dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie dom prawie jak pasywny o niskim zapotrzebowaniu, prototyp po 3 latach

    Zostawię tutaj trochę informacji o domu, który zbudowałem, może się komuś przyda. Dom jest nietypowy.

    dom:
    kubatura 650m3
    parterowy 16x10m
    poddasze nieużytkowe
    zaizolowany bez mostków
    szczelny powietrznie
    wykorzystuje zyski pasywne
    rekuperacja

    konstrukcja:
    płyta fundamentowa
    wszystkie ściany bloczki silikatowe, zewnętrzne 18cm, wew 12cm
    zbrojone słupy i wieńce żelbetowe
    wiązary bez okapów
    podłoga strychu i sufit parteru zamontowana na wiązarach
    podłoga parteru drewniana na legarach ułożona bezpośrednio na płycie

    izolacja i szczelność powietrzna:
    20cm xps pod płytą
    20cm grafit 0,031 ściany
    16cm PIR 0,022 nakrokwiowo, 10cm PUR 0,038 między krokwiami
    bez mostków - dach bez okapu, izolacja ścian łączy się nieprzerwanie z izolacją nakrokwiową dachu, izolacja płyty podobnie łączy się z izolacją ścian, rolety zamontowane na elewacji nie tworzą mostków przy oknach, prosta bryła budynku minimalizuje mostki geometryczne
    szczelność n50 średnio 0,2; po teście uszczelniałem ale już nie powtarzałem badania
    brak okien dachowych, dach 100% szczelny

    pasywność:
    duże przeszklenia na N, średnie na W,E, brak na N
    materiały akumulujące ciepło: beton, silka, drewno, tynki gliniane
    łazienka w środku bryły zawsze cieplejsza bez dodatkowe ogrzewania
    na N pomieszczenia 'zimne' spiżarnia, pom. gospodarcze, wiatrołap; na S salon jadalnia sypialnie; kuchnia E; 2 sypialnie W
    tynki gliniane oraz drewniane podłogi i sufity pasywnie regulują wahania wilgotności
    rolety zewnętrzne do ochrony przed słońcem w lecie
    w lecie pomimo braku klimatyzacji i okapów temperatura nie przekracza 24 stopni

    ogrzewanie:
    brak centralnego/podłogówki ani innego systemu dystrybucji ciepła
    ogrzewanie picem akumulacyjnym na drewno postawionym w centrum bryły budynku, piec dogrzewa grawitacyjnie cwu i posiada piekarnik chlebowy
    po paleniu piec jest ciepły do 30 godzin, temperatura powierzchni mniejsza niż 60 stopni, rozpalany raz na pare dni, zużycie 3,5mp drewna na sezon
    różnice temperatury w budynku do 2 stopni; temperatury stabilne, powolne zmiany w dół i w górę
    sezon grzewczy do marca (w tym roku koniec w 2 tygodniu kwietnia), w okresie przejściowym w domu stabilnie 20 stopni (wszystko ma taką temperaturę)
    zapotrzebowanie domu 3kWh przy -20 w styczniu
    zamontowałem (tanie, 2500zł, 5 x 600W) promienniki IR jako zapasowe źródło ogrzewania

    inne instalacje:
    rekuperacja działa, daje komfort, filtry robię sam za pół darmo, wilgotność nie spada poniżej 30% (tu pomagają tynki gliniane i drewno)
    do cwu pompa ciepła z wężownicą (piec) i zasobnikiem 300l (tania, całość poniżej 8kzł), pobiera powietrze z zawsze ciepłego strychu, wyprowadza chłodne do izolowanej spiżarni (10-12 stopni, piwo zimne), osusza strych, w lecie wylewając ciepłą wodę, np. z wanny pozbywamy się energii cieplnej z domu
    instalacja wodna działa grawitacyjnie, brak pompek, wszystko działa bez prądu, również wymiennik z pieca
    wszystkie urządzenia energooszczędne, zużycie w czerwcu 150kWh; instalacja PV 4kWp
    oczyszczalnia biologiczna, bezobsługowa, bez zasilania, bez mechanicznych ruchomych części, działa grawitacyjnie, bez dosypywania czegokolwiek, koszt za 3 lata 200zł za opróżnienie osadnika; wodę zbieram do podlewania ogrodu
    nie ma klimatyzacji, akumulacja, izolacja, szczelność, rekuperacja i rolety wystarczają do zachowania komfortu
    na strychu (150m2) magazyn oraz kanały wentylacji, hydraulika, pompa ciepła, wszystko dostępne do naprawy/serwisu

    komentarz:
    dom bez centralnego ogrzewania działa i jest komfortowy dzięki temu, że jest szczelny i dobrze zaizolowany z dobrze działającą wentylacją oraz pasywnymi systemami kontroli wilgotności; nie ma lokalnych stref obniżonego komfortu, które trzeba naprawiać centralnym - drogim systemem z minionej epoki
    nie ma sensu inwestować w instalacje za kilkadziesiąt tysięcy złotych aby pokryć zapotrzebowanie suszarki do włosów
    koszty eksploatacji domu to 1500zł rocznie + 1500zł za śmieci (połowę kosztów eksploatacji, niestety brak możliwości kontroli, nie można nie płacić nawet nie produkując śmieci)

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    poddasze nieużytkowe
    [...]
    16cm PIR 0,022 nakrokwiowo, 10cm PUR 0,038 między krokwiami
    Jaki sens ma ogrzewanie nieużytkowego poddasza? I krokwie są mostkiem.

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    rolety zamontowane na elewacji nie tworzą mostków przy oknach
    To czym zamocowałeś, że te kotwy nie są mostkiem?

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    duże przeszklenia na N, średnie na W,E, brak na N
    To na N w końcu duże, czy wcale?


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    łazienka w środku bryły zawsze cieplejsza bez dodatkowe ogrzewania
    To co je grzeje, skoro chłodniejsze powietrze wpada do pomieszczenia bez okien (zysków słonecznych) a bytowe dopiero po wejściu i odkręceniu ciepłej wody?

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    w lecie pomimo braku klimatyzacji i okapów temperatura nie przekracza 24 stopni
    Nie wierzę. Chyba, że nie mieszkasz i rolety cały czas zasunięte a wentylacja na minimum.

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    sezon grzewczy do marca (w tym roku koniec w 2 tygodniu kwietnia), w okresie przejściowym w domu stabilnie 20 stopni (wszystko ma taką temperaturę)
    Żona by mnie za taką temperaturę eksmitowała. A w łazience to i mi by zęby szczękały.

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    zapotrzebowanie domu 3kWh przy -20 w styczniu
    Na cały styczeń 3kWh? Nie wierzę.

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    zamontowałem (tanie, 2500zł, 5 x 600W) promienniki IR jako zapasowe źródło ogrzewania
    Tani to kosztuje [url=https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/ogrzewanie-i-wentylacja/ogrzewanie/promienniki-podczerwieni-i-ogrzewanie-tarasowe/promiennik-podczerwieni-411001/]80 zł za 1kW[/quote]


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    rekuperacja działa, daje komfort, filtry robię sam za pół darmo, wilgotność nie spada poniżej 30%
    Czyli tragedia. Grypa, Covid i inne wirusy uwielbiają takie warunki.
    O grypie:
    Najszybciej wirus rozprzestrzeniał się przy niskiej wilgotności powietrza, wynoszącej od 20 do 35%. W tych warunkach od 75% do 100% zdrowych świnek morskich stawało się nosicielami grypy. Gdy wilgotność osiągnęła 50%, wirusem grypy zaraziła się tylko jedna świnka. Przekazywanie wirusa zostało natomiast całkowicie zablokowane przy wilgotności wynoszącej 80%.

    O Covid


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    do cwu pompa ciepła z wężownicą (piec) i zasobnikiem 300l (tania, całość poniżej 8kzł), pobiera powietrze z zawsze ciepłego strychu,
    Skoro go grzejesz (izolacja na połaci) to "pompuje" Ci koszty z rubryki "CWU" do "CO". Zima bez sensu.

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    dom bez centralnego ogrzewania działa i jest komfortowy
    20*C i 30% wilgotności to dosyć daleko od komfortu dla większości ludzi (jak nie dla wszystkich oprócz tych, co zaklinają rzeczywistość).

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaki sens ma ogrzewanie nieużytkowego poddasza? I krokwie są mostkiem.
    - wszystkie instalacje są w klimatyzowanej przestrzeni, dostępne do serwisu
    - korzystanie z magazynu o dużej kubaturze bez mrozu i 50 stopni C
    - to jedyny sensowny sposób uniknięcia mostków na konstrukcji dachu
    - poprawia rozkład temperatury w lecie
    - konstrukcja drewniana dachu jest w pełni chroniona przed warunkami atmosferycznymi
    - mogę dowolnie robić dziury w suficie, ponieważ warstwa szczelna powietrznie jest gdzie indziej, zabezpieczona i nie tykana
    - krokwie nie są mostkiem ponieważ izolacja jest nakrokowiowa, nieprzerwana, jednolita; pur między krokwiami jest dla polepszenia akustyki i szczelności powietrznej



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To czym zamocowałeś, że te kotwy nie są mostkiem?
    prowadnice są zamocowane na specjalnych kołkach z tworzywa, nie mają połączenia z murem, firma dała gwarancje na taki montaż, na razie nie odpadły; jest malutki mostek - przewód zasilający



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To na N w końcu duże, czy wcale?
    błąd, miało być duże na S



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To co je grzeje, skoro chłodniejsze powietrze wpada do pomieszczenia bez okien (zysków słonecznych) a bytowe dopiero po wejściu i odkręceniu ciepłej wody?
    nie rozumiem pytania ale jeśli straty są na zewnątrz bryły to w centrum będzie najcieplej; wszystko w środku akumuluje i przewodzi ciepło, nie ma plastiku
    łazienka przylega do ściany (ciemnej) wystawionej na promienie słoneczne, powietrze wentylacyjne zanim trafi do łazienki (wyciąg) ogrzewa się po drodze
    sprawdzone jest tam cieplej bez sterowania/automatyki


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wierzę. Chyba, że nie mieszkasz i rolety cały czas zasunięte a wentylacja na minimum.
    przetestowane i jestem zadowolony bo nie chce i nie lubię klimatyzacji
    w nocy jeśli jest zimniej wietrzę, pilnuje zamykania drzwi i okien, zasuwam rolety gdy wychodzę z domu


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żona by mnie za taką temperaturę eksmitowała. A w łazience to i mi by zęby szczękały.
    to jest inna sytuacja ponieważ w tym okresie wszystko ma temperaturę 20 stopni, nie ma zimniejszych miejsc wpływających negatywnie na komfort, odczuwa się to inaczej i trudno to opisać; jest wyraźny duży komfort w tym okresie a w łazience jest cieplej tak jak pisałem no i oczywiście mam elektryczny ręcznikowiec, który można włączyć (nie włączamy)



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na cały styczeń 3kWh? Nie wierzę.
    na całą godzinę stycznia
    to jest obliczone, nie mierzone ale zgadza się z 'rachunkami'


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tani to kosztuje [url=https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/ogrzewanie-i-wentylacja/ogrzewanie/promienniki-podczerwieni-i-ogrzewanie-tarasowe/promiennik-podczerwieni-411001/]80 zł za 1kW
    [/QUOTE]
    tani w miarę estetyczny i solidny zwłaszcza w porównaniu do ceny innych systemów ogrzewania



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli tragedia. Grypa, Covid i inne wirusy uwielbiają takie warunki.
    O grypie:
    Najszybciej wirus rozprzestrzeniał się przy niskiej wilgotności powietrza, wynoszącej od 20 do 35%. W tych warunkach od 75% do 100% zdrowych świnek morskich stawało się nosicielami grypy. Gdy wilgotność osiągnęła 50%, wirusem grypy zaraziła się tylko jedna świnka. Przekazywanie wirusa zostało natomiast całkowicie zablokowane przy wilgotności wynoszącej 80%.

    O Covid
    przez większość roku wilgotność utrzymuje się koło 50%; 30% to ekstremalne minimalne odczyty



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Skoro go grzejesz (izolacja na połaci) to "pompuje" Ci koszty z rubryki "CWU" do "CO". Zima bez sensu.
    ma to sens bo mam tanie urządzenie które działa zawsze z wysokim COP; zimą pompuje energię z taniego OZE drewna do wody w sposób wygodny, bezobsługowy oraz reguluje wilgotność na strychu oraz schładza mi dużą spiżarnię do 10 stopni
    w zimie z wanny wylewam wodę jak wystygnie
    jest wiele powiązanych ze sobą funkcji


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    20*C i 30% wilgotności to dosyć daleko od komfortu dla większości ludzi (jak nie dla wszystkich oprócz tych, co zaklinają rzeczywistość).
    komfort jest względny więc musisz uwierzyć na słowo jest komfortowo, wyraźnie lepiej niż 'u somsiada'
    w zimie jak wchodzisz jest cieplutko, w lecie chłodno a wilgotność tak jak pisałem koło 50% mimo wentylacji mechanicznej i braku nawilżania
    dzieci przestały mieć alergie i rzadziej chorują, zona zadowolona

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    @MhUser

    napisałeś, że nie masz centralnego ogrzewania, a zaraz potem, że grzejesz centralnie umieszczonym piecem, czyli masz centralne ogrzewanie.

    Pytanie: jak utrzymujesz tę stałą temperaturę 20 stopni, skoro nie masz automatyki?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 11:39

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    @MhUser

    napisałeś, że nie masz centralnego ogrzewania, a zaraz potem, że grzejesz centralnie umieszczonym piecem, czyli masz centralne ogrzewanie.

    Pytanie: jak utrzymujesz tę stałą temperaturę 20 stopni, skoro nie masz automatyki?
    'centralne' to w powszechnym mniemaniu kaloryfery albo podłogówka albo inny sterowany system dystrybucji ciepła;
    u mnie można powiedzieć jest jeden grzejnik, centralnie umieszczony, który działa raz na jakiś czas

    Stała temperatura utrzymuje się pasywnie w okresie przejściowym, bez ogrzewania (tylko słońce) i chłodzenia (nie posiadam).
    W okresie grzewczym temperatura nie jest stała tylko oscyluje koło 20-22 stopnie, zmiany są wolne, budynek ma dużą bezwładność. Jak zapalę rośnie powoli, potem dom stygnie, też powoli, potem palę znowu. Taki cykl trwa dni, jest nie uciążliwy, dla mnie wręcz przyjemny i pożądany, bo lubię rozpalić, zdarza mi się rozpalić niepotrzebnie dla zabawy, gotowania, pieczenia pizzy itp.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    @MhUser

    Czy możesz podać całkowity koszt budowy takiego domu?
    Będziemy mogli porównać jego koszt z domem bardziej tradycyjnym.
    Koszt eksploatacji mojego domu to 300 zł rocznie plus 600 zł za śmieci.
    Ale ja mam kilka urządzeń które Ty uważasz za zbędne.
    moje instalacje instalacje [k zł]:
    rekuperacja 15
    fotowoltaika 6
    oczyszczalnia 12
    piec 12
    pompa ciepła 8
    hydraulika 8
    elektryka 10

    razem 70k inwestycja, eksploatacja 1500zł na 5 osób 650m3 kubatury
    nie płaciłem za podłogówkę, wylewki, rozdzielacze itp. nie mam kotłowni
    zapłaciłem drożej za płytę fundamentową i izolację nakrokwiową
    za uszczelnienie powietrzne zapłaciłem może za 500zł za trochę masy i taśmy którą sam zaaplikowałem w kilku miejscach, resztę zrobił dobry projekt uwzględniający szczelność powietrzną
    dach bez okapów jest mniejszy i tańszy
    okna dobre i tanie poniżej 15k, drzwi wejściowe pcv za 3,5k z U poniżej 0,7 i szczelnym montażem

    jeszcze pytanie o koszty eksploatacji 300zł, ja w 1500 uwzględniam prąd, wodę, ścieki, filtry do reku, drewno opałowe, groszowy podatek; sama woda kosztuje z 300zł, opłaty stałe za prąd 200; jak 300zł

    edit:
    dodam jeszcze że wodę używam 2 razy bo oczyszczoną podlewam
    oraz że piec ma dodatkową, darmową funkcję gotowania gdzie często robię, np. 5-10 placków pizzy, spokojnie kilkanaście miesięcznie po kosztach produktów; takiej pizzy nie da się zamówić a zamówiona kosztuje po 30zł za placek ja płacę 1/3 ceny; żartuje ale gdybym to doliczył do kosztów eksploatacji to jeszcze zarobię
    Ostatnio edytowane przez MhUser ; 23-07-2021 o 12:03

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    - wszystkie instalacje są w klimatyzowanej przestrzeni,
    To masz klimatyzację?
    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    - korzystanie z magazynu o dużej kubaturze bez mrozu i 50 stopni C
    - to jedyny sensowny sposób uniknięcia mostków na konstrukcji dachu
    - poprawia rozkład temperatury w lecie
    - konstrukcja drewniana dachu jest w pełni chroniona przed warunkami atmosferycznymi
    - mogę dowolnie robić dziury w suficie, ponieważ warstwa szczelna powietrznie jest gdzie indziej, zabezpieczona i nie tykana
    - krokwie nie są mostkiem ponieważ izolacja jest nakrokowiowa, nieprzerwana, jednolita; pur między krokwiami jest dla polepszenia akustyki i szczelności powietrznej
    Pisałeś, że masz też izolację międzykrokwiową - więc masz mostki. Nie ma lepszej i z mniejszymi mostkami niż termoizolacja stropu. Połacie mają dużo większą powierzchnię, więc i bez mostków przy tej samej grubości termoizolacji straty masz ze 1,5-2x większe. A magazyn do którego się wchodzi po drabinie czy nawet po schodach jest mało wygodny.


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    prowadnice są zamocowane na specjalnych kołkach z tworzywa, nie mają połączenia z murem, firma dała gwarancje na taki montaż, na razie nie odpadły; jest malutki mostek - przewód zasilający
    Prowadnice. A skrzynki? Lewitują?

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    nie rozumiem pytania ale jeśli straty są na zewnątrz bryły to w centrum będzie najcieplej;
    Straty są na do góry, do dołu i w każdą inną stronę. W łazience masz straty - co najmniej w dwie strony. A nie masz zysków słonecznych a bytowe dopiero jak wejdziesz. Do tego w łazience zwykły człowiek lubi mieć ze 2-3* cieplej, niż w reszcie domu. A ogrzanie samego powietrza wentylacyjnego to kilkaset W (nawet, jak nie ma strat przez przenikanie - a są). Więc skoro są straty, a nie ma zysków ani grzania, to nie może być nawet tak samo ciepło, jak w reszcie domu.

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    łazienka przylega do ściany (ciemnej) wystawionej na promienie słoneczne, powietrze wentylacyjne zanim trafi do łazienki (wyciąg) ogrzewa się po drodze
    To w końcu łazienka jest w środku bryły, czy ma ścianę zewnętrzną? I niby ogrzewanie słońcem przez ścianę w mrozy ma działać? Zyski słonecze wynikają z tego, że z połowa energii ze słońca to światło widzialne. Dla niego okna są małą przeszkodą (współczesne okna współczynnik przenikania światła mają w okolicach 75%). Takie światło wpada, i zamieniane jest na ciepło. A promieniowanie cieplne przez okna nie przenika - odbija się jak od lustra i zostaje w domu.


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    sprawdzone jest tam cieplej bez sterowania/automatyki
    Ja w łazienkach (w tym jedna w środku bryły - zero ścian zewnętrznych) zaczynam grzać znacznie wcześniej, niż w reszcie domu a kończę znacznie później. Ale chcę tam mieć znacznie więcej, niż 20*.


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    to jest obliczone, nie mierzone ale zgadza się z 'rachunkami'
    Czyli trzeba policzyć 3kWh x 24h x 31 dni?


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    tani w miarę estetyczny i solidny zwłaszcza w porównaniu do ceny innych systemów ogrzewania
    To go urzywasz? Ani to system, ani tani. Tanie, to są te promienniki co wrzucałem. Ale żeby je spiąć w system to jeszcze daleka droga.


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    ma to sens bo mam tanie urządzenie które działa zawsze z wysokim COP; zimą pompuje energię z taniego OZE drewna do wody
    COP składający się w 2/3 z drewna spalonego ze sprawnością z 75% + 1/3 z gniazdka z prądu wyprodukowanego ze sprawnością 38% (a uwzględniając straty w przesyle ze 33%) to sumarycznie 83%.

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    w sposób wygodny, bezobsługowy oraz reguluje wilgotność na strychu
    Nie regulujesz, a osuszasz. A osuszanie zimą czemu ma służyć? Dobiciu drewnianych i drewnopochodnych rzeczy, jeżeli je trzymasz w tym "magazynie"?


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    komfort jest względny
    Owszem. Mi żona marudzi, jak w pokojach jest 22*, że jej zimno. Ale 20* to już zimno i dla mnie - a jestem zimnolubny. Za to 20* i 30% to wirusy uwielbiają.

  9. #9

    Domyślnie

    "To masz klimatyzację?"

    ogrzewanie to też klimatyzacja, chyba rozumiesz że obszar w przestrzeni oddzielonej izolacją, wentylowanej jest klimatyzowany i że urządzenia i instalacje nie wystawione na mróz i upał działają lepiej


    "Pisałeś, że masz też izolację międzykrokwiową - więc masz mostki. Nie ma lepszej i z mniejszymi mostkami niż termoizolacja stropu. Połacie mają dużo większą powierzchnię, więc i bez mostków przy tej samej grubości termoizolacji straty masz ze 1,5-2x większe. A magazyn do którego się wchodzi po drabinie czy nawet po schodach jest mało wygodny."

    między krokwiami jest piana dla poprawienia akustyki i została dodana potem, nie było jej w projekcie, nie jest nawet liczona jako 'cieplna'; warstwa 16cm 0,022 PIR jest wystarczająca i nie przerwana
    izolacja na stropie to marne rozwiązanie ponieważ sprawia wielki problem ze szczelnością powietrzną, masz mostek na schodach strychowych, masz gówniany i nie funkcjonalny strych, jeśli masz ściany szczytowe to powinny być zaizolowane z zewnątrz i wewnątrz aby izolacja ścian łączyła się z izolacją stropu - to zadanie karkołomne i dodatkowy koszt i znowu problem z mostkami które tworzą elementy konstrukcji dachu




    "Prowadnice. A skrzynki? Lewitują?"
    montaż rolet zewnętrzny wygląda tak że przykręca się prowadnice a skrzynki przyczepia się do prowadnic, skrzynek się nie przykręca do muru



    "Straty są na do góry, do dołu i w każdą inną stronę. W łazience masz straty - co najmniej w dwie strony. A nie masz zysków słonecznych a bytowe dopiero jak wejdziesz. Do tego w łazience zwykły człowiek lubi mieć ze 2-3* cieplej, niż w reszcie domu. A ogrzanie samego powietrza wentylacyjnego to kilkaset W (nawet, jak nie ma strat przez przenikanie - a są). Więc skoro są straty, a nie ma zysków ani grzania, to nie może być nawet tak samo ciepło, jak w reszcie domu."
    nie wiem co to za teorie ale ciepły obiekt w zimniejszym otoczeniu jest cieplejszy w środku i zimniejszy na zewnątrz; fizyka działa; w mojej łazience jest najcieplej w domu, sprawdzone doświadczalnie nie tylko na papierze



    "To w końcu łazienka jest w środku bryły, czy ma ścianę zewnętrzną? I niby ogrzewanie słońcem przez ścianę w mrozy ma działać? Zyski słonecze wynikają z tego, że z połowa energii ze słońca to światło widzialne. Dla niego okna są małą przeszkodą (współczesne okna współczynnik przenikania światła mają w okolicach 75%). Takie światło wpada, i zamieniane jest na ciepło. A promieniowanie cieplne przez okna nie przenika - odbija się jak od lustra i zostaje w domu."
    łazienka jest oddzielona ścianą od salonu który ma duże przeszklenia na S; ta ściana jest ciemna i wystawiona na promieniowanie przez okna




    "Ja w łazienkach (w tym jedna w środku bryły - zero ścian zewnętrznych) zaczynam grzać znacznie wcześniej, niż w reszcie domu a kończę znacznie później. Ale chcę tam mieć znacznie więcej, niż 20*."
    ja tak zaprojektowałem rozkład pomieszczeń żeby pasywnie mieć pożądane temperatury w poszczególnych pomieszczeniach; mam najcieplej w łazience, ciepło w salonie, chłodniej w kuchni i sypialniach, najzimniej w pomieszczeniach gospodarczych i lodówkę w spiżarni




    "Czyli trzeba policzyć 3kWh x 24h x 31 dni?"
    tak ale po co? chodzi o to ile ciepła trzeba dostarczyć w każdej godzinie aby utrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz




    "To go urzywasz? Ani to system, ani tani. Tanie, to są te promienniki co wrzucałem. Ale żeby je spiąć w system to jeszcze daleka droga."
    mogę włączyć i nie palić w piecu; każdy panel ma swoją automatykę i termostat, ustawiasz temperature i zapominasz; ogrzewanie za 2,5k do 650m3 budynku jest tanie




    "COP składający się w 2/3 z drewna spalonego ze sprawnością z 75% + 1/3 z gniazdka z prądu wyprodukowanego ze sprawnością 38% (a uwzględniając straty w przesyle ze 33%) to sumarycznie 83%."
    realnie działa to tak, że grzeję cwu prądem i mam rachunki po 150zł (w czerwcu zużyte 150kWh); do tego oczywiście wentylacja, indukcja, pralki zmywarki, 3 dzieci; mam 'za free' zimną spiżarnie a w lecie usuwam część ciepła z budynku



    "Nie regulujesz, a osuszasz. A osuszanie zimą czemu ma służyć? Dobiciu drewnianych i drewnopochodnych rzeczy, jeżeli je trzymasz w tym "magazynie"?"
    osuszanie zabezpiecza przed grzybem, z drewnem na strychu nic się nie dzieje



    "Owszem. Mi żona marudzi, jak w pokojach jest 22*, że jej zimno. Ale 20* to już zimno i dla mnie - a jestem zimnolubny. Za to 20* i 30% to wirusy uwielbiają."
    20 stopni w przestrzeni gdzie nie ma żadnego obiektu zimniejszego jest bardziej komfortowe niż 22 w sytuacji gdzie są zimne obiekty drenujące ciepło z twojego ciała; zdaniem lekarzy 20 jest zdrowo;
    ja oczywiście podając temperaturę mierze ją pirometrem na ścianach, sufitach, podłogach itp. a nie temperaturę powietrza
    [/QUOTE]

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    @MHUser
    Brałeś pod uwagę GWC? Jaka była decyzja i dlaczego taka?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    "To masz klimatyzację?"

    ogrzewanie to też klimatyzacja
    Wg słownika PWN:
    klimatyzacja
    1. «utrzymywanie w pomieszczeniu zamkniętym odpowiedniego ciśnienia, składu chemicznego powietrza, odpowiedniej temperatury i wilgotności, niezależnie od warunków zewnętrznych»


    Jakbyś oprócz ogrzania potrafił osuszyć, nawilżyć, schłodzić - to można by podyskutować, czy to już klimatyzacja.


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    warstwa 16cm 0,022 PIR jest wystarczająca i nie przerwana
    16cm PIR to ledwo 0,129 W/m2K. To ledwo 14% mniej, niż obecne minimum wymagane w Rozporządzeniu w sprawie WT - do pasywności daleko.
    Przy 200m2 daje straty 25,8W/K. 40cm podłej (0,039) wełny na stropie daje U=0,095 x 130m2 12,35W/K. Dwa razy mniejsze straty. I też jest ciągłe.

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    izolacja na stropie to marne rozwiązanie ponieważ sprawia wielki problem ze szczelnością powietrzną
    Od szczelności to jest strop i wiatroizolacja. Wyłazy dachowe są szczelne. A strych trzeba wentylować. Robienie mu rekuperacji nie ma sensu - zwłaszcza, jak wrzucasz tam powietrze z PC do CWU. To jak masz zapewnioną szczelność między strychem, a parterem, skoro to Twoim zdaniem taki problem?

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    masz mostek na schodach strychowych,
    Nie mam, bo schody mam przykryte 40cm EPS 0,031.

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    masz gówniany i nie funkcjonalny strych, jeśli masz ściany szczytowe to powinny być zaizolowane z zewnątrz i wewnątrz aby izolacja ścian łączyła się z izolacją stropu - to zadanie karkołomne i dodatkowy koszt i znowu problem z mostkami które tworzą elementy konstrukcji dachu
    Robienie ścian szczytowych i kolankowych przy nieużytkowym poddaszu nie ma sensu. Nie mam ich (i każdemu w takiej sytuacji odradzam). Izolacja stropu oczywiście łączy się z izolacją ścian zewnętrznych.
    Strych owszem, z definicji jest niefunkcjonalny. Ale pudła czy zabawki z dzieciństwa można tam trzymać. Takie przydasie co z jakiegoś powodu żal wyrzucić, ale pewnie nigdy się nie przydadzą. Jakoś nie wyobrażam sobie chowania tam np. na zimę kosiarki.

    wrzucasz tam powietrze z PC do CWU. To jak masz zapewnioną szczelność między strychem, a parterem, skoro to Twoim zdaniem taki problem?

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    montaż rolet zewnętrzny wygląda tak że przykręca się prowadnice a skrzynki przyczepia się do prowadnic, skrzynek się nie przykręca do muru
    Podasz namiary na producenta, co nie wymaga przy montażu natynkowym przykręcenia skrzynki do podłoża?

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    nie wiem co to za teorie ale ciepły obiekt w zimniejszym otoczeniu jest cieplejszy w środku i zimniejszy na zewnątrz
    Przecież łazienka nie jest w środku - ma co najmniej dwie powierzchnie którymi traci ciepło. Obiekt nie jest sam z siebie ciepły - jest ogrzewany. Więc gdzie jest cieplej zależy nie tylko od tego, gdzie ma większe straty, ale też gdzie ma większe zyski słoneczne, bytowe i gdzie jest bardziej ogrzewany.

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    łazienka jest oddzielona ścianą od salonu który ma duże przeszklenia na S; ta ściana jest ciemna i wystawiona na promieniowanie przez okna
    I ileż tego słońca masz na tej ścianie w zimie? Zanim przejdzie przez ścianę to odda ciepło do salonu.

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    "Czyli trzeba policzyć 3kWh x 24h x 31 dni?"
    tak ale po co? chodzi o to ile ciepła trzeba dostarczyć w każdej godzinie aby utrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz
    Żeby dojść do właściwej wartości, jak to napisałeś, "zapotrzebowanie domu [...] -20 w styczniu"



    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    mogę włączyć i nie palić w piecu; każdy panel ma swoją automatykę i termostat, ustawiasz temperature i zapominasz; ogrzewanie za 2,5k do 650m3 budynku jest tanie
    W promienniku podczerwieni ustawiasz temperaturę? Przecież na tym polega jego "bajer" że nie ogrzewa powietrza, tylko powierzchnię na którą "świeci". Możesz sobie zaplić go i mieć komfort na tarasie, gdy powietrze ma -10*C.

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    realnie działa to tak, że grzeję cwu prądem
    To nie pompą ciepła i w większości ciepłem wyssanym z domu?

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    20 stopni w przestrzeni gdzie nie ma żadnego obiektu zimniejszego
    Pamiętasz, co napisałeś kilka akapitów wcześniej? Teraz sam sobie zaprzeczasz?
    nie wiem co to za teorie ale ciepły obiekt w zimniejszym otoczeniu jest cieplejszy w środku i zimniejszy na zewnątrz; fizyka działa;

    Wrzucisz termowizję? Jakim cudem w sezonie grzewczym nie masz przegród zewnętrznych zimniejszych od powietrza? Masz ogrzewanie ścienne, sufitowe i podłogowe? To dalej okna "wieją chłodem".
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-07-2021 o 22:33

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    @MHUser
    Brałeś pod uwagę GWC? Jaka była decyzja i dlaczego taka?
    GWC przez większość czasu jest zbędny, nie daje żadnych korzyści bo nie trzeba ani chłodzić ani grzać budynku; Trzeba by zrobić system z bypasem, dodatkowe problemy i koszty. Wtedy natomiast gdy jest potrzebny to działa najmniej sprawnie i nie będzie miał dużego wpływu
    Miałem wątpliwości czy zyski które daje zrównoważą pracę wentylatorów i wydatek na zbudowanie go.
    Może gdybym budował na zboczu i zrobił to grawitacyjnie.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    GWC przez większość czasu jest zbędny, nie daje żadnych korzyści bo nie trzeba ani chłodzić ani grzać budynku; Trzeba by zrobić system z bypasem, dodatkowe problemy i koszty. Wtedy natomiast gdy jest potrzebny to działa najmniej sprawnie i nie będzie miał dużego wpływu
    Miałem wątpliwości czy zyski które daje zrównoważą pracę wentylatorów i wydatek na zbudowanie go.
    Może gdybym budował na zboczu i zrobił to grawitacyjnie.
    Jaki GWC brałeś pod uwagę?

    ps. Niektóre GWC stawiają bardzo małe opory, a ich moc chwilowa to 30-40 W/m2. Nie potrzeba do nich żadnych wentylatorów, nie muszą być regenerowane.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14

    Domyślnie

    "Wg słownika PWN:
    klimatyzacja
    1. «utrzymywanie w pomieszczeniu zamkniętym odpowiedniego ciśnienia, składu chemicznego powietrza, odpowiedniej temperatury i wilgotności, niezależnie od warunków zewnętrznych»


    Jakbyś oprócz ogrzania potrafił osuszyć, nawilżyć, schłodzić - to można by podyskutować, czy to już klimatyzacja."
    rozumiesz chyba, że chodzi o to że urządzenia typu zbiornik na cwu albo kanały wentylacyjne umieszczone w 'zaizolowanej' przestrzeni funkcjonują lepiej pod każdym względem




    "16cm PIR to ledwo 0,129 W/m2K. To ledwo 14% mniej, niż obecne minimum wymagane w Rozporządzeniu w sprawie WT - do pasywności daleko.
    Przy 200m2 daje straty 25,8W/K. 40cm podłej (0,039) wełny na stropie daje U=0,095 x 130m2 12,35W/K. Dwa razy mniejsze straty. I też jest ciągłe."
    można dac dowolną ilość izolacji aby osiągnąć pożądany współczynnik; z izolacją nakrokwiową chodzi o to żeby nie było mostków termicznych; liczenie średniego U dla przegrody z grubą izolacją ale z mostkami nie uwzględnia tego, że przy nierównomiernej izolacji będą strefy mniejszego komfortu co powoduje że trzeba np. utrzymywać wyższą temperaturę, będzie też nierównomierny rozkład temperatur i trzeba robić drogie systemy dystrybucji ciepła aby to naprawić; można nie robić mostków i to jest prawidłowe podejście


    "Od szczelności to jest strop i wiatroizolacja. Wyłazy dachowe są szczelne. A strych trzeba wentylować. Robienie mu rekuperacji nie ma sensu - zwłaszcza, jak wrzucasz tam powietrze z PC do CWU. To jak masz zapewnioną szczelność między strychem, a parterem, skoro to Twoim zdaniem taki problem?"
    jaki ci wyszedł n50 i jak się sprawdziła ta wiatroizolacja i ile wydałeś kasy na wszystkie folie i taśmy
    szczelności między strychem a parterem nie mam żadnej, powietrze sobie swobodnie przepływa, nie muszę mieć, mogę w każdej chwili zrobić dziurę w suficie żeby coś powiesić



    "Nie mam, bo schody mam przykryte 40cm EPS 0,031."
    i montaż jest tak samo dobry jak okien, np. na kotwach w warstwie ocieplenia? czy może przykręcone do konstrukcji, uszczelka gumowa i 0 izolacji nad nią żeby się dało otworzyć; czy ten wyłaz ma 'ciepłą' ramę?



    "Robienie ścian szczytowych i kolankowych przy nieużytkowym poddaszu nie ma sensu. Nie mam ich (i każdemu w takiej sytuacji odradzam). Izolacja stropu oczywiście łączy się z izolacją ścian zewnętrznych.
    Strych owszem, z definicji jest niefunkcjonalny. Ale pudła czy zabawki z dzieciństwa można tam trzymać. Takie przydasie co z jakiegoś powodu żal wyrzucić, ale pewnie nigdy się nie przydadzą. Jakoś nie wyobrażam sobie chowania tam np. na zimę kosiarki."
    nie potrafię wyobrazić sobie sposobu połączenia izolacji stropu z izolacją ścian bez mostków tworzonych przez konstrukcję dachu; krokwie lub wiązary stoją na wełnie? podejrzewam że konstrukcja oparta jest na wieńcu ściany i pewnie okap dachu jest zrobiony konstrukcji dachu więc więźba przebija izolację i wychodzi na zewnątrz



    "Podasz namiary na producenta, co nie wymaga przy montażu natynkowym przykręcenia skrzynki do podłoża?"
    to standardowy sposób sprawdź sobie



    "Przecież łazienka nie jest w środku - ma co najmniej dwie powierzchnie którymi traci ciepło. Obiekt nie jest sam z siebie ciepły - jest ogrzewany. Więc gdzie jest cieplej zależy nie tylko od tego, gdzie ma większe straty, ale też gdzie ma większe zyski słoneczne, bytowe i gdzie jest bardziej ogrzewany."
    mój dom jest ogrzewany od środka, traci ciepło na zewnątrz, najcieplej jest w środku



    "I ileż tego słońca masz na tej ścianie w zimie? Zanim przejdzie przez ścianę to odda ciepło do salonu."
    nie ma czegoś takiego jak 'zanim przejdzie przez ścianę'; cały dom jest nagrzany, temperatura wszystkiego dąży do wyrównania, zimne obiekty grzeją się od ciepłych; nie ma zimnych ścian i ciepłego powietrza przepływającego ponieważ wszystkie materiały wewnątrz dobrze przewodzą ciepło; mój dom nie jest pasywny, nie grzeje się tylko od słońca ale wiedząc, że dobrze jest zrobić ciemną ścianę na przeciwko okna można to zrobić, to nic nie kosztuje
    oczywiście biegałem po domu z pirometrem i mierzyłem temperaturę wszystkiego i gdy ściany mają 20 to okna 18-19 i ściany wewnętrzne są minimalnie cieplejsze od zewnętrznych (kilka dziesiątych stopnia) nie dlatego że mam zagęszczenie podłogówki przy ścianach zewnętrznych tylko dlatego że mam niskie a przede wszystkim równomierne straty dzięki ciągłej izolacji



    "W promienniku podczerwieni ustawiasz temperaturę? Przecież na tym polega jego "bajer" że nie ogrzewa powietrza, tylko powierzchnię na którą "świeci". Możesz sobie zaplić go i mieć komfort na tarasie, gdy powietrze ma -10*C."
    kalibrujesz sobie ustawienie nie do temperatury wyświetlonej na wyświetlaczu ale do komfortu, nie ma znaczenia co mierzy i jak działa i to że jest prymitywny, ważne że szukasz punktu komfortu, który będzie automatycznie utrzymywany; np. sondy termostatu schowałem za panelem żeby nie szpeciła i mierzy temperaturę tylnej ściany panela co nie przeszkadza ponieważ można znaleźć odpowiednie ustawienie (zazwyczaj przy nastawie 23-24 ściany w pomieszczeniu mają 20 sotpni)



    "To nie pompą ciepła i w większości ciepłem wyssanym z domu?"
    dokładnie tak i to dobre rozwiązanie w każdym okresie; w zimie efektywnie grzeje cwu tanim drewnem ale mam komfort bezobsługowości i ciepła wodę dostępną 24/7 w lecie też mam bezobsługowo i jeszcze schładzam dom; dodatkowo mogłem zamontować tanie urządzenie, które szybko się 'zwróci', takie które nie działało by super zasilane powietrzem z zewnątrz



    "Pamiętasz, co napisałeś kilka akapitów wcześniej? Teraz sam sobie zaprzeczasz?
    nie wiem co to za teorie ale ciepły obiekt w zimniejszym otoczeniu jest cieplejszy w środku i zimniejszy na zewnątrz; fizyka działa;

    Wrzucisz termowizję? Jakim cudem w sezonie grzewczym nie masz przegród zewnętrznych zimniejszych od powietrza? Masz ogrzewanie ścienne, sufitowe i podłogowe? To dalej okna "wieją chłodem"."
    powietrze wprowadzane przez wentylację koło ścian zewnętrznych jest chłodniejsze od ścian (zazwyczaj o 2 stopnie); ściany nagrzewają się przez promieniowanie od pieca i od innych ścian, powoli temperatury się wyrównują;
    oczywiście ściany zewnętrzne są zimniejsze od wewnętrznych ale to są niewielkie różnice, nie mające wpływu na komfort; od 3 godzin mam otwarte drzwi tarasu a na zewnątrz jest 16 stopni, nie ma różnicy w temperaturze w okolicy tarasu i w głębi salonu (temperatura podłogi 21,3 i 21,7, sufit 22,5 i 22,6, ściana 22,3 i 22,3)

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jaki GWC brałeś pod uwagę?

    ps. Niektóre GWC stawiają bardzo małe opory, a ich moc chwilowa to 30-40 W/m2. Nie potrzeba do nich żadnych wentylatorów, nie muszą być regenerowane.
    budżet miałem ograniczony więc musiałem na coś się zdecydować, ważniejsza była wentylacja mechaniczna albo instalacja PV; nie znalazłem przekonywujących informacji o tym że GWC będzie się kalkulował

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    budżet miałem ograniczony więc musiałem na coś się zdecydować, ważniejsza była wentylacja mechaniczna albo instalacja PV; nie znalazłem przekonywujących informacji o tym że GWC będzie się kalkulował
    Dzięki, ale gdybyś mógł napisać, czy zrobiłeś jakieś głębsze poszukiwania GWC czy GWC jako taki, bez wnikania w konstrukcję (np rurowy czy płytowy).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    rozumiesz chyba, że chodzi o to że urządzenia typu zbiornik na cwu albo kanały wentylacyjne umieszczone w 'zaizolowanej' przestrzeni funkcjonują lepiej pod każdym względem
    Nie rozumiem czemu termoizolację utożsamiasz z klimatyzacją. To zupełnie osobne pojęcia.


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    można dac dowolną ilość izolacji aby osiągnąć pożądany współczynnik; z izolacją nakrokwiową chodzi o to żeby nie było mostków termicznych; liczenie średniego U dla przegrody z grubą izolacją ale z mostkami
    Zawsze chodzi o średnie U - czy jak kto woli sumaryczne straty dla przegrody. Nakrokwiowa ma tak samo mostki, jak nastropowa. Ale nastropowa ma drastycznie mniejszą powierzchnię.

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    jaki ci wyszedł n50 i jak się sprawdziła ta wiatroizolacja i ile wydałeś kasy na wszystkie folie i taśmy
    Folia - 39zł/100m2. Jakie taśmy?

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    szczelności między strychem a parterem nie mam żadnej, powietrze sobie swobodnie przepływa, nie muszę mieć, mogę w każdej chwili zrobić dziurę w suficie żeby coś powiesić
    I masz wentylację mechaniczną na całej tej kubaturze? Nieźle tracisz zimą i latem.


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    i montaż jest tak samo dobry jak okien, np. na kotwach w warstwie ocieplenia? czy może przykręcone do konstrukcji, uszczelka gumowa i 0 izolacji nad nią żeby się dało otworzyć; czy ten wyłaz ma 'ciepłą' ramę?
    Montaż wyłazu? Jest lepszy - cała termoizolacja jest na stropie. Owszem, wyłaz jest podwieszony pod strop monolityczny. Ale co to za różnica, jak raz, że cała termoizolacja jest powyżej, jest uszczelniona, a podwieszony wyłąz jest dodatkowym uszczlenieniem i dodatkową termoizolacja.


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    nie potrafię wyobrazić sobie sposobu połączenia izolacji stropu z izolacją ścian bez mostków tworzonych przez konstrukcję dachu; krokwie lub wiązary stoją na wełnie?
    Stoją na murłacie.



    A jak niby wygląda połączenie izoalacji NAkrokwiowej z izolacją ścian? Jak krokwie mają nie robić mostków?


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    podejrzewam że konstrukcja oparta jest na wieńcu ściany
    Na upartego można powiedzieć, że strop jest wieńcem ściany. Trzeba się bardzo uprzeć.


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    to standardowy sposób sprawdź sobie
    Oczywiście, że spradzałem jak zastanwiałem się nad roletami. I każdy pisał coś takiego, jak ten producent
    f) Opuścić kurtynę rolety do parapetu i przykręcić skrzynkę do podłoża (z dwóch stron)


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    mój dom jest ogrzewany od środka, traci ciepło na zewnątrz, najcieplej jest w środku
    Mój nie przeczy pierwszej zasadzie termodynamiki i jest ogrzewany energią z zewnątrz. Najcieplej jest tam, gdzie ciepła jest produkowanego najwięcej (pomieszczenie techniczne - ogrzewanie tam włączyłem tylko w czasie wygrzewania wylewki, od tego czasu ogrzewane wyłącznie zyskami bytowymi i słonecznymi).



    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    nie ma czegoś takiego jak 'zanim przejdzie przez ścianę';
    Doprawdy. To wyjaśnij, czemu na tym filmiku (okolice czwartej minuty) na najlepszy izolator wygląda mokry gazobeton? Druga jest cegła, trzecie drewno - a piana ZK, XPS i inne materiały daleko w tyle?




    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    cały dom jest nagrzany, temperatura wszystkiego dąży do wyrównania, zimne obiekty grzeją się od ciepłych;
    Na pewno rozumiesz, co piszesz? Jak na zewnątrz masz -10 to owszem, wszystko dąży do wyrównania... Pierwsze ściany zewnętrzne. A żeby je ogrzać trzeba dostarczyć ciepła. A dalej będą zimniejsze, od powietrza w domu.


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    nie ma zimnych ścian i ciepłego powietrza przepływającego ponieważ wszystkie materiały wewnątrz dobrze przewodzą ciepło;
    A co niby grzeje te zewnętrzne ściany? Przecież (podobno) nie grzejesz. Ścianuy zewmętrzne, jak nie masz ogrzewania ściennego, zawsze są w sezonie grzewczym zimniejsze, niż powietrze. Stolarka jeszcze bardziej.

    Chyba nie jest wyzwaniem zgadnięcie, która ściana tutaj jest ścianą zewnętrzną, a która działową między przestrzeniami ogrzewanymi?



    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    mój dom nie jest pasywny, nie grzeje się tylko od słońca ale wiedząc, że dobrze jest zrobić ciemną ścianę na przeciwko okna można to zrobić, to nic nie kosztuje
    A co niby się stanie z ciepłem wpadającym przez okno, jak nie trafi na ciemną ścianę? Tak czy inaczej nie wyleci.


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    oczywiście biegałem po domu z pirometrem i mierzyłem temperaturę wszystkiego
    Kup kamwerkę termowizyjną, to podyskutujemy.


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    i gdy ściany mają 20 to okna 18-19
    Temperatury okna nie zmierzysz pirometrem ani kamerką termowizyjną, bo są lustrem dla promieniowania cieplnego.

    Taki przykład:



    Naprawdę wierzysz, że za szybą paleta ma inną temperaturę niż w tej części, szyba nie stoi na drodze?


    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    i ściany wewnętrzne są minimalnie cieplejsze od zewnętrznych (kilka dziesiątych stopnia)
    Masz jakieś dowody na poparcie tej tezy? Jak widać na mojej termowizji różnice są ponad stopień (U ściany 0,124 a stropu 0,095).

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    kalibrujesz sobie ustawienie nie do temperatury wyświetlonej na wyświetlaczu ale do komfortu, nie ma znaczenia co mierzy
    Tak technicznie, to jak zwie sie ten czujnik kofmortu? Przed chwilą twierdziłeś, że to subiektywne odczucie. A teraz twierdzisz, że to mierzalne i są do tego czujniki?

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    powietrze wprowadzane przez wentylację koło ścian zewnętrznych jest chłodniejsze od ścian (zazwyczaj o 2 stopnie)
    Jaki masz rekuperator? Jak przy -5 za oknem, wywiewie +20 masz nawiew 18* to masz 92% sprawności. Pogratulować:
    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A co dopiero przy niższych temperaturach.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-07-2021 o 05:22

  18. #18

    Domyślnie

    "A jak niby wygląda połączenie izoalacji NAkrokwiowej z izolacją ścian? Jak krokwie mają nie robić mostków?"

    moja więźba licuje się z murem i dzięki temu nic nie wystaje na zewnątrz w przestrzeń którą zajmuje izolacja; płyty styropianu ze ścian łączą się 'na styk' z płytami PIR nad krokwiami, cały budynek jest otoczony jednolitą, nieprzerwaną warstwą izolacji od zewnątrz;
    izolacje przebijają:
    - 2 piony kanalizacyjne przez płytę
    - 1 rura z powietrzem do spalania w piecu przez płytę
    - 1 komin
    - 1 odpowietrzenie kanalizacji (ale rury są izolowane więc nie wyciągają dużo ciepła z domu)
    - 1 kabel do PV wychodzący przez ścianę
    - 7 x kabel zasilający do rolet
    - 1 x dzwonek
    - 6 x kabel do oświetlenia
    - 1 rura przyłącze wody przez płytę
    - 1 kabel zasilający elektryczny przez płytę
    - 1 bednarka
    - wkręty mocujące pokrycie dachu, dużo, chyba nie da się tego uniknąć
    - styropian nie jest kołkowany

    "Tak technicznie, to jak zwie sie ten czujnik komfortu? Przed chwilą twierdziłeś, że to subiektywne odczucie. A teraz twierdzisz, że to mierzalne i są do tego czujniki?"

    właściciel pokoju ustawia sobie temperature taką jaka mu odpowiada, najczęściej 'temperatura' nastawiona nie ma nic wspólnego z realną którą można zmierzyć, podobnie sprawa się ma z 'automatycznymi' klimatyzacjami w samochodach

    "Jaki masz rekuperator? Jak przy -5 za oknem, wywiewie +20 masz nawiew 18* to masz 92% sprawności. Pogratulować:"
    tak bywa; pewnie dla tego że mam szczelnośc 0,2 oraz kanały wentylacyjne izolowane i dodatkowo na 'ciepłym' poddaszu; rekuperator zehnder comfoair q350 zdaje się; z tego co pamiętam to deklarowali sprawność 95%; uszczelniałem puszki elektryczne żeby mi powietrze nie latało bokami



    w domu grzeję i ściany się nagrzewają, akumulują ciepło a powietrze jest zimniejsze bo wpada z zewnątrz

  19. #19

    Domyślnie

    https://youtu.be/XjI8HyUqe4w

    Widze ze za oceanem wpadli na taki sam pomysł co ja

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    MhUser, co byś zmienił w swoim domu, gdybyś miał go budować jeszcze raz? Źródło ciepła, powierzchnię??
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony