dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie powstajacy MPZP istniejące studium a wczesniejsze WZ,

    Cześć,
    Mam WZ z przed kilkunastu lat na wybudowanie 2 domów na działce niecałe 3000m
    w obecnej chwili na tym terenie powstaje MPZP, wg uchwalonego 2 lata temu studium, tereny te będą przeznaczone jako: O - Tereny wyłączone spod zabudowy, zapewne MPZP tak właśnie będzie stanowił.

    Chciałbym ochronić wartość działki, zachować możliwość budowy 1 domu, podziału na 2 może 3 odrębne z możliwością ewentualnej odsprzedaży (a może pozostawienia dzieciom) jednej z działek jako pod budowę, ale to wszystko w dość odległej przyszłości

    Jak wiem jednym z wyjść jest uzyskanie prawomocnego PB i tu pytania:
    czy PB na 1 budynek stanowi oznaczenie całej działki jako pod zabudowę mieszkaniową? - czy zgodnie ze studium działka zostaje jako O- tereny wyłączone, a jedynie zostaje możliwość dokończenia inwestycji na którą już wydano PB?
    czy potem przy podziale takiej działki wyodrębniona przejmie O - tereny wyłączone.. z istniejącego już wówczas MPZP? czy też M - zabudowa ?

    Tak generalnie obrazując sytuacje to krótszym bokiem działka przylega do drogi gminnej (jak na załączonym obrazku), wzdłuż dłuższego boku biegnie prywatna droga(w której posiadam udział) , przy niej w głębi są już 3 wybudowane domy i w planach jest kilka kolejnych, kilkoro rodzin występuję o WZ i PB, poza tym równolegle do tej prywatnej drogi jest droga gminna z zabudowaniami po obu stronach i tam w studium jest określeniem M - mieszkaniowe.
    Rozsądkowo teren powinien być przeznaczony pod budownictwo, ale słyszy się że MPZP musi być zgodny ze studium - czyli dla mnie niekorzystny, czas na składanie wniosków minął, czy są szanse lub sposoby na wpłynięcie na ustanowienie korzystnego planu.
    Za wszelkie rady jak z tego wybrnąć obronną ręka z góry dziękuję.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2021-07-18_201357.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	13,9 KB
ID:	457465  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    MPZP to plan - określa, co można zrobić. Jak działka jest określona w ewidencji i co na niej stoi nie ma znaczenia. Przy udzielaniu PnB urzędnik sprawdza, czy zamierzenie budowlane jest zgodne z aktualnym w danym momencie MPZP.

  3. #3

    Domyślnie

    W trakcie uchwalania planu poprzednie ustalenie stają się nie aktualne.

  4. #4

    Domyślnie

    Kaizen, MPZP jeszcze nie istnieje, będzie uchwalony za 1,5 - 2 lata, jest dopiero przystąpienie.

    henrykow sadzisz ze już w trakcie uchwalania nie mam szans na PnB? jesteś pewien? z tego co poczytałem to owszem ale po uchwaleniu.

    no i pozostają pytania jak w temacie jak wybrnąć z sytuacji

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał strusiek Zobacz post
    Kaizen, MPZP jeszcze nie istnieje, będzie uchwalony za 1,5 - 2 lata, jest dopiero przystąpienie.
    I co to zmienia? Odpowiedź taka sama jest na zadane pytania niezależnie od tego, na którym etapie zadajesz pytanie. To, że odrolnisz działke - nie znaczy, że dostanies PnB na budowę czy przebudowę niezgodną z MPZP obowiązującym w momencie składania wniosku o PnB.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał strusiek Zobacz post
    Kaizen, MPZP jeszcze nie istnieje, będzie uchwalony za 1,5 - 2 lata, jest dopiero przystąpienie.
    henrykow sadzisz ze już w trakcie uchwalania nie mam szans na PnB? jesteś pewien? z tego co poczytałem to owszem ale po uchwaleniu.
    Skoro planu nie ma (bo jest w trakcie uchwalania), to dostajesz pozwolenie w oparciu o WZiZT. Na krótko przed uchwaleniem gmina może wstrzymać wydawanie PnB, zwykle na pół roku, chociaż nie wiem jaki to jest okres. W Krakowie deweloperzy na Krowodrzy dostali PnB na piętrowe budynki na 1 dzień przed wejściem w życie planu już uchwalonego (który zakładał tylko budynki parterowe). I to teoretycznie zgodnie z prawem, tyle że zwykły śmiertelnik nie ma szans na taki manewr.
    Cytat Napisał strusiek Zobacz post
    no i pozostają pytania jak w temacie jak wybrnąć z sytuacji
    Jak najszybciej wystąpić o WZiZT i PnB. Uchwalane plany anulują wydane wcześniej WZ, ale nie anulują wydanych PnB. No i w ciągu 3 lat zrobić pierwsze wpisy w dziennikach budowy.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  7. #7

    Domyślnie

    Znajomy miał wydane WZ i w trakcie uchwalania planu w jego gminie wszystko zostało wstrzymane a jego WZ były nieaktualne, a trwało to prawie dwa lata, przez ten okres nic nie było nic wydawane aż do uchwalenia planu. czy to zgodne z prawem? Można przecież poszperać w necie i znaleźć jaka procedura jest w trakcie uchwalania planu.

  8. #8

    Domyślnie

    Chyba nie jest tak, że gmina przystępuje do uchwalania planu, uchwala go przez 50 lat i przez 50 lat nie ma ani wuzetek, ani planu?
    Dzisiejszy artykuł z Dziennika Polskiego zawiera taki tekst: "Przystąpienie do MPZP zawiesza jednak na 9 miesięcy możliwość starania się o wuzetki."
    https://dziennikpolski24.pl/krakow-u...ar/c3-15720096
    Przypuszczam, że jest jakiś przepis o tych 9 miesiącach...
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  9. #9

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 11:34

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Chyba nie jest tak, że gmina przystępuje do uchwalania planu, uchwala go przez 50 lat i przez 50 lat nie ma ani wuzetek, ani planu?
    Dzisiejszy artykuł z Dziennika Polskiego zawiera taki tekst: "Przystąpienie do MPZP zawiesza jednak na 9 miesięcy możliwość starania się o wuzetki."
    https://dziennikpolski24.pl/krakow-u...ar/c3-15720096
    Przypuszczam, że jest jakiś przepis o tych 9 miesiącach...
    Z kolei ja wyczytałem że plan uchwala się około 13 miesięcy
    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) jest to akt prawa miejscowego, którego uchwalenie trwa około 13 miesięcy – jeśli nie ma do niego uwag i wystarczy jedno wyłożenie planu do publicznego wglądu.

  11. #11

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 11:39

  12. #12

    Domyślnie

    Napisałem to w odniesieniu do przykładu że np 50 lat może trwać uchwalanie planu. Zapewne jest to przeciągane z powodu zgłaszania uwag ale nie jest to nieskończoność.

  13. #13

    Domyślnie

    @stos, niestety nie wiedziałem o uchwalanym Studium i także o przystąpieniu do MPZP, nie pilnowałem tego. Teraz złoże wniosek o uwzględnienie mojej WZ ale jak wiem może to mieć bardzo mały skutek na rzeczywistość.
    a może macie jakieś porady jak jeszcze w tej chwili ja maluczki obywatel mogę wpłynąć na MPZP?

    Zamierzam wystąpić o PnB na 2 budynki, i to wydaje się pewnym sposobem na ochronę możliwości budowy na tej działce, problem w tym że nie jestem przekonany co do budowy dla siebie w tym miejscu, wiec generalnie potrzebuje mieć możliwość podziału tej działki 2500 na 2 już po uzyskaniu PnB ale na wczesnym etapie powiedzmy jedynie z wpisami o wytyczeniu budynków, tak żebym mógł sprzedać to jako 2 odrębne nieruchomości. Pytanie jak takiego podziału dokonać, na podstawie jakich przepisów.

  14. #14

    Domyślnie

    Teraz gdy uchwalany jest plan możesz złożyć wniosek o zatwierdzenie podziału swojej działki. Po uchwaleniu planu stare WZ mogą się nie zmienić ale nie jest to pewne.
    Puki nie uchwalą planu nie dostaniesz PnB to jedno a drugie to piszesz że chcesz wystąpić o PnB na dwa budynki, musisz posiadać projekt aby ubiegać się o pozwolenie więc to jest raczej nierealne bo gdy chcesz je potem sprzedać nie sądzę aby nowemu nabywcy odpowiadał wybrany przez Ciebie projekt.
    Teraz co możesz zrobić to podzielić działkę na dwie zgodnie z założeniami planu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony