dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Zamiana mieszkania na dom szkieletowy.

    Witam wszystkich użytkowników,

    Stoję przed szansą ( ? )/ możliwością zamiany swojego mieszkania 48m2 na dom szkieletowy, typu skandynawskiego 80m2. Z tego co czytałem to nie mam obaw co do samych domów szkieletowych. Chciałbym natomiast poradzić się Was na co mam zwrócić uwagę przy oględzinach domu. Czy w ogóle jest możliwe w 100% poznać stan faktyczny takiego domu?? Pan, który chce się zamienić upadł na zdrowiu i chce się z żoną przenieść do mieszkania. Druga kwestia, to z tego co widziałem na zdjęciach które mi wysłał, to ganek z przodu ma drzwi wejściowe (? ) podobne do tych balkonowych, z tyłu domu też szklane - dla mnie to dość dziwne, nie jest to przypadkiem domek letniskowy? Zamierzam wypytać go o wszystko co mi nasuwa się na myśl + Wasze pytania, zapisałbym to na kartce i jakiś punkt wyjścia już bym miał.

    Ostania rzecz to zastanawiam się czy jest możliwa modyfikacja jednej ze ścian - np. frontowej - zmiana okien, drzwi etc. Czy takie modyfikacje/dobudowy są drogie w tej technologii?

    Dzięki z góry za pomoc i proszę o ukierunkowanie.

    Pozdrawiam

    Przemek

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Szkielet którego nie budowałeś kryje wiele niespodzianek , chyba więcej niż budynek murowany, więc byłbym ostrożny co by nie wyjść na łosia. Historycznie to szkielety produkowali kolejno: Namysłów, Ciechanów i Zielonka. Kiedys mówiło sie technologia kanadyjska teraz skandynawska czyli czort wie co. Inne technologie , inna filozofia, inna kultura techniczna w stosunku do polskiego podejścia. Wystarczy niewłaściwie czy nierzetelnie ułożona izolacja w ścianach i konsekwencje moga byc nieodwracalne. W młodszych produkcjach już stosowano paroizolacje czy wiatroizolacje, przynajmniej teoretycznie. Do oględzin weź budowlańca który wie jak ma być zbudowany szkielet i np. wypyta o zużycie opału (to jest pewna wskazówka). Jeśli budynek jest świeżo odmalowany to farba może służyc ukryciu przemrozeń czy przewiewów przez szpary w ścianach - wiać może przez zwykłe "pęknięcia" tynku, przez gniazda elektryczne i ..... Będą ślady "przydymienia" przez szpary czy szczeliny = kurz.. Szkielet bez ogrzewania podłogowego w masywnej płycie, ma "ograniczone włąsności akumulacji ciepła" - to eufemizm. Po prostu przy tradycyjnym c.o. jeśli podczas mrozów nie palisz to nie masz ciepełka, bo niby skąd? Czysta fizyka -> ciepło własciwe.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Z tego co udało mi się ustalić przez tele to: dom został wybudowany 2 lata temu ( ma to na pewno jakieś znaczenie co do technologii), izolacja to wełna, ocieplanie pellet, podgrzewanie podłogowe w całym domu..

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    To dobrze z punktu widzenia technologii. Jeszcze trzeba wybadać ile tego pelletu zużywali, wełny też mają różne parametry, wypytaj o najzimniejszy pokój, sprawdż izolację w ścianach (termowizja) oraz na stropie. Z czasem zmienisz ogrzewanie na PC (na wymianę są dotacje), skoro taki nowy obiekt to może być dobrze.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    @kotlaro

    Powiem tak: o ile w domu murowanym szczelność powietrzna jest korzystna dla zapotrzebowania na ciepło, o tyle w "szkieletorach" jest to dla nich być albo nie być.

    Ten dom może być niesamowitą miną, moze np zwyczajnie zgnić jego konstrukcja, mozę nie tego roku, ale np za trzy lata, jeśli w ścianach będzie się kondensować woda.

    Ja bym się zabezpieczył w ten sposób, że wykonałbym test szczelności domu (blower door test), za który oczywiscie trzeba niemało zapłacić (powiedzmy 2 tysiące zł). Termowizji latem się nie wykonuje w częściach innych niż poddasze, co daje tylko częściową odpowiedź co do skuteczności termoizolacji.
    Termowizja wykaże jeszcze zawilgocenia ścian (strefa przypodłogowa), ale też raczej nie latem.

    Ogólnie: musisz uważać, bo tego typu domy są bardzo wrażliwe na wykonawstwo!
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuje Ci za odpowiedź. Podsumowując - brać fachowca na oględziny, jak się spodoba dom.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kotlaro Zobacz post
    Dziękuje Ci za odpowiedź. Podsumowując - brać fachowca na oględziny, jak się spodoba dom.
    Dopytałbym jeszcze na forum http://budujzdrewna.pl/
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8

    Domyślnie

    Tak żeby nowego tematu nie zakładac. Otóż temat wymiany został zamknięty - gościu sie wycofał. Moze to i dobrze. Nie wyobrażam sobie jednak budować innego domu niż ten w technologii szkieletowej. Moi drodzy, a wiec rozpoczynam risercz co do firm zajmujacych sie budowaniem domów w takiej technologii. Szukam takowych w obrębie Płocka i okolic. Czy ktoś mogłby coś doradzić?.

    Pozdrawiam

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    szkielet / szkieletowi nie jest równy. Zanim znajdziesz odpowiednią firmę, poczytaj o prawidłowej budowie warstw przegród budowlanych takiego budynku.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szymonlewandowski198

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    mikołajki
    Kod pocztowy
    19-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    A jak taki dom najefektywniej ogrzać ? czy jest ktoś kto ma to już za sobą -dom szkieletowy i wybór źródła ciepła ?
    dziekuję

  11. #11

    Domyślnie

    Co do ogrzewania to myślę że obecnie jest to bardzo cięzki temat do rozgryzienia co będzie najbardziej opłacalne...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Współcześnie nowoczesne i w miarę 2 x EKO będzie powietrzna pompa ciepła i ogrzewanie wodne podłogowe.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony