dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Lightbulb Wygodny wjazd do garażu i wiaty obok

    Cześć,
    stoję przed dylematem umiejscowienia budynku z garażem w bryle na działce oraz bramy w taki sposób aby mieć bramę na wprost wjazdu do garażu, ale jednocześnie wygodnie byłoby wjechać pod wiatę znajdującą się między garażem a granicą działki. Wjazd i wyjazd spod wiaty były w literę S. Dodatkowo sprawę utrudnia znajdująca się w tym narożniku studnia. Doradźcie proszę czym się kierować i jakie wymiary zachować, aby korzystanie było wygodne? Poniżej rysunek poglądowy (skala NIE JEST zachowana, wymiary w [cm])

    Chodzi o dobranie odległości X, Y oraz wynikowo Z, aby było wygodnie.
    Warunki
    - budynek stoi w nieprzekraczalnej linii zabudowy 6m od frontu i rozważamy jego umiejscowienie na tej linii lewo/prawo.
    - minimalna odległość budynku od granicy działki to 3m od strony wiaty (brak okien i drzwi na tej elewacji) oraz 4m z drugiej strony (są okna)
    - studnia już jest i tak będzie, zaznaczyłem odległości od granicy działki do jej najdalszych krawędzi
    - ostatecznie dopuszczam możliwość całkowitej zmiany ogrodzenia i bramy, ale ta 4-metrowa to raczej standard.

    Jest koncepcja X - 400, Y - 420, Z - 555, ale nie mam pojęcia czy to zagra.
    Drugi pomysł był X - 505, Y - 525 , Z - 450, ale wtedy wjazd wydaje mi się już pod zbyt dużym kątem pod wiatę.
    Nie mogę znaleźć w internecie żadnych sensownych wytycznych co do takich rozwiązań...

    helpunku!


  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Za dużo kombinujesz, kręcenie kiedyś się przeje. Odsuwana brama na dwa stanowiska (może być problem z furtką) lub dwie bramy uchylne albo jedna brama przesuwna do garażu a do wiaty przesuwasz pojazd na lewo, lecz to wymaga zdolnego mechanika z wyobraźnią, najlepiej w rodzinie.

  3. #3

    Domyślnie

    zbyt wąska działka na 2 bramy, zresztą to niepotrzebny koszt - wystarczy jedna, dobrze umiejscowiona

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Za dużo kombinujesz, kręcenie kiedyś się przeje. Odsuwana brama na dwa stanowiska (może być problem z furtką) lub dwie bramy uchylne albo jedna brama przesuwna do garażu a do wiaty przesuwasz pojazd na lewo, lecz to wymaga zdolnego mechanika z wyobraźnią, najlepiej w rodzinie.
    Jest problem z furtką i to poważny.
    Sam mam od 8 lat podobny dylemat, czy brama przesuwna czy łamana.
    Przez 8 lat nie rozwiązałem tego dylematu i zostaje ciągle bez ogrodzenia frontowego

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Ja zamontowałbym jedną bramę łamaną dwuskrzydłową 6m na środku pomiędzy garażem i wiatą.

  6. #6

    Domyślnie

    Problemu z furtką nie widzę.

    Wpadłem na taki symulator dla pojazdów: https://autoturnonline.com/pl/

    myślałem, że ktoś tu ma doświadczenie z tym po prostu i jakieś dobre rady

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie bardzo wiem jaki masz problem z furtką? Jakie jest prawdopodobieństwo otwarcia jednoczesnego bramy i furtki?
    Furtkę robisz na zawiasach samozamykających się, żeby uniknąć sytuacji, gdy komuś się zapomni zamknąć.
    Do tego skrzydło furtki od strony bramy - zamykająca się brama dociska skrzydło do furtki.
    Wielu moich klientów ma bramy zachodzące na furtki.

    Zrób maksymalnie szeroką bramę, gdzie prawa krawędź będzie w równej linii z krawędzią bramy garażowej.

  8. #8

    Domyślnie

    Ale się uczepiliście tej furtki.... powtórzę raz jeszcze (ja autor tematu), że NIE MAM problemu z furtką

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W sumie mój komentarz był do postu Arturo

    Ale wystarczy sobie rozrysować.
    Wiatę zakładam o szerokości 4 m bo tylko taka umożliwia wygodne przejście wzdłuż zaparkowanego samochodu i bezstresowe otwieranie drzwi na oścież.
    Odległość domu do granicy działki z drugiej strony jest nieistotne w tym problemie.

    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 17-08-2021 o 20:04

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A tutaj naniosłam niebieskim kolorem odległość 3 m od ściany domu, gdyby ci zależało na węższej wiacie.

    czerwonym kolorem wrysowałam studzienkę - tylko przy wiacie o szerokości 4m nie będziesz na nią najeżdżał samochodem. W przeciwnym wypadku trzeba byłoby robić pokrywę najazdową.

    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 17-08-2021 o 20:13

  11. #11

    Domyślnie

    @Elfir - Dziękuję Ci! Super, właśnie o coś takiego mi chodziło!

    Wyjaśniając - studzienka wystaje z ziemi na ok 0,5m, więc w żaden sposób nie można na nią najechać.

    Jeszcze tylko dopytam, czy w tych rysunkach odległość budynku od frontowej granicy była ustawiona na 6m?
    Co to za program w ogóle?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak, ustawiona na 6m. To ZWCAD (chińska podróbka AutoCAD).
    Model samochodu ma długość 4,5m. Studzienkę wrysowałam o średnicy 80 cm.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 17-08-2021 o 21:14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony