dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wymiana pieca elektrycznego oraz podgrzewacza pojemnościowego

    Cześć,
    Jakiś czas temu zepsuł mi się podgrzewacz pojemnosciowy (chyba grzalka padla) oraz raz na jakis czas piec elektryczny nie chce sie włączyć. W związku z tym ze obie te rzeczy są wiekowe (2005r) pomyślałem żeby wymienić obie te rzeczy. Dodam, że oprocz tego rodzaju grzania mam też kominek z płaszczem wodnym który też grzał wodę w tym bojlerze.

    I teraz mam do wyboru kilka opcji
    - kupic oddzielnie podgrzewacz pojemnosciowy i oddzielnie piec jak to bylo do tej pory,
    - kupic piec elektryczny z wbudowanym zbiornikiem, tylko czy dam rade tam podlaczyc jeszcze plaszcz wodny?
    - zostawic stary zbiornik zeby plaszcz mogl podgrzewac wode, natomaist wymienic piec elektryczny na piec z podgrzewaczem przeplywowym i dopiero do niego podlaczyc wode wychodzaca ze zbiornika.

    Jesli chodzi o taryfe to mam G12k, wiec przy podgrzewaczu przeplywowym raczej bardziej by sie oplacilo przejscie na G11k

    Które rozwiązanie będzie najlepsze?

  2. #2

    Domyślnie

    Wzięcie elektryka i sprawdzenie co faktycznie padło. Bo nawet z dojazdem koszt naprawy będzie mały no chyba że grzałka ciągnie ponad 50 kW to drogo te mniejsz znacznie tańsze. Przy okazji zmień manipulator pieca i pokojowy czujnik temperatury bo najprawdopodobniej onże winny

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Wzięcie elektryka i sprawdzenie co faktycznie padło. Bo nawet z dojazdem koszt naprawy będzie mały no chyba że grzałka ciągnie ponad 50 kW to drogo te mniejsz znacznie tańsze. Przy okazji zmień manipulator pieca i pokojowy czujnik temperatury bo najprawdopodobniej onże winny
    Z tym, że ja chciałbym wymienić całkowicie i jedno i drugie. Zastanawia mnie która opcja z wymienionych przeze mnie będzie najlepsza ?
    Dodam, że aktualnie jest to Wymiennik c.w.u z termostatem z wezownica spiralna Galmet SG-WS oraz piec Elterm typ EKW As D dwufunkcyjny.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Nie piszesz jaki dom ogrzewasz.
    Być może że najlepiej by było wymienić to co masz na pompę ciepła.

    Jeśli by wystarczyła o mocy 7-9 kW to koszt "markowej" od 10 tys. złotych (dochodzi ulga podatkowa).
    To pozwoliło by znacznie obniżyć koszty ogrzewania, a c.w.u. około 3 razy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nie piszesz jaki dom ogrzewasz.
    Być może że najlepiej by było wymienić to co masz na pompę ciepła.

    Jeśli by wystarczyła o mocy 7-9 kW to koszt "markowej" od 10 tys. złotych (dochodzi ulga podatkowa).
    To pozwoliło by znacznie obniżyć koszty ogrzewania, a c.w.u. około 3 razy.
    Ogrzewam dom parterowy z płaskim dachem wybudowany w 2005 roku, styropian biały 15cm. Okna głównie dwuszybowe, te najwieksze tarasowe 3 szybowe. Powierzchnia 120m2 uzytkowa.
    Problem polega na tym ze całą instalację c.o. i c.w.u mam w środku domu tj w spiżarni. Nie jest to żadne "skrajne" pomieszczenie więc wymiana rodzaju ogrzewania na inne np pompe to chyba za duzo zachodu? Dlatego pomyslalem przy okazji zepsucia tego co mam na nowoczesniejsze, plus dolozenie jeszcze fotowoltaiki do 10kW teraz mam 5,5
    Ostatnio edytowane przez acer9e ; 23-07-2021 o 14:11

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    To aż się prosi zainwestowanie w pompę ciepła - miejsca starczy na pewno. Zajmie to tyle samo miejsca co obecne urządzenia, albo i mniej.

    Kto wie, czy będzie potrzeba rozbudowy PV do 10 kW. Może wystarczy 6,5 kW - wtedy odpada "strażak".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    To aż się prosi zainwestowanie w pompę ciepła - miejsca starczy na pewno. Zajmie to tyle samo miejsca co obecne urządzenia, albo i mniej.

    Kto wie, czy będzie potrzeba rozbudowy PV do 10 kW. Może wystarczy 6,5 kW - wtedy odpada "strażak".
    Okay, bo spizarnia ma jakies 2m na 2m, to jaki zestaw pompy mozna by tam bylo zamontowac?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał acer9e Zobacz post
    Okay, bo spizarnia ma jakies 2m na 2m, to jaki zestaw pompy mozna by tam bylo zamontowac?
    Dowolny. Ale o mocy wynikającej z zapotrzebowania na ciepło.

    Jednostka wewnętrzna do powieszenia na ścianie o typowych wymiarach jest wielkości kotła gazowego. Do tego osobny zbiornik na wodę np 300 litrów.

    Może być wszystko w jednym - typowy wymiar: zbiornik 200, 300 litrów oraz wymiennik płytowy, elektronika oraz pompa (pompy) obiegowa nie powinno zająć więcej jak 0,7 x 0,7 m2. Jednostka zewnętrzna - jak w klimatyzacji 6 -11 kW.

    Nie mówiąc o PC typu monoblok - praktycznie wszystko na zewnątrz budynku.

    Poszukaj sobie w parametrach np "LG Therma V"

    np"
    https://swatt.pl/pl/pompa-ciepla-lg-...-inwerter-3568
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Dowolny. Ale o mocy wynikającej z zapotrzebowania na ciepło.

    Jednostka wewnętrzna do powieszenia na ścianie o typowych wymiarach jest wielkości kotła gazowego. Do tego osobny zbiornik na wodę np 300 litrów.

    Może być wszystko w jednym - typowy wymiar: zbiornik 200, 300 litrów oraz wymiennik płytowy, elektronika oraz pompa (pompy) obiegowa nie powinno zająć więcej jak 0,7 x 0,7 m2. Jednostka zewnętrzna - jak w klimatyzacji 6 -11 kW.

    Nie mówiąc o PC typu monoblok - praktycznie wszystko na zewnątrz budynku.

    Poszukaj sobie w parametrach np "LG Therma V"

    np"
    https://swatt.pl/pl/pompa-ciepla-lg-...-inwerter-3568
    Zakładając 60W/m2 wychodzi na to, że potrzebna moc to 7200 ale do tego jeszcze trzeba podobno doliczyć okolo 1kW na grzanie wody c.w.u wiec wychodzi 8,2kW,
    Znalazłem taki zestaw :
    https://swatt.pl/pl/pompa-ciepla-lg-...-cwu-200l-3591

    Mam też pytanie czy do tego zasobnika można też podlączyc plaszcz wodny z kominka?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Nie zajmuję się montażem ani sprzedażą pomp, ale jest sporo na ten temat informacji. Na c.w.u., nie warto doliczać dodatkowej mocy.

    Zestaw dla Ciebie optymalny dobierzesz sobie "na spokojnie", czyli po dokładniejszym rozeznaniu się w PC.
    Ten bojler ma trochę małą wężownicę.

    Przy grzaniu wody pompą ciepła nie ma potrzeby kombinować z innymi systemami (co najwyżej grzałka podbije temperaturę by zniszczyć bakterie legionelli).
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #11
    Ekspert marki BOSCH - zapraszamy do Forum eksperckiego na górze Forum Muratora. Czekamy na Wasze pytania, udzielamy się w wątkach.

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Zachęcam do zapoznania się z kotłami elektrycznymi marki Bosch Termotechnika charakteryzujące się szerokim zakresem moc. Kotły elektryczne Bosch wyposażone są w naczynie przeponowe (wzbiorcze) oraz w pompę obiegową co znacznie zmniejsza ilość elementów. Dodatkowo możliwe jest podłączenie sterowania zdalnego/pogodowego dostosowujący temperaturę zasilania do temperatury zadanej/zewnętrznej.

    Zachęcam do kontaktu z naszym autoryzowanym partnerem, który z pewnością rozwieje Pana wątpliwości i pomoże w dobraniu najlepszych możliwych urządzeń. Najbliższego autoryzowanego partnera znajdzie Pan na stronie: https://www.bosch-thermotechnology.c.../dealersearch/

    Pozdrawiam
    ----------------------------------
    Konsultant Bosch Termotechnika

  12. #12

    Domyślnie

    Panowie którzy robili mi fotowoltaikę probuja mi wcisnac pompe Mitsubishi 4kW, raz ze jest droga a dwa ze ta moc chyba troche mała? BO z tymi moich wyliczen to z 7kW bym potrzebował. A co do tej PC LG Therma jaka jest Twoja opinia? No w internecie sa mieszane.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony