dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Pralka - odpływ, częściowo w posadzce?

    Mogę podłączyć pralkę w kuchni tylko na jednej ścianie, aby to zrobić muszę instalację wody i odpływu z pralki umieścić częściowo w podłodze na długości ok. 1m ( pod płytki odpływ: rurę PP 32 mm - w środku 25 mm tj. tak samo jak średnica węża z pralki, zasilanie w wodę 1/2 cala ). Z wodą zasilającą nie będzie żadnego problemu, bo wiadomo ciśnienie jest w sieci ...
    Jak natomiast będzie z odpływem, czy pompka "przeciśnie" 60 cm w dół ( od wypływu - syfon w ścianie ), potem około 1m poziomo pod płytkami na podłodze i na koniec w górę 30 cm do odpływu z umywalki? i jeszcze jedno na odcinku zaznaczonym na czerwono z ostatniego płukania woda zostanie w rurze, czy to czemuś szkodzi, syfon nie przepuści zapachów do góry ale może jest jakiś inny tego minus?
    Zamierzam wykorzystać "łuki" zamiast "kolanek" aby był jak najmniejszy opór przepływu. Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_9075.jpg
Wyświetleń:	359
Rozmiar:	52,7 KB
ID:	457690
    Ostatnio edytowane przez Zig_Zag ; 24-08-2021 o 20:36
    Serdecznie pozdrawiam.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Musisz unieść pralkę. Na zasadzie naczyń połączonych woda będzie wracała do pralki. Czyli 30 cm . Pompka z pralki również nie wypompowuje całości jednak jest to tak obliczone, że wody jest ok 2l i nie dotyka jej poziom grzałki. U Ciebie tej wody pozostanie w przedstawionym układzie więcej, ze szkodą dla pralki.
    Może jakiś postument z szufladą na środki piorące? Półka, szafka? Układ suszarka/pralka? To, że odpływ będzie w posadzce nie ma problemu ważne są poziomy.

  3. #3

    Domyślnie

    Wow o tym nie pomyślałem zupełnie ale mnie otrzewiłeś , będzie pralka z suszarką ale suszarka nad pralką a nad nią jest już szafka i tylko 5 cm do sufitu, na suficie płyty g/k, które go dodatkowo obniżyły ale się narobiło ... hmm nie mam zupełnie pomysłu jak z tego wyjść, w łazience już jest miejsce na wannę ( wcześniej prysznic i pralka ) i pralka z powrotem nie wróci, niedobrze...
    Musiałbym unieść 30 cm?
    Serdecznie pozdrawiam.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Najlepiej, ale możesz zamienić miejscami z suszarką tylko trzeba zrobić mocną zbrojoną półkę. A że się da to wiem...u mnie nad pralką stoi piec Junkers dwufunkcyjny.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Drobne pytanie: masz piwnicę poniżej?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Drobne pytanie: masz piwnicę poniżej?
    Wow, gdybym miał nie zabierałbym Waszego cennego czasu , I/IV blok niestety.
    Serdecznie pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Najlepiej, ale możesz zamienić miejscami z suszarką tylko trzeba zrobić mocną zbrojoną półkę.
    A jak zacznie tańczyć jak stara Amica po podłodze w łazience, hehehe tak poważnie trochę to niepraktyczne - pralka częściej jest serwisowana, mieszkanie córki, nie moje, już widzę minę serwisanta jak przyjdzie ją ściągać na dół ale oczywiście wyjście jakieś jest.
    Serdecznie pozdrawiam.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Na zasadzie naczyń połączonych woda będzie wracała do pralki. Czyli 30 cm . Pompka z pralki również nie wypompowuje całości jednak jest to tak obliczone, że wody jest ok 2l i nie dotyka jej poziom grzałki.
    A jakby zostawić po każdym praniu otwarte drzwi, nie odparuje woda?
    Serdecznie pozdrawiam.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Nie. Wytworzy się śmierdzący kożuszek podczas dłuższego nieużywania.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie będzie wyjścia i rozkuję ścianę na długości 2-3m w kierunku głównego pionu kanalizacyjnego ( wcześniej demontaż całej zabudowy kuchennej ), może zejdę
    niżej, ile mogłoby być być max nad posadzką ( podstawa pralki ) 10cm, zamiast obecnych 30 cm?, nie wiem jeszcze jaka pralka będzie ale chyba wszystkie mają grzałki powyżej 10 cm od podstawy?
    Że też nie wymyślili zaworów klapowych do tego celu ( jak w co ) , wstawiłbym za pompką i po kłopocie, hehehe
    Ostatnio edytowane przez Zig_Zag ; 25-08-2021 o 20:58
    Serdecznie pozdrawiam.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Musisz unieść pralkę. Na zasadzie naczyń połączonych woda będzie wracała do pralki. Czyli 30 cm . Pompka z pralki również nie wypompowuje całości jednak jest to tak obliczone, że wody jest ok 2l i nie dotyka jej poziom grzałki. U Ciebie tej wody pozostanie w przedstawionym układzie więcej, ze szkodą dla pralki.
    Jestem po rozmowie z hydraulikiem ( wyskoczyła mi łąkotka i niestety nie zrobię tego sam ), który będzie robił to podłączenie. Twierdzi, że nie ma najmniejszych szans, aby woda wróciła ( naczynia połączone ) do pralki z powrotem na wysokość ok. 30cm z tego powodu, że musiałaby najpierw pokonać "pod górkę" słup o wysokości 60 cm tj. do miejsca, gdzie będzie podłączony wąż wylotowy z pralki tj. syfon w ścianie. Tak na szybko mnie przekonał, czy ma rację ?
    Serdecznie pozdrawiam.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Spuszczłeś kiedyś wino z butla czy inny płyn wężykiem z naczynia w którym poziom płynu jest wyżej, niż w docelowym? Spokojnie po zassaniu idzie wężykiem do góry jeżeli wylot wężyka jest niżej, niż wlot. Aż do wyrównania poziomów w naczyniach połączonych takim wężykiem.

    Tutaj też tak bedzie jak cała rura będzie wypełniona wodą. Nie spłynie do pralki cała woda - ale poziom w pralce wyrówna się z tym ostattnim odcinkiem rury "pod górę" w okolicy zlewozmywaka. A każde przytkanie rury dalej powodujący przelanie się wody w do pralki.

    Jakimś zabezpieczeniem będzie "zapowietrzenie wężyka". Pewnie napowietrzacz w najwyższym punkcie załatwi sprawę. Tylko czy to funkcjonalnie i estetycznie zakceptowalne rozwiązanie?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Spuszczłeś kiedyś wino z butla czy inny płyn wężykiem z naczynia w którym poziom płynu jest wyżej, niż w docelowym? Spokojnie po zassaniu idzie wężykiem do góry jeżeli wylot wężyka jest niżej, niż wlot. Aż do wyrównania poziomów w naczyniach połączonych takim wężykiem.
    Często przelewam wężem z baniaka 50l do kilku 10litrowych wodę, którą mam ze studni i faktycznie trzeba najpierw napełnić wąż wykonując ruchy ku górze i okresowo zamykać jego drugi koniec palcem, jak się napełni wtedy woda swobodnie spływa do naczynia poniżej - zgoda. Ale w omawianym przypadku nie ma takiej możliwości. Pompka wypompuje wodę najpierw na wys. 60 cm do syfonu potem swobodnie opadnie do tych wiadomych 30cm ale pozostanie tam na takim poziomie i po wyłączeniu pralki nie wróci pod górkę tj. 60 cm ponieważ żadna siła/podciśnienie itd. nie działają tutaj.
    Będzie poziom wody o którym wspominasz tj. 30 cm ale tylko na odcinku od kanalizacji do pionowej rury 60-cio centymetrowej ale tylko na wys. 30 cm kolejnych 30 cm pod górkę nie pokona ... niebieska strzałka/poziom na rysunku.
    ( nie wiem dlaczego nie chce mi rysunek wejść )
    Ostatnio edytowane przez Zig_Zag ; 06-09-2021 o 21:33
    Serdecznie pozdrawiam.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zig_Zag Zobacz post
    Często przelewam wężem
    Ułóż zatem wężyk pełen wody w takim kształcie i sprawdź, czy faktycznie poziom z okolic zlewozmywaka nie obniży poziomu wylewając wodę na drugim końcu do pralki. Czemu miałby utrzymać się tam poziom 30cm?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    . Czemu miałby utrzymać się tam poziom 30cm?
    Woda z pralki jest pompowana na wysokość 60 cm (syfon w ścianie) i pod wpływem siły wytwarzanej przez łopatki wirnika jest odprowadzana do kanalizacji, która jest położona poniżej tego poziomu ( silnik + grawitacja ). W momencie wyłączenia pompki pozostaje słup wody o wysokości 60 cm, która teraz już tylko siłą bezwładności/grawitacji opada w dół do kanalizacji ale tylko z poziomu 60, 59, 58....... max do 31cm, dochodzi do 30 cm i koniec "samobieżnej drogi" dla wody ponieważ nie ma siły/parcia, która wypchnęłaby wodę powyżej słupa 30 cm tj. od posadzki do zlewozmywaka ...Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rys_1.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	12,3 KB
ID:	457777
    Serdecznie pozdrawiam.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zig_Zag Zobacz post
    dochodzi do 30 cm i koniec "samobieżnej drogi" dla wody ponieważ nie ma siły/parcia, która wypchnęłaby wodę powyżej słupa 30 cm tj. od posadzki do zlewozmywaka ...Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rys_1.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	12,3 KB
ID:	457777
    Czemu nie wyrówna poziomu wlewając się do bębna pralki na 15-20cm? Czyli nie obniży poziomu do tych 15-20cm? Jaka siła utrzyma ją na 30cm?
    Oczywiście środek wężyka będzie napełniony również na wysokości 60 cm. Ale przy zlewozmywaku opadnie do poziomu równego poziomowi w pralce zalewając ją.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-09-2021 o 12:19

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu nie wyrówna poziomu wlewając się do bębna pralki na 15-20cm? Czyli nie obniży poziomu do tych 15-20cm? Jaka siła utrzyma ją na 30cm?
    Zapewne czegoś nie kumam , hydraulik rozrysował mi to i to mnie przekonało. Jak się może wlać z poziomu zlewozmywaka tj. 30 cm z powrotem do pralki skoro jest przeszkoda/słup na wysokość 60cm?, wejście wody "powrotnej " ( czy raczej wyjście wody zużytej ) jest na wysokości 60cm, woda wróci tylko to poziomu wyznaczonego niebieską strzałką. Jeśli twierdzisz, że wejdzie z powrotem do pralki to proszę wytłumacz jak pokona te 31,32,33 ....60 cm
    Serdecznie pozdrawiam.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zig_Zag Zobacz post
    Zapewne czegoś nie kumam , hydraulik rozrysował mi to i to mnie przekonało. Jak się może wlać z poziomu zlewozmywaka tj. 30 cm z powrotem do pralki skoro jest przeszkoda/słup na wysokość 60cm?
    Naprawdę przelewałeś coś wężykiem? Stawiasz butel w połowie napełniony winem na stole, na podłodze butelkę. Zasysasz wężykiem... Czary mary - wino idzie do góry, do szyjki butla, potem opada do butelki. Po drodze możesz mieć do woli zawijasów w górę i w dół nawet po kilkanaście metrów i płyn będzie się przelewał z butla do butelki tak długo, jak poziom w butelce będzie niższy. Aż do wyrównania poziomu


    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-09-2021 o 21:13

  19. #19

    Domyślnie

    Zaraz powiesz, że jestem twardogłowy , ten film tym bardziej mnie utwierdza, chodzi mi o moment, kiedy rurka jest pełna cieczy ponad jej stan w butelce, ta ciecz sama z siebie się nie podniosła. Ten ruch w górę nastąpił na wskutek zassania przez dziewczynę. Jak zatem dojdzie do zassania/podciśnienia w moim przypadku, kiedy woda "wraca" z poziomu 30 cm w górę w kierunki pralki do 60cm, jaka siła wyciśnie ją w górę?
    Oczywiście po spełnieniu tego warunku zgoda, zasada naczyń połączonych itd. jak piszesz. Ja przelewając z beczki 50 l. do mniejszych kanistrów także najpierw podnoszę poziom w wężu przelewowym powyżej poziomu w beczce, wykonując ruchy w górę i przytykając palcem wylot, aby woda nie wracała. Jak zapełni się cały wąż, wtedy jego wylot wkładam do kanistra, który jest poniżej poziomu beczki i woda samoczynnie spływa.
    Słowo klucz: ..." zasysasz wężykiem"..., tego u mnie nie będzie
    Ostatnio edytowane przez Zig_Zag ; 09-09-2021 o 20:21
    Serdecznie pozdrawiam.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zig_Zag Zobacz post
    Zaraz powiesz, że jestem twardogłowy , ten film tym bardziej mnie utwierdza, chodzi mi o moment, kiedy rurka jest pełna cieczy ponad jej stan w butelce, ta ciecz sama z siebie się nie podniosła. Ten ruch w górę nastąpił na wskutek zassania przez dziewczynę. Jak zatem dojdzie do zassania/podciśnienia w moim przypadku, kiedy woda "wraca" z poziomu 30 cm w górę w kierunki pralki do 60cm, jaka siła wyciśnie ją w górę?
    Zamiast ssania masz pompkę "w butelce aka pralka". Przestaje działać pompka - woda z rurki wraca do "butelki aka pralka".

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony