dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie PC panasonic czy LG, różnice w podłączeniu do instalacji

    Witam

    Przeglądam tematy , oglądam filmy na YT i ciągle nie wiem na co się zdecydować a terminy się zbliżają, instalacja podłogowa zrobiona , czekam na wylewki.
    Z kalkulacji na CW potrzebuję około 39W/m2 , tj PC dla minus 20stC o mocy 7- 7,2kW (CO + cwu).
    dlatego pasuje Aquarea SDC 9kW lub LG therma V 7kW bo obie dla -20 st C mają podobną moc około 5,5 k , te kilka dni w roku mogą wspomóc grzałki.

    Ale mam inne pytanie bo każdy instalator co innego proponuje w ofercie i montuje .
    jedni dają bufory inni mówią że nie potrzeba , naczynia wzbiorcze, dla której PC potrzeba dodatkowe.

    W LG naczynie wzbiorcze chyba jest zamontowane a jak jest w Panasonicu ? bo w instrukcji nie mogę znaleźć.

    Dom 153m2 podłogówki co 10 cm i 20m2 w garażu co 20 cm. nie będzie sterowania pokojowego tylko rotametry.
    Ilość zladu około 180l tak mi mówił instalator.

    Jakby mógł ktoś wyjaśnić co musi być zamontowane w układzie żeby było dobrze , nie dawać niepotrzebnych elementów dla obu ww Pomp ciepła

    Będzie zbiornik cwu 250-300l więc do tego trzeba naczynie wzbiorcze , zawór trójdrogowy z siłownikiem na co/cwu, filtr odmulacz z flamco

    A co z buforem ? trzeba , nie trzeba ? niby zladu na defrost starczy , dodatkowe naczynie wzbiorcze na CO ? w LG jest chyba a w Panasonicu ?

    Z góry dziękuję za odpowiedź
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Wi....
    Dom 153m2 podłogówki co 10 cm i 20m2 w garażu co 20 cm. ...
    Po co w garazu rozstaw co 20 cm?, po co we wszystkich pozostałych pomieszczeniach co 10 cm, miałem tylko jeden jedyny raz klienta który chciał miec w garazu 18 oC, dlaczego tak wysoką temperaturę w garazu nie wiem?, klent nasz pan. Dziwne to dla mnie, dobór mocy pompy za kilkadziesiat tysiecy na podstawie CW bo darmowe, dobór rozstawów do podłogówki na oko bo to tez darmowe, dokladanie materiału i robocizny aby było drozej zamiast aby było optymalnie i przez to taniej . Nic z tego nie rozumiem, gdzie tu sens i logika?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Dobór rozstawów rur od co robił instalator , obliczał w jakimś programie ilość pętli i długości , miał projekt domu z których brał wielkości pomieszczeń , podawałem zapotrzebowanie na ciepło i czym będzie grzane. Wg tego programu wyszło mu tak jak wyszło chyba 14 pętli na gorze i 11 pętli na dole .
    Garaż mam w bryle i chcę mieć temp . w granicach 15 st C tak żeby za bardzo nie wychładzać ścian i podłogi w pokojach nad .
    ps co do drożej to możliwe bo mam zrobioną na Wavinie , cena w porównaniu do chińskich rurek spora ale to mój wybór bo to będzie zalane anhydrytem i nie chcę mieć kiedyś niespodzianek .

    A teraz mam pytanie co ma być w układzie instalacji tak jak wyżej pytałem , co musi być a co można dodać ale nie konieczne a co zbędne.
    pozdrawiam
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Dobór rozstawów rur od co robił instalator , obliczał w jakimś programie ilość pętli i długości , miał projekt domu z których brał wielkości pomieszczeń , podawałem zapotrzebowanie na ciepło i czym będzie grzane. Wg tego programu wyszło mu tak jak wyszło chyba 14 pętli na gorze i 11 pętli na dole .
    Garaż mam w bryle i chcę mieć temp . w granicach 15 st C tak żeby za bardzo nie wychładzać ścian i podłogi w pokojach nad .
    ps co do drożej to możliwe bo mam zrobioną na Wavinie , cena w porównaniu do chińskich rurek spora ale to mój wybór bo to będzie zalane anhydrytem i nie chcę mieć kiedyś niespodzianek .

    A teraz mam pytanie co ma być w układzie instalacji tak jak wyżej pytałem , co musi być a co można dodać ale nie konieczne a co zbędne.
    pozdrawiam
    Instalator niech sie nie bierze za projektowanie instalacji bo mu to ewidentnie nie wychodzi. Instalator ma wykonac zgodnie z projektem, a nie projektowac. Zapotrzebowanie na ciepło nie jest zadna podstawą do obliczen ogrzewania podłogowego, pomijam fakt ze CW nie jest dokladne i co najwazniejsze nie liczy obciazen cieplnych poszczegolnyvh pomieszczen. Nie pisze o zwiekszonych kosztach wynikajacych z uzycia dobergo materiału a spie...go projektu podłogowki. Co do ukladu instalacji to czy nie powinien tego doradzic Twój instalator-projektant skoro masz do niego takie zaufanie?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Nie wiem jak LG, ale Panasonica najlepiej wpiąć bezpośrednio w instalację. On ma już wszystko w jednostce wew. W twoim przypadku nie potrzeba żadnych sprzęgieł lub bufora. Wystarczy zawór trójdrożny do przełączania CO/CWU. Należy tylko zapewnić odpowiedni przepływ wody, tzn. nie można skręcić wszystkich rotametrów. U mnie od pięciu lat tak wszystko śmiga.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    CWU w sumie możesz nie wliczać na cieplo wlasciwie bo to pokazuje jakieś kosmiczne wartości. CWU się robi niejako przy okazji. Dolicz sobie na wode ja wiem... z 0,5kw.
    W Panasonicu masz naczynie przeponowe, nie robi się buforu przy samej podłogówce

  7. #7

    Domyślnie

    Po co Ci Flamco jak masz 100% nowej instalacji c..o i to z tworzywa.Bufor zbędny.panasonik ma naczynie przeponowe w środku.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi , co do filtra odmulacza , ten z flamco 3w1 ma jeszcze separator powietrza , wiem że nowa instalacja ale coraz częściej polecają żeby montować bo przy podłączaniu może jakieś "śmieci" wióry czy inne pozostałości ze śrubunków dostać się do wody , koszt 500 zł jakoś ujdzie.

    Co do bufora , też myślę że niepotrzebny u mnie a w ofertach ciągle go zamieszczają a to kolejny 1000 , który można zaoszczędzić .
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    A jednak z tym buforem dziwna sprawa , w instrukcji Panasonica pisze kiedy trzeba a kiedy nie i u mnie nie potrzeba.
    Ale instalator pomp LG twierdzi że LG potrzebuje bufora że bez niego nie odbiorą mi instalacji i pompy ciepla.

    Ktoś może miał podobny problem ?
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi , co do filtra odmulacza , ten z flamco 3w1 ma jeszcze separator powietrza , wiem że nowa instalacja ale coraz częściej polecają żeby montować bo przy podłączaniu może jakieś "śmieci" wióry czy inne pozostałości ze śrubunków dostać się do wody , koszt 500 zł jakoś ujdzie.

    Co do bufora , też myślę że niepotrzebny u mnie a w ofertach ciągle go zamieszczają a to kolejny 1000 , który można zaoszczędzić .
    Smieci i wióry to Ci wylapie zwykłe sitko,separator powietrza Ci nie potrzebny.Niewiem jak LG ale jak kupisz panasonica seri J to masz juz e pompie sitko wyłapujace zanieczyszczenia a nawet magnes który łapie jakies tam opiłki itp.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    A jednak z tym buforem dziwna sprawa , w instrukcji Panasonica pisze kiedy trzeba a kiedy nie i u mnie nie potrzeba.
    Ale instalator pomp LG twierdzi że LG potrzebuje bufora że bez niego nie odbiorą mi instalacji i pompy ciepla.

    Ktoś może miał podobny problem ?
    Co za bzdura ???

    Mam LG od kilku lat. Instalacja bez żadnego bufora.

    Rozumiem jakby były tylko grzejniki i do tego każdy z termostatem to wtedy bufor by sie przydał jakby był potrzebny jakiś odbiór ciepła jak zamkną się termostaty.

    Zapytaj tego fachowca do czego ma być ten bufor i co ma robić , bo jakby nie patrzeć buforem jest .,...... ogrzewanie podłogowe.

    Zamontowanie bufora jak nie ma potrzeby zwiększy jedynie koszty ogrzewania , bo COP pompy spadnie. Czyli zapłacimy więcej za niepotrzebną nam rzecz a potem przez lat będziemy płacić więcej za ogrzewanie z powodu że kupiliśmy i zapłaciliśmy za niepotrzebną nam rzecz ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 03-08-2021 o 06:13
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Tak jak koledzy piszą bufor zbędny, a wręcz szkodliwy...
    U mnie Panas w tym roku 9-ty sezon zacznie bezawaryjnej pracy, bez bufora i innych bajerów.
    Zastanów się tylko nad tym anhydrytem, bo to wyraźnie obniży pojemność cieplną Twojej podłogówki - lepsza zwykła wylewka i to jak najgrubsza.
    Zamiast separatora dołóż sobie do odkamieniacza, bo to ma realny wpływ na prawidłową pracę instalacji i nie tylko - super spawa
    Powodzenia
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    napisałem zapytanie bezpośrednio do LG żebym później nie miał problemu jak przyjedzie do uruchomienia serwis z LG , ciekawe czy odpiszą . Nie chcę się z instalatorem kłócić , on chce montować bufor , ja nie chcę , czekam na jasną odpowiedź od LG
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    napisałem zapytanie bezpośrednio do LG żebym później nie miał problemu jak
    przyjedzie do uruchomienia serwis z LG , ciekawe czy odpiszą . Nie chcę się
    z instalatorem kłócić , on chce montować bufor , ja nie chcę ,
    czekam na jasną odpowiedź od LG
    Instalator, który nie ma zaufania do wykonanej podłogówki
    - będzie optował za buforem
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #15

    Domyślnie

    Warto dorzucić też reduktor ciśnienia przed całą instalacją. Większość zbiorników go wymaga. Na przyłączu do zbiornika CWU jeszcze naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa i zawór zwrotny wstawiony w odpowiednim miejscu.

    Co do bufora to jestem zdania, że przy podłogówce bez siłowników bufor nie ma sensu, ale to instalator widzi konkretną sytuację na rozdzielaczu od podłogówki i musi sam zadecydować.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony