dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 53 z 53
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Sześć (6???) Zaworów przełączających?
    Jakaś masakra

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Te zawory zdecydowanie nadmiarowe - wystarczy przełączyć na rozejściu i będzie ok.

    Ale Pan instalator trochę mija się z prawdą - ciężko przewidzieć jak popłynie glikol w obu obwodach - robiłem takie testy u siebie z przepływomierzem i przepływ przez pompę ciepła spadnie na pewno. Uklad będzie spięty tylko latem gdy pompa grzeje CWU, więc aż tak wydajnego Dz nie potrzebuje. Dodatkowo dostanie dużo cieplejsze wejście. Wystarczy dobrać odpowiednią pompkę, wymiennik i chłodnice z jak największym przekrojem przyłącza (u mnie wymiennik 1cal a chłodnica 3/4 cala). U mnie przepływ spada o jakieś 20% - wniosek po delta Dz bez chłodzenia podczas stałej pracy pompy. Jej to w ogóle nie przeszkadza, a dostając kilka stopni pracuje z wyższą wydajnością. SCOP przy CWU ok 4.

    Myślę, że jak odpalisz rownolegle drugi obieg to przepływ na pompie spadnie nawet więcej. Na tym obiegu też potrzebujesz duży przepływ więc pompa obiegowa tania nie będzie. Wolałbym dołożyć do większej chłodnicy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Te zawory zdecydowanie nadmiarowe - wystarczy przełączyć na rozejściu i będzie ok.
    Dzięki za odpowiedź,
    On to tłumaczy tak , że miał złe doświadczenia z takim spinaniem bo wyskakiwały mu błędy w pompach, że za duży opór przepływu i przechodziły w tryb awaryjny. Generalnie ja byłbym w stanie wyłączać tą pompkę na bocznym obiegu kiedy główna pompa działa (obczaiłem API Nibe UpLink ).
    Co do kosztów dodatkowej pompki - to sytuacja wygląda tak że to przyłączenie równoległe z pompką mam już w "promocji" w cenie instalacji, na pewno nie odzyskam tej kasy ani nie dostanę obniżki jak z tego zrezygnuje. Pytanie tylko czy pompka Grundfos Alpha 25/60 nie będzie za słaba aby dać odpowiedni przepływ DZ ( 4 x 80m) przez chłodnicę reku i wymiennik.

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie 3x80m i pompka 25-80 - tak na styk.

    Jak dobrze zrobi to nie będzie problemu z przepływem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U mnie 3x80m i pompka 25-80 - tak na styk. Jak dobrze zrobi to nie będzie problemu z przepływem.
    Kurcze rozmawiałem jeszcze raz z instalatorami i mam jeszcze większy mętlik w głowie, teraz słyszę historię o pompkach wspomagających i zaworach zwrotnych aby ciecz nie szła krótszą drogą przez pompę.

    Szybka piłka - Owczar z twoich doświadczeń jaka pompka jest potrzebna aby przepchnąć glikol z odwiertów 4x80 przez chłodnice rekuperatora i wymiennik ciepła spięte szeregowo, zakładając że pompa wbudowana w pompę ciepła aktualnie nie działa. Jakiego przepływu powinienem się wtedy spodziewać?

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie 3x80m w pompie daje radę lfp 25-80. Żeby pchnąć przez 4x80 będzie potrzebował już coś większego. Moja pompa to 8kW k delta oscyluje koło 4 stopni. Dodatkowa pompka to jak dla mnie totalny bezsens. W cenie samej pompy kupisz chłodnice od ThesslaGreen.
    Jeśli chcesz mieć minimalną deltę to musisz celować coś w 25-100. Lepiej mieć zapas i zmniejszyć moc niż potem wymieniać pompkę.
    Ale to już są spore kwoty - Grundfos Magna 3 to ponad 2k.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U mnie 3x80m ...
    Część Owczar, ponieważ zbieram do montowania całego chłodzenia w całość napisałbyś mi dokładnie nazwy modeli osprzętu który używasz i czy byś brał coś większego/lepszego czy jesteś zadowolony

    • Wymiennik płytowy do chłodzenia wody CO
    • Chłodnica / osuszacz rekuperacji
    • Nawilżacz kanałowy

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cześć,

    Wymiennik SECESPOL PŁYTOWY WYMIENNIK CIEPŁA LB31-30 35kW. Wydajność w sam raz. Różnica temperatur na wyjściu jest minimalna.

    Chłodnica coolbox 250 6 rzędowa.

    Nawilżacz higroplus 500.

  9. #49

    Domyślnie

    Ja zrobiłem taki układ. Pozwala na chłodzenie pasywne, a w czasie, gdy PC generuje cwu, także chłodzenie aktywne. Test systemu będzie dopiero w najbliższym sezonie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	chłodzenie.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	459082

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Układ podobny do mojego. Tyle, że u mnie jeszcze chłodnica przed wymiennikiem o bez zaworu 3d na GZ.

  11. #51

    Domyślnie

    Tak, ten zawór na GZ to bardziej sztuka dla sztuki, by bufor latem był ładowany z dołu

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wymiennik SECESPOL...
    Dzięki powiedz jeszcze jak działa u Ciebie sterowanie - rozumiem że jest gdzieś jakiś czujnik wilgotności i temperatury w pomieszczeniu i na jego podstawie jest sterowane:

    1) Na zasadzie on/off pompka cyrkulacyjna CO - jaka histereza?
    2) Na zasadzie regulacji zawór trójdrożny DZ albo bokiem do chłodnicy?

    O ile pamiętam mówiłeś wcześniej nie jest potrzebne regulowanie chłodzenia na chłodnicy powietrza - to działa na zasadzie on/off ale już długo po tym jak wyłączyliśmy już chłodzenie cieczy.

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam wszystko spięte do automatyki domowej.

    Chłodnica może działać bez chłodzenia ścianami, ale gdy działa chlodzenie ścianami, to zawsze jest włączana.

    Chłodnica jest sterowana po wilgotności względnej. Jeśli w strefie dziennej, gdzie wilgotność jest najwyższa przekroczy 55% to włączana jest pompa DZ.

    W pokojach mam czujniki temperatury i ustawiam zadaną temperaturę. W momencie gdy w którymś pokoju wystąpi konieczność obniżenia temperatury zamykają się wszystkie obiegi podlogowki (chlodze tylko ścianami i sufitem), oraz te obiegi, gdzie temperatura nie wymaga obniżania. Plus oczywiście pompka obiegowa GZ.

    Mam niby zawory trójdrożne sterowane automatycznie, ale w praktyce latem są oba ustawione na obieg przez chłodnice i wymiennik cały czas. Póki nie odpalę pompki do GZ ciepło i tak nie jest odbierane, a chłodzenie bez chłodnicy zakończyłoby się podbiciem wilgotności.

    Pompka GZ i DZ zawsze pracuje na pełnej mocy. W praktyce na wyjściu z wymiennika temperatura GZ i DZ są prawie równe - w szczycie sezonu koło 18-19 stopni (Dz po przejściu przez chłodnice oraz wymiennik).
    Temperatura ścian nie spada poniżej 21-22 stopni, a punkt rosy oscyluje wokol temperatury powietrza wychodzącego z chłodnicy 14-16 stopni. Przy dużych zyskach podczas gotowania max 17-18 stopni - cały czas zapas do temperatury ścian. Nigdy nie zdarzyło się jakakolwiek kondensacja w domu. Nawet w małym wiatrolapie.

    Jedynie w garażu, który jest chłodzony zawsze gdy działa GZ i DZ. Tutaj nie mam czujników, leci przy okazji. Jak otworzę bramę w upalny dzień to potrafi po ścianie popłynąć woda. Ale na to też mam plan wilgotność bezwgledna wywiewu z domu w upalne dni jest zawsze niższa niż ta na zewnątrz - będę robił odzysk tego powietrza do garażu poprzez dodatkowy kanał i wentylator. Zima będzie kolejna korzyść z tego rozwiązania - nieco wyższa temperatura. Ale na to ciągle brak czasu. Muszę dać na kawałku elewacji kanał prostokątny i estetycznie to zabudować.

    W każdym pomieszczeniu mam też czujniki wilgotności. W praktyce latem utrzymuje temperaturę ok 23.5 i wilgotność rzadko przekracza 60% - zdarza sie, ale widzę to tylko na wykresie, bo nie odczuwam zupełnie. Jestem z tych, którym bardziej przeszkadza zbyt niska wilgotność.

    DZ jest przewymiarowane, zyski słoneczne ograniczane maxymalnie, a mimo to temperatura DZ latem rośnie w upalne dni. Ostatniego lata podczas chłodzenia domu grzalem przy okazji basen dla córki, tak samo się dzieje gdy grzeje się CWU. Wtedy chłodzenie jest wymuszane w każdym pomieszczeniu. Nawet jeśli temperatura jest ok, to ja tego nie odczuję, a pompa dostaje na wejściu 17-19 stopni. Bezwładność systemu jest spora. Histereza w pokojach ustawiona na 0,1 jeśli dobrze pamiętam.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony