dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Dobór ilości i grubości kanałów w rekuperacji

    Cześć,

    zamierzam samemu wykonać rekuperację, ale mało jest informacji o wyliczeniach dotyczących doboru kanałów. Zrobiłem sobie tabelkę z ilością pomieszczeń, kubaturą, powierzchnią na podstawie innego tematu z FM - co prawda nie wiem z czego wynika kolumna krotność, ale bazowałem się na tamtym temacie. Wyszły mi liczby z ilością wymiany powietrza, ale teraz jak dobrać ilość przewodów oraz ich przekrój?

    Tabelka:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	17,5 KB
ID:	457509

  2. #2

    Domyślnie

    Po pierwsze jeżeli chodzi o wywiew to musi być wg normy kuchnia z kuchenka elektryczna 50m3/H z gazowa 70m3/H natomiast łazienka z prysznicem lub wanna 50m3/h wiatrołap 15m3/h Po drugie nawiew musi równać się wywiew.Zrob całość na kanałach fi75 ilość rur do danego anemostatu zależy od ilości powietrza jaka jest zaprojektowana dla niego i odległości anemo od skrzynki rozdzielczej
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 29-07-2021 o 12:35

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Reku1, według jakich norm?
    Norm jest kilka i każda podaje inne sposoby.

    Jeśli zrobisz na krotności wymiany powietrza do powierzchni w budynku to wychodzą głupoty, bo nagle dla 3 osób w domu czasem trzeba montować turbowentylator na dachu.
    Ja u siebie robiłem na zasadzie ilości osób jaka będzie zazwyczaj (bądź może) przebywać w danym pomieszczeniu (gdzieś w normach było ile m3/h powinno się przyjmować na osobę, być może nawet na niej bazujesz).
    Moim zdaniem jest to lepsze, bo gdy mam łazienkę 25m2 to jest tam jedna osoba, góra dwie a nie kilka.... co to, impreza w kiblu?

    Kolega wyżej dobrze pisze aby zastosować rury 75, bo przy przepływie 50m3/h masz w nich prędkość 4.9m/s co może już i tak powodować hałasy (fi63 to 6m/s a fi50 to 11m/s). fi90 rura to 3,14m/s więc już fajny wynik, ale takie rury trudno ukryć w izolacji (tym bardziej jak się przecinają).
    Ja zastosowałem u siebie częściowo rury FLAT51 od Zehnder (mają kształt owalny), przy ich wysokości 51mm prędkość w kanale to 3,47m/s.

    Do tego pamiętaj o spadkach ciśnienia, im dłuższa i węższa rura tym większe opory i spadki ciśnienia.
    Ostatnio edytowane przez ADI-mistrzu ; 29-07-2021 o 21:26
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał nigx Zobacz post
    Cześć,

    zamierzam samemu wykonać rekuperację, ale mało jest informacji o wyliczeniach dotyczących doboru kanałów. Zrobiłem sobie tabelkę z ilością pomieszczeń, kubaturą, powierzchnią na podstawie innego tematu z FM - co prawda nie wiem z czego wynika kolumna krotność, ale bazowałem się na tamtym temacie. Wyszły mi liczby z ilością wymiany powietrza, ale teraz jak dobrać ilość przewodów oraz ich przekrój?

    Tabelka:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zrzut.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	17,5 KB
ID:	457509
    Lenistwo czy zwykła ignorancja nie pozwoliła Ci sięgnąć do tego tematu ?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...entylacj%C4%99

    Wg którego sam sobie zrobiłem projekt WM, łącznie ze średnicami kanałów i prędkościami powietrza w nich.

    Ja wiem, że dzisiaj w szkole tresuje się pod wyznanie i krzyże ale to sygnał, że babci czy matce trzeba schować dowód jak kiedyś
    A Czarnek do odwołania,ale nie można być tchórzem i trzeba wyjść na ulicę
    Inaczej jak dzisiaj, w szambie utoniesz gdyby nie tacy jak Arturo
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 29-07-2021 o 22:39

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony