dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Jeden by wszystkimi rządzić - Wybór systemu smart

    Witam,

    Kupiłem dom od dewelopera, dom się buduje a ja poszukuję systemu Smart Home i przyznam szczerze, że jestem załamany, chciałbym jeden system do zarządzania wszystkim ale odnoszę wrażenie, że taki nie istnieje Opisze pokrótce problemy z którymi się borykam, być może znajdzie się na tym forum ktoś kto wskaże mi jeden system będący w stanie połączyć to w całość.

    Zacznijmy od rolet i pergoli, na każdym oknie będzie roleta zewnętrzna a za domem pergola lamelowa wraz z zasłonami bocznymi - tutaj stawiał bym na Somfy

    Następnie ogrzewanie - w całym domu będzie ogrzewanie podłogowe i tak np. w sypialni w godzinach 8 - 19 nie potrzebuję jakiejś super temperatury, ale np. w gabinecie potrzebuję temperaturę komfortową tylko w godzinach 8-16 tutaj kierował bym się w stronę systemu salus control i sterowania każdym pomieszczeniem osobno

    Klimatyzacja - Padło na LG Artcool która oczywiście ma swoją aplikację do sterowania.

    Ogród - Chyba tylko tutaj uda się coś w miarę sensownego czyli robot koszący i nawadnianie od Gardena

    Niby proste, wszystko mam w miarę zaplanowane ale irytuje mnie fakt, że do całości będę potrzebował czterech aplikacji. Myślałem np. o rezygnacji z Somfy i sterowaniu roletami przez salus ale oni nie mają żadnych sensownych pilotów, a sterowanie TYLKO aplikacją mnie nie interesuje. Pomyślałem też, że można by poszukać systemów zgodnych z Apple HomeKit i zarządzać wszystkim z aplikacji Apple ale znalezienie informacji co jest z HomeKitem kompatybilne i w jakim stopniu graniczy z cudem.
    Szukałem też informacji o możliwości sterowania ogrzewaniem podłogowym przez Somfy ale nic sensownego nie znalazłem, chwalą się współpracą z producentami ale bez szczegółów.

    Czy ktoś z Państwa mierzył się może z podobnymi dylematami i odnalazł ten jedyny słuszny system będący w stanie sterować wszystkimi w/w urządzeniami?

  2. #2

    Domyślnie

    To jest taka polityka producentów, żebyś tylko kupował ich systemy i ich akcesoria. Bo wtedy mogą Cię kasować jak za woły. Przerabiałem to z roletami i zdalnymi łącznikami. Najlepiej mieć wszystkie urządzenia z możliwością sterowania komendami uniwersalnymi np. poleceniami HTTP tzw. tryb DIY.
    Jeżeli jakieś rozwiązanie ma system zamknięty, protokół utajniony to należy je na wstępie odrzucić.
    Weźmy przykładowo te Twoje rolety Somfy. Czy ja mogę wysłać z komputera komendę zamykającą roletę Somfy? Choćby wpisać w przeglądarce jakiś URL, aby zamknął roletę?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3

    Domyślnie

    Zleżało mi właśnie na spójnym systemie którego nie muszę pisać sam Obecnie w mieszkaniu mam jakieś tam LEDy sterowane przez sprzęty od blebox, ma to to jakiś tam API można tym sterować wysyłąc proste JSONy na odpowiednie endpointy ale meritum mojego problemu polega na tym, że chcę kupić gotowy system działający po wyjęciu z pudełka a nie zestaw elementów które muszę ze sobą spiąć i walczyć z kompatybilnością wszystkiego

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A ja napiszę tak :
    Taki system nie istnieje - jeśli kolega sobie "coś" wybiera to "coś" wymusza na nim korzystanie z odpowiedniej aplikacji lub sterownika.
    Przerabiałem już to kilka razy z różnymi systemami i zawsze cos porozumiewa się innym protokołem innymi napięciami czy częstotliwością.
    Trzeba "sobie" znaleźć jeden który zbierze sygnały i potrafi wytworzyć logikę z tych sygnałów, a dzięki nim realizować odpowiednie funkcje i to w najprostszy z możliwych sposobów "0" i "1".
    To co realizują sobie np regulatory czyli wszelkie histerezy, ustawienia czułości , wilgotności czy prędkości, posuwy, stany, - przez własne aplikacje, a do centralnej jednostki wysłanie tylko informacji o zamknięciu otwarciu, stanu po obrocie czy przesunięciu czy danej temperaturze lub położeniu.

    Jeśli ktoś to zrozumie to będzie widział, że uniwersalny sterownik nie istnieje, a wszystkie inne to urządzenia adaptacyjne, symulatory itp.

    Piszę dlatego, że sam wykorzystuję "Satela" a spina Faac-a, Junkersa, Danfossa, Arduino, Froniusa, Samil-a, Brinka, Karchera, Somfy, 5Tech, Galmet i kilka innych no name i wszystkie ich stany oraz realizację funkcji "zamknij" załącz/wyłącz" informuj" "alarmuj" "powiadom" "czuwaj" wyświetlane są w jednej aplikacji telefonicznej i na jednym wyświetlaczu w domu, mogą również w jednym laptopie. Oczywiście każde z urządzeń posiada własną dedykowaną aplikację o rozszerzonych możliwościach czy sterownik o zaawansowanych ustawieniach czy regulacjach niedostępnych z poziomu aplikacji głównej.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Hmmm.... Przyznam, że moje doświadczenie w automatyce domowej jest nikłe i pozwolę sobie przedstawić jak ja to sobie wyobrażałem. Mam sobotni wieczór mój dom wie, że ktoś jest w domu (przecież po głupich telefonach zalogowanych do WiFi będzie wiedziała czy ktoś jest) mam ustawione harmonogramy, w salonie w sobotę do godziny 00:00 utrzymuj temperaturę 21 stopni, w sypialni włącz klimatyzację o 23:00 i niech będzie włączona do 01:00 (oczywiście jeśli ktoś jest w domu) w niedzielę o 5 rano skoś trawnik a później jeśli wilgotność ziemi jest odpowiednio niska włącz zraszacze.

    I to wszystko sobie mogę poustawiać (może poza wykryciem obecności) w trzech różnych aplikacjach.

    No ale teraz przychodzą moje urodziny, impreza zaczyna się w sobotę, zbliża się godzina 00:00 i muszę włączyć jedną aplikację żeby przestawić harmonogram klimatyzacji.
    Godzina 4:40 my dalej balujemy więc w stanie nietrzeźwości szukam drugiej aplikacji żeby wyłączyć kosiarkę i zraszacze bo komuś narobi krzywdy.

    Rozumiem, że nie znajdę jednego systemu któremu (najlepiej powiem) "Wyłącz automatykę, ustaw temperaturę w salonie na 21" i tyle? Widzę w takim razie poważną niszę na rynku
    Ostatnio edytowane przez syri16 ; 05-08-2021 o 12:37

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Raz w roku ma się urodziny, i jak w takich jak opisujesz sytuacjach nie wciśniesz przycisku np. "Automat start" to coś się stanie?
    I po to chcesz wykonać część inteligentnego domu? Mija się z celem....
    U mnie np kot który wychodzi z domu w obroży ma "pastylkę" gdy dojdzie do klapki wejściowej zluzuje mu się elektromagnes i może wejść - co też czyni , do miski dozuje mu się porcja karmy, ale to tylko wtedy gdy nie ma nikogo w domu - gdy są domownicy ta cześć automatyki nie działa.
    Nie wyobrażam sobie aby komukolwiek automat koszący zrobił krzywdę!!!uniesienie wyłączy i wszczyna alarm, przeszkoda której wcześniej nie było zatrzymuje pracę i czeka...aż przeszkoda zniknie lub ją ominie(wszystko zależy od zaprogramowania) To jest tak jakbyś się obawiał, że odkurzacz automatyczny kogoś z domowników "wciągnie" do zbiornika. Każda klimatyzacja czy urządzenie z programatorem ma opcję zmiany trybu pracy...po co mi aplikacja do uruchamiania kilimy jak jestem w domu?
    W każdym IQ jest opcja albo Auto albo Manu i tak się to konfiguruje: jeśli np jest sucho(czujnik wilgotności gleby sygnalizuje to spryskiwacze włączą się nie wtedy gdy taki stan nastąpi !!!! - po pierwsze ktoś może być na ogrodzie po drugie może być południe i największy upał i wszystkie rośliny zostaną zniszczone. To samo dotyczy automatycznej kosiarki - nie kosi gdy się podlewa lub bezpośrednio po.

    Ale to trzeba wiedzieć i to się programuje przy założeniach co się chce osiągnąć od ogólnie pojętego "inteligentnego domu" ...a nie po to by "mieć".`
    Problemem jest np realizacja cyklu podlewania gdy nie ma wody... realizacja funkcji oświetlenia gdy nie ma prądu - ale to również można skonfigurować.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Jestem tuż przed budową domu, ale na 100% będzie to Loxone. Od ponad 2 lat mam go "testowo" u siebie w mieszkaniu ~60m2 w bloku. Instalacja jest głównie bezprzewodowa, bo nie chciało mi się robić remontu. Jest w niej aż 160+ urządzeń. Zintegrowane / zautomatyzowane mam wszystko co się dało, tj:

    - oświetlenie
    - zacienienie / rolety
    - ogrzewanie
    - klimatyzacja (Daikin)
    - wentylacja
    - brama wjazdowa do garażu
    - domofon (wspólny, klatkowy, Proel)
    - wideofon (własny, przed drzwiami, Doorbird)
    - drzwi (smart lock Nuki + dostęp chipem)
    - dzwonek via multi-room audio
    - czujniki temp, wilgotności, CO2
    - czujniki drzwi, okien
    - czujniki ruchu, jasności
    - czujniki dymu
    - czujniki zalania
    - alarm
    - monitoring / kamery
    - sterowanie TV i zestawem hi-fi
    - multi-room audio 5 stref, zintegrowane ze Spotify
    - robot odkurzający (Deebot)
    - oczyszczacz powietrza (Xiaomi)
    - nawilżacz powietrza (Xiaomi)
    - dolewanie wody do nawilżacza
    - monitoring gleby w kwiatach na balkonie
    - nawadnianie kwiatów
    - czujnik smogu
    - czujnik w skrzynce na listy (LoraWAN)
    - integracja pralki i suszarki (Bosch)
    - licznik energii Modbus (Eastron)
    - UPS (APC)
    - budzik (zintegrowany z systemem, Loxone)
    - czujnik wody dla psa
    - sterowanie głosowe Alexa i Google Assistant

    Za całość odpowiada tandem Loxone + Loxberry, który razem z Audioserverem mieści się w szafce modułowej 3x18.

    Osprzęt:
    - Loxone Air
    - ZigBee (głównie Aqara i Philips, 70+ szt.)
    - Wifi (głównie Shelly i ESP)
    - DMX
    - 1-Wire

    Instalacja samodzielna, niespieszny development systemu do tego poziomu: ~1 rok. Aktualnie 60+ stron logik i automatyzacji w Loxone Config

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    [c.d.]

    Z takich rzeczy typowo domowych to nie mam chyba tylko obsługi fotowoltaiki, wallboxa i koszenia trawy - te rzeczy ciężko zrealizować w bloku.
    Ale na pewno będę miał to w przyszłości w domu. W każdym razie system jest genialny i wg mnie zasługuje na miano "One to rule them all".


    Jeśli miałbym Ci coś poradzić w poruszanych kwestiach:

    1. Nie dobieraj systemu do osprzętu, tylko odwrotnie - osprzęt do systemu. Na przykład; można się głowić jak zintegrować z systemem automatyki zakupione urządzenia AGD (np. Samsung czy LG). Ale mając Loxone można np. wybrać sprzęt Bosch, Siemens lub Gaggenau i wtedy integracja jest automatyczna, bo Loxone obsługuje system Home Connect out of the box.

    2. Jeśli chodzi o klimatyzatory z interfejsem Wifi, to Loxone integruje się dość łatwo z tym, co się w ogóle jako-tako integruje, tj. Daikin i Midea. Unikałbym za to Samsunga i LG - integracja po Wifi to koszmar. Ogólnie do nowych inwestycji nie polecałbym w ogóle kilimy z Wifi, tylko z jakimś kablowym interfejsem (w praktyce Modbus albo KNX).

    3. Na kosiarkach się jeszcze nie znam, ale wiem że można zintegrować Bosch Indego, Husqvarnę Automoover i kosiarki Wrox (jest nawet plugin https://www.loxwiki.eu/x/XYhWBQ).

    4. Do integracji nawadniania Gardena jest wtyczka: https://www.loxwiki.eu/x/BwISAg , ale moim zdaniem szkoda kasy na odrębny system z własną logiką. Wystarczy kupić jakieś dobre dysze / zraszacze (Hunter, Rainbird), dowolne zawory i wysterować je z przekaźników Loxone - dowolną, nawet b. rozbudowaną logiką.

    5. Za nic w świecie nie dałbym się "wpuścić" w Somfy. Zresztą tu ta sama uwaga co wyżej - po co odrębny system? Wystarczy kupić dowolne silniki rolet sterowane prądem kablowo, najlepiej z funkcją detekcji przeciążenia - wówczas Loxone sobie je sam skalibruje i gotowe. Sterowanie bezpośrednio z systemu jest 100% lepsze i 200% tańsze, niż za pomocą bramki Veluxa do systemu Somfy.

    6. W kwestii ogrzewania też nie ma sensu brać osobnego systemu. Loxone ma niezwykle rozbudowane możliwości sterowania ogrzewaniem bazujące na algorytmach PID i logiki rozmytej (samo-uczenie się bezwładności stref). Wystarczy podłączyć do systemu siłowniki sterowane kablowo po 230 V lub 24V DC, binarnie (0-1) lub analogowo (0-10). Ja sam kupiłem siłowniki Loxone Air i działają super. Po 2 sezonach baterie nadal > 65%. Do szafki rozdzielczej brałbym Loxone Tree, bo można je wszystkie połączyć dwiema parami skręconymi.

    7. Takie rzeczy jak "Wyłącz automatykę, ustaw temperaturę w salonie na 21" - w Loxone są out of the box w apce mobilnej. Możesz od razu zdecydować też na jak długo ma być te 21 stopni (po czym system wróci do trybu automatycznego). To zadanie z tych najbardziej trywialnych. Ale lepiej takie rzeczy robić przez tryby operacyjne domu (u mnie to się nazywa "Party mode"). Wówczas oprócz ustawień temperatury może się zmienić też ustawienie wentylacji / rekuperacji, inne oświetlenie domu / ogrodu, deaktywacja zraszaczy, aktywacja muzyki w łazience w czasie obecności gościa - zsynchronizowana z muzyką płynącą z głównego zestawu HiFi, automatyczne otwieranie drzwi na dzwonek, itd. itp. Co tylko sobie wymyślisz. I to wszystko łatwo sobie skonfigurować.

    8. Jeśli chodzi o tzw. "piloty", to Loxone ma w ofercie za ok 200 zł pilota na Air (używam dwóch takich u siebie, są bez zarzutu). Natomiast pilotem "głównym" jest u mnie Logitech Harmony 950, który integruje się z Loxone przez Harmony Huba. Steruje on zestawem TV, KD, HiFi oraz kilkoma smart plugami Shelly. Mógłbym dodać mu więcej funkcji, ale nie miałem potrzeby.


    Mam nadzieję, że informacje Ci w czymś pomogą. Powodzenia.
    T.
    Ostatnio edytowane przez TomekWaw ; 07-08-2021 o 11:58

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nie tylko autorowi wątku.... dziękuję bardzo za odpowiedź. Pomogła i mnie. Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony