dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych a MPZP

    Witam. Mam do Was pytanie dotyczące Odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych. Mianowicie posiadam działkę dla której jest ustalony MPZP z 2020 roku i niestety w większości działkę pokrywa 2ZP a tylko mały trójkąt w rogu to 3MN o powierzchni około 110m2 (zdj. nr1). Co zmniejszyło się względem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z 2014 roku gdzie pole do "budowy" M3 wynosiło około 197m2 (zdj. nr2).

    Teraz moje pytanie. Zamierzam się tam wybudować bo to jedyna opcja dla mnie, ciężko znaleźć jakikolwiek gotowy plan domu żeby się tam "zmieścił" nawet gdy liczę 1,5m od granicy działki (choć MPZP chyba na to nie pozwala) i chcemy z małżonką wnieść pismo do ministra o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, czy w tym piśmie można prosić tylko o np. przybliżenie się do granicy działki o 1,5m czy tam 1m czy można także wnioskować o to aby dom w części mógł znajdować się na 2ZP? co ułatwiło by znalezienie jakiegokolwiek projektu domu. Mam nadzieję, że wytłumaczyłem to w miarę jasno Z góry dziękuję za wszystkie porady i sugestie. Pozdrawiam.


    P.S. zdj podaję w linku gdyż nie potrafię dodać na forum :/

    https://zapodaj.net/0607826d637c7.jpg.html <2ZP
    https://zapodaj.net/1ba4355933021.jpg.html <3MN
    https://zapodaj.net/b7333f20f8bab.jpg.html <MPZP2020
    https://zapodaj.net/b70b14add09f0.jpg.html <Studium 2014
    Ostatnio edytowane przez ValterB ; 21-07-2021 o 20:11 Powód: Zdjęcia

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - nie ma odstępstwa od MPZP. Projekt musi spełniać wymogi Planu Miejscowego.
    - od przepisów techniczno-budowlanych - można wnioskować o odstępstwo wskazując rozwiązania zamienne
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź, czyli w takim wypadku pozostaje mi np. przysunięcie do granicy aby odległość wynosiła 1 metr?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ValterB Zobacz post
    Co zmniejszyło się względem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z 2014 roku gdzie pole do "budowy" M3 wynosiło około 197m2 (zdj. nr2).
    Czy rozumiem, że MPZP ma mniejszy obszar zabudowy niż Studium? Jeśli tak, to plan jest o obalenia. Plan musi być zgodny ze Studium. W Krakowie pewna liczba planów jest poprawiana, bo w Studium były obszary budowlane, a w planach są obszary zielone.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał ValterB Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź, czyli w takim wypadku pozostaje mi np. przysunięcie do granicy aby odległość wynosiła 1 metr?
    mamy takie precyzyjne przepisy, że projektowany budynek ( po spełnieniu innych warunków / odstępstw, itp ) może być :
    bezpośrednio w granicy działki lub 1,5m od niej lub .. " nie mniej niż " 3m, 4m od granicy ( standardowe odległości pożarowe w zagospodarowaniu działki )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    mamy takie precyzyjne przepisy, że projektowany budynek ( po spełnieniu innych warunków / odstępstw, itp ) może być :
    bezpośrednio w granicy działki lub 1,5m od niej lub .. " nie mniej niż " 3m, 4m od granicy ( standardowe odległości pożarowe w zagospodarowaniu działki )
    Te przepisy są jasne: 0 m; 1,5 m; 3m i więcej. Jak śledziłeś w 2017 roku procedowanie nowych Warunków Technicznych (ja śledziłem i im kibicowałem bo bardzo dużo uporządkowano i uproszczono na korzyść inwestora jak ja), to Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) składała wniosek, aby zamienić 1,5 m na "co najmniej 1,5 m", ale ten wniosek nie został uwzględniony w WT2018.
    Ja rozumiem, że odstępstwo polega właśnie na tym, że te odległości nie muszą być spełnione. Bo cóż to za odstępstwo skoro muszę spełnić przepisy?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Czy rozumiem, że MPZP ma mniejszy obszar zabudowy niż Studium? Jeśli tak, to plan jest o obalenia. Plan musi być zgodny ze Studium. W Krakowie pewna liczba planów jest poprawiana, bo w Studium były obszary budowlane, a w planach są obszary zielone.
    Tak, jest mniejszy co pokazuję na załączonych dwóch ostatnich zdjęciach. O prawie 100m2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony