dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Rury od podłogówki w korytarzu.

    Dzień dobry,

    rury od poszczególnych pętli ogrzewania podłogowego przechodzą przez korytarz w dużej ilości. Aby uniknąć przegrzania korytarza, rury te są prowadzone w korytarzu w dolnej warstwie styropianu, tzn. łącznie jest 20cm styropianu podłogowego, a te rury dolotowe są montowane na 10cm styropianu (a właściwie na 8cm, bo 2cm to wyżłobienia pod rury).

    Pytanie mam czy te rury dolotowe wymagają dodatkowo otuliny? Bo boję się, że przez te 8cm styropianu ciepło może trochę uciekać w dół.

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ogólnie pierwszy raz spotkałem się z takim rozwiązaniem sprawy. Sam osobiście w korytarzu zastosowałem otulinę tylko na zasilniach do poszczególnych pomieszczeń i nie dochodzi do żadnego przegrzania.
    Szczerze teraz pogoda jest taka, że podłogówka ma dużo niższą temperaturę zasilania zimą, niż temperatura otaczającego powietrza więc obawy związane z przegrzaniem korytarza uważam za bezpodstawne.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	op.jpg
Wyświetleń:	169
Rozmiar:	94,3 KB
ID:	457501Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	op1.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	93,6 KB
ID:	457502

    Dodatkowo jako jeden z powrotów - najkrótszego obwodu - wykorzystałem do ogrzewania tego korytarza w domu.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Duke254 Zobacz post
    Dzień dobry,

    rury od poszczególnych pętli ogrzewania podłogowego przechodzą przez korytarz w dużej ilości. Aby uniknąć przegrzania korytarza, rury te są prowadzone w korytarzu w dolnej warstwie styropianu, tzn. łącznie jest 20cm styropianu podłogowego, a te rury dolotowe są montowane na 10cm styropianu (a właściwie na 8cm, bo 2cm to wyżłobienia pod rury).

    Pytanie mam czy te rury dolotowe wymagają dodatkowo otuliny? Bo boję się, że przez te 8cm styropianu ciepło może trochę uciekać w dół.

    Z góry dziękuję za pomoc.
    Otulinę to mogłeś dać na rury biegnące po styropianie do pomieszczeń.
    Takie kombinacje są bez sensu wkładanie w styropian rury w oulinie również nie ma sensu
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4

    Domyślnie

    Mojemu instalatorowi chodzi o to, żeby na górze styropianu w korytarzu umieścić pętle, dzięki temu będzie można sterować temperaturą korytarza, a tak nie byłoby na nią wpływu. Dlatego rury doprowadzające do pokoi robi w warstwie poniżej.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Powodzenia z tym sterowaniem temperaturą korytarza.
    Nawet nei wiem, ile ma stopni w korytarzu - ale pewnie nieco mniej niż w łazience i trochę więcej, niż w sypialni.
    W życiu nie odczułem potrzeby, żeby "sterować" temperaturą w tum pomieszczeniu.
    Pętli w korytarzu nie mam - grzeje go jeden dobieg i powroty z pomieszczeń
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6

    Domyślnie

    1.Czy rury te mogą w tej sytuacji tworzyć uskok tzn. iść w górę między warstwami styro pod kątem np. 40 stopni? Czy są jakieś przeciwwskazania?
    2. Ponawiam pytanie, czy powinny iść w otulinie?
    3. Jeśli nie muszą w otulinie, to jaka minimalna odległość między nimi?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Duke254 Zobacz post
    Mojemu instalatorowi chodzi o to, żeby na górze styropianu w korytarzu umieścić pętle, dzięki temu będzie można sterować temperaturą korytarza, a tak nie byłoby na nią wpływu. Dlatego rury doprowadzające do pokoi robi w warstwie poniżej.
    Instalator artysta? aptekarz? naciągacz?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #8

    Domyślnie

    "fotohobby" nad moim korytarzem jest klatka schodowa prowadząca do średnio docieplonego strychu. Mam dom parterowy.

  9. #9

    Domyślnie

    Instalator b.doświadczony o renomie w mojej okolicy.

  10. #10

    Domyślnie

    Pomysł z otuliną na zasilaniu na górze mniej się sprawdzi ze względu na grubość wylewki. Dla mnie pomysł tego instalatora ma sens. Nie znam się jednak i chciałbym poznać odpowiedź kogoś doświadczonego na te 3 pytania.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Każda zmiana poziomu rozprowadzenia rurek ogrzewania podłogowego wodnego wiąże się z z możliwością pojawiania się w tym miejscu "pęcherza" powietrza co w znaczący sposób utrudnia przepływ cieczy a tym samym ograniczenie pracy obwodu/obwodów.
    Mam wrażenie , że kombinacje tego typu niczym nie poparte doświadczeniem, zasadami układania wodnego ogrzewania płaszczyznowego, nie znajomością rozkładu temperatur w obiektach z wykorzystaniem tego typu ogrzewania jest proszeniem się o kłopoty.
    Widziałem już wiele montowanie na ścianie zaworów RTL w ogrzewaniu podłogowym, zalewanie czujników temperatury w pomieszczeniach z podłogówką, instalacje grzejnikowe, a dodatkowo w każdym pomieszczeniu powrót z grzejników jako podłogówka(hydraulik stwierdził , że sama podłogówka nie da rady ogrzać pomieszczeń) ale takiego ukrycia/izolowania zasilania w warstwie ocieplenia...no technika idzie do przodu może coś mnie ominęło?

    Opinia osobista proszę się nie sugerować.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    8cm to lepiej niz wystarczająco przy różnicy temperatur w okolicy 15*. Otulina pewnie ma gorszą lambdę, więc nie ma sensu zamiany nią EPSa.

    Skoro CO idzie w połowie styropianu, to gdzie idzie CWU?

  13. #13

    Domyślnie

    CWU wraz z rurami cyrkulacji idzie po chudziaku w otulinach.
    Z tym kątem może przesadziłem, jest tam około 15st.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Duke254 Zobacz post
    CWU wraz z rurami cyrkulacji idzie po chudziaku w otulinach.
    I gdzie tu logika? -Rury gdzie przez część roku idzie 25-30* dobrze zaizolowałeś, a te, którymi idzie 55-60* cały rok grzejesz chudziak i grunt pod domem...

  15. #15

    Domyślnie

    No to już pytanie do wykonawcy, ale wszystkie budowy na których byłem miały cwu na chudziaku.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    CWU na chudziaku to bardzo powszechny błąd, a można powiedzieć standard, rury w warstwie ocieplenia kładzie może z 10% instalatorów i chwała im za to. CWU na chudziaku kosztuje dodatkowo 50-200zł miesięcznie, w zależności od rozległości instalacji, czy cyrkulacja działa ciągle i od kosztów wyprodukowania kWh.

    Dobiegi pętli podłogówki w warstwie ocieplenia to poprawne rozwiązanie. Przy poprawnych przepływach nic się nie zapowietrza. Tak samo nie zapowietrza się ogrzewanie ścienne wykonane z pex 16, o ile przepływ nie jest zbyt wolny. Problem jest wtedy jak ktoś układa pętle za gęsto a potem musi zmniejszać przepływ, żeby nie przegrzewać pomieszczeń, woda płynie jak krew z nosa i nie jest w stanie przepchnąć powietrza.
    Dawanie dodatkowo otulin w styropianie to absurd, przecież trzeba usunąć część styropianu żeby otulina się zmieściła, a ma ona najczęściej gorsze właściwości izolacyjne. Tak więc dobiegi w styropianie są OK, ale znacznie prościej dać dobiegi w wylewce w otulinach, w korytarzach izoluje się zasilanie a czasami również część powrotów, jeśli jest znikome obciążenie cieplne pomieszczenia. Natomiast jeśli dobiegi przechodzą w dużej ilości przez pomieszczenia, które chcemy mieć na osobnej pętli (np. łazienka) wtedy puszczenie dobiegów w styropianie ma duży sens, bo zostaje miejsce na normalna pętlę.

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki Szymon, uspokoiłeś mnie z tymi rurami dobiegowymi. To samo potwierdzili producenci systemów. Dziękuję również wszystkim za wypowiedzi.

    Co do CWU,to instalator twierdzi, że jej roczny koszt, gdy rury leżą na chudziaku to około 300zł. Więc podobno nie dużo mozna zaoszczędzić.

  18. #18

    Domyślnie

    Jak dla niego 300 zł rocznie to niewiele to niech ci zejdzie z ceny te 300 zł pomnożone przez czas w jakim tam będziesz mieszkał.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Duke254 Zobacz post
    Co do CWU,to instalator twierdzi, że jej roczny koszt, gdy rury leżą na chudziaku to około 300zł. Więc podobno nie dużo mozna zaoszczędzić.
    Chyba bez cyrkulacji i przy grzaniu śmieciuchem. I to teraz - a ceny energii będą rosły.

    Ale najważniejsze IMO jest to, ze to są zupełnie bezsensowne straty którym łatwo bylo zapobiec nie wydajac ani zlotówki. A nawet oszczędzając na otulinie (którą chyba dał?), i na robociźnie i kotwach jak kotwił do chudziaka (co gorsza jeszcze dziurawiąc hydroizolację). Nie wiem co elektrycy i hydraulicy tak z upodobaniem swoje instalacje kotwia do chudziaka. Przecież nie odlecą.

  20. #20

    Domyślnie

    Kaizen, większość instalatorów (zwłaszcza młodszych) montuje hydraulikę przed tynkami, co moim zdaniem nie jest najlepsze, ale jeśli tak robią, to już wiemy czemu rury CWU lądują na chudziaku. Połozenie pierwszej warstwy styropianu jest wówczas nie mozliwe. U mnie robili po tynkarzach, więc mozna to było zrobić na styro. Powiedziałem im, że gdyby mi o takiej mozliwości powiedzieli, to coś bym im dopłacił. Folię dali na rury, więc nie podziurawili.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony