dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Woda na czas budowy

    Witam forumowiczów, temat pewnie wałkowany wielokrotnie, ale chciałbym znać wasze opinie na dzień dzisiejszy.

    Na jesień lub wiosnę rozpoczynam budowę domu. Mam działkę nieuzbrojoną. Na przylegającej obok drodze na dniach będzie budowana sieć wod-kan.
    Co będzie lepszym rozwiązaniem w zakresie wody na cele budowy:
    - kupno zbiornika 1m3 i zalanie wodą od sąsiadów
    - czy budowa przyłącza wodociągowego docelowego ze studnią wodomierzową (i razem przyłącza kanalizacji)
    Studnie wodomierzowe widziałem już za 400-500zł a zbiorniki za 300-400zł.
    Z góry dzięki za wszelkie rady.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomas1986 Zobacz post
    - czy budowa przyłącza wodociągowego docelowego ze studnią wodomierzową (i razem przyłącza kanalizacji)
    Studnie wodomierzowe widziałem już za 400-500zł a zbiorniki za 300-400zł.
    Z góry dzięki za wszelkie rady.
    Wszystko zależy od czasu realizacji przyłącza jeśli zdążysz do jesieni z projektem i ustalisz wykonawcę przyłącza to realizacja głównego jest jak najbardziej wskazana. Jeśli nie masz czasu to zbiornik 1m3 jest dobrym i dość często stosowanym rozwiązaniem.

    Co do cen które podałeś? nie wiem co mają do siebie bo to elementy wyrwane z kontekstu nie mające nic wspólnego ze sobą....no tak mają wodę jako coś wspólnego.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Chodziło mi o to czy jest sens wchodzić w koszty studni wodomierzowej w związku z budową przyłącza przed postawieniem budynku. Podałem cenę studni z allegro, nie wiem czy taka studnia by posłużyła na dłuższą metę. Bardziej się skłaniam ku zbiornikowi, a przyłącza wykonałbym jak będzie już SSZ - z wodomierzem w budynku.

  4. #4

    Domyślnie

    Pytanie jeszcze, jaki dom budujesz? Weź pod uwagę, że jeśli budujesz na płycie fundamentowej i/lub jeszcze będzie strop, to to są duże powierzchnię, które trzeba podlewać. A do tego trzeba mieć wąż i ciśnienie wody. Czyli w przypadku baniaka 1m3 trzeba jeszcze zainwestować w jakaś pompę (elektryczna i mieć prąd lub spalinowa).

  5. #5

    Domyślnie

    OK. Dom pow. użytkowa 120m2, na ławach fund. ze stropem żelbetowym i poddaszem użytkowym. Prąd będzie tak czy siak.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Skoro drążymy temat to wystąp o warunki przyłącza do wodociągów. Być może nie będziesz mógł mieć wodomierza w domu tylko w "studzience wodomierzowej"
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Pytanie jeszcze, jaki dom budujesz? Weź pod uwagę, że jeśli budujesz na płycie fundamentowej i/lub jeszcze będzie strop, to to są duże powierzchnię, które trzeba podlewać. A do tego trzeba mieć wąż i ciśnienie wody. Czyli w przypadku baniaka 1m3 trzeba jeszcze zainwestować w jakaś pompę (elektryczna i mieć prąd lub spalinowa).
    Małe gabaryty jak np. ławy czy beton podkładowy pod ławy, przykrywa się niemal od razu SZCZELNIE zwykłą folią budowlaną 0,2 najlepiej na cały tydzień. Żadnej wody nie trzeba lać. Woda jest potrzebna do umycia narzędzi.
    Przy większych powierzchniach przyda się zrosić powierzchnię raz może dwa razy (zależy od pogody) w pierwszych godzinach zanim nie będzie można wejść na beton zakryć go szczelnie folią.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  8. #8

    Domyślnie

    Odświeżam temat, otrzymałem już warunki wod-kan. Mam w nich wpisane wykonanie studni wodomierzowej o średnicy min. 500mm. Pewnie to wynika z załącznika który dołączyłem do wniosku, na którym wrysowałem studnię, ale napisałem też "lub wodomierze w budynku" - a w sąsiedztwie wodomierze są w budynkach, ale mniejsza z tym.

    Druga kwestia to przyłączenie do kanalizacji. Mamy tam świeżo wykonaną sieć kanalizy ciśnieniowej i zgodnie z warunkami trzeba wykonać przydomową przepompownię ścieków o średnicy min. 800mm.

    Teraz pytanie co myślicie drodzy forumowicze czy będzie mi się opłacało wykonać samo przyłącze wodociągowe przed rozpoczęciem budowy? Czy może wykonać odrazu oba przyłącza? Przyłącza będą przebiegać blisko siebie. Ale raczej nie ma sensu stawiać przepompowni która nie bedzie użytkowana przez czas budowy?

    Jak to jest z inwentaryzacją powykonawczą przyłączy? Będę musiał ściągać geodetę 2 razy w razie oddzielnej budowy przyłączy?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomas1986 Zobacz post
    Odświeżam temat, otrzymałem już warunki wod-kan. Mam w nich wpisane wykonanie studni wodomierzowej o średnicy min. 500mm. Pewnie to wynika z załącznika który dołączyłem do wniosku, na którym wrysowałem studnię, ale napisałem też "lub wodomierze w budynku" - a w sąsiedztwie wodomierze są w budynkach, ale mniejsza z tym.
    Nie masz większego wyboru:
    § 116. 1. Zestaw wodomierza głównego, na połączeniu z siecią wodociągową, powinien być umieszczony w piwnicy budynku lub na parterze, w wydzielonym, łatwo dostępnym miejscu, zabezpieczonym przed zalaniem wodą, zamarzaniem oraz dostępem osób niepowołanych. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej miejscem tym powinno być odrębne pomieszczenie.
    2. Dopuszcza się umieszczenie zestawu wodomierza głównego w studzience poza budynkiem, jeżeli jest on niepodpiwniczony i nie ma możliwości wydzielenia na parterze budynku miejsca, o którym mowa w ust. 1.


    Cytat Napisał tomas1986 Zobacz post
    Teraz pytanie co myślicie drodzy forumowicze czy będzie mi się opłacało wykonać samo przyłącze wodociągowe przed rozpoczęciem budowy? Czy może wykonać odrazu oba przyłącza? Przyłącza będą przebiegać blisko siebie. Ale raczej nie ma sensu stawiać przepompowni która nie bedzie użytkowana przez czas budowy?
    A jaka różnica w abonamencie?


    Cytat Napisał tomas1986 Zobacz post
    Jak to jest z inwentaryzacją powykonawczą przyłączy? Będę musiał ściągać geodetę 2 razy w razie oddzielnej budowy przyłączy?
    Zazwyczaj wystarczy raz - razem z inwentaryzacją powykonawczą budynku. Ale to pytaj swojego geodetę.

  10. #10

    Domyślnie

    Przyłącza zrobisz jak uważasz, możesz zrobić od razu dwa a możesz zrobić tylko wodę. To wszystko zależy jak uzgodnisz z wodociągami gminnymi.
    Co do inwentaryzacji powykonawczej to o ile wodociągi nie będą domagały się jej po wykonaniu przyłącza to możesz zrobić ją po zakończeniu budowy. Sądzą że wodociągi powinny iść Ci na rękę bo to przecież dodatkowy koszt robić osobno inwentaryzację dwa razy a w zasadzi płacić dwa razy za mapkę.

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Sam abonament z tego co widzę to niewielka kwota. Bardziej mi chodziło czy załatwić przyłącza za jednym posiedzeniem, ale też czy tak wczesny montaż pompowni, która ma swoją cenę i jej nieużytkowanie przez spory czas ma sens?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomas1986 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi. Sam abonament z tego co widzę to niewielka kwota. Bardziej mi chodziło czy załatwić przyłącza za jednym posiedzeniem, ale też czy tak wczesny montaż pompowni, która ma swoją cenę i jej nieużytkowanie przez spory czas ma sens?
    To i jak cie nie ominie, prędzej czy później będziesz musiał przepompownie zrobić a ceny na pewno nie będą malały, więc musisz zdecydować co jest teraz dla Ciebie priorytetem czy zrobić przepompownię czy pieniążki które musiałbyś wyłożyć na nią przeznaczyć na materiały na budowę domu.

  13. #13

    Domyślnie

    Panowie jeszcze pytanie - czy ktoś z was ma u siebie studnię wodomierzową ocieplaną o wys. 120cm, gdzie wodomierz znajduje się 30cm pod pokrywą? Jeśli tak to czy silne mrozy które były w styczniu nie wpłynęły na dopływ wody?

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Montowaliśmy takie. Jak nie ma odczytu radiowego to trochę upierdliwe jest wyjmowanie tego dekla (pokrywa jest oddzielnie, styropianowy korek oddzielnie) - przynajmniej w tym modelu, który montowaliśmy. Kiedyś zdażyło się, że odczytujący korek wyjął ale już nie włożył. Przy dużym mrozie rozsadziło wodomierz (ale budynek z bardzo małym rozbiorem - budka dróżnika PKP). W innych miejscach jak korek był włożony to jest ok.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony