dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Jak zabezpieczyć zadatek przy umowie przedwstępnej

    Cześć,
    Na dniach będę podpisywał umowę przedwstępną na zakup działki i wpłacał zadatek.
    W umowie warunkuje zakup działki uzyskaniem warunków zabudowy.

    Mam pytanie co do wpłaty zadatku - jeżeli wpłacę go sprzedającemu, a do sprzedaży nie dojdzie na skutek braku WZ, to sprzedający powinien mi zwrócić zadatek... ale co jeśli tego nie zrobi... zostaje mi szarpanie się po sądach.

    Zastanawiam się czy macie jakiś ciekawy patent na bezpieczne wpłacenie zadatku - czy np taki zadatek można powierzyć osobie trzeciej (np notariuszowi), który zgodnie z zapisami umowy, w przypadku nieuzyskania WZ zwróci mi zadatek.

    Będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami

    Pozdrawiam
    Jacek

  2. #2

    Domyślnie

    Wpis do hipoteki nieruchomości. Rachunek escrow u notariusza. Poddanie się egzekucji 777 kpc.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki Marku... czy mógłbyś trochę bardziej rozwinąć swoją wypowiedź

  4. #4

    Domyślnie

    Do jakiej hipoteki wpis?
    Co do zadatku to definuje prawo na jakiej zasadzie on działa.
    Musisz umowę spisać poprzez notariusza to pozwoli w razie czego na szybsze rozwiązanie sporu.

    Co do kupna dzialki bez WZ to kupowanie kota w worku, dziwię się że sprzedający nie upewnił się czy na działce którą chce sprzedać będzie można coś wybudować. Na twoim miejscu nic nie płaciłbym dopuki nie zobaczysz WZ, zresztą sam możesz wystąpic o WZ dla tej działki.
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 12-08-2021 o 21:12

  5. #5

    Domyślnie

    Plan jest taki że podpisuje umowę przedwstępną, wpłacam zadatek i występuje o WZ - jak je otrzymam dochodzi do transakcji.
    niestety na WZ czeka się ok 2-3 miesiące.
    Aby w tym czasie sprzedający nie sprzedał działki komuś innemu wpłacam zadatek, czyli jeżeli z winy sprzedającego nie dojdzie do transakcji, zwraca dwukrotność zadatku (co w tym momencie mam nadzieje zniechęci sprzedającego do sprzedaży komuś innemu a w najgorszym wypadku pokryje poniesione przeze mnie koszty)

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek13 Zobacz post
    Wpis do hipoteki nieruchomości. Rachunek escrow u notariusza. Poddanie się egzekucji 777 kpc.
    Raczej chodziło o wpis do III działu KW, tzw. ujawnienie w KW roszczenia.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał chicoPL Zobacz post
    Raczej chodziło o wpis do III działu KW, tzw. ujawnienie w KW roszczenia.
    Zadatek nie jest żadnym obciążeniem hipoteki, takich rzeczy nie wpisuje się w KW.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek206 Zobacz post
    Plan jest taki że podpisuje umowę przedwstępną, wpłacam zadatek i występuje o WZ - jak je otrzymam dochodzi do transakcji.
    niestety na WZ czeka się ok 2-3 miesiące.
    Aby w tym czasie sprzedający nie sprzedał działki komuś innemu wpłacam zadatek, czyli jeżeli z winy sprzedającego nie dojdzie do transakcji, zwraca dwukrotność zadatku (co w tym momencie mam nadzieje zniechęci sprzedającego do sprzedaży komuś innemu a w najgorszym wypadku pokryje poniesione przeze mnie koszty)
    Czegoś nie rozumiem, gościu chce sprzedać działkę i nie wie jaką ona ma przeznaczenie?? Dla własnego bezpieczeństwa WZ powinien już dawno załatwić.
    Najważniejsze abyś to podpisał przez notariusza, wtedy jesteś prawnie chroniony. Gdy spiszesz umowę poza notariuszem ona tez jest obowiązują tylko że w razie nie wywiązania się z umowy przez sprzedającego musiałbyś założyć mu sprawę cywilna w sądzie.
    W umowie podaj cenę za działkę jaką żąda sprzedający aby potem sprzedający jej nie podniósł.

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję Wam za wszystkie rady.
    wcześniej rozważałem opcję umowy u notariusza, teraz już chyba nie przyjmuję innej opcji.
    i również zadatek powierzę notariuszowi...

    Co do sprzedających, którzy nie wiedzą co można na ich działce postawić, to w przeciwieństwie do Waszych doświadczeń, ja na prawie każdą działkę jak trafiałem to była bez WZ.... Od sprzedających zawsze słyszałem, to Pan chce się budować to Pan sobie wystąp o WZ, bo skąd ja mam wiedzieć co Pan będzie chciał na tej działce postawić... tak było niemal we wszystkich działkach jakie oglądałem....

  10. #10

    Domyślnie

    Skoro nie wydanych WZ to w gminie maja studium i tam na pewno się dowiesz czy na tej działce będziesz mógł się wybudować. Przy okazji dowiedz się o przyłącze prądu i wody, czy daleko od działki są media bo to tez ma wpływ na cenę działki.

  11. #11
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Tylko z notariuszem robić takie rzeczy

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Skoro nie wydanych WZ to w gminie maja studium i tam na pewno się dowiesz czy na tej działce będziesz mógł się wybudować. Przy okazji dowiedz się o przyłącze prądu i wody, czy daleko od działki są media bo to tez ma wpływ na cenę działki.
    w gminie przez telefon dużo rzeczy mówią - nie kupie jak nie dostanę tego na papierze.
    o energię będę pytał, aczkolwiek na działce stoją 2 słupy więc zakładam że problemu nie będzie, w dodatku w drodze, do której działka przylega, jest kabel, który kończy się u sąsiada 50m dalej.
    na wodę nie liczę - własna studnia

  13. #13

    Domyślnie

    Wiem że mogą dużo mówić a mało robić ale ja proponuje wizytę osobistą i rozmowę z urzędnikiem od planowania przestrzennego. Wiem ze to co powie tez może nie mieć pokrycia ale chociaż dowiesz się czy ta działka jest przewidziana wg studium pod zabudowę jednorodzinną czy inną.
    I oczywiście nie namawiam Cię abyś kupił działkę po rozmowie w gminie tylko chce abyś zaoszczędził czas i pieniądze sprzedającego

  14. #14

    Domyślnie

    http://prawny.org.pl/2019/10/10/czy-...ze-wieczystej/

    Nie chodzi o zadatek a o to, że po ujawnieniu w III dziale umowy, nieruchomość może zostać sprzedana przed sądem mimo niechęcie sprzedającego(np.).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony