dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Sprzęgło 100kw przyłącza średnice

    Cześć ,

    chce założyć sprzęgło o mocy 100kw (kocioł 30kw ) posiada ono przyłącza 6/4 takie jak kocioł , pytanie to czy połączenie kotła ze sprzęgłem zostawić na takiej średnicy tylko zredukować pod pompę na powrocie i ewentualnie pod separator czy od razu redukować wszystko na 1 cal ?
    Chcąc zostawić średnice 1 1/2 jaki materiał warto zastosować , instalacja głównie z miedzi fi 28 , ale takie duże średnice to miedź i mosiądz drogie może jakaś inna alternatywa niż rury czarne czy ocynk , które są nie wskazane pod CO ?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    W rurze 1 1/2 cala masz powierzchnię przekroju ~1140mm2, w rurze 1 cal już 506mm2, czyli ponad połowa mniej.
    W takiej rurze prędkość czynnika będzie 2x większa a więc i pory dynamiczne (z racji lepkości większe).

    Generalnie można założyć, że przez rurę 1cal jest ~2.5x ciężej przepchnąć wodę niż przez 1 1/2 cala.
    To powoduje że pompa ciężej i musi więcej energii w to włożyć.

    Ja na Twoim miejscu zastosował bym rury PP lub PEX, z metalami jest tak że lubią reagować z różnymi rzeczami i dla spokoju ducha wolę stosować ich minimum (jedynie złącza stosuję z mosiądzu).
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  3. #3

    Domyślnie

    PEX czy PP mają o wiele mniejsze średnice wewnętrzne w porównaniu np. do miedzi to ich rozmiary powinny być o oczko większe , PP stabi dobre tylko czy te 65 stopni ciągle płynące tym rurom nie zaszkodzi ?
    Czyli zwężenie na rurze 1 1/2 do 1cala pod podejście pompy niczym nie szkodzi , nie robi się tzw wąskie gardło ?
    Ogólnie do sprzęgła widzę na necie ludzie mają poprowadzone wszystko na 1 calu bo i tak obieg pompowy wymuszony , ale u mnie takie dywagacje bo kocioł duży oraz sprzęgło ,a tam już przyłącza spore . Chyba zrobię podobnie na 1 cal , działać to powinno tak samo ?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Na pompie zrobi się wąskie gardło ale jest krótkie.

    Zrobisz oczywiście jak uważasz, ale tak jak piszę, przewężenie zwiększa opory przepływu przez co pompa ma ciężej aby pracować.
    Co do PP to producent piszę iż mogą pracować do 80 stopni (w jednej z not znalazłem).

    Ja u siebie puściłem po same rozdzielacze tą samą średnicą, inni puszczą mniejszą i także będzie działać.
    To jak jazda samochodem, czy ciągniesz za sobą przyczepkę czy nie to i tak pojedzie, tyko w jednym z przypadków jest mu ciężej.
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Teraz nie wiem jakie krok zastosować
    1. kupić sprzęgło na przyłącza 6/4 takie jak kocioł pociągnąć do sprzęgła zasilanie i powrót z czego na powrocie redukcja pod pompę kotlowa 1 cal ?
    2. Kupić sprzęgło 6/4 (pojemność 3,7l) i zredukować na 1 cal ?
    3. Kupić sprzęgło mniejszej mocy na przyłączach 1 cal (pojemność 1,4l)

    Kocioł mam 30kw , ale zapotrzebowanie bydynku z co 15kw (przewymiarowany kocioł ) , wiec proszę o jaka poradę .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony