dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Jaka hydroizolacja przy opasce dochodzącej do poziomu zera/okna

    Cześć,

    Od poziomu fundamentu do zera czyli poziomu okien mam 24cm (obszar z czerwoną ramką na fotce). Zastanawiam się teraz czy podnieść teren do zera by wychodząc przez okno być od razu na poziomie opaski czy jednak nie? Czy ktoś z Was ma takie wyjście bez schodków i taka wysokość jest problemem przy wychodzeniu?

    Po drugie jeśli podniosę opaskę w okolicę zera to w jaki sposób robiliście hydroizolację tego pierwszego pustaka czyli obszaru od zaprawy na której stoi pustak do poziomu okna? Czy tylko dysperbit na ścianę w zaznaczonym obszarze? Czy może jakiś epdm? Jak to macie u siebie zrobione?


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Poziom zero to jest poziom podłogi - to, czego dotykają stopy/kapcie.

    IMO chudziak i hydroizolacja na nim powinna być ze 20cm powyżej poziomu terenu (i opaska powinna być też znacząco poniżej hydroizolacji poziomej) - żeby nawet ulewne deszcze na zmarzniety grunt nie miały szans wlać sie nad tę hydroizolację. Jak projektant zaprojektował tak nisko posadowienie, to stosuj się dokładnie do projektu co do hydroizolacji. W razie czego będziesz błąd projektowy mógł naprawiać na jego koszt. IMO to babol.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7477246

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Poziom zero to jest poziom podłogi - to, czego dotykają stopy/kapcie.
    No tak wiem. Trochę skrótu użyłem.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    IMO chudziak i hydroizolacja na nim powinna być ze 20cm powyżej poziomu terenu (i opaska powinna być też znacząco poniżej hydroizolacji poziomej) - żeby nawet ulewne deszcze na zmarznięty grunt nie miały szans wlać sie nad tę hydroizolację. Jak projektant zaprojektował tak nisko posadowienie, to stosuj się dokładnie do projektu co do hydroizolacji. W razie czego będziesz błąd projektowy mógł naprawiać na jego koszt. IMO to babol.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7477246
    Projekt zakłada, że poziom opaski jest niżej niż poziom hydroizolacji poziomej (drugi zrzut widoczny poniżej). Generalnie w rzeczywistości poziom terenu tak jak widać na fotce z pierwszego postu jest mniej więcej na wysokości tej izolacji poziomej, tam gdzie kończy się ściana fundamentowa i xps. Ale w tym wypadku wychodząc przez drzwi będę miał uskok w dół. Dlatego też zastanawiałem się nad tym by opaskę podnieść mniej więcej do poziomu okna by móc normalnie wyjść z pokoju bez uskoków. No i w związku z tym pytałem o formę hydroizolacji pionowej jak to zrobić najlepiej aby uchronić się od wilgoci.

    Ostatnio edytowane przez jdi ; 18-07-2021 o 22:56

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jdi Zobacz post
    (drugi zrzut widoczny poniżej).
    Niewidoczny.

    Cytat Napisał jdi Zobacz post
    Generalnie w rzeczywistości poziom terenu tak jak widać na fotce z pierwszego postu jest mniej więcej na wysokości tej izolacji poziomej, tam gdzie kończy się ściana fundamentowa i xps.
    No właśnie tu nie widac hydroizolacji poziomej. Powinna przykrywać ściane fundamentową i XPSa - byłaby widoczna z zewnątrz. I byloby, ewentualnie, do czego kleić izolacje pionową.

    Powtórzę - rob dokładnie wg projektu.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niewidoczny.
    Już jest widoczny

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No właśnie tu nie widac hydroizolacji poziomej. Powinna przykrywać ściane fundamentową i XPSa - byłaby widoczna z zewnątrz. I byloby, ewentualnie, do czego kleić izolacje pionową.

    Powtórzę - rob dokładnie wg projektu.
    Izolacja pozioma wychodzi poza ścianę fundamentową i nachodzi na xpsa tylko ze 2-3cm (fotka ze zbliżeniem niżej). Ale co byś chciał przykleić do tej izolacji poziomej ? Jakąś folię i wywinąć ją na ścianę?

    Myślałem o tym by do poziomu też izolacji poziomej nałożyć na ścianie masę hydroizolacyjną, tylko trochę się obawiam czy w obszarze też zaprawy taka np. masa kmb zalepi wszystko popranie. Ewentualnie druga opcja by obciął izolację poziomą równo ze ścianą, podciął trochę xpsa w dół, podobnie jak to jest zrobione pod oknem i wtedy to wszystko pokryć masą hydroizolacyjną lub nałożyć epdm-a.

    Projekt mówi, by mieć opaskę niżej poziomu izolacji poziomej i mieć uskok przy wychodzeniu przez drzwi, a ja mówię o tym by tego uskoku nie mieć, więc trudno pogodzić jedno z drugim.

    Poza tym tu pokazuję jedną stronę budynku a z drugiej będzie taras, więc i tak tam będzie musiała zostać zastosowana jakaś forma uszczelnienia ściany bo taras będzie praktycznie równo z poziomem zero.


  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jdi Zobacz post
    Izolacja pozioma wychodzi poza ścianę fundamentową i nachodzi na xpsa tylko ze 2-3cm (fotka ze zbliżeniem niżej).
    Zumuję, i nie widzę nawet 2-3 mm wystających. Ale tak czy inaczaj - ma wystawać na całą grubość XPS.

    Cytat Napisał jdi Zobacz post
    Ale co byś chciał przykleić do tej izolacji poziomej ? Jakąś folię i wywinąć ją na ścianę?
    To, co w projekcie. Nic innego. I nic inaczej.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał jdi Zobacz post
    Cześć,

    Od poziomu fundamentu do zera czyli poziomu okien mam 24cm (obszar z czerwoną ramką na fotce). Zastanawiam się teraz czy podnieść teren do zera by wychodząc przez okno być od razu na poziomie opaski czy jednak nie? Czy ktoś z Was ma takie wyjście bez schodków i taka wysokość jest problemem przy wychodzeniu?

    Po drugie jeśli podniosę opaskę w okolicę zera to w jaki sposób robiliście hydroizolację tego pierwszego pustaka czyli obszaru od zaprawy na której stoi pustak do poziomu okna? Czy tylko dysperbit na ścianę w zaznaczonym obszarze? Czy może jakiś epdm? Jak to macie u siebie zrobione?
    ja to widze tak. W nowych budynkach w mojej okolicy czesto widze wyjscie z budynku na poziomie terenu (albo prawie), wiec nie jest to nic rzadkiego. Po praniu mozgu na FM i ostatnich obrazkach w TV z Niemiec sam bym w normalnych okolicznosciach w to nie szedl, bo po co kiedys (za 10, 30 lat?) szuflowac szlam powodziowy z domu.

    ale sam mam nieco inna sytuacje niz Ty - dzialka na skarpie 1m/10m i kazdy cm podniesienia domu od strony gorki skarpy kosztuje mnie koniecznosc dodania cm do i tak wysokich schodow z drugiej strony. Wiec zdecydowalem sie na (w miejscu gorki skarpy) poziom zero 18cm nad terenem i poziom fundamentu/chudziaka 9cm pod terenem. Po sugestiach na forum i po uzgodnieniu z wykonawca i kierownikiem na pierwszy bloczek (i wyzej) pojdzie markowa izolacja przeciwodna dwuskladnikowa KMB na siatce i na calosci jeszcze XPS i klej na siatce (i byc moze znowu KMB). Dodatkowo od strony gory skarpy zabezpiecze dom murkiem oporowym i takim spadkiem terenu zeby woda oplywala dom w bezpiecznej odleglosci. Pozatym wpuszcze dookola domu solidna instalacje odprowadzania deszczowki (w tym z powierzchni gruntu) na dol dzialki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony