dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30

Temat: B1HF Pierwsze uruchomienie

  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie B1HF Pierwsze uruchomienie

    Witam

    W oczekiwaniu na serwisanta w celu pierwszego uruchomienia kotła zastanawiam się jak najlepiej skonfigurować jego tryb pracy .

    Piec posiada podpięty czujnik temperatury zewnętrznej oraz sterownik pokojowy VITOTROL 200-E.

    Jak wiadomo serwisanci posiadają różny poziom wiedzy i znajomości urządzeń dlatego też chciałem zrobić rozeznanie jak najlepiej ustawić kocioł.

    I tu moje pytania:

    Parametr C7 - sposób eksplantacji :

    -wybór opcji 4 - sterowanie pogodowe - Czy piec uwzględnia wtedy odczyty z Vitotrol 200-e. czy działa tylko z krzywą grzewczą . Czy można ustawić % wpływ temperatury pokojowej na ogrzewanie pogodowe. Czy możliwe jest sterowanie pogodowe bez sterownika vitotrol ?

    - wybór 13 - Eksploatacja stała z opcjonalnym termostatem pomieszczenia - czy przy takim ustawieniu odczyty z czujnika temperatury zewnętrze są całkowicie ignorowane ? Jaki przy takim ustawieniu mamy dostępny parametr do regulacji temperatury : żądana temperatura pomieszczenia czy temperatura zasilania.

    Czy możemy po pierwszym uruchomieniu samodzielnie konfigurować parametr C7
    Czy jest to normalne zjawisko że po uruchomianiu kotła bez jego pierwszej konfiguracji widzą na wyświetlaczu AP vitotrol pozostaje "martwy" i dopiero zmiana parametru c15 - zdalne sterownie spowoduje podświetlenie (włączenie ) regulatora

    Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam

    Kamil

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Jeśli kociol ma wpółpracować ze zdalnym sterownikiem Vitotrol 200-E to musi byc ustawiony w tryb pogodowy. Jest mozliowść ustawienia czy tempratura pomieszczenia ma mieć lub nie wpływ na temeprature zasilania, oraz jaki ma mieć wpływ.

    Kociol może pracować w trybie pogodowym bez sterownika Vitotrol.

    komunikat AP nie oznacza, że kocioł jest "martwy" tylk ojest w trybie AccesPoint i oczekuj na połączenie z telefonem/tabletem z poziomu którego zostanie dokonane "pierwsze uruchomienie". Aby dokonać zmian w parametrze C7 należy ponownie doknać "pierwszego uruchomienia"


    ustawienie parametru C7 na wartość 13 spowoduje, że kocioł będzie pracował w trybie stalotemepraturowym a zamiast sterownika Vitotrol będzie trzeba podpiąć termostat 0/1. Oczywiście w trybie stałtemperaaturowym czujnik temperatury zewnętrznej jest całkowicie ignorowany a temperatura pomieszczenia niema płynnego wpływu na temperature zasilania .
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Posiadam podobny zestaw (kocioł 100W plus 200e) i mam wrażenie ze serwisant nie ustawił poprawnie powyższych parametrów

    Tzn kocioł pracuje w sterowaniu pogodowym, ale mam wrażenie ze nie uwzględnia dostatecznie danych ze sterownika pokojowego

    Wprawdzie gdy temperatura w pomieszczeniu na sterowniku przekroczy zadana wartość o ponad 1 stopień (choćby w przypadku nagrzania kominkiem) to piec załącza tryb letni ECO, to jednak często zdarza sie ze sterownik pokazuje temperaturę powiedzmy 19.6 mimo zadanej 20 i piec nic z tym nie robi by ten niedobór wyrównać

    Jak można sprawdzić parametr który opisuje w jaki sposób uwzględniany kęsy odczyt ze sterownika pogodowego i ewentualnie go zmodyfikować ?

  4. #4

    Domyślnie

    Errata
    Sprawdziłem i parametr „Sposób eksploatacji obiegu grzewczego 1, współczynnik wpływu pomieszczenia ” był ustawiony na wartość 4 czyli Eksploatacja sterowana pogodowo bez wpływu tem- peratury pomieszczenia. Zminilem wartość na 7 czyli Eksploatacja sterowana pogodowo z wpływem tempe- ratury pomieszczenia. Ale pozostaje ustawienie wartości tego wpływu w zakresie 0-64. W tej chwili mam wartość domyślna 8 … jak oszacować i ustawić wartość by uwzględnienia odczytu z vitotrolla 200e były jak najbardziej ekonomiczne i komfortowe ?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Dokładniej na pewno wypowie się przedstawiciel ale w starszych tematach czytałem że (jak źle zrozumiałem to przepraszam) :

    - sterowanie z wpływem otoczenia nie jest najlepszym rozwiązaniem

    -jeżeli już chcemy tak sterować to wartość domyślna wydaje się optymalna

    Ja osobiście działam tylko na pogodowce. Gdy już ostatecznie dopasuje krzywa do mojego domu co nie jest takie proste jak się już przekonałem., uaktywnię wpływ pomieszczenia z wartościami domyślnymi i będę obserwował.

    A co do oszacowania to raczej tylko metoda prób i błędów. Tak samo jak z krzywa.

    W komentarzach dotyczących aplikacji Vicare w sklepie Google Play udzielił odpowiedzi przedstawiciel viessmann (czytałem bodajże wczoraj) że "tryb letni Eco" to błąd tłumaczenia i oznacza to po prostu brak zapotrzebowania na ciepło i będzie to skorygowane w nowej wersji aplikacji (odpowiedź z 5.12.2021 jakbyś chciał znalesc)

    Pozdrawiam
    Kamil

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za wskazówki, właśnie czytając kilka wątków w których wypowiadał się nasz rzeczony specjalista z Veissmann’a wywnioskowałem ze połączenie tych dwóch metod jest najdoskonalsza forma z której można skorzystać. Sadze ze sama krzywa będzie bardzo trudno trafić idealnie w punkt w każdej temperaturze

    Ale może zbyt mało próbowałem

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Piotr2807

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Świdnik
    Kod pocztowy
    21-040
    Posty
    2

    Domyślnie

    Panowie

    Nawiązując do rozmowy na ten temat proszę o szybką pomoc. Mam kocioł Viesmann 100 W z modułami roszerzeń EM-M1 OBIEGU GRZEWCZEGO Z MIESZACZEM oraz VIESSMAN MODUŁ ZEWNĘTRZNY EM-P1 ( podłogówka na dole i grzejniki na górze). Kocioł pracuje na krzywych grzewczych jednak mam zakupiony regulator pokojowy Vitatol 200-E. Od dłuższego czasu serwisant nie odbiera i nie oddzwania więc chce go podłączyć sam. Z konfiguracją kotła nie ma problemu, jednak mam pytanie o podłączenie regulator. Czy wystarczy podpiąć go przewodami do kotła w miejsce na moduł zdalnego sterowania, czy muszę łączyć z modułem rozszrzeń EM-M1. W instrukcji regulatora jest punkt. c - do wytwornicy ciepła oraz punkt b - wtyk 2- biegunowy 74, takie złącze jest na EM-M1 właśnie, jednak nie wiem czy są dwie możiwości podłączenia czy wybiera się metodę jedną z możliwych.
    Ostatnio edytowane przez Piotr2807 ; 12-12-2021 o 14:22

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Dokładniej na pewno wypowie się przedstawiciel ale w starszych tematach czytałem że (jak źle zrozumiałem to przepraszam) :

    - sterowanie z wpływem otoczenia nie jest najlepszym rozwiązaniem

    -jeżeli już chcemy tak sterować to wartość domyślna wydaje się optymalna

    Ja osobiście działam tylko na pogodowce. Gdy już ostatecznie dopasuje krzywa do mojego domu co nie jest takie proste jak się już przekonałem., uaktywnię wpływ pomieszczenia z wartościami domyślnymi i będę obserwował.

    A co do oszacowania to raczej tylko metoda prób i błędów. Tak samo jak z krzywa.

    W komentarzach dotyczących aplikacji Vicare w sklepie Google Play udzielił odpowiedzi przedstawiciel viessmann (czytałem bodajże wczoraj) że "tryb letni Eco" to błąd tłumaczenia i oznacza to po prostu brak zapotrzebowania na ciepło i będzie to skorygowane w nowej wersji aplikacji (odpowiedź z 5.12.2021 jakbyś chciał znalesc)

    Pozdrawiam
    Kamil
    Kamilu, odnośnie tej aktualizacji … to masz na myśli aktualizacje ViCare czy oprogramowania układowego Vitotrola 200-E ?
    Bo na vitotrolu tez mam ten komunikat

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr2807 Zobacz post
    Panowie

    Nawiązując do rozmowy na ten temat proszę o szybką pomoc. Mam kocioł Viesmann 100 W z modułami roszerzeń EM-M1 OBIEGU GRZEWCZEGO Z MIESZACZEM oraz VIESSMAN MODUŁ ZEWNĘTRZNY EM-P1 ( podłogówka na dole i grzejniki na górze). Kocioł pracuje na krzywych grzewczych jednak mam zakupiony regulator pokojowy Vitatol 200-E. Od dłuższego czasu serwisant nie odbiera i nie oddzwania więc chce go podłączyć sam. Z konfiguracją kotła nie ma problemu, jednak mam pytanie o podłączenie regulator. Czy wystarczy podpiąć go przewodami do kotła w miejsce na moduł zdalnego sterowania, czy muszę łączyć z modułem rozszrzeń EM-M1. W instrukcji regulatora jest punkt. c - do wytwornicy ciepła oraz punkt b - wtyk 2- biegunowy 74, takie złącze jest na EM-M1 właśnie, jednak nie wiem czy są dwie możiwości podłączenia czy wybiera się metodę jedną z możliwych.
    oprócz podłaczenia fizycznego (wpięcia kabli) Vitotrol będzie wymagał zakodowania instalacji. Bez Tego będzie dla instalacji niewidoczny.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    proszę Państwa
    parametry krzywej grzewczej powinny być wyliczone w projekcie. Ale nawet to nie gwarantuje idealnej pracy, gdyż projektant zawsze uwzględnia pewien zapas bezpieczeństwa a grzejniki też są sprzedawane w pewnych typoszeregach.
    Zatem po uruchomieniu instalacji nastawy należałoby "dopieścić". Nie każdemu chce się w to bawić, dodatkowo część użytkowników chce mieć możliwość zmiany temperatur wymaganych za pomocą sterownika w salonie a nie biegać do kotła.
    Od tego właśnie jest Vitotrol 200
    W wersji podstawowej wisi na ścianie i umożliwia zmianę czasów pracy i wymaganych temperatur.
    Można w nim aktywować wpływ temperatury pomieszczenia i wtedy będzie korygował temperaturę zasilania w funkcji różnicy między wymagana a rzeczywistą temperaturą pomieszczenia.
    Tzn. np. z krzywej wychodzi, że przy -15*C na zewnątrz, aby utrzymać +20*C w pomieszczeniu należy na zasilenie instalacji podać 48*C.
    Automatyka tak utrzymuje parametry pracy kotła, ale okazuje się, że zamiast 20*C jest 19,6*C wtedy na podstawie brakujących 0,4*C i współczynnika wpływu automatyka wyliczy, ile musi skorygować temperaturę zasilania.
    Oczywiście dzieje się to cały czas nie tylko jak automatyka uzna, że coś jest źle. Każda odchyłka temperatury w pomieszczaniu wprowadza korektę zasilania.
    Osobiście polecam jednak pobawić się nastawami krzywej grzewczej, gdyż vitotrol z wpływem temperatury może wprowadzić tez niepożądane zakłócenia. Np mamy sterownik w salonie, w którym mamy gości. Ich ciepło podnosi temperaturę pomieszczenia a sterownik zaczyna obniżać parametry pracy kotła powodując wychłodzenie innych pomieszczeń.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11

    Domyślnie

    I właśnie tu rodzi się pytanie jak rozumieć parametr współczynnika wpływu … jaki będzie wpływ gdy ustawie 1 … jaki gdy 8 a jaki gdy 64?
    Czy można to jakoś na język ludzki przełożyć ?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Ich ciepło podnosi temperaturę pomieszczenia a sterownik zaczyna obniżać parametry pracy kotła powodując wychłodzenie innych pomieszczeń.
    A co jeśli zamiast Vitotrola, w przypadku używania Vitodensa 200 B2HF, mam regulatory pokojowe (np. TECH) połączone z siłownikami na rozdzielaczu?
    czy to nie zabezpieczy przed wychłodzeniem poszczególnych pomieszczeń?

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    wzór jest w instrukcji kotła (niestety od jakiegoś czasu coś się porzaczylo na forum i niemam możliwości wklejania grafik)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    wzór jest w instrukcji kotła (niestety od jakiegoś czasu coś się porzaczylo na forum i niemam możliwości wklejania grafik)
    Może mi Pan wskazać gdzie w instrukcji jest wzór opisujący parametr B10 czyli poziom wpływu sterownika pokojowego w skali 0-64 ?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Czego dokładnie ma dotyczyć aktualizacja w komentarzu nie było sprecyzowane. Mogę tylko domyślać się ze chodziło o aplikację.

    Co do aktywacji vitotrola to sprawa jest prosta. Trzeba ponownie przeprowadzić procedurę uruchomienia kotła. Najprościej wykonać poprzez aplikację Vitoguide skanując qr kod. Aplikacja prowadzi za rękę.

    Moduły rozszerzeń czy sterownik vitotrol komunikują się z kotłem poprzez protokół plusbus. Urządzenia wpinamy równolegle co oznacza że możemy wszystkie rozszerzenia wpiąć bezpośrednio do kotła pod te same zaciski lub możemy łączyć modul z modułem bo rozszerzeń mają " przedłużenie" plusbusa.

    W instrukcji użytkownika czy uruchomienia nie ma wzorów czy innych wskazowek opisujących działanie wpływu pomieszczenia na pracę kotła.
    Tu pozostają nam eksperymenty lub pomoc kogoś z Vissmanna.

    Pozdrawiam
    Kamil

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Tu pozostają nam eksperymenty lub pomoc kogoś z Vissmanna.
    W takim razie ja poproszę Pana reprezentującego tu firmę Veissmann o wyjaśnienie mi tego zagadnienia

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    wszystko jest w instrukcji, przykład ponizej

    https://static.viessmann.com/resourc...e-fit&view=Fit

    instrukcja od aktualnego urzadzenia ale zasada funkcjonowania dokładnie taka sama i w poprzednich generacjach kotłów
    strona 136 akapit "Ustalenie zwiększenia temperatury na zasilaniu"

    oczywiście funkca zarówno zwiększa temeprature na zasilaniu jak w pomieszczeniu nie osiągnięta jest temperatura wymagana jak rowniez obniża temperature zasilania gdy pomieszczenie jest przegrzane.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 15-12-2021 o 13:00
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18

    Domyślnie

    Trochę to niepoważne. Wątek dotyczy kotła 100W a Pan wysyła link do instrukcji od 200W i oczekuje ze sobie tam znajdę informacje …
    Prosze o poprawienie właściwej instrukcji obsługi

  19. #19

    Domyślnie

    Do tego wszystkiego jakby nie patrzeć to ciężko będzie znaleźć 186 stronę w 160 stronicowym dokumencie.

    Nie ma jak pomoc eksperta ….

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    odpowiedź jest na przykładzie kotła Vitodens 200 ale róznicy niema bo funkcja działa dokładnie tak samo
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 15-12-2021 o 13:04
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony