dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie "Najbezpieczniejszy" dla elewacji typ wyrzutni

    Rekuperator będzie z odzyskiem wilgoci o ile to znaczenie. Elewacja będzie biała - jaki typ wyrzutni minimalizowałaby możliwość zacieków na ścianie? Estetycznie pasowałaby trapezowa, ale czy na ściankach nie będzie się skraplać woda i pocieknie po ścianie?

  2. #2

    Domyślnie

    Zrób wyrzutnię przez dach?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Albo przez podbitkę w dół - jeśli będzie kapało to na trawnik/opaskę/żwirek.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    A kiedy to ma kapać?
    Mam zwykłą kratkę zlicowaną ze ścianą (nie białą ale bardzo jasną) i zacieków brak.
    Mieszkam dopiero 1,5 roku, może dopiero zacznie zaciekać. Oby nie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    A kiedy to ma kapać?
    Powietrze na wyrzutni jest zimą bardzo wilgotne >90%. To powoduje, że na wychlodzonej wyrzutni skrapla się, skrapla sie na wszelkich wychłodzonych powierzchniach obok i klei się do tego brud a bywa, ze pojawiają się glony czy inne życie.

    https://forum.budujemydom.pl/topic/3...-mechanicznej/

    https://forum.muratordom.pl/showthre...lin-z-wyrzutni

    Najmniej to przeszkadza na dachu który jest naturalnie spłukiwany. Ale też estetyką może przez wyrzutnie nie grzeszyć.



    Odzysk wilgoci nie robi wiekszej różnicy, bo co z w reku z odzyskiem wróci do domu to w reku bez odzysku spłynie do kanalizacji - wyrzutnia tak samo wilgotna.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    @Kaizen, zdjęcia z podesłanych linków są przerażające.
    Ja po dwóch zimach mam czystą ścianę. Albo tamci mieli coś nie tak wykonane albo ja taki wygląd będę miał po jakimś dłuższym okresie użytkowania.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Niektórzy nie muszą mieć nawet wyrzutni reku by mieć brudne ściany od strony północnej. Wystarczy słabej jakości tynk - szczególnie to na blokach widoczne, bo tam ilość a nie jakość się liczy. Malowałem kiedyś typową kostkę z lat 70tych, której tynk akrylowy zazielenił się po dwóch latach od północy.

    Ja ma taka wyrzutnię - https://img.peflex.pl/peflex_czerpnia_200.jpg Zimą z kapinosa zwisał jakiś czas sopel nie większy niż 10cm i nic poza tym, ale po jednej zimie ciężko coś wyrokować.

    Jak sobie przypomnę jak mocno dmucha powietrze z wyrzutni, szczególnie na wyższych biegach, to kompletnie bez sensu są dla mnie wyrzutnie, które strumień kierują na boki czy ostro w dół -
    https://www.twoj-instalator.pl/wp-co...wnej-248mm.jpg
    https://3.allegroimg.com/s1440/06998...2699ad54d5b433
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 20-07-2021 o 18:31
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ja mam mniej więcej taką (licowana ze ścianą i jest to ściana północna):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_kwoal1.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	44,0 KB
ID:	457474
    Po dwóch zimach czysto.

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Jak sobie przypomnę jak mocno dmucha powietrze z wyrzutni
    I to może jest odpowiedź. Ja zimą nie skręcam wydajności do poziomów niedalekich kiszenia, więc nadal dmucha.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    I to może jest odpowiedź. Ja zimą nie skręcam wydajności do poziomów niedalekich kiszenia, więc nadal dmucha.
    Ja skręcam na jakieś 25-30% jak nikogo nie ma w domu. Po co ma wtedy dmuchać?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Temat jest o zaciekach z wyrzutni i nie rozdrabniajmy go, przynajmniej nie gdy jest świeży i ma jedną stronę.

    Co do tego jak skręcasz to każde ustawienie dobre jak ci zapewnia komfort.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Temat jest o zaciekach z wyrzutni i nie rozdrabniajmy go, przynajmniej nie gdy jest świeży i ma jedną stronę.
    To w końcu obroty wentylatora wpływaja na te zacieki, czy nie? Bo nie wiem, do czego pijesz.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post

    Jak sobie przypomnę jak mocno dmucha powietrze z wyrzutni, szczególnie na wyższych biegach, to kompletnie bez sensu są dla mnie wyrzutnie, które strumień kierują na boki czy ostro w dół -
    https://www.twoj-instalator.pl/wp-co...wnej-248mm.jpg
    https://3.allegroimg.com/s1440/06998...2699ad54d5b433
    Z tego co czytam, kilka osób z forum ma takie końcówki i chyba nikt nie narzeka z ich powodu. Jest się czym przejmować?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To w końcu obroty wentylatora wpływaja na te zacieki, czy nie?
    Ale czytasz cały temat i widzisz, że to rozważania i stawianie hipotezy.
    Nie wiem czy obroty wpływają na zacieki. Wiem, że mam jasną elewację, wyrzutnię w ścianie północnej całkowicie z nią zlicowaną bez wydłużek, okapników i mam brak zacieków po 2 latach. Założyciel tematu zastanawia się jak wykonać wyrzutnię, mój wpis to tylko zdanie odrębne do makabrycznych zdjęc które wrzuciłeś a stan z tych zdjęć to myślę, że jakieś drobne % wystąpień. Oczywiście warto się zastanowić skąd tamte zacieki (mało powiedziane) się wzięły i tego uniknąć.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ale czytasz cały temat i widzisz, że to rozważania i stawianie hipotezy.
    Nie odnosiłem się do hipotezy, tylko do:
    Ja zimą nie skręcam wydajności do poziomów niedalekich kiszenia, więc nadal dmucha.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wszystko zależy od specyfiki umiejscowienia wyrzutni jak również samego otoczenia domu czy jest w polu czy w mieście, czy blisko czy daleko drzew, w miejscu zacienionym osłoniętym czy słonecznym przewiewnym, rodzaju rekuperatora, sposobu izolacji rur instalacji i od warunków w jakich żyją mieszkańcy domu.
    U jednych jest to tylko sypialnia i niekiedy brak w domu żywych roślin, u innych wielopokoleniowa rodzina, gdzie gotuje się, pierze, suszy dodatkowo okap podłączony do rekuperatora, łazienka z wanną i prysznicem gdzie wieczorem ustawia się kolejka do skorzystania czy osoby palące tytoń - czynników dużo więcej do powstania tego typu zjawiska czyli skraplania czy zanieczyszczenia wyrzutni.
    Czas również odgrywa tutaj zasadniczą rolę 2 lata to niewiele 8-9 lat wskaże czy problem może się pojawić.
    Zdarza się , że u innych następuje to szybciej i wpływają na to właśnie te czynniki więc autorowi nie ma się co dziwić , że przy jasnej elewacji chciałby konkretną odpowiedz która uchroni, albo przynajmniej oddali sytuację jak ze zdjęć.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ja nie twierdzę, że mam jakieś wyjątkowe rozwiązanie. Wręcz przeciwnie czytajac przed budową forum spodziewałem się tych zacieków.
    Mam wszystko co potrzeba do zacieków - płaska wyrzutnia, jasna północna elewacja, rodzina z umiłowaniem do wanny i mnóstwa kwiatów, pranie suszone tradycyjnie, itd.
    Póki co wytłumaczenia widzę dwa:
    - przyjdzie na mnie pora i mi zacieknie,
    - większe dmuchanie być może załatwia sprawę lub zacieki odsuwa w czasie.

    I zgadzam się, ze należy zrobić wszsytko co się da na etapie budowy aby takich zacieków uniknąć (jakieś okapniki, wyrzutnia nie w ścianie a w dachu, podbitce, itd.)
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Z tego co czytam, kilka osób z forum ma takie końcówki i chyba nikt nie narzeka z ich powodu. Jest się czym przejmować?
    Moi sąsiedzi mają taką https://3.allegroimg.com/s1440/06998...2699ad54d5b433 Elewację mają pokrytą tylko klejem i zimą była pod wyrzutnią mokra plama. Z mojej wyrzutni powietrze leci niemal poziomo a nie po ścianie.
    Czy jest się czym przejmować? Nie wiem..ale lepiej zapobiegać niż leczyć
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Ech a takie właśnie miałem w planach. Trzeba będzie je zastąpić jakimiś fajnymi gargulcami.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony