dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Instalacja że sprzęgłem czy bez?

    Dom około 220 m2, obciążenie cieplne 9, 4kW.
    OGRZEWANIE: 100 % podłogowka, rozdzielacze dół i gora. Projekt podaje straty 3, 1 mH2O, przepływy rzędu 1320 litrów.
    CWU: 4 osoby, łazienka z wanną używana przez 1 osobę z 2 x na tydzien, łazienka z prysznicem używana przez 3 pozostałych. Łazienka dla gości używana sporadycznie. Dobrany zbiornik 150 litrów.

    To wszystko ma zasilać pięć kondensacyjny 20 kw. Ma być termet gold. Majster chce dać grupę pompową góra /dół że sprzęgłem. Jakie rozwiązanie z firmy np. Elterm byście polecili i co tam potrzeba - mieszacze itp jak sama podlogowka?
    Czy termet radzi sobie ze sprzęgłem?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Mam 100% podlogówkę i do piera jest wpięte sprzęgło a za nim grupa pompowa bez mieszacza (niema sensu mieszacz).
    Plan był taki, aby oszczędzać pompę w piecu (która jest droga) a całą robotę niech robi dodatkowa pompka.

    termet gold ma modulację 16-100% czyli od 3.2kW (czyli pewnie 1:6).
    Oznacza to że następny poziom mocy to pewnie 6.5kW.

    Nie widzę instrukcji montażu tego kotła, trzeba by sprawdzić czy jest możliwość podłączenia czujnika sprzęgła hydraulicznego.
    Ostatnio edytowane przez ADI-mistrzu ; 29-07-2021 o 22:03
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Ok - termet ma zestawy wielostrefowe SIM WP 2Z typ 2LTE.1HT.YP - dwie strefy niskotemperaturowe. Pisze, że współpracuje z każdym kotłem termet - schemat jest na str. 2
    https://www.termet.com.pl/upload/upl..._SIM_WP_2Z.pdf
    Tylko na schemacie nie bardzo widać co to jest za połączenie kotła z zestawem. Zestaw ma 2x mieszacz - przy kotle kondensacyjnym da to tylko ewentualne dodatkowe zabezpieczenie przed podaniem za wysokiej temperatury z kotła? (No i kilkaset mniej w portfelu).

    Czyli bez mieszacza powinienem mieć np. elterm Kompania 070 855070 ? Co wtedy steruje pompami? Kocioł jest wtedy "ślepy" i bazuje tylko na wewnętrznym czujniku temperatury powrotu?
    Ostatnio edytowane przez Gerwazy_z ; 01-08-2021 o 13:57

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Moja instalacja wygląda tak:

    Za kotłem grupa pompowa która składa się tylko z pompy i sterownika do niego który komunikuje się z piecem. (taki prostokąt z trójkątem w środku).
    W sprzęgle jest czujnik temperatury podłączony do sterownika, on zaś magistralą komunikacyjną dogaduje się z piecem.
    Żadnych pomp czy mieszaczy na rozdzielaczach, podłączone bezpośrednio pod system (niema sensu ich tam stosować).
    Zaznaczę że mam jedną grupę pompową która ogrania parter i piętro (~300m2 grzanej powierzchni).
    Piec reguluje aby temperatura na sprzęgle była zadana dla podłogówki a pompa w grupie pompowej odwala ciężką pracę pompując (jak się zepsuje to jest tańsza od tej w piecu).

    Z tego co widzę to termet praktycznie nic nie potrafi, nie obsługuje sprzęgła czy dodatkowej pompy zewnętrznej do obiegu podłogówki czy pompy cyrkulacyjnej CWU.
    Dlaczego musi być ten piec? Bo majster z innymi sobie nie radzi?
    Ostatnio edytowane przez ADI-mistrzu ; 04-08-2021 o 10:08
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Takie montuje, ale spytam czy innych nie ogarnie. A Ty jaki masz piec i sterownik? I w sumie termet pisze, że ten zestaw ich współpracuje z ich kotłami - już zgłupiałem czy w takim razie on jakoś gada z piecem czy nie?
    Nie wiem czy to ważne - w chacie mam system domu inteligentnego -on mierzy temperatury w pomieszczeniach i steruje głowicami w rozdzielaczach. Może też dać do pieca chociaż to miało działać autonomicznie na odcinku piec sprzęgło

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    Sprzęgło Termetu "gada" z piecem na zasadzie grzej- nie grzej, za pomocą styków bezpotencjałowych, to samo z zewnętrzymi termostatami (regulatorami) temperatury, więc tak samo będzie pracowało z każdym innym piecem współpracującym z zewnętrznym termostatem

  7. #7

    Domyślnie

    Termet nie ma możliwości podłączenia czujnika sprzęgła w przeciwieństwie do kotlow z wyższej polki np Vaillant wiec można powiedziec ze nie gada

  8. #8

    Domyślnie

    Zakładając tego vailanta, który schemat byłby w moim przypadku najlepszy:
    https://www.vaillant.pl/podreczniki-...vc-2145954.pdf
    Ze strony 11? Oddzielna pompa chodziłaby na parter (2 rozdzielacze) i piętro (2 rozdzielacze). Tylko czy z racji sterowania temperaturami przez system domu inteligentnego mogę olać w ogóle ten sterownik pokojowy vailanta? Tak żeby automatyka się zamknęła w obrębie kotłowni czy musze chociaż jeden dać gdzieś w salonie np.?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Ja mam Buderus GB192i.

    Jeśli masz 100% ogrzewanie podłogowe to mieszacze są Ci zbędne.
    Teoretycznie wystarczy Ci schemat ze strony 7, czyli dodatkowa pompa sterowana z kotła (kocioł ma dwa wyjście sterowane 230V, dla pompy cyrkulacyjnej i obiegowej).

    Odnośnie sterownika pokojowego, sprawdź jak to jest do pogodynką, sporo kotłów (w tym mój) wymaga co najmniej jednego sterownika aby pogodynka działała.

    Pilnuj abyś także nigdzie nie miał przewężeń w instalacji, czyli jak np. w kotła wychodzi rurka 3/4" to co najmniej takimi rurkami jest wszędzie prowadzone. Chodzi o opory hydrodynamiczne, im mniejsze tym pompie lżej.
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony