dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Pomoc w wyborze falownika i paneli

    Witam,

    potrzebuję porady w wyborze falownika i paneli do instalacji Fotowoltaicznej o mocy 6kWp.
    Panele będą zamontowane na gruncie na stelażu, ze względu na zaciemnienie dachu, przez skosy i komin.

    Panele jakie mi zaoferowano to:
    • PhonoSolar 375
    • Eco Delta ECO-400M-66SA 400 Wp (wymagają droższej konstrukcji)

    Falowniki:


    Niestety w wycenie nie mam zaznaczonych konkretnych modeli Froniusa i Huawei, zakładam że byłyby to odpowiedniki HPT-6000, do 6kWp (mogę dopytać jakie konkretnie modele będą do wyboru) - Fronius i Huawei są zauważalnie droższe.

    Dajcie proszę znać czy któryś z tych falowników jest wyraźnie lepszy/gorszy od innych, czy też warto wziąć któryś z nich ze względu np na lepsze zabezpieczenia przeciw przepięciowe albo np możliwość podłączenia magazynu energii w przyszłości.
    Niestety nie znam się na fotowoltaice a chciałbym wybrać rozwiązanie bezpiecznie, które będzie służyło przez lata.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Ceny, serwis i gwarancje.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Zestawiałem SMA z Huawei i ten drugi ma bardzo dobre parametry oraz dedykowany magazyn energii Luna (na ten moment nie ma to większego znaczenia z uwagi na cenę magazynów i fakt, że nie jesteś w stanie nadwyżki energii zachować do zimy). Z kolei za Froniusem, podobnie jak u mnie za SMA, przemawia wieloletnie doświadczenie w branży. Kryteria są takie jak wskazano powyżej, a wybór należy do Ciebie

  4. #4

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 12:09

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ten Huawei nawet z podłączonym magazynem się wyłączy jak nie będzie sieci.
    Nie do końca, jest do niego dedykowany backup box, który umożliwi pracę off-grid. Tak przynajmniej podaje producent.

  6. #6

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 12:09

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi!
    Jeszcze trochę poczytam ale chyba zdecyduję się na falownik Hypontech, ze względu na serwis. Gwaracja na wszystkie z tego co pamiętam to 10lat (5+5 za zarejestrowanie produktu), Hypontech jest najtańszy ale z prezentacji przedstawiciela, wynika że to dobry produkt. Czy ktoś z forum może posiada falownik Hypontech? Jesli tak to czy mieliście z nim jakiekolwiek problemy?

    Co do paneli, to czy PhonoSolar 375 są dużo gorsze od Eco Delta ECO-400M-66SA 400 Wp?
    Przez ok 1,5-2h dziennie, na panele będzie padał cień ze słupa elektrycznego, więc przez to uzysk na pewno będzie trochę mniejszy i o ile dobrze rozumiem, to panele Eco Delta mają mieć większy uzysk pomimo zacienienia ale bez dokładania optymalizatorów (nie wiem czy to dobrze nazwałem).

  8. #8

    Domyślnie

    Spotkałem się dzisiaj z handlowcem z innej dużej i renomowanej firmy i zaproponował instalację 3,3kWp , między 6kW a 3,3kW jest prawie 100% różnicy - czy możecie mi doradzić jak poprawnie obliczyć moc instalacji? W instalacji 6kWp jeden panel był dodany żeby wypełnić lukę w stelażu (według wyliczeń wystarczyło 15 paneli ale dla estetyki dołożyliśmy jeden panel)
    Znalazłem kilka kalkulatorów i wzorów ale już sam nie wiem czy któryś jest poprawny :/ (uzyskałem wyniki: 4,4kW, 5,28kw i 5,8kW)
    Miesięczne rachunki są na poziomie 220zł a z ostatnich 2 rachunków roczne zużycie wynosi 3474kW, pomóżcie mi proszę oszacować moc instalacji PV, bo chciałbym się skontaktować z tymi firmami i ustalić finalne wersje instalacji, bo na chwile obecną ciężko mi wybrać lepszą.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał kejdzej Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi!
    Jeszcze trochę poczytam ale chyba zdecyduję się na falownik Hypontech, ze względu na serwis. Gwaracja na wszystkie z tego co pamiętam to 10lat (5+5 za zarejestrowanie produktu), Hypontech jest najtańszy ale z prezentacji przedstawiciela, wynika że to dobry produkt.
    ...
    Co do paneli, to czy PhonoSolar 375 są dużo gorsze od Eco Delta ECO-400M-66SA 400 Wp?
    Przez ok 1,5-2h dziennie, na panele będzie padał cień ze słupa elektrycznego, więc przez to uzysk na pewno będzie trochę mniejszy i o ile dobrze rozumiem, to panele Eco Delta mają mieć większy uzysk pomimo zacienienia ale bez dokładania optymalizatorów (nie wiem czy to dobrze nazwałem).
    Hypontech w opinii handlowca zawsze będzie znakomity.
    PhonoSOlar to w miarę znana firma z Eco Delta ECO... ? Nie słyszałem o niej ale może być lepsza od tej pierwszej.
    Eco Delta ma eliminować wpływ cienie lepiej niż PhonoSolar? Tak powiedział handlowiec?
    Chyba mjaę tanie falowniki Hypontech i Eco Delta ECO.

    Ważna jest gwarancji i możliwość wyegzekwowania tej gwarancji.

    Załóż instalacaję o mocy ok. 5,5 - 6,5 kW
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki za poradę odnośnie mocy instalacji!
    Odnośnie Eco Delty, tak właśnie mówił handlowiec, to samo też jest napisane w karcie produktu: "OGRANICZENIE STRAT POWODOWANYCH PRZEZ CIEŃ:
    Skutecznie ogranicza skutki działania cienia na powierzchni modułu", tutaj dodatkowe info.
    Co do Hypontecha, ma najdłuższą gwarancję, próbowałem poczytać o producencie ale ich strona internetowa jest zrobiona "na kolanie", brakuje info o firmie (od jak dawna robią falowniki, od jak dawna firma istnieje, etc) - może przeznaczyli całe pieniądze na udoskonalanie produktu a stronę zrobili sami po godzinach

  11. #11

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 12:09

  12. #12

    Domyślnie

    Właśnie tego się obawiam i chyba zrezygnuję z Hypontecha na rzecz Huawei-a, gdyż firma istnieje od 1987, więc z rynku nie zniknie raczej z dnia na dzień. Swoją drogą czy ktoś korzysta z funkcji "AFCI - wykrycie łuku elektrycznego"? Huawei ma taką funkcję, ale słyszałem opinie że po włączeniu tej funkcji falownik "częściej nie pracuje niż pracuje" i że po fałszywym wykryciu łuku elektrycznego technik serwisu musi ponownie włączyć falownik - czy to prawda, że to zabezpiecznie tak często wyłącza falownik?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony