dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Budowa domu czy kupno mieszkania ?

    Witam Was .

    Przejdę od razu do rzeczy aby nie rozpisywać się za dużo.

    Wraz z Narzeczoną myślimy nad sprawieniem sobie swojego kącika. Pare lat spędzilismy na zagranicznych wyjazdach i nie myśleliśmy nad budową domu czy też kupnem mieszkania aż do tego momentu. Jestem współwłaścicielem domu w którym mieszkam z mamuśką lecz na dłuższą mete nie ma takiej opcji abym tu został. Średnio sie dogadujemy . Moja kobieta ma podobne zdanie i też u mnie nie zamieszka na stałe. Już nie mówiąc o tym aby tutaj dzieci wychowywać że tak powiem mam dużo lepszy kontakt z teściami
    Ale nie ma co sie cisnac w pare osob.

    Stąd pomysł o kredycie hipotecznym na kupno mieszkania lub budowe domu. Znamy koszty owego kredytu i liczymy się z tym. Ale jak to mówią spokój najważniejszy.


    Mieszkamy na podkarpaciu. W Okolicy Jarosławia. Tzw Polska C. Teraz do puenty.

    Mieszkania w 'mieście jarosław oscylują w granicy 250-300 tys za 2 pokoje. Mowie o mieszkaniach w bloku. Myśleliśmy coś wynająć na początek ale to sie mija z celem gdyż jaroslawscy najemcy oczekują około 1500 pln za najem bez mediow z reguły są to kawalerkii lub speluny pamiętające komune. Takze taki najem jest najmniej korzystny.

    Nam wystarczy dom z trzema sypialniami a przeglądając oferty planów można znaleźć na prawde fajne opcje przy niewielkim metrażu.


    Mamy już działke rekreacyjną. Ma 22 ary. Jest prąd i woda, ogrodzenie i domek letniskowy. I oczywiście znalazłoby sie miejsce na dom.

    Ciężko znaleźć ciekawe mieszkanie z dobrą ceną jak i metrażem. Już nie mówiąc o lokalizacji.

    Chciałbym się dowiedzieć czy realna jest budowa domu za około 250 tysiec może ciut więcej. Mówie o samym domu bez kosztów działek ogrodzeń itp. Dodam, że nie mam nic wspólnego z budowlanką. Dziadek mojej kobiety postawił pare domów w tym swój ale wiek już nie pozwala na ciezkie prace. Myślę, że śmiało mógłby kontrolować ową budowe w czasie kiedy my pracujemy.

    Pozdrawiam Forumowiczow i liczę na jakieś odpowiedzi . Dodam, że nie musi to być DOM ktory wznieci zazdrość innych.

    Z USZANOWANIEM BARTEK

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Jeśli chcesz wydać 250 tyś. i się wprowadzić to raczej zapomnij.
    Sama papierologia swoje kosztuje, mapy, projekt, adaptacja, geodeta, kierownik budowy itp.
    5 lat temu, mając działkę, cegłę i trochę stali wydałem na budowę ( 135 m2 + garaż ) wraz z wykończeniówką 500 tyś. Od tego czasu ceny materiałów i robocizny się trochę zmieniły.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  3. #3

    Domyślnie

    Tak jak zaznaczyłem . Interesuje mnie wyłącznie koszt budowy domu.

    Nie potrzebujemy wymyślnych cudów. Czy też zrobienia jakiejś pokazówki. Wydaje mi się , że metraż miedzy 65 a 80 m2 wystarczy .

    Garaż to mamy obok domu

    Nie interesują mnie eksluzywne domki którymi będę sie chwalił w sieci czy tez przed sąsiadami. Jakis czas temu ocieplałem swój dom i wyszło okolo 35tysiecy z robocizną i materiałami ( koleżka w budowlanym załatwił cene styropianu dużo niższą niż oferowała firma ktora wykonalą owe ocieplenie ).

    Inny Koleżka z pracy buduje domek na płycie z zastosowaniem nowszych technik i myśli wydać 180 k pod klucz( ekipa 2 synow pijaków i brat ktory prowadzi firme budowlaną i cieszy się bardzo dużą popularnością )Jak widze tutaj ceny domow po 500-700tyśiecy to mnie bardzo dziwi. Może Ci ludzie płacą dużo mniej a w sieci wykazują dużo wyższe wydatki w okolicy raczej coraz to więcej ludzi sie buduje a jeżdzą passatami z 2000r. Także raczej śmiem wątpić że wydają pieniądze ktorych nigdy nie zarobią

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Sęk w tym, że biorąc kredyt hipoteczny musisz za te środki zakończyć budowę.
    Stąd też bank nie pożyczy Tobie 250tyś zł , jeśli uzna, że budowa wg przedstawionego im projektu zamknie się w kwocie np 350tys zł.
    Oni zweryfikują Twój kosztorys.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    Kolejna odpowiedź nie na temat .


    Czekam na jakieś konkrety

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Na temat, na temat - a przekonasz się o tym, odwiedzając bank.

    Widzę, że dla Ciebie jedyną odpowiedzią na temat jest: "250tyś jest OK, zmieścisz się śmiało"
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7

    Domyślnie

    Czekam na obiektywne odpowiedzi ludzi znających temat. Nie osób, które wybudowały swoje 100m2 za 500 tysięcy lub co gorsza wje*ali cały budzet jaki mieli przeznaczony na budowe domu a wykończyli zaledwie mury i teraz próbują to sprzedać

    Czy Wybuduje dom(sam dom nie wliczając kosztow papierologi czy tez kupna dzialki oraz przyłączy ) za około 250tysiecy. Może być nieco więcej. Jeśli nie to trzeba będzie sie skupić na szukaniu jakiegoś ciekawszego mieszkania

  8. #8

    Domyślnie

    Trudno nawet przy własnej pracy zbudować obecnie sensowny (100m2) dom za 250 tys. Jest taka strona dom za 150 tys... Poszukaj może za 250tys z tym projektem dasz rade.

  9. #9

    Domyślnie

    Nas zadowoli 65-80max. pytanie brzmi czy w ogóle jest to osiągalnee

    Speluny na sprzedaż w okolicznym Jarosławiu(tam pracujemy) wachają sie od 250 tys za jakies 45-55 m2. I tam już raczej nic ciekawego sie nie urządzi bo nie będzie miejsca i pewnie środków na remonty. I jak wiadomo nie ma tej swobody ani kawałka ogrodu dla siebie.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Dla pobudzenia wyobraźni, to co pamiętam

    Materiały do stanu zerowego - 14k, do SSO z wiązarami -66k, OSB,papa,łaty dachówka rynny - 23k, okna/drzwi zewnętrzne,brama garażowa - 22k, ocieplenie stropu - 9k, miksokret - 3,5k ,styro na elewację,siatka, narożniki , klej - 12k bez tynku,elektryka- 5k, styro na podłogę (15cm) materiał do podłogówki -, 6,5k, tynki - 9k, sufit podwieszany (regips, ruszt,mocowanie) 3,5k = 173,5k za materiały z usługami montażu okien,drzwi, bramy garażowej, tynkowania i posadzka z miksokreta. Teraz dolicz do tego robociznę za prace ziemne, murowanie, położenie podłogówki, montaż rozdzielacza, położenie dachu ,montaż orynnowania, montaż sufitu podwieszanego, ocieplenie na zewnątrz styro ...a później pomyśl ile będzie kosztować źródło ciepła (moja PC z montażem 22,5k) wentylacja mechaniczna (reku, rury itd ok 10k bez montażu) parapety, tarasy (o przypomniało mi się 13k za same meble z montażem bez wyposażenia w mojej małej kuchni) malowanie , okładziny na podłogi itd itd itd..itd
    A ceny materiałów, które podałem na dziś są oczywiście wyższe bo stal i styro sporo w górę poszło.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 28-07-2021 o 19:23
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brodaty006 Zobacz post
    Chciałbym się dowiedzieć czy realna jest budowa domu za około 250 tysiec może ciut więcej.
    Nie ma szans nawet, jakby ceny stanęły - a idę o zakład, że znacząco wzrosną w czasie budowy. WT wywindowały koszty.

    Chyba, że wybudujesz "domek letniskowy całoroczny".

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brodaty006 Zobacz post
    Mieszkamy na podkarpaciu. W Okolicy Jarosławia. Tzw Polska C. Teraz do puenty.
    Cytat Napisał Brodaty006 Zobacz post
    w okolicy raczej coraz to więcej ludzi sie buduje a jeżdzą passatami z 2000r. Także raczej śmiem wątpić że wydają pieniądze ktorych nigdy nie zarobią
    Cytat Napisał Brodaty006 Zobacz post
    Inny Koleżka z pracy buduje domek na płycie z zastosowaniem nowszych technik i myśli wydać 180 k pod klucz( ekipa 2 synow pijaków i brat ktory prowadzi firme budowlaną i cieszy się bardzo dużą popularnością )
    Cytat Napisał Brodaty006 Zobacz post
    Czy Wybuduje dom(sam dom nie wliczając kosztow papierologi czy tez kupna dzialki oraz przyłączy ) za około 250tysiecy. Może być nieco więcej.
    Prawda czasu i rejonu Polski.
    Wspomnianych ludzi pytaj o możliwość budowy za 250 tys zł a nie ludzi z forum rozsianych po całej Polsce.


    Cytat Napisał Brodaty006 Zobacz post
    Wydaje mi się , że metraż miedzy 65 a 80 m2 wystarczy .
    Rozumiem, ze mały domek wystarczy, ale mały wygodny domek z 3 sypialniami ma 90-pare m2 i jest oczywiście parterowy.
    Rozumiem oczywiście też, ze nie przyszedłeś tu po jakiekolwiek porady czy sugestie. Tak sobie tylko piszę


    Cytat Napisał Brodaty006 Zobacz post
    Jak widze tutaj ceny domow po 500-700tyśiecy to mnie bardzo dziwi. Może Ci ludzie płacą dużo mniej a w sieci wykazują dużo wyższe wydatki
    Cytat Napisał Brodaty006 Zobacz post
    Czekam na obiektywne odpowiedzi ludzi znających temat. Nie osób, które wybudowały swoje 100m2 za 500 tysięcy
    Ale sam czytając forum zauważyłeś, ze innych nie ma. To kogo chcesz pytać.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brodaty006 Zobacz post
    Nas zadowoli 65-80max. pytanie brzmi czy w ogóle jest to osiągalnee

    Speluny na sprzedaż w okolicznym Jarosławiu(tam pracujemy) wachają sie od 250 tys za jakies 45-55 m2. I tam już raczej nic ciekawego sie nie urządzi bo nie będzie miejsca i pewnie środków na remonty. I jak wiadomo nie ma tej swobody ani kawałka ogrodu dla siebie.
    Proszę, tu macie dom malutki: https://www.extradom.pl/projekt-domu...dcb134-WOB1696, Szacunkowy koszt budowy: na II kwartał 2021 111 000 zł
    Tu inny: https://www.extradom.pl/projekt-domu-solus-i-g2-SLS1151 (oczywiście bez garażu), koszt 152 tysiące.

    Te koszty można jeszcze bardziej zmniejszyć, np oszczędzając na stolarce otworowej. Ważne, aby dach był płaski, pulpitowy (niewielki kąt nachylenia). Taki dach do stropodach, kryty może być papą, która kosztuje niewiele i można ją samodzielnie położyć (naprawdę żadna filozofia). Można samemu wykonać elektrykę i prostą wentylację mechaniczną. Nawet przy koszcie 111 tysięcy będzie bardzo ciężko zmieścić się w 250 tys, ale moim zdaniem jest to możliwe. Pytanie, czy działka nie jest wymagająca (pochyła), bo dom to tylko część wydatków na nieruchomość.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14

    Domyślnie

    RatPaw dzięki za odpowiedź jest dość obiecująca z tym, że ciekaw jestem jaka jest realna róznica w cenie podanej na stronie a z tą ceną jaka wyjdzie w trakcie budowy.

    Dom w ktorym obecnie mieszkam ma kilka sypialni ( 2 po okolo 18m2 i 3 nieco mniejsze). Ale wg. mnie są one za duże. Że tak powiem raczej oboje nie jesteśmy zbyt wymagający jeśli chodzi o przestrzeń. Ale jesli mysli sie o założeniu rodziny to jednak wypadaloby miec co najmniej 3 pokoje. 2 mniejsze i jeden wiekszy ale też nie za duży.

    Dzialka wyrównana, ogrodzona, stoi domek letniskowy z łazienķa, małą kuchnią i salonem.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Proszę, tu macie dom malutki: https://www.extradom.pl/projekt-domu...dcb134-WOB1696, Szacunkowy koszt budowy: na II kwartał 2021 111 000 zł
    Nie dość, że netto, to SSZ. Bez ocieplenia, instalacji i wykończenia. A to ze 3x więcej niż SSZ.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brodaty006 Zobacz post
    RatPaw dzięki za odpowiedź jest dość obiecująca z tym, że ciekaw jestem jaka jest realna róznica w cenie podanej na stronie a z tą ceną jaka wyjdzie w trakcie budowy.

    Dom w ktorym obecnie mieszkam ma kilka sypialni ( 2 po okolo 18m2 i 3 nieco mniejsze). Ale wg. mnie są one za duże. Że tak powiem raczej oboje nie jesteśmy zbyt wymagający jeśli chodzi o przestrzeń. Ale jesli mysli sie o założeniu rodziny to jednak wypadaloby miec co najmniej 3 pokoje. 2 mniejsze i jeden wiekszy ale też nie za duży.

    Dzialka wyrównana, ogrodzona, stoi domek letniskowy z łazienķa, małą kuchnią i salonem.
    Moim zdaniem macie zatem zbyt wielkie oczekiwania. Piszesz, że wypadałoby mieć 3 sypialnie, mogę tylko odpisać, że wypadałoby mieć dwa razy więcej pieniędzy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    281

    Domyślnie

    Zacząłbym od sprawdzenia czy na tej rekreacyjnej działce możesz się budować bez kaskaredki. Bo może się okazać, że niepotrzebnie martwisz się o kasę kiedy nie dostaniesz PnB.
    Woda i kanalizacja w jakiej formie na działce?

    Potem ten wątek:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...C5%82)/page161

    A jak chcesz kontkretów zamów bezpłatne zestawienie materiałów dla jakiegoś projektu np z Archona:
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m8fd24c8394bb0
    udaj się z tym do najbliższej hurtowni budowlanej i będziesz wiedział ile cię wyjdzie SSO. Potem wyceń okna, ogrzewanie, dach i już będziesz bliżej.
    Inna sprawa to stawki robocizny, które teraz są wysokie, nie wiem jak na podkarpaciu. Ekipy i tak pewnie na rok do przodu obecnie zabite, więc wycenić realnie będzie to ciężko.
    Tu możesz sobie spróbować to orientacyjnie wycenić, tylko trzeba uważać, żeby o niczym nie zapomnieć.

    https://kb.pl/budowa/parterowy-bez-piwnicy/

    IMO budowanie domu z 3 sypialniami poniżej 80-90 metrów nie ma sensu, bo ponosisz i tak sporo kosztów stałych niezależnych od metrażu a lądujesz w przestrzeni, którą bardzo ciężko efektywnie rozplanować.
    Ostatnio edytowane przez casual ; 29-07-2021 o 11:37

  18. #18
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brodaty006 Zobacz post
    Czekam na obiektywne odpowiedzi ludzi znających temat. Nie osób, które wybudowały swoje 100m2 za 500 tysięcy lub co gorsza wje*ali cały budzet jaki mieli przeznaczony na budowe domu a wykończyli zaledwie mury i teraz próbują to sprzedać

    Czy Wybuduje dom(sam dom nie wliczając kosztow papierologi czy tez kupna dzialki oraz przyłączy ) za około 250tysiecy. Może być nieco więcej. Jeśli nie to trzeba będzie sie skupić na szukaniu jakiegoś ciekawszego mieszkania
    8 lat temu wybudowałem się za 320tys.zl i to było tanio jak na owe czasy.
    Dzisiaj ten sam dom, tak samo "tanio" budowany kosztowałby ok.500-600tys.zl
    Także nie ma szans na wybudowanie dzisiaj domu za 250tys.zl
    Dwustanowiskowy garaż, być może...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brodaty006 Zobacz post
    Nas zadowoli 65-80max. pytanie brzmi czy w ogóle jest to osiągalnee
    Żart. Przez jakieś ostatnie 5 lat ceny oszalały. O ile materiały zdrożały może ze dwa razy, to robocizna poszła do góry kilkakrotnie.
    Teraz wybudowanie małego domku, z tanich materiałów w słabym standardzie, bez szaleństw to min. 500 tyś. Przynajmniej u mnie na mazurach.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  20. #20

    Domyślnie

    Napiszę o swojej budowie. Fakt, Wrocław więc pewnie drożej niż w innych miejscach.
    Poniższe ceny za robociznę ustalane w styczniu (murarz) i kwietniu (dachowiec) bieżącego roku. Dziś obaj zgodnie mówią, że wzieliby więcej. Od razu zaznaczę, obaj wykonawcy z tych tańszych, bo oferty miałem też i znacznie wyższe.

    Murarz: 52 tyś za postawienie ścian parteru i poddasza. Strop Vector, schody betonowe. Bez fundamentów i bez dachu. Dom z garażem, całość 170mkw po podłogach.

    Dachowiec: 25 tys. Prosty dach dwuspadowy bez kominow i lukarn. 150mkw, jedno okno dachowe. W tym deskowanie i papowanie dachu, montaż rynien, rur p.śniegowych oraz struktonitu na desce czołowej.

    A gdzie reszta do końca budowy? Takie ceny, takie czasy. Twój zakładany budżet moim zdaniem po prostu nierealny.

    Sąsiad na działce obok w zeszłym miesiącu za przyłącze wodne (15m) i kanalizacyjne (6m) za płacił 20 tyś. W tym papierologia (projekt, mapa do celów projektowych, geodeta).

    A przyłącza mediów będą takie same, czy buduje się dom 30mkw, czy 330mkw.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 29-07-2021 o 13:24

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony