dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Milew36

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Milicz
    Kod pocztowy
    56-300
    Posty
    6

    Domyślnie pompa ciepła - dom z hostorią

    Mam chrapkę na tą pompę ciepła ale mam stary dom z lat 70, ale już kilka razy remontowany. Zastanawiam się co trzeba zrobić żeby zacząć myśleć o tej popie, co poprawić i jakich kosztów mógłbym się spodziewać. Ktoś ma już takie doświadczenie. Będę wdzięczny za instruktaż może jakieś wskazówki.

  2. #2

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 11:35

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Milew36 Zobacz post
    Mam chrapkę na tą pompę ciepła ale mam stary dom z lat 70, ale już kilka razy remontowany. Zastanawiam się co trzeba zrobić żeby zacząć myśleć o tej popie, co poprawić i jakich kosztów mógłbym się spodziewać. Ktoś ma już takie doświadczenie. Będę wdzięczny za instruktaż może jakieś wskazówki.
    Pierwsze co musisz zrobić to wyliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło. Wejdź na aplikację ciepło właściwe: cieplo.app i wprowadź wszystkie dane. Tam Ci wyjdzie, jakie będą mniej więcej koszty ogrzewania pompą ciepła, peletem i innymi alternatywami. Jak będziesz miał zapotrzebowanie budynku na CO+CWU to dzielisz to na 3 i masz ilość potrzebnego prądu do ogrzania. Mnożysz przez 0.65 zł i jest cena ogrzewania za rok. Porównaj do obecnego i Ci wyjdzie czy się opłaca. Ogolnie to w starszych domach raczej to drożej wychodzi niż węgiel jak ocieplenie nie jest za dobre.

  4. #4

    Domyślnie

    Na początek poczytać,
    miedzy innym ten temat:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    zawiera co najmniej 80% informacji jakich poszukujesz.

    Pompa Ciepła czy gaz to do domów co posiadają izolację termiczną (są po remoncie), bez tego ogrzewanie może być nawet 30%-40% droższe od ogrzewania węglem.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 20-07-2021 o 13:40
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #5

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 11:35

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    byś coś napisał o tym domu bo jedyne co wiemy to że z lat 70. Akurat kiedy budowany to wiele nie powie czy to się opłaca czy nie.

    Pierwsza sprawa napisz jaką temperaturę utrzymujesz na grzejnikach w sezonie aby w domu było ciepło. Druga sprawa czy zamierzasz docieplić dom albo może było to robione przy tych remontach? Trzecia to policz sobie orientacyjne zapotrzebowanie na ciepło (bez CWU) na cieplowlasiciwie. Jakiś pogląd to da.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    carlosyet

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Milew36 Zobacz post
    Mam chrapkę na tą pompę ciepła ale mam stary dom z lat 70, ale już kilka razy remontowany. Zastanawiam się co trzeba zrobić żeby zacząć myśleć o tej popie, co poprawić i jakich kosztów mógłbym się spodziewać. Ktoś ma już takie doświadczenie. Będę wdzięczny za instruktaż może jakieś wskazówki.
    Jeśli chodzi o budynki z historia to pompa ciepła oczywiście jest możliwa dobór w zależności od zastosowanego sytemu grzewczego i rodzaju grzejników. Są pompy wysokotemepraturowe i niskotemperaturowe do nowszych domów. Dla pomp ciepła do starego domu bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej termoizolacji bo w innym wypadku pompa będzie miała niską efektywność. Utrata ciepłą będą zbyt duże. Jeśli sam źle dobierzesz pompę będziesz płacił albo wysokie rachunki za prąd albo na starcie poniesiesz wysoki koszt pompy. Na rynku dostępne są pompy ciepła wysokotemperaturowe, ale w przypadku niektórych starych kaloryferów nadal może to być za mało. Ratunkiem jest wymiana grzejników. Ale koniec końców to się opłaci. Ja w domu zburzyłem prawie cały system i dałem podłogówkę. Wszystkie współczynniki policzył mi inżynier z firmy instalujacej /moderowano/ i zamontowali mi pompę /moderowano/ i fotowoltaikę. Sezon grzewczy dopiero przede mną teraz korzystam z chłodzenia i ogrzewania wody. Wszystko mam praktycznie bez rachunków. Mam nadzieje, ze koszty użytkowania domu obnizą się co najmniej o połowę tak projektowaliśmy całą instalację. Póki co uważam, że warto.
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 03-01-2022 o 12:54 Powód: Reklamy są niezgodne z regulaminem forum

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał carlosyet Zobacz post
    Jeśli chodzi o budynki z historia to pompa ciepła oczywiście jest możliwa dobór w zależności od zastosowanego sytemu grzewczego i rodzaju grzejników. Są pompy wysokotemepraturowe i niskotemperaturowe do nowszych domów. Dla pomp ciepła do starego domu bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej termoizolacji bo w innym wypadku pompa będzie miała niską efektywność. Utrata ciepłą będą zbyt duże. Jeśli sam źle dobierzesz pompę będziesz płacił albo wysokie rachunki za prąd albo na starcie poniesiesz wysoki koszt pompy. Na rynku dostępne są pompy ciepła wysokotemperaturowe, ale w przypadku niektórych starych kaloryferów nadal może to być za mało. Ratunkiem jest wymiana grzejników. Ale koniec końców to się opłaci. Ja w domu zburzyłem prawie cały system i dałem podłogówkę. Wszystkie współczynniki policzył mi inżynier z firmy instalujacej Synergio i zamontowali mi pompę Daikin i fotowoltaikę. Sezon grzewczy dopiero przede mną teraz korzystam z chłodzenia i ogrzewania wody. Wszystko mam praktycznie bez rachunków. Mam nadzieje, ze koszty użytkowania domu obnizą się co najmniej o połowę tak projektowaliśmy całą instalację. Póki co uważam, że warto.
    Niezła reklama firmy na "S". Są dwa wątki w których uczestniczysz i w obydwu przewija się ta sama firma. Nie błaznuj już tylko kup profil płatny i reklamuj do woli.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony