dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bols86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-192
    Posty
    61

    Domyślnie Czy powiększyć pralnie kosztem magazynku?

    Hejka, mam do Was prośbę - czy powiększylibyście pralnie kosztem tego magazynku który jest za ścianka?, tak się zastanawiam nad jego sensownością, oczywiście można tam trzymać kosiarkę, łopatę, grabie itd. ale nie wiem czy kosztem pralni. Mam wrażenie ze z dosyć fajnego pomieszczenia gospodarczego wyszły nam dwie małe klitki.

    Ostatnio edytowane przez bols86 ; 02-08-2021 o 22:43

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bols86 Zobacz post
    Hejka, mam do Was prośbę - czy powiększylibyście pralnie kosztem tego magazynku który jest za ścianka?, tak się zastanawiam nad jego sensownością, oczywiście można tam trzymać kosiarkę, łopatę, grabie itd. ale nie wiem czy kosztem pralni. Mam wrażenie ze z dosyć fajnego pomieszczenia gospodarczego wyszły nam dwie małe klitki.

    Hejka
    Może pokaż większy kawałek tego projektu?

    Generalnie trzymanie grabii w ocieplonym i ogrzewanym domku jest jakby rozrzutnością, nie sądzisz?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bols86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-192
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Hejka
    Może pokaż większy kawałek tego projektu?

    Generalnie trzymanie grabii w ocieplonym i ogrzewanym domku jest jakby rozrzutnością, nie sądzisz?
    Mam takie samo zdanie na ten temat, aczkolwiek mamy bardzo mala dzialke - staram sie juz nie dorzucac dodatkowych elementow na ogrodek ktorego i tak mamy juz niewiele. Tak sobie mysle, ze teraz i tak w wiekszosci przypadkow sa juz roboty koszace, wiec trzymanie kosiarki w tak malym pomieszczeniu wydaje sie nie miec sensu, rozpatrywalem tam ewentualne trzymanie akcesoriow do kominka, brykietu do grilla, jakis nawozow do trawy itd.
    Wiecie jak to jest, pozniej i tak to wszystko sie wala po garazu, chcialem po prostu w jakis sposob ulatwic sobie zycie.
    Ogolnie zamysl jest niezly, tylko wydaje mi sie, ze gdybym powiekszyl ta pralnie to zyskalbym drzwi na ewentualne wysuszenie czegos na swiezym powietrzu, aczkolwiek i tak zabieramy suszarke z mieszkania, ale wiadomo nie wszystko sie nadaje do suszenia.
    Ech zeby czlowiek mial tylko takie problemy w zyciu!

    ps. szerokosc tych pomieszczen to 199cm - nie widac na rzucie.


  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jaki etap budowy domu?
    Jak wygląda sytuacja (tzn. mapka sytuacyjna)?

    Jeśli to dopiero projektowanie, to mam kilka uwag:
    - ten garaż jest za mały, żeby trzymać w nim dwa samochody. Jak sam wiesz, wszystko ląduje w garażu, a przy braku piwnicy będziecie mieli szczęście, jak w ogóle uda się po dwóch latach użytkowania domu zmieścić choć jeden samochód. Może lepiej dołożyć regały po bokach tego garażu i zmniejszyć bramę wjazdową? Do przemyślenia
    - kosiarkę to trzeba trzymać w suchym, ale nie koniecznie w dodatniej temperaturze. W domu o tak skromnej powierzchni "schowkowej" z pewnością nie pozwoliłbym sobie na wydzielenie wnętrza domu na narzędzia ogrodowe. Domek na takie narzędzia można np ustawić w rogu domu, w miejscu, gdzie na ogród otwierają się drzwi pomieszczenia D.08 (powiedzmy taki 1,5m x 3m?) - to miejsce i tak jest "martwe"
    - co do klitek: jeśli to jeszcze możliwe, sporo miejsca zajmują kominy wentylacyjne. Może warto pomyśleć o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?
    - kocioł z zasobnikiem można dać w głąb D.08 i będzie miejsce na suszarnię, mały regały magazynowe, chemię, mopy itd
    - wiesz, ze garaż będzie Wam wychładzał część mieszkalną domu?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bols86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-192
    Posty
    61

    Domyślnie

    Dzieki za trafne uwagi, projektowanie mamy za soba - otrzymalismy juz pozwolenie na budowe wiec ciezko bedzie tutaj o wieksze zmiany.

    - ten garaż jest za mały, żeby trzymać w nim dwa samochody. Jak sam wiesz, wszystko ląduje w garażu, a przy braku piwnicy będziecie mieli szczęście, jak w ogóle uda się po dwóch latach użytkowania domu zmieścić choć jeden samochód. Może lepiej dołożyć regały po bokach tego garażu i zmniejszyć bramę wjazdową? Do przemyślenia
    Tak wiem, wychowalem sie w domu gdzie garaz przejal funkcje graciarni do tego stopnia iz finalnie na samochod zostala postawiona wiata.
    Bedziemy starali sie zrobic jakas zabudowe w garazu, ale nie pomyslalem o zmniejszeniu bramy wjazdowej, dzieki za trafna uwage!
    - kosiarkę to trzeba trzymać w suchym, ale nie koniecznie w dodatniej temperaturze. W domu o tak skromnej powierzchni "schowkowej" z pewnością nie pozwoliłbym sobie na wydzielenie wnętrza domu na narzędzia ogrodowe. Domek na takie narzędzia można np ustawić w rogu domu, w miejscu, gdzie na ogród otwierają się drzwi pomieszczenia D.08 (powiedzmy taki 1,5m x 3m?) - to miejsce i tak jest "martwe"
    Hmm to jest jakas mysl, mozna by ewentualnie zostawic tam drzwi aczkolwiek czy nie bedzie to dodatkowe ulatwienie dla zlodzieja?.
    - co do klitek: jeśli to jeszcze możliwe, sporo miejsca zajmują kominy wentylacyjne. Może warto pomyśleć o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?
    Z tego co pamietam, to branzysta wspominal o pionie nawiewno-wywiewnym polaczonym z odzyskiem cieplna czyli rekuperacja. Pomieszalem cos?.
    - kocioł z zasobnikiem można dać w głąb D.08 i będzie miejsce na suszarnię, mały regały magazynowe, chemię, mopy itd
    W ogole to chyba ten kociol by mozna bylo wrzucic pod schody prawda?.
    - wiesz, ze garaż będzie Wam wychładzał część mieszkalną domu?
    Nad garazem nie ma czesci mieszkalnej, jest zadaszenie - rozumiem ze masz tutaj na mysli sciane dzielaca powierzchnie mieszkalna z garazowa?.
    Ostatnio edytowane przez bols86 ; 03-08-2021 o 10:27

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    mozna by ewentualnie zostawic tam drzwi aczkolwiek czy nie bedzie to dodatkowe ulatwienie dla zlodzieja?.
    Ale po co te drzwi? Małe pomieszczenie będzie jeszcze mniej ustawne, bo drzwi nie mozesz zastawić (a jak zastawisz, to drzwi nie będziesz używał).

    Z tego co pamietam, to branzysta wspominal o pionie nawiewno-wywiewnym polaczonym z odzyskiem cieplna czyli rekuperacja. Pomieszalem cos?.
    OK, jeśli tam jest przewidziana centralka wentylacyjna, to tym bardziej miejsce się przyda. Radzę popytać instalatorów o ilość miejsca pod rekuperator, bo rury potrafią zajmować wiele miejsca, sama centralka też jest sporych gabarytów, a jeszcze trzeba zapewnić do niej dostęp serwisowy (np żeby wymienić filtry). Dom ma chyba sporą powierzchnię, więc i rekuperator może byćspory.

    W ogole to chyba ten kociol by mozna bylo wrzucic pod schody prawda?.
    Zasobnik też wrzucisz pod schody? Chyba nie dasz rady, a zwiększanie odległości między kotłem a zasobnikiem nie jest dobre. Moim zdaniem pod schodami możesz dać rozdzielacz do podłogówki, bo dostęp do niego musi jakiś być, ale rzadko, a pod schodami możesz zmieścić np krzesła ogrodowe czy inne rzadko używane graty, które szkoda trzymać w garażu czy na stryszku, bo ich noszenie jest kłopotliwe, bo są "objętościowe" i nieporęczne. Znów, to tylko propozycja.

    Nad garazem nie ma czesci mieszkalnej, jest zadaszenie - rozumiem ze masz tutaj na mysli sciane dzielaca powierzchnie mieszkalna z garazowa?.
    Tak. Ta ściana powinna być trójwarstwowa, a przynamniej dobrze zaizolowana wełną (ogniotrwałość!). Drzwi do garażu, dymoszczelne, klasy EI30. To jest niestety słaby punkt garażów w bryle budynku. Dobrze, gdyby garaż miał swoje osobne posadowienie. Nie znam projektu i nie wiem jak mocno myślicie o zapotrzebowaniu na ciepło Waszego domu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Za garażem tworzy ci się wielki plac którego efektywnie jako przestrzeni ogrodowej raczej nie zagospodarujesz.
    Spokojnie ci tam wejdzie szafa ogrodowa na przydasie która będzie zdecydowanie tańsza w budowie od murowanego schowka.


  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A drzwi to najlepiej zrobić z tyłu garażu, a nie w tym małym schowku
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bols86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-192
    Posty
    61

    Domyślnie

    Dzięki wielkie Panowie za te wszystkie pomysły, kurczę jestem trochę zły ze skupiłem się na wszystkich pomieszczeniach oprócz tych gospodarczych. Nie wiem teraz jak z tego wybrnąć bo moja Panna pomimo posiadania suszarki chciałby czasami mieć możliwość wywieszenia czegoś na zewnątrz. Chcąc jej to ułatwić pomyślałem o takich drzwiach na zewnątrz z tej pralni, tak swoją droga jestem ciekawy jak będzie wyglada kwestia wentylacji tego pomieszczenia - przecież tam będzie wilgoć.
    Z tym niezagospodarowanym ogrodem za garażem bym się tan nie rozpędzał, mamy dosyć mały ogródek i to będzie jego najwieksza część.
    Takim całkiem ciekawym rozwiązaniem mogłoby być wyrzucenie zasobnika na wodę pod schody i powieszenie gdzieś blisko niego pieca, wtedy powiększamy pomieszczenie gospodarcze i mamy możliwość wyjścia z praniem na zewnątrz.
    Bym zapomniał, cala instalacja rekuperacji jest przewidziana na poddaszu, więc nie będzie zajmowała miejsca w pralni.
    Patrzcie na ten malutki ogródeczek
    Ostatnio edytowane przez bols86 ; 04-08-2021 o 23:12

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jeśli okna domu masz głownie na wprost i na prawą stronę, to ten fragment za garażem jest praktycznie niewidoczny. Jasne - możesz go sobie obsadzić jak chcesz, ale rzadko będziesz miał okazję te nasadzenia oglądać.
    Tak samo stracony, jako ogród jest cały pas gruntu wzdłuż garażu - najlepiej zrobić tam część gospodarczą (kompostownik, drewutnia, szafy gospodarcze)

    Chyba, że inaczej podejść do układu tarasu i teren za garażem wykorzystać na taras (dorobić wyjście tarasowe na bocznej ścianie) a zieleń doprowadzić pod samo wielkie okno salonu. taki taras można zacienić pergolą bez zacieniania salonu.
    Drugi taras zrobić przy kuchni

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bols86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-192
    Posty
    61

    Domyślnie

    Taka opcja byłaby naprawdę najlepsza ale niestety nie przejdzie u nas takie wąskie wyjście na taras. Chciałem uniknąć przechodzenia przez cześć salonowa do ogrodu, wiesz jak to jest, łatwiej mi utrzymać w czystości cześć jadalna niż jadalna i tarasowa - dzieciaki będą mi tam wchodziły w brudnych buciorach. Trochę teraz żałuje ze nie ustawiliśmy trochę inaczej tego domu, ale chyba pójdziemy w kierunku wykorzystania tej przestrzeni za garażem na jakiś domek dla dzieci, może faktycznie domek narzędziowy itd. - dobry pomysł, tak sobie myślę ze nawet można by tak trzymać rowery, aczkolwiek o nie się trochę boje.
    Tak odbiegając troszkę od ogródka, sądzicie ze gdybym faktycznie powiększył ta pralnie kosztem magazynku i zachował te drzwi na wypadek ewentualnego suszenia prania na zewnątrz ryzykuje dosyć łatwym włamaniem od tej strony do domu?.

    ps. teraz mi sie przypomnialo ze w tym miejscu za garazem mamy zlokalizowane okna garazowe taki domek moglby troche ograniczyc przenikanie promieni slonecznych do garazu, chyba je przeniose na boczna elewacje

    Ostatnio edytowane przez bols86 ; 05-08-2021 o 15:07

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    masz konserwatywne podejście
    Czy przy wyjściu na ogród musi być taras?



    jak okna przeniesiesz na boczną elewację, to będziesz musiał odsunąć dom na 4 m. Bez okien możesz się zbliżyć na 3 m (co da ci więcej miejsca po drugiej stronie domu).
    Chyba, ze wstawisz w ścianę zamiast okien- luksfery.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tutaj też taras nie jest bezpośrednio przy oknie:

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Elfir, jak wstawiasz te obrazki?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bols86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-192
    Posty
    61

    Domyślnie

    No dobra to już wszystko wiem, ogólnie to trochę mi umknęły te odległości i została już zatwierdzona odległość 4m wiec mam możliwość przeniesienia tych okien. Swoją droga to nawet chyba lepsza lokalizacja dla nich.
    Panowie to małe podsumowanie:
    - przeniesienia tarasu na bok domu do którego będzie prowadziła ścieżka
    - powiększenie pralni kosztem usunięcia magazynku, czy dobrym pomysłem będzie wstawienie tam okna?, dzisiaj dostałem informacje iż na pomieszczenia techniczne jest zastosowana wentylacja grawitacyjna - ewentualnie może być wspomagana.

    No to chyba ma już jakiś sens!, teraz nie wiem co moja Pani na to bo już się mega nakręciła na pierwotny taras, echhhh

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    To może zapytaj najpierw swoją Panią.

    Okna bym tam nie wstawiał - jestem przeciwnikiem okien w tego typu pomieszczeniach, bo okno to dla mnie okno, a nie lufcik wentylacyjny. No ale tu jest jak jest, kocioł gazowy, więc pewnie i kratka wentylacyjna pod sufitem plus zapewnienie prawidłowego przepływu powietrza, czytaj nawiewnik w tym samym pomieszczeniu. A może nawietrzak wystarczy? Projektant od wentylacji to widział??? Latem nie zadziała ta wentylacja!

    ps. Elfir to kobieta
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bols86

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-192
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    To może zapytaj najpierw swoją Panią.

    Okna bym tam nie wstawiał - jestem przeciwnikiem okien w tego typu pomieszczeniach, bo okno to dla mnie okno, a nie lufcik wentylacyjny. No ale tu jest jak jest, kocioł gazowy, więc pewnie i kratka wentylacyjna pod sufitem plus zapewnienie prawidłowego przepływu powietrza, czytaj nawiewnik w tym samym pomieszczeniu. A może nawietrzak wystarczy? Projektant od wentylacji to widział??? Latem nie zadziała ta wentylacja!

    ps. Elfir to kobieta
    Elfir mea culpa!, ale gafę strzeliłem, mam nadzieje ze nie masz mi tego za zle.
    Pogadam w przyszłym tygodniu z architektem o zapytam jak on to widzi .
    Jeśli moja kobietka by się jednak mocno upierała przy tym tarasie jak w pierwotnym planie to może warto faktycznie tam z tylu za garażem usadowić jakiś fajny domek na narzędzia i rowery?. Nie ukrywam iż wolałbym go mimo wszystko z boku, ale tam są 4 metry, z metr zajmą choinki to zostaną 3 - No może od biedy coś by tam weszło.
    Za mocno skupiłem się na części mieszkalnej, ale jak to mówią pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie.
    Swoją droga nie wiem czym się kierował architekt zostawiajac w tym pasie 4m zamiast 3 skoro tam nawet okien nie ma.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bols86 Zobacz post
    Swoją droga nie wiem czym się kierował architekt zostawiajac w tym pasie 4m zamiast 3 skoro tam nawet okien nie ma.
    Pewnie tym, żeby budynek nie "leżał" na działce sąsiada, skoro nie musi.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Elfir, jak wstawiasz te obrazki?
    przez fotosik i potem w tagach [img]zdjęcie.jpg [/img]

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał bols86 Zobacz post
    dzisiaj dostałem informacje iż na pomieszczenia techniczne jest zastosowana wentylacja grawitacyjna - ewentualnie może być wspomagana.
    Kto ci ten dom projektuje? Dinozaur?
    NIE MIESZA SIĘ WENTYLACJI!
    Wyjątkiem jest garaż, ale on i tak powinien mieć szczelne drzwi do domu.

    Zrobienie okien niepotrzebnie zabiera ci miejsce na ścianie w garażu
    W tej chwili koszt oświetlenia lampą LED w dzień garażu będzie tańszy od montażu okien. I to przez najbliższe 10 lat. Jaki sens mają okna?
    Może o 1 m poszerzyć garaż, by faktycznie był dwustanowiskowy?

    Zwróć uwagę, że ja piszę o szafach ogrodowych a nie domku narzędziowym - nie przez przypadek. Szafa to mebel. Domek narzędziowy to budynek podpadający pod prawo budowlane.
    Kosiarkę czy rower spokojnie w szafie schowasz.

    ***

    Mój nick nie ma płci, wiec skąd mogłeś wiedzieć? Trudno bym się obrażała. Zupełnie mi nie przeszkadza.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 05-08-2021 o 22:25

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony