dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 35 z 35
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Moje rady to:
    Zaprojektować jak najwięcej szczegółów budowlanych i wykonawczych.
    Dokumentacja projektowa prawie na pamięć i zawsze pod ręką.
    Inwestorowi potrzebne są: metrówka, poziomica, laserek i latarka inspekcyjna.
    Trzeba się doktoryzować z każdego zagadnienia budowlanego przed jego wykonaniem.
    Zaprojektować wnętrza, łącznie z meblami i oświetleniem.
    Jak pisał Ratpaw, żadnych ciężkich prac.

    Najlepszy czas spędzony na budowie, to pilnowanie fachowców.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    co do samego projektu. macie jakieś uwagi? propozycje?
    Ktoś pisał, że bryła jest skomplikowana, podzielacie to zdanie?
    Co z tymi ścianami działowymi? Silikat bedzie lepiej wygłuszać? Może skoro cięzko go sie obrabia wykorzystać tylko do murowania sypialni i pokoi a reswzta z komórkowego ?
    Buduj wszystko z silki, będziesz miał większą akumulację ciepła, co korzystnie odbije się na komforcie latem (mniejsze obciążenie chłodnicze). BK jest za to wdzięczniejszy w obróbce, więc jak zechcecie jednak sami tyrać przy murarce, to lepiej BK niż silikaty

    Co do projektu, ma on ten mankament, że garaż jest za mały jak na Wasze realia. Budowa w dzikim polu, więc będą dwa samochody, z czego jeden pewnie z napędem 4x4, większy, pojemniejszy. Ja bym ten garaż w ogóle wywalił z bryły budynku, bo:
    - jak nie przewidujecie piwnicy, to jednostanowiskowy garaż znika i zamienia się w graciarnię.
    - garażu chyba nie zamierzacie grzać, a przylega on bezpośrednio do łazienki (24 stopnie!) i WC, wychładzając je przez ścianę
    - w ogóle jakieś dziwna stolarka otworowa - okno 270x90, drzwi (do ogrodu???)
    - jak pisałem, auta tam trzymać nie będziecie, wierz mi

    Lepiej garaz dwustanowiskowy, dostawiony moze do bryły budynku, ale termicznie odizolowany i w tańszej technologii (np szkieletowej stalowej plus płyty warstwowe albo w ogóle blacha).

    Lepiej też może się sprawdzić łazienka męska i osobno damska. Kobiety mają pół Rossmana w swoich łazienkach, mężczyzna kilka kosmetyków. Dwie umywalki mogą się w takim wypadku nie sprawdzić, bo i tak tylko jedno z Was będzie zajmować łazienkę - nie wiem, kobitę popytaj co by chciała.

    Poza tym dom jest ambitny, delikatnie mówiąc, ale wydaje się wygodny. brakuje mu trochę powierzchni magazynowej, takiej typowo piwnicznej. Część rzeczy będziecie trzymać na poddaszu, ale nie będą to ciężkie albo brudne rzeczy.

    Komunikacji jest sporo, ale to chyba widzicie (21 m2!!).

    Kuchnia jest fajna, ale czy warto dodawać w niej stół na 4 osoby, skoro obok ma stać drugi na 8 osób? Nie warto pomyśleć może o wysokim półwyspie zamiast tego małego stołu? Rozumiem, że kuchnia ma być oddzielona, ale mieszkałem kiedys z teściami, któzy mieli podobny układ i stół w jadalni był używany bardzo rzadko, a ten w kuchni był z kolei za mały i niewygodny, za to blisko kuchni i dlatego non-stop używany. Moim zdaniem można to lepiej zaprojektować.

    No cóż, tanio nie będzie

    ps. Urzekły mnie te telewizory w każdym pokoju - nie zależy Wam na integracji rodziny? Układ tego domu temu nie sprzyja.

    Last but not least, gdzie jest północ?? Co widać będzie z okien, gdzie szczeka pies sąsiada i nie daje spać, bo może tuż przed Waszą sypialnią???
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    laskos

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Buduj wszystko z silki, będziesz miał większą akumulację ciepła, co korzystnie odbije się na komforcie latem (mniejsze obciążenie chłodnicze). BK jest za to wdzięczniejszy w obróbce, więc jak zechcecie jednak sami tyrać przy murarce, to lepiej BK niż silikaty

    Co do projektu, ma on ten mankament, że garaż jest za mały jak na Wasze realia. Budowa w dzikim polu, więc będą dwa samochody, z czego jeden pewnie z napędem 4x4, większy, pojemniejszy. Ja bym ten garaż w ogóle wywalił z bryły budynku, bo:
    - jak nie przewidujecie piwnicy, to jednostanowiskowy garaż znika i zamienia się w graciarnię.
    - garażu chyba nie zamierzacie grzać, a przylega on bezpośrednio do łazienki (24 stopnie!) i WC, wychładzając je przez ścianę
    - w ogóle jakieś dziwna stolarka otworowa - okno 270x90, drzwi (do ogrodu???)
    - jak pisałem, auta tam trzymać nie będziecie, wierz mi

    Lepiej garaz dwustanowiskowy, dostawiony moze do bryły budynku, ale termicznie odizolowany i w tańszej technologii (np szkieletowej stalowej plus płyty warstwowe albo w ogóle blacha).

    Lepiej też może się sprawdzić łazienka męska i osobno damska. Kobiety mają pół Rossmana w swoich łazienkach, mężczyzna kilka kosmetyków. Dwie umywalki mogą się w takim wypadku nie sprawdzić, bo i tak tylko jedno z Was będzie zajmować łazienkę - nie wiem, kobitę popytaj co by chciała.

    Poza tym dom jest ambitny, delikatnie mówiąc, ale wydaje się wygodny. brakuje mu trochę powierzchni magazynowej, takiej typowo piwnicznej. Część rzeczy będziecie trzymać na poddaszu, ale nie będą to ciężkie albo brudne rzeczy.

    Komunikacji jest sporo, ale to chyba widzicie (21 m2!!).

    Kuchnia jest fajna, ale czy warto dodawać w niej stół na 4 osoby, skoro obok ma stać drugi na 8 osób? Nie warto pomyśleć może o wysokim półwyspie zamiast tego małego stołu? Rozumiem, że kuchnia ma być oddzielona, ale mieszkałem kiedys z teściami, któzy mieli podobny układ i stół w jadalni był używany bardzo rzadko, a ten w kuchni był z kolei za mały i niewygodny, za to blisko kuchni i dlatego non-stop używany. Moim zdaniem można to lepiej zaprojektować.

    No cóż, tanio nie będzie

    ps. Urzekły mnie te telewizory w każdym pokoju - nie zależy Wam na integracji rodziny? Układ tego domu temu nie sprzyja.

    Last but not least, gdzie jest północ?? Co widać będzie z okien, gdzie szczeka pies sąsiada i nie daje spać, bo może tuż przed Waszą sypialnią???
    z silką temat do przemyslenia. Może z silki ściany garażu/łazienek skoro bedą lepsze parametry izolacyjne + wspomniane niżej docieplenie scian od strony garażu.

    Garaż, garaz 1 stanowiskowy bo ogranicza nas działka i WZty. Front domu dano nam na 17,5 m.... dodatkowo układ działki jest taki, że od głównej drogi dojazdowej mamy południe wiec musieliśmy obrócić dom, tak by w kierunku południowym wystawić rekreacyjną częsć budynku. O tym za chwile. Dodatkowo działka pierwotnie ma 30 ar, dla siebie zostawiamy 17 ar, 13 do sprzedania. Co do budowy w szczerym polu, 100 metrów wczesniej stoją nowe 3 domu, rozbudowa postępuje. Mój tesc tez budował się w polu pod lasem, 10 lat temu, teraz nawaliło tam juz około 30 domów. Także te szczere pola na obrzeżach miast znikają

    Co do ciepła które będziemy tracić przez garaż, dobra uwaga, izolowanie ścian rozwiąże chyba problem ?
    Stolarka 270x90 w garażu, to akurat poszło do zmiany na mniejsze. 2 okna doświetlające garaż.
    Drzwi do obsługi garażu kotłowni żeby nie otwierać bramy za każdym razem.
    Co do aut, w WZtach wnosiliśmy o budynek gospodarczy i jego budowa pewnie bedzie miała miejsce (po skończeniu domu), pewnie tram bedzie miejsce na kolejne auto i sprzęty o których piszesz. Dodatkowo garaż blaszak nie zniknie raptem po wybudowaniu domu, na pewno jeszcze przez krótki okres bedzie stał na działce.

    Już nie ma co szaleć z tymi łazienkami, jest łazienka głowna + wc z prysznicem, wydaje nam sie ze bedzie ok. Meble etc. w pokojach sypialniach nie mają znaczenia, wiec nie ma co sie marwić o relacje rodzinne akurat mamy 2 dzieci i telewizory to ostatnia forma rozrywki

    Stół w kuchni z racji tego, żeby nie chodzić z jedzeniem (sniadania, kolacja etc) do jadalni, co jest niewygodne i zaraz robi sie mnóstwo sprzątania. Jadalnia zaplanowana została na weekendowe jedzenie, gościny etc. długo mysleliśmy nad tym i to rozwiąanie nam jak najbardzie pasuje. Kuchnia zamknięta, ponieważ nie chcemy by z kanapy, stołu jadalni było widać gary, pełen zlew etc. Otwarta kuchnia odpada, nie jest to nasz styl.

    co do kosztów, jakiś czas temu excelowałem materiały do momentu wykonania stropu. wyszło mi 130 k + 20% na ew. niedoszacowenie wiec jest 150k bez robocizny. zakładam 60 k na robociznę. Nie przeliczałem dachu, bo nie wiem jak materiałowo to może wyglądać, czekamy na projekty techniczne i wtedy bedziemy wiedzieć ile materiału bedzie trzeba. ale zakładam, że SSZ wyjdzie jakies 300-330 k.

    Na działce mamy zaplanowaną studnię głębinową, nie bedzie wykonywana, czekamy na wodociągi i sanitarke, ma być budowana w kolejnym roku nitka. Sanitarka 3-4 lat. wiec pewnie nie bedzie oczyswzczalni tylko szambo. Szkoda kasy w oczyszczalnie którą potem nie bede wykorzystywał bo bedzie trzeba podłączyć się do sieci miejskiej.

    I tak jak widać, ogrzewanie gazem. Kotłownia większa, bo jak zechcemy mieć studnie głębinową to na pewno bedzie musiała pojawić się SUW, a jak nie bedzie takije potrzeby to bedzie to dodatkowe miejsce na przechowywanie rzeczy.


  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    laskos

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Moje rady to:
    Zaprojektować jak najwięcej szczegółów budowlanych i wykonawczych.
    Dokumentacja projektowa prawie na pamięć i zawsze pod ręką.
    Inwestorowi potrzebne są: metrówka, poziomica, laserek i latarka inspekcyjna.
    Trzeba się doktoryzować z każdego zagadnienia budowlanego przed jego wykonaniem.
    Zaprojektować wnętrza, łącznie z meblami i oświetleniem.
    Jak pisał Ratpaw, żadnych ciężkich prac.

    Najlepszy czas spędzony na budowie, to pilnowanie fachowców.
    Realne spojrzenie na temat budowy powoli zmienia nasze nastawienie na samodzielną budowe

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał laskos Zobacz post
    co do samego projektu. macie jakieś uwagi? propozycje?
    Ktoś pisał, że bryła jest skomplikowana, podzielacie to zdanie?
    Co z tymi ścianami działowymi? Silikat bedzie lepiej wygłuszać? Może skoro cięzko go sie obrabia wykorzystać tylko do murowania sypialni i pokoi a reswzta z komórkowego ?
    Sama bryła bardzo skomplikowana, dla amatora wręcz może się okazać za trudna. Sporo scian nośnych w domu parterowym aż dziwi.
    Co do materiału i jego właściwości wygłuszających , zawsze zostają drziw które przeniosą więcej dźwięków niż ściany. Ja bym się tym parametrem nie przejmował.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał laskos Zobacz post
    co do kosztów, jakiś czas temu excelowałem materiały do momentu wykonania stropu. wyszło mi 130 k + 20% na ew. niedoszacowenie wiec jest 150k bez robocizny. zakładam 60 k na robociznę.
    Do wbicia łopaty koparki wydałem 9771,38 zł. To jeszcze bez geodety, bez projektu podłączenia kanalizacji bo nie ma w okolicy, bez gazu bo też nie ma, tylko projekt przyłącza wodociągowego, bo fizycznie było już zrobione tylko poprzedni właściciel nie dokończył formalności.
    SSO wyszło mi 162 863,92 zł z czego dla ekip od dachu i od murowania 44K. A domek 115m2 czyli bez typowej robocizny znacząco ponad 1000zł/m2. Projekt gotowiec, zacząłem 5 lat temu - teraz trzeba ze 20-30% dodać do materiałów a do robocizny jeszcze więcej (a geodety geotechnika, projektantów itp. nie wyręczysz raczej).

    Cytat Napisał laskos Zobacz post
    Szkoda kasy w oczyszczalnie którą potem nie bede wykorzystywał bo bedzie trzeba podłączyć się do sieci miejskiej.
    Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach:

    Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
    [...]
    2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-07-2021 o 18:52

  7. #27
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał laskos Zobacz post
    akurat mamy 2 dzieci
    Przepraszam za prywatę, ale serio mając dwójkę dzieci myślicie o samodzielnej budowie? Czyli oboje 7-15 praca i 16-22 budowa? I tak dzień w dzień pewnie przez kilka lat? Przemyśl to.

    Samo pilnowanie ekip i douczanie się czy robią poprawnie zajmie ci masę czasu. Część robót warto zrobić samemu, bo są w miarę drogie a dość proste (rekuperacja, ogrzewanie podłogowe itd). Tutaj możesz urwać nawet kilkanaście tys. poświęcając stosunkowo niedużo czasu. Ale rzucanie się na murowanie jest dla mnie totalnie bezsensu. Więcej stracisz (zdrowia, relacji rodzinnych) niż zyskasz. Do typowej budowlanki brałbym ekipę.

    Jeśli akustyka jest dla Ciebie istotna to jednak bym nie szedł w drewniany strop. Robiłbym najtańszy betonowy, czyli pewnie terivę. Monolit oczywiście najlepszy, ale i najdroższy.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Zastanówcie się nad technologiami budowy (nie tylko ścianami) na spokojnie, a nie na wariata. To jest Wasz dom i należy go potraktować jak dom, a nie domek z drewna w ogrodzie. Przemyślcie możliwie każdą rzecz, jak np klasę energetyczną budynku, a nie tylko czy dać przysłowiową dychę styropianu na ścianie w garażu.

    Z innych rzeczy: pomyślcie o powiększeniu okien w pokojach do np 180x160 (10 cm wyższe). U mnie taka zmiana wyszła bardzo pozytywnie - 150 cm to jednak okno jak z bloku i trochę szkoda dawać takie w takim fajnym domku.

    Drzwi z sieni, zwanej nowocześnie wiatrołapem, mają błędne wymiary. Musicie uważać na takie rzeczy, bo budowlańcy przyjdą i zrobią jak na projekcie. I będzie super jak będą robić wg projektu! Ja moim rysowałem strzałki z dokładnymi wymiarami i opisem na warstwie bloczków tuż poniżej dolnej krawędzi otworów okiennych a i tak się pomylili. Mam w domu szacht teletechniczny od piwnicy aż po poddasze i ten szacht szalowali na stropie 3 razy (!!!!).
    Nie wolno ślepo wierzyć, że jest OK - trzeba po każdym dniu przejść się po budowie i sprawdzić wszystkie wymiary. Kontrola podstawą zaufania, jak mawiał klasyk. Do tego dobrze nanieść na jedną kopię rzutu wymiary łatwe do sprawdzenia, bo jak widzisz masz odległość krawędzi otworu okiennego do krawędzi budynku na gotowo, wraz ze styropianem, a podczas murowania nie będzie przecież żadnego styropianu. Podobnie przekątne: na rzucie ich nie ma, ale przecież można je wyliczyć na spokojnie, a potem na budowie wziąć miarkę i na szybko oblecieć wszystkie wymiary.

    BTW: kupcie sobie porządny wodoszczelny dalmierz z silnym laserem (żeby mógł mierzyć w słoneczny dzień). Ja mam Boscha GLM 80, ale może być nieco prostszy. Dalmierz moze obsługiwać jedna osoba i to na niemal dowolną odległość. Oczywiście porządna składana calówka i miarka rozwijana też się przydadzą i to w kilku egzemplarzach

    Tak poza tym gratuluję projektu - mi się podoba, choć mam inne potrzeby i takiego domu bym nie budował.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #29

    Domyślnie

    Stoje przed podobnymi rozterkami, może część jest mniejsza bo ja mam 2 tygodnie wolnego w każdym miesiącu i nie zamierzam ich poświęcać na pracę żeby zarabiać na ekipy bo dopiero to mogłoby zaszkodzić mojemu życiu rodzinnemu i psychicznemu)
    Dodatkowo mam w zasięgu przyszłej budowy wodę i prąd, całe z resztą zaplecze 50m od przyszłego budynku, ogromny komplet większości narzędzi i to pewnie nawet po kilka razy, ciężki sprzęt w postaci ciągnika, przyczepy wywrotki itp.
    Do tego rysuje nam się parterowy absolutnie prostokątny dom o powierzchni użytkowej 100m2 z dachem dwuspadowym żeby maksymalnie uprościć bryłę no i jeśli wprowadzę się po 5 latach będę mega zadowolony...i wiem że i tak będzie zapier***** po pachy.

    I mimo że nie zgadzam się z wieloma głosami wyżej że kredyt że lepiej ekipy ze to czy owo to:

    Taki Dom jak Twój SAMEMU? NIGDY W ŻYCIU

  10. #30

    Domyślnie

    Cześć, będę śledził Twój wątek. Również rozpocząłem niedawno budowę samodzielnie. Tyle że mój dom jest bardzo prosty, chyba już nic bardziej prostego nie można zbudować.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...2a-podkarpacie

    Buduję po pracy czyli zaczynam ok 17-18, kończę o 20, plus dodatkowo soboty od ok 11 do 17. Idzie niestety bardzo powoli. Budowę mam zaraz za płotem, więc odpadają dojazdy. Myślałem, że pójdzie to wszystko szybciej.
    Tak jak przedmówcy, również uważam, że ten projekt jest za bardzo skomplikowany do budowy samemu. Myślę, że powinieneś zatrudnić murarza a sam zostać jego pomocnikiem, tyle tylko że murarz będzie pracował wtedy kiedy Ty będziesz w pracy...

  11. #31

    Domyślnie

    Taa inwestorzy na pustyni żyją....... raz na dwa tygodnie impreza na budowie tj. grill i reszta w gronie znajomych przyjaciół i przynajmniej jeden co wie co i jak w ciągu tych 6-8 h zrobią więcej niż ta parka sama przez dwa tygodnie. Oczywiście przy założeniu że materiały, narzędzia będą przygotowane dla całej ekipy i będzie wiedzący jak podzielić i poinstruować, kontrolować i sprawdzić.

  12. #32

    Domyślnie

    Cześć, mieszkam w Albercie w Kanadzie i zostałem „zatrudniony” do remontu domu, ale zaczynam jako niezależny wykonawca, ale nic nie wiem na ten temat ani na temat wszystkich przepisów podatkowych i jeśli będę musiał uzyskać jakieś licencji umożliwiającej wykonywanie danej pracy. Nie mogę znaleźć prostej odpowiedzi i zastanawiam się, czy ktoś może pomóc 192.168.0.1 router login .
    Ostatnio edytowane przez ekrartona ; 13-12-2023 o 12:25

  13. #33
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    411

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach:

    Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
    [...]
    2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;
    Przyłączenie do kanalizacji reguluje MPZP i jeśli jest tam taki wymóg to nie ma bata na oczyszczalnie.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Przepraszam za prywatę, ale serio mając dwójkę dzieci myślicie o samodzielnej budowie? Czyli oboje 7-15 praca i 16-22 budowa? I tak dzień w dzień pewnie przez kilka lat? Przemyśl to.

    Samo pilnowanie ekip i douczanie się czy robią poprawnie zajmie ci masę czasu. Część robót warto zrobić samemu, bo są w miarę drogie a dość proste (rekuperacja, ogrzewanie podłogowe itd). Tutaj możesz urwać nawet kilkanaście tys. poświęcając stosunkowo niedużo czasu. Ale rzucanie się na murowanie jest dla mnie totalnie bezsensu. Więcej stracisz (zdrowia, relacji rodzinnych) niż zyskasz. Do typowej budowlanki brałbym ekipę.

    Jeśli akustyka jest dla Ciebie istotna to jednak bym nie szedł w drewniany strop. Robiłbym najtańszy betonowy, czyli pewnie terivę. Monolit oczywiście najlepszy, ale i najdroższy.
    Syn ma troje dzieci i sam z pomocą rodziny wybudowaliśmy dom w 2,5 roku i już mieszka ale jak ktoś ma dwie lewe i pustkę w myśleniu to niech odpuści tylko szkoda że teraz 80 społeczeństwa to takie kaleki techniczne.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Apacer Zobacz post
    Przyłączenie do kanalizacji reguluje MPZP i jeśli jest tam taki wymóg to nie ma bata na oczyszczalnie.
    A przeczytałeś opis sytuacji, do której się odnosiłem? Tam nie było problemu ze zbudowaniem oczyszczalni. Tylko inwestor obawiał się, że będzie to rozwiązanie tymczasowe bo go potem zmuszą do podłączenia do kanalizacji - a o ile mogą zmusić do przesiadki z szamba na kanalizację, to z oczyszczalni ten przepis takiej możliwości nie daje.

    MPZP nie zmienia stanu faktycznego i jak masz już oczyszczalnię, to grzeje Cię co napiszą w MPZP. A jak już masz oczyszczalnię spełniającą wymogi to nie mogą zmusić Cię do przyłączenia do kanalizacji nowo budowanej.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony