dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20

Temat: Vitodens 200 + Vitotrol 300 dodatkowy sterownik

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 200 + Vitotrol 300 dodatkowy sterownik

    Obecnie mam instalację składającą się z kotła Vitodens 200 i sterownika Vitotrol 300. W całym domu poza garażem i kotłownią jest ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe to jeden obieg (zarówno parter jak i piętro), grzejniki są na drugim obiegu.
    Niestety podczas ostatniej "prawdziwej" zimy pojawiał się problem jednego sterownika, który mam umiejscowiony na parterze w salonie.
    Chciałbym znaleźć możliwie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie i pomyślałem o dołożeniu dodatkowego sterownika (bezprzewodowego) na piętrze i podpięciu go równolegle. Czy istnieje taka możliwość ? Myślałem o prostszym sterowniku bo nie potrzebuję sterować z piętra drugim obiegiem i cwu a jedynie obiegiem podłogówki.
    Nie potrzebuję sterowania każdym pomieszczeniem, chciałbym tylko żeby piec "widział" temperaturę na piętrze.

    Wiem, że idealnie byłoby posiadać oddzielny obieg na piętro, ale niestety to już przebudowa kotłowni i koszty. Kombinowałem ze sterowaniem Salusa, ale tutaj również nie wyszło ekonomicznie.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Niestety do 1 obiegu grzewczego może być przypisany tylko jeden sterownik. W przypadku automatyki pogodowej sterownik "mówi" do kotła: nie osiągnięto wymaganej temperatury pomieszczenia musisz zwiększyć temperaturę zasilania" albo w "pomieszczeniu jest cieplej niż wymaga użytkownik obniż temperature zasilania". W takim przypadku 2 sterowniki dawałby do kotła sprzeczne rozkazy.
    Proszę opisać w czym problem, może można go rozwiązać w inny sposób.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Brak możliwości podłączenia dodatkowego sterownika dotyczy tylko sterownika Viessmann, czy generalnie nie ma takiej opcji ? Pytam, bo na innym forum znalazłem wpis, gdzie osoba posiadająca kocioł viessmann i sterownik Auraton podłączyła dwa regulatory równolegle.

    Problem polega na tym, że na piętrze czasami jest po prostu za zimno. Na parterze, gdzie jest sterownik, w dzień przebywa cała rodzina, dodatkowo są duże przeszklenia i temperatura docelowa jest w miarę szybko osiągana. Gdy rozpalę w kominku to w ogóle pobieranie temperatury z parteru jest bez sensu. W tym czasie na piętrze nikogo nie ma i jeżeli dodatkowo mamy wietrzną pogodę (również dużo okien) to temperatura tam jest w granicach 17-18 st gdy w tym czasie parter trzyma 21 st.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    W przypadku automatyki pogodowej można podłączyć tylko zdalne sterowniki viessmann i może byc jeden sterownik na jedne obieg. W przypadku braku projektu (99% instalacji) ciężko jest ją odpowiednio wyregulować hydraulicznie (dokładnie efakt jak opisany w tym wątku) zatem instalatorzy by ukryć złe funkcjonowanie instalacji montują elektrozawory i dodatkowe termostaty 0/1. Wymuszając dużo wyższą temepraturę na zasilaniu niż to konieczne osiąga się efekt zwiększenie mocy ogrzewania plaszczyznowego i aby się zabezpieczyc przed przegrzaeniem montuja elektrozaworki które odcinają pojedyńcze pętle lub wręcz cały rozdzielacz.

    W pomieszczeniu reprezentatywnym w którym prowadzimy pomiar temperatury niemoże być dodatkowych źródeł ogrzewania. Oczywiście jeśli ktoś koniecznie chce mieć sterownik w salonie w którym jest kominek to aby kominek nie powodował zbyt szybkiego wyłączania kotła należy wyłączyć wpływ temperatury pomieszczenia i pracowac na samej krzywej grzewczej.
    Co do problemu z chłodniejszą górną kondygnacją należałoby powalczyć z regulacją przepływów (zmniejszyć przepływy przez pętle na parterze).
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Co do problemu z chłodniejszą górną kondygnacją należałoby powalczyć z regulacją przepływów (zmniejszyć przepływy przez pętle na parterze).
    Mam rozumieć, że chodzi o "skręcenie" rotametrów na parterze ?
    Tylko, czy coś to pomoże skoro postawowy problem to sterownik na parterze, który po prostu wyłącza ogrzewanie nie patrząc na temperaturę na piętrze ?
    A gdybym zamienił przewodowy sterownik na bezprzewodowy i położył go np w hollu na piętrze ?

    Dostałem propozycję zastosowania bezprzewodowego sterownika Salus na piętrze, parter - czujnik temperatury i na skrzynce z rozdzielaczami (oddzielnie parter i piętro) elektrozawory on/off. W momencie osiągnięcia zakładanej temp na parterze elektrozawór odcina wszystkie rozdzielacze na parterze a góra "grzeje".
    Tylko wbrew pozorom to też niezły wydatek pieniędzy

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    tak, chodziło mi o "skręcenie" zaworów na pętlach.
    Z opisu wnioskuję że instalator już sobie nie radził i wlaczył tzw logike pracy pompy.
    Moja propozycja to regulacja hydrauliczna i wyłączenie wpływu temperatury pomieszczenia.

    ZAstosowanie elektrozaworow i sterowników wl/wył to bardzo duże pogorszenie komfortu. Ogrzewanie płaszczyznowe ma bardzo duża bezwładność. I jeśli zastosujemy termostat wl/wyl to ma on pewną histerezę. Przyjmujac że bedzie ona tylko +- 0,5K to będziemy mieli:
    wymagana w pomieszczeniu np 20*C
    instalacja pracuje, w pomieszczneiu robi się 20,5*C. Termostat odcina dopływ ciepła do pętli ale podłoga(beton) ma w sobie zakumulowane jeszcze duże ilości ciepła więc w pomieszczeniu robi się 22-23*C.... oczywiście w końcu temepratura pomieszczenia zacznie spadać i gdy spadnie do 19,5*C zawory się otworzą. ale zanim podloga osągnie temperaturę to wpomieszczneiu bedzie już 18*C....
    Dla tego w przypadku ogrzewania płaszczyznowego (a i grzejnikowemu tez nie zaszkodzi) stosuje się sterowanie pogodowe i sdalne sterowniki ktore nie pracują w trybie on/off a korygują tempraturę zasilania w funkcji temperatury wewnętrznej.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję, spróbuję regulacji rotametrami i wyłączenie wpływu temperatury pomieszczenia.
    Gdzie i w jaki sposób można wyłączyć tą funkcję ?

    Rozumiem, że pomysł z " A gdybym zamienił przewodowy sterownik na bezprzewodowy i położył go np w hollu na piętrze ?" również nie jest dobrym rozwiązaniem ?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    wpływ temperatury pomieszczeia jest ustawiany w kodowaniu.
    Przeniesienie zdalnego sterownika do innego pomieszczenia napewno zmieni sytuację. Proszę sprobowac przenieść go na piętro (do jednego z pomieszczen w których niejest osiągana temperatura) i redukowac delikatnie przepływ w pomieszczeniach które beda przegrzewane.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9

    Domyślnie

    Spróbuję przenieść go na piętro, ale z związku z tym, że nie mam tam kabli to w grę wchodzi tylko sterownik bezprzewodowy. Mam Vitodens 200 B2HA i z tego co znalazłem w dokumentacji wynika, że powinienem kupić Vitotrol 300-RF. Sterownik chyba jednak został wycofany i nie jest dostępny. Jaki w takim razie mam kupić sterownik ?
    Czy pogodynka może pozostać przewodowa ?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Niestety Vitotrol 300RF zostal wycofany z oferty i nema nic co mogło by go zastapić. Do kołłów B2HA z automatyka pogodową sa dostępne jednynie sterownik przewodowe.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11

    Domyślnie

    A gdybym zastosował sterownik 200RF do sterowania podłogówką to czy obieg grzejników i CWU mogę sterować z pieca ?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fartek Zobacz post
    A gdybym zastosował sterownik 200RF do sterowania podłogówką to czy obieg grzejników i CWU mogę sterować z pieca ?
    tak, możliwość sterowania z poziomu kotła zawsze jest. Nawet obiegiem który ma podpięty zdalny sterownik.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13

    Domyślnie

    Tak dla pewności, że mówimy o tym samym sterowaniu.
    Będę mógł z poziomu pieca ustawić harmonogram z temperaturą obiegu grzejników oraz harmonogram i temperaturę cwu ?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    tak, podłączenie zdalnego sterowania (Vitotrol 200/300) nie wplywa na możliwości kotła.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Pojawiła się jeszcze jedna opcja - zastosowanie Vitoconnect OPTO2 i Czujnik klimatu VICARE, który byłby "zamontowany" na piętrze. Czy Pana zdaniem jest to lepsze rozwiązanie niż zastosowanie sterownika Vitotrol 200 RF ?
    Dodam, że obecnie w instalacji mam również pogodynkę na zewnątrz.
    Ostatnio edytowane przez Fartek ; 14-09-2021 o 10:44

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Może zanim będą robione jakieś modyfikacje to proszęnapisać jakipojawił się problem. Zeby się nie okazało, że zostaną poniesione koszty które nicnie pomogą.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #17

    Domyślnie

    Problem cały czas ten sam, szerzej opisany w 3 poście.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w przypadku gdy mamy jeden obieg ogrzewania podłogowego(płaszczyznowego) na 2 róznych kondygnacjach i dodatkowe źródło ciepła tylko na jedym z obiegów to nigdy dobrze nie będzie.
    Mozna wyłączyć wpływ temperatury pomieszczenia i zostawić sterownik na parterze, równie dobrze ozna przenieśc sterownik na piętro. W obu przypadkach kominek będzie powodował zakłócenia w komforcie na parterze. Ogrzewanie płaszczyznowe ma bardzo dużą pojemność cieplną zatem tu żaden sterownik nie da rady.
    Jeżeli będzie Vitotrol 200 z włączonym wpływem temperatury pomieszczenia to na parterze bedzie w miare komfortowo za to na piętrze brak dodatkowych zysków spowoduje przechłodzenie pomieszczeń.
    Przeniesienie Vitotrola lub wyłaczenie wpływu temperatury pomieszczenie utrzyma temperature na piętrze ale pojawią się przegrzewy w pomieszczneiach na które oddziaływuje ciepło z kominka.
    Zastosowanie sterowania 0/1 na petlach na parterze też się nie bedzie sprawdzac bo wprowadzi duże wahania temperatury pomieszczenia (termostat z mała histerezą tez tu pomoże).
    Jedynym roziązaniem któe może dac komfort to zrobienie całkowicie niezaleznych obiegów ogrzewania podłogowego na parterze i pętrze.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    tak, chodziło mi o "skręcenie" zaworów na pętlach.
    Z opisu wnioskuję że instalator już sobie nie radził i wlaczył tzw logike pracy pompy.
    Moja propozycja to regulacja hydrauliczna i wyłączenie wpływu temperatury pomieszczenia.
    Wracam do tematu ponieważ postanowiłem za Pana radą wyregulować hydraulicznie instalację i wyłączyć wpływ temperatury pomieszczenia.
    Regulacja odniosła pozytywny skutek, pojawiło się większe ciśnienie na rotametrach na piętrze i co za tym idze, również temperatura się podniosła.
    Jeżeli chodzi o wpływ temperatury pomieszczenia to zmieniłem kod b0:3 na b0:0 więc praca w 100% na pogodówce. Pytanie, czy powinienem również zmienić kod b5:5 na b5:0 ? W innym temacie znalazłem Pana wpis, że teoretycznie przy ustawieniu kodu b0:0 kocioł nie powinien brać pod uwagę kodu b5, ale jednak w momencie, gdy mam ustawione b5:0 pompa obiegu chodzi praktycznie cały czas. Pytanie, czy tak ma być, czy lepiej pozostawić b5:5 ?

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    W przypadku automatyki pogodowej pompa musi pracować cały czas 24h/dobe przez cały sezon grzewczy. Zadaniem automatyki pogodowej jest tak dobrac moc kotła, żeby dostarczać dokładnie tyle ciepła ile własnie ucieka z budynku.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony