dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Antena radiowa na oknie

    Witam
    Z góry przepraszam jak wybrałem zły dział - nie wiedziałem do końca gdzie umiejscowić temat.

    Problem pewnie znany - jak zamontować antenę w oknie. Chodzi konkretnie o tą antenę:

    https://store.rakwireless.com/collec...39705923813574

    Jak ktoś nie chce klikać w link to poniżej dane anteny:

    5.8dBi Fiberglass Antenna

    Frequency Range: 860 - 930 MHz
    Gain: 5.1 ~ 5.8 dBi
    VSWR: ≤2.0
    Beamwidth: 360º
    Impedance: 50 Ohms
    Polarization: Vertical
    Type: Dipole
    Body radome: Fiberglass
    Connector: N-Type Male
    Bracket included: 2pcs brackets
    Dimensions: ø25, 800 ± 10mm
    Operation Temperature: -40ºC~ +60ºC
    Store Temperature: -30ºC~ +75ºC
    Waga niecały 1kg

    Antena podłączona będzie do dedykowanego urządzenia (hotspot). Samo urządzenie będzie stało na parapecie w mieszkaniu, więc odległość będzie nieduża między nim a anteną.

    Mieszkam na ostatnim piętrze, mieszkanie narożne, brak strychu (zdjęcia niżej - budynek który mam naprzeciwko okien, jest taki sam jak mój). Brak balkonu, okna na jednej ścianie (widok na zachód). W pokoju (pomieszczenie narożne) - 3 okna, w kuchni 2, mniej więcej tak jak naprzeciwko (wszystkie okna tej samej "długości"). Budynek ocieplony. Jak widać są dosyć wysokie drzewa, więc sygnał będzie dodatkowo zakłócony.



    Wiem że najlepiej byłoby dać antenę na dach na jakimś maszcie - z tym u nas jest ciężko, czekam na odzew ze spółdzielni jednak już na starcie byli bardzo niechętni mimo że do dachu mam "blisko" (na budynku naprzeciwko widać antenę na dachu z wiszącym kablem, więc komuś się udało - o ile jest legalna, ale to nie moja sprawa).
    Zanim dostanę odpowiedź co do dachu (i w razie gdyby była negatywna), chciałbym wiedzieć jak w razie czego zamontować tą antenę "w oknie", żeby zminimalizować straty sygnału i żeby to miało ręce i nogi.

    Najprościej chyba byłoby zamocować z boku okna w ścianie, wykorzystując elementy z zestawu dołączonego do anteny (ewentualnie coś podobnego ale z dłuższymi/solidniejszymi wkrętami), jednak chciałbym żeby obyło się bez jakiegokolwiek wiercenia (to jest ostateczność). Myślałem jeszcze żeby przymocować je do ramy między oknami, jednak nie znalazłem dobrego i w miarę trwałego rozwiązania (może jakieś magnesy? lub coś takiego, https://www.amazon.com/McoMce-Grippe...%2C282&sr=8-35 - dodatkowo zabezpieczone czymś dodatkowym) - niestety nie wiem jak warunki pogodowe wpłyną na trwałość)

    I tu pytanie: czy montowanie w tych miejscach jest legalne i nie potrzebuję pozwolenia? I drugie pytanie, w którym miejscu byłoby najoptymalniej tą antenę zamontować, żeby zminimalizować straty sygnału: maksymalnie w rogu pokoju narożnego (centralnie naprzeciwko jest wysokie drzewo) czy może w oknach w kuchni? Oraz czy będzie miało znaczenie czy przymocowałbym to tuż przy oknie (w rogu między oknem i ścianą), czy starać się jak najbliżej krawędzi? Ściana jest dosyć szeroka.



    Jestem totalnym lakiem w tym temacie i nie chciałbym czegoś zepsuć.
    Jeżeli uda mi się zdobyć pozwolenie na dach to zatrudnię do tego specjalistę.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez hyb0rr ; 27-07-2021 o 21:43

  2. #2

    Domyślnie

    To ma być LoRaWAN czy komunikacja na konkretnym kierunku?
    ***** ***

  3. #3

    Domyślnie

    LoRaWAN, sygnał 360 stopni, obecnie jest u znajomego który mieszka dużo wyżej, jednak sam montaż do ramy okna dalej aktualny.

    Jeżeli chodzi o działanie to mam już to przetestowane i działa jak należy (większość urządzeń jest w tym samym kierunku w którym są skierowane okna, a nawet złapało sygnał z urządzenia z przeciwnej strony), jednak obecnie jest to przymocowane "byle jak" i przy gorszej pogodzie chowane do środka mieszkania (wtedy niestety czuć różnicę w działaniu). Zależy mi tylko na najlepszym miejscu montażu i żeby to trzymało. Prawdopodobnie przykręcimy to na ścianie przy oknie (nawet sam znajomy to zaproponował), jednak może ktoś zna dobry sposób bez wiercenia.
    Ostatnio edytowane przez hyb0rr ; 08-08-2021 o 22:20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony