobrze i pomyślałem o ścianach fundamentowych, że tego nie da się chyba spierd... no i masz...

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor__ Zobacz post
    I też tak zrobiłem ale i tak średnia satysfakcja, skoro sam płaciłem za materiał. I teraz wychodzę z jednych problemów na drugie. A ostatnio zastawiałem się co moi byli wykonawcy zrobili dobrze i pomyślałem o ścianach fundamentowych, że tego nie da się chyba spierd... no i masz...
    Mnie też to zastanawiało. U mnie zrobili bardzo dobrze ławy, ale dopiero jak stanowczo powiedziałem, że będą poprawiać jak kierownik nie odbierze, a ja mam dokumentację zdjęciową każdego kroku. Niestety, trzeba sie znać, doglądać, stawiać tych jełopów pod ścianą, bo oni coś wiedzą, ale to jednak zwykłe proste chłopaki i często im się nie chce i tyle.
    A może nie ma to nic do rzeczy, bo kiedyś widziałem Solorza na Prokom Open w Sopocie, jak wynosił z imprezy zawinięte w foliowym woreczku usmażone udka kurczaka - włożył je do kieszenie swojej super marynarki!!!! Facet powiedział, że będzie miał na potem, zje sobie z bułką, nie będzie musiał kupować obiadu. Normalnie jak jakiś menel, co się dorwał do stołu szwedzkiego w Wigilii dla bezdomnych. Po prostu niektórzy nie maja klasy, cebularze i janusze, mentalne sebixy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8

    Domyślnie

    Pięknie widać jak ziemia od zewnątrz parła na ścianę. Jeździła tam koparka... Nie wiadomo jak wygląda cała ściana i w ilu miejscach pękła. Do tego w jakim stanie znajduje się izolacja pionowa i pozioma na ławie. Ja bym odkopał, zdjął styro i wówczas ocenił sytuację. Może część ściany jest do uratowania i wystarczy postawić od nowa jej część.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    będzie bolało ale wyburz i postaw od początku ściany. Koszt w porównaniu z całym budynkiem niewielki a święty spokój droższy od pieniędzy

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slyder Zobacz post
    będzie bolało ale wyburz i postaw od początku ściany. Koszt w porównaniu z całym budynkiem niewielki a święty spokój droższy od pieniędzy
    Slyder: Od początku tą jedną ścianę czy wszystkie?

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    tylko tą jedną, chyba że na innych też są pęknięcia.

  12. #12

    Domyślnie

    Moim zdaniem należy zatrudnić kierownika budowy z prawdziwego zdarzenia i niech on o wszystkim decyduje. KB ma OC i oczywiście nie chce stracić uprawnień ani aby go ciągano po sądach.
    Czasami poprawki są kosztowne a mogą nie być potrzebne. Ktoś mi coś mówił, że kiedyś w ogóle nie robili fundamentów a budynki stały 100 lat. Nie wiem ile w tym prawdy, ale chyba bardzo trudno jest tak spaprać fundament aby dom się później nie nadawał do zamieszkania (choć zapewne wszystko możliwe).

    Oczywiście fundament można powiedzieć, że najważniejsza rzecz w domu, także nie można popadać w żadną ze skrajności. Jednak jeśli w grę wchodzą niemałe pieniądze na ewentualne poprawki to zaufałbym komuś z papierami i doświadczeniem. Na forum w większości są osoby, które się chcą wybudować lub się wybudowały a nie jacyś fachowcy z prawdziwego zdarzenia.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    ktoś coś kiedyś nie wiadomo gdzie - e to już rzetelna informacja. Fundament jest wciągnięty do środka o dobre 5 cm i na zdjęciach wygląda jakby był przechylony. Ściana ma iść razem z fundamentem czy częściowo w powietrzu ? A może jakieś dolewki kotwy kombinowanie a przy kładzeniu dachu zacznie ściana pękać to kolejne pudrowanie tego co jest. To jest na szczęście dopiero fundament więc stosunkowo niewielki koszt zrobienia tak jak powinno być.

  14. #14

    Domyślnie

    Śledzę ten wątek już od jakiegoś czasu i powiem autorowi szczerze, że gdyby takie coś przydarzyło się na którymś z moich obiektów, nakazałbym bezwzględnie rozebrać to i zrobić raz jeszcze raz bez względu na to co powie kier. bud. / konstruktor. Na tym etapie, to szczęście w nieszczęściu. Czasami trzeba zrobić krok w tył, a potem 2 w przód. W tym przypadku nie miałbym wątpliwości.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matross Zobacz post
    Śledzę ten wątek już od jakiegoś czasu i powiem autorowi szczerze, że gdyby takie coś przydarzyło się na którymś z moich obiektów, nakazałbym bezwzględnie rozebrać to i zrobić raz jeszcze raz bez względu na to co powie kier. bud. / konstruktor. Na tym etapie, to szczęście w nieszczęściu. Czasami trzeba zrobić krok w tył, a potem 2 w przód. W tym przypadku nie miałbym wątpliwości.
    Dzięki Matross, za wypowiedź. Masz na myśli rozebranie tej ściany fundamentowej? Już nastawiłem się na to.

  16. #16

    Domyślnie

    Tak, dokładnie to mam na myśli. Zbyt dużo znaków zapytania żeby to tak zostawić. Napewno dodatkowe koszta trzeba będzie ponieść, ale będziesz miał pewność, że nic złego się w przyszłości nie wydarzy. W pewnych przypadkach oczywiście można a nawet powinno się spróbować naprawić uszkodzoną ścianę fundamentową, ale w tym przypadku nie ryzykowałbym. Ot, moje 5 groszy….decyzję musisz podjąć sam.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slyder Zobacz post
    ktoś coś kiedyś nie wiadomo gdzie - e to już rzetelna informacja. Fundament jest wciągnięty do środka o dobre 5 cm i na zdjęciach wygląda jakby był przechylony. Ściana ma iść razem z fundamentem czy częściowo w powietrzu ? A może jakieś dolewki kotwy kombinowanie a przy kładzeniu dachu zacznie ściana pękać to kolejne pudrowanie tego co jest. To jest na szczęście dopiero fundament więc stosunkowo niewielki koszt zrobienia tak jak powinno być.
    https://receptynadom.pl/zrobic-dom-fundamentow/ - choćby tutaj jest opisany przypadek domu bez fundamentów z lat 30-stych. Kiedyś ludzie budowali też bez projektów budowlanych, materiały były bez żadnych atestów - jaki wyszedł beton w betoniarce to taki zalewali. Piany majster na budowie też nie był rzadkością.
    Materiały z lipnej jakości, brak fundamentów, możliwie, że piany majster - a tu proszę dom stoi od lat 30-stych.

    Nigdzie nie napisałem aby się nie przejmować i budować dalej, tylko, że od takich rzeczy jest doświadczony KB.

    Autor tematu napisał, że wylał KB i ekipę. Teraz wszystko zależy od dostępności ekip i cen materiałów budowlanych. Jeśli na następną ekipę będzie czekać pół roku (gdzie nie jest powiedziane, że na pewno będzie lepsza) a przez ten czas ceny materiałów i usług wzrosną o 10% (i jest to jak najbardziej możliwy scenariusz) to koszt budowy bardzo istotnie wzrasta.

    Sporo domów jest budowanych przez deweloperów a także przez inwestorów, których nie ma na budowie (facet sobie pływa na statkach, czy tam siedzi w Anglii i go fizycznie nie ma). Pewnie niezłe babole przechodzą a taki dom przeżyje dzieci a pewnie i wnuki inwestora.

    Także jak zawsze trzeba wszystko wyważyć i jest potrzebny zdrowy rozsądek. W mojej opinii powinien się wypowiedzieć w tej sprawie ktoś z uprawnieniami i doświadczeniem budowlanym. Na forum wiadomo - większość napisze rozebrać i zrobić porządnie. A w realu takie coś (łącznie z rosnącymi kosztami budowy) może kosztować kilkadziesiąt tyś, opóźnić wprowadzkę do domu o pół roku (czyli strata czasu życia i kolejnych tyś np. na wynajmie mieszkania) i nie być potrzebne.
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 22-07-2021 o 08:37

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    https://receptynadom.pl/zrobic-dom-fundamentow/ - choćby tutaj jest opisany przypadek domu bez fundamentów z lat 30-stych. Kiedyś ludzie budowali też bez projektów budowlanych, materiały były bez żadnych atestów - jaki wyszedł beton w betoniarce to taki zalewali. Piany majster na budowie też nie był rzadkością.
    Materiały z lipnej jakości, brak fundamentów, możliwie, że piany majster - a tu proszę dom stoi od lat 30-stych.
    I jaki % takich domów rozpadło się bez ingerencji człowieka?

  19. #19

    Domyślnie

    Wtedy padały najlepsze ot wojna ogień artyleryjski i ten prawdziwy teraz do ładu nie dojdziesz. Zwyczajnie mało kto budował bunkier

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I jaki % takich domów rozpadło się bez ingerencji człowieka?
    Nie wiem, ale mój dziadek budował systemem gospodarczym. Ja wtedy byłem dzieckiem ale pamiętam jak to wyglądało. Babcia donosiła alkohol i jedzenie a budowlańcy działali. Coś podobnego do cegieł było wyrabianych na budowie taką ręczną maszyną (wlewało się materiał do formy i przyciskało). Beton też był robiony na miejscu na budowie, ciekawe czy to chociaż B10 było. Generalnie jak jakiś materiał był to się go dawało a jak nie było to nie było i budowało się dalej. Po wielu latach budowy jeszcze piętro można było dobudować i oczywiście budynek stoi.

    Myślę, że w czasach komuny wiele budów tak wyglądało.

    A teraz badania geotechniczne gruntu, fundament opracowywany przez konstruktora dla danej lokalizacji i warunków. Kierownik budowy, który to wszystko nadzoruje, certyfikowany beton B25 (który pewnie nie jest możliwy do uzyskania w betoniarce), certyfikowana stal, izolacja przeciwwilgociowa itd.
    Myślę, że teraz to nawet jak fachowcy zrobią byle jak to i tak jakość tego będzie lepsza niż niejednej budowy sprzed lat, która przeżyła inwestora.

    I aby była jasność, ja nie jestem za tym aby cały czas przymykać oko na buble budowlane. Natomiast też nie jestem za tym aby jak ktoś na forum napisze - rozbierz i zrób od nowa to się tego kogoś słuchać. Bo zazwyczaj piszą tu ludzie, którzy nie mają wykształcenia budowlanego ani dziesiątek budów za sobą a oceny dokonują po zdjęciu w ciągu kilkunastu sekund. Inaczej jest jak fachowiec przyjdzie na budowę, zobaczy, oceni, zastanowi się.

    I tak jak pisałem - koszt rozebrania i zrobienia od nowa to jedno. Ale jeśli już leci ekipa to trzeba znaleźć nową - już elektryk nie wejdzie, tynkarz itd. A czasami na termin trzeba czekać rok (zależy od okolicy i od renomy fachowca). Do tego jest spora szansa, że przez opóźnienia wiele materiałów i usług będzie droższa.

    I też dla jasności napiszę, że mój głos tutaj jest w kontrze do głosów typu - widziałem na zdjęciu, pomyślałem 10 sekund i dałem radę rozbieraj, rób od nowa. Uważam zwyczajnie, że ocenić powinien fachowiec i trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony